Sednica Narodne skupštine Srbije Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Sednica Narodne skupštine Srbije Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Sedmi broj od sutra na kioscima

Radar istražuje: Kome smeta, a kome pogoduje cepanje opozicije

2

Evo šta će čitaoci moći da pronađu u novom izdanju političkog nedeljnika

U analizi koja će se u četvrtak 25. aprila pojaviti na kioscima i kod kolportera, novinari Radara istražuju kome najviše pogoduje – ili najmanje smeta – cepanje donedavno jedinstvene opozicije uoči novih beogradskih i delimičnih lokalnih izbora viđenih za 2. jun. Kako su vlasti od veličanja demokratičnosti decembarskih plebiscita došli do prihvatanja preporuka ODIHR-a bez izmene izbornih uslova, kako je opozicija od odluke da na takvim izborima ne učestvuje došla do razdvajanja u dve kolone, kako će odluka Sava Manojlovića da na izborima učestvuje usložiti već komplikovanu situaciju…

U sedmom Radaru nalazi se i autorski tekst vladike diseldorfskog i nemačkog Srpske pravoslavne Crkve Grigorija u kojem se prepričava razgovor o srpsko-bošnjačkim odnosima koji je vodio s reisom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseinom Kavazovićem.

Hrvatski pisac Miljenko Jergović u razgovoru za Radar nudi svoje viđenje hrvatsko-srpskih odnosa, zajedničkog jugoslovenskog nasleđa i sadašnjosti koja kao da je u raskoraku. Gde su nedavno završeni izbori u Hrvatskoj u odnosu na srpske, kako se kotiraju ministarstva kulture u dve države, koliko vulgarizacija stvarnosti i jezika doprinose atmosferi nasilja i kakav stav pisac uopšte može da zauzme prema takvoj stvarnosti – Jergović govori za publiku Radara, ali odgovara i u najnovijem romanu Rat koji će se uskoro naći u Srbiji u izdanju Booke.

01 RGB5
Foto: Radar

Može se pročitati i na koje sve načine pripadnici policije u Srbiji fizički zlostavljaju optuženike i kako su ti slučajevi, koji najčešće prođu bez sankcija, u međuvremenu postali ne izuzetak, već pravilo u postupanju u policijskim stanicama, pritvorskim jedinicama i zatvorima. O ovoj praksi pisalo se i u izveštaju Evropskog komiteta za sprečavanje torture.

Pored analize sličnosti i razlika između svetskih izložbi u Osaki – gde se održao veliki Ekspo – i Beogradu – gde će se održati mali – čitaoci će moći da pročitaju i autorski tekst Roberta Redforda i Šije Bastide, u kome se govori o uspehu globalne zajednice u zaštiti ozonskog omotača koje služi kao nada i upozorenje.

Za Radar još govore i pišu Ante Tomić, Petar Đukić, Ana Martinoli, Vladimir Medović, Saša Ilić, Ivan Medenica, Volfgang Šmale…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

2 komentara
Poslednje izdanje
Aleksandar Vučić
| Ekonomija | 48

David Koperfild sa Andrićevog venca

Uz realni rast od samo dva i po odsto, vlast u Srbiji uspela je prošle godine da bruto domaći proizvod Srbije poveća sa 60,4 na 69,5 milijardi evra ili za više od 15 procenata. I tu neće stati, jer su i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali najavili da će već 2027. […]

Veštačka inteligencija AI
| Kultura | 10

Čovečanstvo ulazi u novo doba

Revolucija artificijelne inteligencije se ubrzava i ona postaje jedna od najvećih prekretnica u istoriji. Revolucije koje su temeljno izmijenile čovječanstvo bile su do sada Gutenbergov izum štamparije; Edisonova sijalica i Teslina naizmjenična struja, i Turingova mašina (kompjuter) i „Turingov test“ (ispitivanje da li mašina može simulirati ljudsku inteligenciju). To su revolucije koje su promijenile paradigmu […]

Društvene mreže
| Mišljenja | 1

Doomscrolling – kada ekran nema kraj

Aktivnost bez jasnog vremenskog trajanja, polupasivno gledanje u ekran dok na njemu nižemo stranice i stranice sadržaja, iako oduvek prisutna, doživela je svoju mutaciju u zloćudniju formu tokom COVID pandemije. Tako je dumskroling bio izazvan besomučnom potragom za pouzdanim i preciznim informacijama o virusu, broju slučajeva, simptomima, lečenju, vakcinaciji… A sa beskonačno mnogo izvora vesti […]

glasanje, izbori, izborna mesta, izbori 2023
| Mišljenja | 43

I dalje ćute vlasnici „pristojnih potpisa“

Po mišljenju mnogih, upravo je „2.000 pristojnih“ svojim imenima podržalo sve ono iza čega pošten čovek javno ne sme stati: ponižene i privatizovane institucije, višegodišnji medijski mrak, javno satanizovanje novinara i političkih neistomišljenika, progon uzbunjivača, kriminal u sprezi sa strukturama vlasti, skrivanje ubica iz kosovskog kafića „Panda“, zatvaranje sremskih obdaništa za decu opozicionara, nezakonito rušenje […]