12083790 scaled
Luis Montenegro Foto; EPA-EFE/TIAGO PETINGA
Prevremeni izbori u Portugaliji

Šega i svačega

Izdanje 1
3

Tesna pobeda opozicionog desnog centra u senci velikog uzleta doskoro marginalne krajnje desnice

Opozicioni Demokratski savez (AD), tročlana koalicija desnog centra predvođena Socijaldemokratskom partijom (PSD), osvojila je najviše glasova na prevremenim izborima u Portugaliji i, mada nije dobacila ni blizu većine u 230-članom parlamentu, po svoj prilici formiraće novu vladu; ali mimo toga, gotovo ništa drugo u pogledu razvoja situacije u narednim mesecima nije izvesno.

Za početak, treba reći da su rezultati izbora – AD u najmanjoj mogućoj prednosti u odnosu na poslednjih osam godina vladajuću Socijalističku partiju (PS), koja je od izbora 2022. naovamo uživala apsolutnu većinu u parlamentu; dramatičan rast popularnosti doskoro marginalne stranke krajnje desnice Šega (Dosta), koja je učetvorostručila broj poslaničkih mandata; radikalna levica jedva preživela – gotovo preslikani u odnosu na ono što su istraživanja javnog mnenja sve vreme najavljivala. Ishod glasanja, dakle, nije doneo ni jedno jedino iznenađenje: retkost za današnje političke prilike u Evropi.

To, međutim, izbornim pobednicima nimalo ne olakšava stvari. AD zasad može da računa na samo 79 poslaničkih mesta, naspram 77 koliko je izborila PS, pa sve i da desnom centru pripadnu četiri još neraspoređena mandata koja se dodeljuju na osnovu glasova Portugalaca koji žive u inostranstvu – ti rezultati se još čekaju – ostaće veoma daleko od većine, što nameće logično pitanje kako će onda uopšte vladati.

Šega je učetvorostručila broj mandata i u 230-članom parlamentu imaće ih 48

Šega, koja je sa dosadašnjih 12 mandata skočila na 48, i njen lider Andre Ventura – bivši fudbalski komentator koji je pre osnivanja te stranke bio član PSD – na to pitanje nude ono što im deluje kao očigledan odgovor: AD treba da udruži snage s njima, i eto parlamentarne većine očas posla. Ali lider PSD i vodeća figura AD, Luis Montenegro, dosad je bio izričit u tome da savezništvo s Šegom ne dolazi u obzir; Venturu je, pritom, u više navrata opisivao kao ksenofoba i rasistu. Sada će se gotovo izvesno naći pod pritiskom makar dela vlastite stranke da taj stav revidira – ali Montenegro bi, ako pogazi tvrdo zadatu reč, već na samom startu na duži rok mogao da izgubi mnogo više nego što bi na kratak dobio.

Poraženi socijalisti su morali da plate ceh za brojne afere i nezadovoljstvo Portugalaca ekonomskom situacijom

Šta je sa socijalistima? Svesni da su na ovim izborima morali da plate ceh za brojne afere, od kojih je jedna na kraju i dovela do toga da dugogodišnji premijer Antonio Košta prošlog novembra podnese ostavku, ali i za generalno nezadovoljstvo Portugalaca ekonomskom situacijom – niskim platama, hroničnim nedostatkom stambenog prostora a visokim rentama, lošim stanjem javnih službi, itd. – oni se sada drže pomalo pokajnički, istovremeno nastojeći da deluju i principijelno: njihov novi lider Pedro Nunjo Santos najavio je da PS neće stajati na putu nastojanjima Montenegra da sastavi vladu – ali i da mu, ukoliko je formira, u parlamentu neće pomagati da progura njene predloge zakona.

U takvoj konstelaciji snaga, a u slučaju da AD nekim slučajem ne nađe rešenje za formiranje vlade – manjinska se zasad čini kao jedina, koliko god problematična opcija – ponavljanje izbora ostaje zasad udaljena, ali ne i sasvim nezamisliva mogućnost. U međuvremenu, biće zanimljivo.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

3 komentara
Poslednje izdanje
Aleksandar Vučić
| Ekonomija | 56

David Koperfild sa Andrićevog venca

Uz realni rast od samo dva i po odsto, vlast u Srbiji uspela je prošle godine da bruto domaći proizvod Srbije poveća sa 60,4 na 69,5 milijardi evra ili za više od 15 procenata. I tu neće stati, jer su i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali najavili da će već 2027. […]

Veštačka inteligencija AI
| Kultura | 13

Čovečanstvo ulazi u novo doba

Revolucija artificijelne inteligencije se ubrzava i ona postaje jedna od najvećih prekretnica u istoriji. Revolucije koje su temeljno izmijenile čovječanstvo bile su do sada Gutenbergov izum štamparije; Edisonova sijalica i Teslina naizmjenična struja, i Turingova mašina (kompjuter) i „Turingov test“ (ispitivanje da li mašina može simulirati ljudsku inteligenciju). To su revolucije koje su promijenile paradigmu […]

Društvene mreže
| Mišljenja | 1

Doomscrolling – kada ekran nema kraj

Aktivnost bez jasnog vremenskog trajanja, polupasivno gledanje u ekran dok na njemu nižemo stranice i stranice sadržaja, iako oduvek prisutna, doživela je svoju mutaciju u zloćudniju formu tokom COVID pandemije. Tako je dumskroling bio izazvan besomučnom potragom za pouzdanim i preciznim informacijama o virusu, broju slučajeva, simptomima, lečenju, vakcinaciji… A sa beskonačno mnogo izvora vesti […]

glasanje, izbori, izborna mesta, izbori 2023
| Mišljenja | 44

I dalje ćute vlasnici „pristojnih potpisa“

Po mišljenju mnogih, upravo je „2.000 pristojnih“ svojim imenima podržalo sve ono iza čega pošten čovek javno ne sme stati: ponižene i privatizovane institucije, višegodišnji medijski mrak, javno satanizovanje novinara i političkih neistomišljenika, progon uzbunjivača, kriminal u sprezi sa strukturama vlasti, skrivanje ubica iz kosovskog kafića „Panda“, zatvaranje sremskih obdaništa za decu opozicionara, nezakonito rušenje […]