Kad se rodiš u osvit Drugog svetskog rata u Kragujevcu 1940. godine kao dete Jevreja, prvo što naučiš jeste da zaboraviš svoje pravo ime. Tako se Filip David zvao Fića Kalinić, koji se tokom rata krio s majkom u fruškogorskom selu Manđelos: „Živeli smo u stalnoj strepnji da se ne otkrije naš pravi identitet, a tata, koji je bio u partizanima, ponekad bi noću dolazio da nas vidi i opet se vraćao u jedinicu.“
Diplomirao je jugoslovensku i svetsku književnost na Filološkom fakultetu i dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Još dok je radio na TV Beograd kao dramaturg, a potom kao urednik Dramskog programa ove televizije, Fići, kako su ga zvali, bilo je predloženo da ga prime u, tada vladajući, Savez komunista Jugoslavije. Međutim, bio je jedan od malobrojnih urednika u tom vremenu koji nije hteo da uđe u SKJ jer nije mogao da sluša naređenja drugih šta treba da misli i govori. Nije hteo da bude vojnik nijedne partije: „Može izgledati prepotentno, ali bio sam svoj, vojnik svoje partije. U stvari, najviše sam pripadao svojoj porodici i svojim prijateljima.“
Porodicu čine supruga Vera, sin Daniel, kći Hana koja je dobila ime po čuvenoj pesmi Oskara Daviča, i njena deca Lav i Ani. Prijatelji su bili njih trojica koji su zajedno s Davidom činili čuvenu četvorku – Borislav Pekić, Danilo Kiš i Mirko Kovač. Kada je pisao roman Kuća sećanja i zaborava za koji je dobio NIN-ovu nagradu za 2014. godinu, često je pomišljao kako ne sme da izneveri svoje prijatelje. Sva trojica su već dobila NIN-ovu nagradu, a kada je on došao na red, ostao je sam. Nijedan od prijatelja više nije bio živ da bi mu čestitao, da bi se radovao s njim.

Kada u većinskom narodu pripadaš manjini kao što je Filip David rođenjem obeležen, strah je u turbulentnim vremenima prisutniji nego kod drugih. Fića je citirao kolegu Davida Albaharija koji je rekao da se čovek plaši dok ne pojede svoj strah: „E, pa ja sam pojeo svoj strah. Ali, jednom sam se, ipak uplašio. Deset dana posle ubistva Slavka Ćuruvije pojavio se na čitavoj strani Politike tekst dopisnika iz Rima Dragoša Kalajića u kome on piše da smo Vojin Dimitrijević, Biljana Srbljanović i ja lokatori, zaduženi da navodimo strane bombe. Bezočna i opasna izmišljotina! Taj tekst je bio neka vrsta presude i poziv na obračun s izdajnicima. Svako sa ulice dobija pravo da likvidira izdajnika i njegovu porodicu.“
Filipu Davidu niko nije mogao zabraniti da u zemlji u kojoj se rodio i živeo govori ono što misli i da piše protiv vlasti koja je vodila Srbiju u propast:
„Imao sam tih godina pozive da idem u inostranstvo, sa porodicom, ali nisam hteo. Ovde su rođeni moji roditelji, ovde smo rođeni ja i moja deca, i niko nije imao pravo da me otera. Moji koreni jesu jevrejski, ali Srbija je moja domovina iz koje nisam hteo da idem.“
Deset dana posle ubistva Slavka Ćuruvije pojavio se na čitavoj strani Politike tekst dopisnika iz Rima Dragoša Kalajića u kome on piše da smo Vojin Dimitrijević, Biljana Srbljanović i ja lokatori, zaduženi da navodimo strane bombe. Bezočna i opasna izmišljotina!
Književnik, dugogodišnji urednik Dramskog programa Televizije Beograd, Filip David je odstranjen sa TV Beograd 1992. zbog učešća u organizovanju Nezavisnog sindikata. Jedan je od osnivača Nezavisnih pisaca, udruženja osnovanog 1989. u Sarajevu koje je okupljalo najznačajnije pisce iz svih delova bivše Jugoslavije i osnivač Beogradskog kruga (1990), udruženja nezavisnih intelektualaca koji su bili protiv vlasti Slobodana Miloševića. Bio je redovni profesor dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Objavio je zbirke pripovedaka Bunar u tamnoj šumi, Zapisi o stvarnom i nestvarnom, Princ vatre… Neke od njih se nalaze u dvadeset antologija. Njegovi su romani Hodočasnici neba i zemlje, San o ljubavi, a napisao jei brojne eseje. Knjige su mu prevođene na francuski, poljski, mađarski, italijanski, albanski, hebrejski…
Zajedno sa Mirkom Kovačem 2003. godine objavio je Knjigu pisama 1992-1995. Kao dramaturg, koscenarista ili scenarista radio je na filmovima Okupacija u 26 slika, Pad Italije, Ko to tamo peva, Bure baruta, Poseban tretman, Kad svane dan…