12209495 copy
Emanuel Makron Foto: EPA-EFE/Johanna Geron / POO
Implikacije moguće izborne pobede Nacionalnog okupljanja

Budućnost Evrope je u francuskim rukama

6

Ako stranka Marin le Pen pobedi na francuskim izborima, a Tramp u novembru na američkim, šta će biti s Evropom? Hoće li evropski projekat moći da preživi takvu konstelaciju sila?

Mada 27 zemalja članica Evropske unije formalno ima jednak status, realnost je da između njih postoje velike razlike. Dve najveće i ekonomski najvažnije države, Nemačka i Francuska, takođe su i među zemljama osnivačima EU. Njihov neproporcionalan politički uticaj unutar bloka neporeciv je.

Pre nego što su se pedesetih godina prošlog veka našle na zajedničkoj misiji, kao članice Evropske zajednice za ugalj i čelik, dugotrajno neprijateljstvo ovih zemalja bezbrojnim je ratovima devastiralo Evropu. Nakon totalnog poraza koji je Nemačka doživela i njene podele 1945, Zapadna Nemačka – pod zaštitom Sjedinjenih Država – i Francuska dobile su priliku za pomirenje i postavljanje temelja za trajni mir.

Opasnost za temelje EU

Rimski ugovor iz 1957. nije samo pomogao ubrzanju rekonstrukcije ratom razorene Evrope; njime je takođe uspostavljen i novi (zapadno)evropski politički poredak. Trajnim integrisanjem Zapadne Nemačke i Francuske konačno je eliminisan tradicionalni uzrok najvećih ratova na evropskom tlu. Nije preterano reći da je posleratno pomirenje ovih tradicionalnih neprijatelja razlog zašto danas EU postoji.

Ako se Makronov rizik ne bude isplatio, to bi onda moglo da znači i kako se opklade na Evropu više neće primati

Ali nakon toga nije uvek sve išlo glatko. Rani pokušaj uspostavljanja Evropske odbrambene zajednice propao je 1954. pošto je francuska Nacionalna skupština tu ideju odbacila. Slično tome, Francuzi su (zajedno s Holanđanima) 2005. i minirali ideju o donošenju evropskog ustava.

Sada je uspeh francuske krajnje desnice, koja je na izborima za Evropski parlament osvojila najviše glasova, naveo predsednika Emanuela Makrona da raspusti parlament i sazove prevremene izbore. Budućnost Evrope ponovo zavisi od odgovora na pitanje šta Francuzi žele.

profimedia 0877622744 copy
Donald Tramp Foto: Mark Peterson / AFP / Profimedia

To pitanje iznova je aktuelno u posebno delikatnom trenutku: invazija koju je ruski predsednik Vladimir Putin pokrenuo na Ukrajinu vratila je rat u Evropu, a bivši američki predsednik Donald Tramp ima dobre izglede da se sledećeg januara vrati u Belu kuću. Ako Nacionalno okupljanje Marin le Pen pobedi na francuskim izborima, a Tramp u novembru na američkim, šta će biti s Evropom? Hoće li evropski projekat moći da preživi takvu konstelaciju sila?

Pobeda Nacionalnog okupljanja bi i Nemce naterala da se suoče s pitanjem za koje su mislili da na njega više neće morati da odgovaraju: pripadaju li Zapadu, ili su zapravo deo Istoka

Francuska je, na kraju krajeva, od neprocenjive važnosti za taj projekt. Ako bi se bilo ona, bilo Nemačka, odlučile da tom projektu okrenu leđa, to bi bio njegov kraj. Jeste, EU ima još 25 članica, i sve su one važne – neke više, neke manje. Ali Evropa je u stanju da živi s italijanskom vladom predvođenom strankom s neofašističkim korenima. Ukoliko, pak, francuska krajnja desnica na predstojećim izborima obezbedi većinu, a Le Pen pobedi na predsedničkim izborima 2027, to bi bilo nešto sasvim drugo.

profimedia 0869939890 copy
Marin Le Pen Foto: Alain ROBERT / Sipa Press / Profimedia

Ukoliko bi na čelo Francuske došli neonacionalistička vlada i predsednik, to bi u opasnost dovelo samu suštinu Unije. Drugi unutrašnji neprijatelji Evrope, poput mađarskog premijera Viktora Orbana, bili bi dodatno ohrabreni u nameri da se ispreče na putu donošenja odluka u EU. Još gore, to bi se događalo baš u vreme kad je EU potrebno da ojača, s obzirom na šira geopolitička i tehnološka prestrojavanja s kojima se suočava.

Rusko pitanje u Nemačkoj

Za razliku od Francuske, uvek podložne uticaju nacionalističkih narativa, Nemačka je – usled svog istorijskog iskustva – dugo bilo imuna na takve iluzije. Ali pobeda Nacionalnog okupljanja Nemce bi naterala da se suoče s političkim pitanjem za koje smo mislili da na njega više nećemo morati da odgovaramo: da li, posle svega, pripadamo Zapadu, ili smo zapravo deo Istoka?

Proruske populističke partije poput Alternative za Nemačku i Saveza Sare Vagenkneht otvoreno forsiraju to pitanje. Nažalost, obe stiču sve veću podršku, barem u istočnom delu Nemačke.

Savezništvo Trampa i Le Penove, s Putinom u pozadini, dramatično bi uvećalo haos na korak od koga se Evropa ionako već nalazi. Veliki pobednici u takvoj situaciji bili bi Putin i njegov geopolitički pokrovitelj, kineski predsednik Si Đinping

Savezništvo Trampa i Le Penove, s Putinom u pozadini, dramatično bi uvećalo haos na korak od koga se Evropa ionako već nalazi. Veliki pobednici u takvoj situaciji bili bi Putin i njegov geopolitički pokrovitelj, kineski predsednik Si Đinping. Putin bi napravio odlučan korak ka postizanju svog strateškog cilja: da Rusija ponovo stekne status globalne sile, s kojim bi se hegemonistički nadnela nad Evropu.

Za Evropu bi ovo značilo zapadanje u parohijalizam – što bi predstavljalo čin istinskog samouništenja. Imajući u vidu koliko je krhko aktuelno globalno političko okruženje, Makronova odluka o sazivanju prevremenih izbora izuzetno je rizična. Reč je o kockanju koje bi moglo da odluči budućnost kontinenta. Ako se taj rizik ne bude isplatio, to bi onda moglo da znači i kako se opklade na Evropu više neće primati.

Copyright: Project Syndicate, 2024.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

6 komentara
Poslednje izdanje
Aleksandar Vučić
| Ekonomija | 67

David Koperfild sa Andrićevog venca

Uz realni rast od samo dva i po odsto, vlast u Srbiji uspela je prošle godine da bruto domaći proizvod Srbije poveća sa 60,4 na 69,5 milijardi evra ili za više od 15 procenata. I tu neće stati, jer su i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali najavili da će već 2027. […]

Veštačka inteligencija AI
| Kultura | 23

Čovečanstvo ulazi u novo doba

Revolucija artificijelne inteligencije se ubrzava i ona postaje jedna od najvećih prekretnica u istoriji. Revolucije koje su temeljno izmijenile čovječanstvo bile su do sada Gutenbergov izum štamparije; Edisonova sijalica i Teslina naizmjenična struja, i Turingova mašina (kompjuter) i „Turingov test“ (ispitivanje da li mašina može simulirati ljudsku inteligenciju). To su revolucije koje su promijenile paradigmu […]

Društvene mreže
| Kolaž | 1

Doomscrolling – kada ekran nema kraj

Aktivnost bez jasnog vremenskog trajanja, polupasivno gledanje u ekran dok na njemu nižemo stranice i stranice sadržaja, iako oduvek prisutna, doživela je svoju mutaciju u zloćudniju formu tokom COVID pandemije. Tako je dumskroling bio izazvan besomučnom potragom za pouzdanim i preciznim informacijama o virusu, broju slučajeva, simptomima, lečenju, vakcinaciji… A sa beskonačno mnogo izvora vesti […]

glasanje, izbori, izborna mesta, izbori 2023
| Mišljenja | 51

I dalje ćute vlasnici „pristojnih potpisa“

Po mišljenju mnogih, upravo je „2.000 pristojnih“ svojim imenima podržalo sve ono iza čega pošten čovek javno ne sme stati: ponižene i privatizovane institucije, višegodišnji medijski mrak, javno satanizovanje novinara i političkih neistomišljenika, progon uzbunjivača, kriminal u sprezi sa strukturama vlasti, skrivanje ubica iz kosovskog kafića „Panda“, zatvaranje sremskih obdaništa za decu opozicionara, nezakonito rušenje […]