FIL 6006 01 scaled 1
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs
Hoće li Kruševljane grejati novosadska firma kontroverznog biznismena bliskog SNS-u

Za kredit Toplane garantuje Vodovod

Izdanje 33
17

Grad je već založio imovinu za stari, pa je za novi kredit Toplani garant drugo javno-komunalno preduzeće. A šta će biti ako ne uspe da vrati ni ovaj dug, hoće li Kruševljani u tom slučaju ostati i bez grejanja i bez vode, pitaju iz opozicije, dok vlast, po običaju, ćuti

Samo u prethodnih godinu dana, kruševačka Toplana bila je u blokadi više od 300 dana. Loše stanje tog javno-komunalnog preduzeća pogoršava se iz godine u godinu, bez naznaka za skori izlazak iz krize. Grejna sezona tek što je počela, a građani su prilično zabrinuti. Da ne bi došlo do humanitarne katastrofe, kako kažu u opoziciji, grad i Toplana su našli rešenje za predstojeću grejnu sezonu i omogućavanje daljeg rada, ali bez rešavanja suštinskog problema oličenog u ogromnim dugovanjima, jer je Toplana već uzela jedan kredit, koji nije vratila i za koji je grad založio svoju imovinu.

Još je 2019. godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić u poseti Kruševcu i samoj Toplani najavio pomoć države i rešavanje problema. ,,Znam koliko su vam ostavili dugova, od sedam miliona evra… Ukoliko grad bude mogao da izdvoji 100.000 do 150.000 evra, a toliko će morati, država će da izdvoji milion evra, da možete da izvršite kompletnu rekonstrukciju i da nikada više ne čujem ovde u Kruševcu da postoje problemi sa grejanjem i da vi u Toplani takvih problema nemate“, izjavio je tada Vučić.

Vlast ugovara javno-privatno partnerstvo sa firmom čoveka koji je, zajedno sa funkcionerom SNS-a, hapšen na granici, jer je hteo da prenese velike količine novca, a vlasnik je i fudbalskog kluba osumnjičenog za nameštanje utakmica

Stefan Bojičić

Problemi su se, ipak, produbili, čuo to predsednik ili ne. Obaveze prema dobavljačima na kraju 2023. narasle su na više od 1,7 milijardi dinara ili 14,6 miliona evra. Samo godinu dana ranije bile su manje za 150 miliona dinara. Po finansijskim izveštajima, ukupan dug je veći od ukupne vrednosti Toplane. Čak i pojedini odbornici opozicije pomirljivo kažu da njen direktor Milutin Tasić, bivši član SPS-a, koji je nakon poslednjih izbora prešao u SNS, pokušava, ipak, nešto da spasi, ali ni Tasić, ni gradonačelnik Ivan Manojlović nisu imali vremena da o nagomilanim problemima govore za Radar.

Bruka je da Toplana nema ni obaveznu, zakonom propisanu licencu

Zamenik predsednika Gradskog odbora SSP-a i predsednik odborničke grupe u Gradskoj skupštini Stefan Bojičić smatra da su za sadašnje probleme pre svega krive prethodne uprave, od 2012. Ističe i da je „najveća bruka“ to što Toplana nema licencu. U izveštaju Državne revizorske institucije, još iz 2022. godine, rukovodstvo Kruševca se upozorava da je Toplana u ogromnom minusu, da je njeno poslovanje skopčano sa brojnim rizicima, a jedan od njih je i u tome što, kako se navodi, „preduzeće ne poseduje licencu za proizvodnju, distribuciju i snabdevanje toplotnom energijom u skladu sa Zakonom o energetici“.

FIL 2410 scaled 1
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Situacija je iz dana u dan sve lošija. Iz zvaničnih finansijskih izveštaja vidi se da je prošlu godinu Toplana završila sa neto gubitkom od 296,2 miliona dinara ili oko dva i po miliona evra. Dodatna nevolja je što su njene kratkoročne obaveze osam i po puta veće i narasle su na astronomskih 2,56 milijardi dinara. Poređenja radi, godišnji budžet Kruševca je oko šest milijardi dinara. Najviše, ipak, brine podatak da je gubitak iznad visine kapitala JKP Toplane na kraju prošle godine bio čak 1,64 milijarde dinara ili skoro 14 miliona evra. U međuvremenu gubici su svakako uvećani, jer se cena grejanja nije menjala, dok su istovremeno značajno porasle cene električne energije, drugih energenata i materijala.

Problemi u radu Toplane počeli su još pre dve decenije, 2004, dok je gradonačelnik bio Dragan Azdejković, u to vreme član vladajućeg DSS-a. Tadašnji kruševački radikali su ga optuživali da je upropastio mnoge firme i unazadio Kruševac. Uprkos tome, kada je vlast osvojio SNS, Azdejković se našao na funkciji direktora Toplane, takođe kao član SNS-a i ostao na toj poziciji do podnošenja ostavke 2020, kada odlazi i u političku penziju.

14 miliona evra

veći je ukupan gubitak Toplane od njenog kapitala, s tim što je prošle godine neto gubitak bio oko dva i po miliona, dok su kratkoročne obaveze dostigle skoro 22 miliona evra

„Da smo sve drugo sredili i da je u Kruševcu sve odlično, da samo imamo ovakvu Toplanu, i to bi bila katastrofa“, kaže za Radar Stefan Bojičić i dodaje da je Stranka slobode i pravde više puta upozoravala na probleme i zloupotrebe koji se dešavaju u ovom javnom preduzeću. On tvrdi i da su izneli javno dostupne dokaze da su tenderi nameštani, da se uzimao nekvalitetan ugalj od firme Sloga, čiji je vlasnik jedan od članova SNS-a, kao i da je kupovani mazut, takođe, bio očajnog kvaliteta.

1649684550 VEC 8951 02 scaled 1
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Bilo kako bilo, pre nešto više od mesec dana, 10. septembra, grad je praktično, preko drugog javno-komunalnog preduzeća, na sednici Gradske skupštine postao žirant za novi kredit Toplani od milijardu i po dinara. Bojičić prenosi detalje sa te sednice i odluku da će Toplana uzeti kredit kod Banke Poštanska štedionica od milijardu i po dinara. Žirant i jemac za ovu pozajmicu biće JKP Vodovod Kruševac sa celokupnom svojom imovinom.

„Postavlja se pitanje šta ćemo raditi kada Toplana ne bude u mogućnosti da vrati ovaj kredit i celo dugovanje pređe na Vodovod Kruševac“, pitaju se odbornici SSP-a.

Opozicija tvrdi da je vlasnik firme Gat više puta hapšen, a vlast ugovara poslove sa njim

Umesto plana rešenja problema u ovom preduzeću, veče pred sednicu gradskog parlamenta, opozicionim odbornicima je stigao dokument o pokretanju postupka o javno-privatnom partnerstvu sa firmom Gat iz Novog Sada. U njemu se navodi da će se Gat obavezati da izgradi novo postrojenje za grejanje sa novim kotlovima i da greje Kruševljane, a JKP Toplana će za to plaćati mesečnu naknadu.

„Ovde dolazimo do ogromnog problema, jer je vlasnik firme Gat Dejan Slijepčević veoma kontroverzna ličnost, više puta je hapšen na granici sa BiH i Crnom Gorom, kada je sa visokim funkcionerom SNS-a Adamom Šukalom hteo da prenese velike količine novca. Takođe, radi se o čoveku čiji je fudbalski klub pokušao da namesti utakmicu druge lige i o čemu su svi mediji pisali i preneli čak snimak samog razgovora“, navodi Bojičić i ističe da Slijepčević slovi za biznismena koji je veoma blizak za aktuelnim premijerom Srbije Milošem Vučevićem, te postavlja pitanje da li kruševačka Toplana mora da se upropasti da bi je kupio neko blizak SNS-u.

FIL 1971 scaled 1
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Iz Toplane su rekli da je zvanična ponuda stigla od firme Gat. To preduzeće je 2022. pokušalo da napravi posao sa niškom toplanom, da tri kotlarnice pređu sa mazuta i lož ulja na biomasu, ali je njihova ponuda da taj posao urade za 9,7 milijardi dinara bez PDV-a odbačena kao neprihvatljiva, jer je prevazilazila procenjenu vrednost javne nabavke od 9,5 milijardi dinara. Za taj posao Gat je konkurisao kao deo konzorcijuma, zajedno sa beogradskim firmama Securiton i Hiperaktiva.

Kruševačka toplana je, inače, još 2015. potpisala ugovor sa italijanskom firmom Building Energy iz Milana, a cilj tog ugovora bio je da se pređe na proizvodnju toplotne energije iz biomase. Do toga nije došlo, jer su biznismeni sa kojima je ugovor zaključen – nestali.

Iz opozicije tvrde da Dejan Slijepčević slovi za biznismena koji je veoma blizak sa aktuelnim premijerom Srbije Milošem Vučevićem, te postavljaju pitanje da li kruševačka Toplana mora da se upropasti da bi je kupio neko blizak SNS-u

„Situacija i stanje u JKP Toplana Kruševac je pravi prikaz današnje bahate vlasti koja ne brine za sudbinu malog čoveka, već samo o tome kako da što više para namnoži na svojim privatnim računima. Godine su prolazile, direktori se menjali, Toplana je propadala, a SNS funkcioneri su izlazili sve bogatiji“, ističe Bojičić.

Jedina dobra vest je da Kruševac tokom predstojeće zime, po svemu sudeći, ipak neće ostati bez grejanja. Ali, ako se nagomilani problemi ne reše i ako Toplana ne bude u stanju da vraća svoje dugove, nikoga neće iznenaditi ako uskoro Kruševljani ostanu i bez grejanja i bez vode, jer će u tom slučaju dugove Toplane morati da vraća gradski Vodovod.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

17 komentara
Poslednje izdanje