Izložbom Preoblikovanje Narcisa peruanskog umetnika Paula Raisa Nejre, beogradska Galerija Haos započinje novu izlagačku sezonu, u utorak, 17. septembra u 20 časova. Autor nam njome predstavlja sasvim poseban kosmos, spoj stvarnog i nestvarnog, dočaran kroz crteže na papiru, kartonu i kamenu, kao i serijom maski i radova na dijapozitivima. Sredstva koja Rais Nejra koristi da bi taj svet izrazio obuhvataju širok dijapazon, od tuša, pastela i akrilika, do kokosovog drveta, kore, vlakana i drugih prirodnih elemenata.
„Umetnik problematizuje temu narcisoidnosti, tumačeći je u ključu zavisnosti od fantazije, a ne zaljubljenosti u sopstveni ego, upozoravajući na rizik ovog fenomena današnjice. Ljudski prikazi svedoče o dominirajućim osobinama -pohlepi, požudi, vlastoljublju, samoljublju.., kao posledicama takvog ustrojstva. Za Rais Nejru jedini izlaz je potpuna posvećenost radu, što je i kredo ove njegove izložbe“, objašnjava Borka Božović, kustoskinja postavke.
Beg u nadrealno i nestvarno proističe iz potrebe autora da ovaploti svoje najdublje emocije, slutnje, strahove i verovanja. U tom čudnovatom svetu figure ljudi i životinja iskaču u najrazličitijim kombinacijama neuobičajenih mitoloških prikaza. Za Rais Nejru, to je prirodno okruženje, nastalo kroz tradiciju punu mitova, i negovano ličnom umetničkom poetikom. U njemu on traži svoje novo „ja“, proklamujući nadu u bolje sutra, čiji su nosioci upravo umetnost i fantazija.
„Tražeći svoju nemirnu dušu, a nekad je i pronalazeći, gradim likove čiju autentičnost u odnosu na mnoštvo motiva koji ih okružuju težim da sačuvam. Materijali su pomešani, dok mi tehnika crteža, kao i predispozicija boja, omogućavaju da postignem ono što tražim – omiljeno ogledalo, naseljeno karakteristikama mojih iskustava koja su temelj celog ovog susreta”, kaže Rais Nejra.
„Ima nečeg pomalo borhesovskog u umetnikovom likovnom univerzumu latinoameričke raspevanosti, halucinantnosti i mašte. Ta književna čarolija delovala je i neodoljivo deluje i dalje na generacije koje dolaze, pa ipak retko imamo priliku da se sa takvim bujnim duhom susretnemo“, navodi Božović.
Radovi koje publika može da pogleda do 11. oktobra potiču iz različitih Rais Nejrinih ciklusa, te ih odlikuju i različiti stvaralački pristupi. Ipak, postoji i zajednička žica, a to je izvesna trauma peruanskog naroda, čiji je prirodni razvoj prekinut dolaskom konkvistadora, a što se odražava i na sadašnje tamošnje društvo, uključujući i književnost i vizuelnu umetnost, kako se navodi u katalogu izložbe.
Izložbu će otvoriti prof. dr Maja T. Iskjerdo.