Političke turbulencije su glavna odlika ovdašnje stvarnosti – naročito poslednjih meseci kada je ukupna atmosfera, može se reći, stigla do usijanja – te ostale teritorije društvenog života redovno ostaju u drugom planu. Opet, možemo reći da je 2024. obilovala sjajnim projektima umetničke muzike. Svakako ih je više od pet, stoga u narednim redovima sledi nešto obimniji izbor. Muzički život Beograda proticao je bitnim delom u znaku godišnjica.
Obeležavanju veka od Pučinijeve smrti priključile su se vodeće domaće muzičke institucije. Vanserijski doprinos daje Beogradska filharmonija unikatnom postavkom Madam Baterflaj. Svaki kutak Velike sale Kolarčeve zadužbine postaje scena operskog spektakla (režija Aleksandar Nikolić). Muziciranje ansambla formata Beogradske filharmonije daje izvođenju dimenziju koje uobičajeno nema (ili je sasvim retka) u tumačenjima kojima svedočimo u operskim kućama. Izdvajamo i program U čast Pučiniju Muzičke produkcije RTS gde smo, pored operskih stranica čuli i Misu (Messa di Gloria), mladalačko kompozitorovo delo; Opera Narodnog pozorišta imala je svoje prvo integralno izvođenje Triptiha.
Naučnim skupom Enriko Josif: Trajanje lepote pevnosti i koncertom kamernih dela „Enriku u čast“ (28. novembar), Srpska akademija nauka i umetnosti obeležila je sto godina od rođenja kompozitora, pedagoga i akademika Enrika Josifa. O njegovoj zaostavštini od 2021. godine brine Odbor za zaštitu srpske muzičke baštine u SANU. Upravo su partiture iz tog fonda prezentovane na koncertu u Galeriji SANU, a dve su izvedene prvi put.
U maju je održan jubilarni, 25. Gitar Art. Novina ovogodišnjeg festivala, načinjena u cilju omasovljenja gitarske umetnosti jeste pokretanje Koncerta za hiljadu, muziciranje na otvorenom u kome učestvuju gitaristi svih generacija, profesionalci i amateri.
Projekat Ogledala: muzički svet Srđana Hofmana (FMU, Ansambl za novu muziku Gradilište, Radio Beograd 3), priređen je povodom 80 godina od rođenja jednog od najuglednijih kompozitora u Srbiji. U Radio Beogradu (koji ove godine proslavlja vek od osnivanja), najpre je na Okruglom stolu (u Galeriji) predstavljena kolektivna monografija, potom je u Studiju 6 održan koncert Hofmanove elektroakustičke muzike.
Kompozitor Ivan Brkljačić imao je Koncertni jubilej u Kolarčevoj zadužbini (na pozornici na kojoj je tri decenije ranije, kao student prve godine FMU, prvi put pred publikom izvodio svoje kompozicije). Dela kamerne muzike osvetljavaju autorov emocionalni prostor, te promišljanja sveta koji ga okružuje.
Јedno Brkljačićevo delo uključeno je u program Svet srpske muzike Simfonijskog orkestra RTS i dirigentkinje Olge Biserčić. Koncert za saksofon i orkestar – Ljubav! našao se u društvu partitura Enrika Josifa, Dušana Radića i Milenka Živkovića. Ovo je važan poduhvat Muzičke produkcije RTS budući da otvara prostor za plasiranje domaćeg stvaralaštva i nadamo se da će se, u vidu serije koncerata, produžiti na sledeće sezone.
Veliku pažnju na ovogodišnjem Bemusu privukli su Jonas Kaufman, Aleksandra i Kiril Trusov, koncert/omaž Zoranu Eriću, Maja Bogdanović i Petar Pejčić, a naročito Klavirski koncerti Betovena i Bramsa u tumačenju Simona Trpčeskog i orkestra Virtuozi, pod upravom Bojana Suđića.
Inventivno su koncipirani programi festivala Multimod (u organizaciji Gvarnerijusa). Treći beogradski Piccolo Weekend daje lepe uvide u mogućnosti ovog instrumenta. LP duo i klavirski duo Sandra i Jeroen van Veen vodili su nas kroz samosvojni zvučni ambijent dela Canto ostinato, amblematičnog ostvarenja Simeona ten Holta.
Romantično-komični muzički komad Igra snoviđenja Zore Bokšan Tanurdžić (23. novembar), namenjen je deci (i njihovim roditeljima). Tematsko uporište je u Andersenovom tekstu (sa srećnim krajem, naravno), uz pozajmljivanje odgovarajućih stranica muzičke umetnosti. Autorka nas podseća na lepotu i vrednosti življenja u čemu posebnu ulogu ima muzika.
Top 5
- Madam Baterflaj, Beogradska filharmonija, Gabriel Felc
- Ogledala: muzički svet Srđana Hofmana
- Klavirski koncerti Betovena i Bramsa, Simon Trpčeski, Bojan Suđić, Virtuozi, Bemus
- Ivan Brkljačić, 30 godina umetničkog rada
- Svet srpske muzike, Olga Biserčić, SO RTS