„Evo pogledajte kako je Srbija izgledala 2012, naš bruto domaći proizvod je iznosio četiri milijarde i 800 miliona evra“, samouvereno je, gostujući u emisiji Paralela na TV Informer rekla predsednica Skupštine Ana Brnabić. A da bi delovala uverljivije, sve je potkrepila grafikonom, koji je prvo okrenula prema kamerama, a kasnije ga malo iskrivila da bi mogla da pročita šta na njemu piše, upirući prvo prstom u najmanji od tri stubića, naravno žuti. Potom u crveni, navodeći da on pokazuje da je „na kraju 2024. (BDP) bio preko 12,5 milijardi, a mi očekujemo, videćemo, sad su nas usporili, da ove godine bude preko 13 milijardi“.
Potom je grafikon spustila na sto i poručila: „I dajemo sve od sebe da 2027. imamo (BDP) preko 100 milijardi evra, e sad zamislite koja je to razlika“. Dok je gledaocima sugerisala da „zamisle“, očito joj na kraj pameti nije palo da bar malo razmisli šta priča i shvati da je apsolutno nemoguće za samo dve godine nešto, makar to bio i srpski BDP, povećati sa 13 na 100 milijardi evra.
I nema tu šta da se „zamišlja koja je to razlika“, jer je lako izračunati da je to rast od 669,3 odsto. Za samo dve godine. U zemlji kojoj MMF ove godine prognozira realni rast od tri odsto, a u dve naredne od četiri do 4,5 odsto.
Šta bi tek bilo da je Ana Brnabić morala da objašnjava kako je srpski BDP u 2020. bio za skoro milijardu evra veći nego 2019, iako je te godine realno pao? Ili kojom je alhemijom za pet godina, uz realni rast od 22,9 odsto, povećan sa 49 na 88 milijardi evra
Istine radi, brzo je shvatila da se preigrala, da je čitala „pogrešne“ brojeve, pa je brže-bolje-jače pokušala da se izvadi. „Izvinite, ovo je bio BDP po glavi stanovnika. U hiljadama evra. U milijardama evra je 2012. BDP bio 35 milijardi, ove (godine) 88 milijardi, a 2027. će da bude 100 milijardi“, pokušala je da pokupi „prosuto mleko“. A da bi izgledala još uverljivije, dodala je: „Šta znači BDP po glavi stanovnika? To znači da smo mi pravili 4.870 evra kada su ovi Piculini bili na vlasti, a danas 13.000 evra (pravi) svako pojedinačno u Srbiji.“
E, sad, ako je čitala podatke o BDP-u po stanovniku od 4.800 evra u 2012. godini, 12.500 u prošloj i 13.000 evra u ovoj godini, gde je izgubila onih 100.000, koje je pomenula? To je jednostavno prećutala. I baš zbog toga je malo verovatno da je u pitanju obični lapsus. Pre će biti da je nešto drugo. Neznanje, nerazumevanje ili obično politikantstvo. Kao kad učenik nabuba lekciju napamet, a ne shvata o čemu se radi. A sigurno je zapamtila, jer je nebrojeno puta čula od Aleksandra Vučića i Siniše Malog da im je cilj da 2027. srpski BDP dostigne 100 milijardi evra.
Nekako bi se još i moglo razumeti da se predsednica parlamenta ne razume baš u ekonomske termine. S tim što onda ne bi ni trebalo o ekonomiji da govori. Problem je, međutim, što je Ana Brnabić u tri mandata bila predsednica Vlade Srbije. I ako do tada ništa nije znala o BDP-u, morala je u međuvremenu da nešto nauči. Bar osnovne stvari. Bar otprilike. Da ne pobrka hiljade evra u kojima se izražava BDP po stanovniku i milijarde, kojima se iskazuje ukupan, apsolutni BDP. Pa kako joj nije bilo nelogično da BDP za samo dve godine može da poraste 7,7 puta? Kako se nije ujela za jezik kad je to izgovorila?
Šta bi tek bilo da je Ana B morala da objašnjava kako je srpski BDP u 2020. bio za skoro milijardu evra veći nego 2019, iako je te godine realno pao za jedan procenat? Ili kojom je alhemijom uz realni rast od 22,9 odsto (u 2021. je, prema zvaničnim podacima, povećan 7,9 odsto, dve naredne godine 2,6 i 3,8 odsto, lane 3,9 i ove godine tri procenta) srpski BDP u evrima povećan čak 79,6 odsto, sa 49 na 88 milijardi evra. A ko bi bolje od nekog ko je tri puta dobijao mandat da sastavi vladu mogao to da objasni građanima Srbije?