Poziv studenata svih državnih univerziteta u Srbiji na hitno raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora izazvao je, sudeći prema objavama na društvenim mrežama, eksploziju entuzijazma među građanima nezadovoljnim stanjem u zemlji. Efekat bi mogao biti tektonska promena, a ne puko podizanje optimizma. Nakon odluke društvene grupe sa trenutno najvećom podrškom javnosti da stupi na političku scenu, nema sumnje da će i odgovor vlasti biti snažan, verovatno sa odugovlačenjem. Na ispitu je i opozicija… ostatak političke analize čitajte u novom broju Radara.
Nakon što su naši novinari u prošlom broju Radara otkrili da su Ministarstvo finansija i Uprava za trezor sklapali neobično mnogo ugovora s IT firmom Nouit, u ovom izdanju donose nova, slična saznanja – Narodna banka Srbije je preduzeću Soft 4 smart u martu 2024. godine poverila više od pet miliona evra vredan posao, iako ona tada nije imala niti jednog zaposlenog! To je samo delić neobične saradnje o kojoj možete čitati u suštranjem Radaru.
Donosimo vam i novosti iz Bezbednosno-informativne agencije, u kojoj je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastojao da stvori paralelne strukture još u vreme dok je bio prvi potpredsednik Vlade, odnosno šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti. Kakve to posledice ima pod rad BIA, ali i po živote građana, kojih je na merama nezvanično bilo čak 6.000 tokom održavanja protesta „1 od 5 miliona“, čitajte u novom broju.
Tu je i otkriće da je firma Karin komerc, braće Dubroja iz Veternika, kroz čak 28 aneksa dva osnovna ugovora s kineskim podizvođačima zarad rekonstrukcije i modernizacije brze pruge od Beograda do mađarske granice uvećala vrednost svojih poslova za najmanje 23,5 miliona dolara.
Kroz čak 28 aneksa dva osnovna ugovora sa kineskim podizvođačima, vrednost svojih poslova na rekonstrukciji i modernizaciji brze pruge od Beograda do mađarske granice, Karin komerc braće Dubroja iz Veternika uvećao je za najmanje 23,5 miliona dolara.

U naš diktafon govorila je Branka Latinović, ambasadorka u penziji i potredsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, koja je ponudila detaljnu analizu pozicije Srbije u sve nestabilnijoj geopolitičkoj situaciji u svetu.
„U uslovima kada treba očekivati ponovno zbližavanje Trampove administracije i EU, kada Tramp uvodi carine Pekingu, kada Evropa nastoji da zaokruži svoj prostor nesumnjivo ubrzanim primanjem zemalja Zapadnog Balkana, Ukrajine i Moldavije, teško je da će sadašnja Vučićeva politika ‘sedenja na četiri stolice’ biti održiva“, rekla je Latinović za Radar.
Razgovarali smo i sa Bojanom Maljević, glumicom, producentkinjom i profesorkom audio-vizuelne produkcije, koja je govorila o dve mini-serije, Škripac i Smola, koje je producirala, a čije su teme društveno veoma aktuelne.
„Mnogo je razloga da se prikaže serija o osvetničkoj pornografiji, jer ona govori o drastičnom ataku na žene čiji se intimni snimci kradu i prikazuju u organizovanim grupama po društvenim mrežama, koje broje na desetine hiljada muškaraca. Bio je povod da se to prikaže i uoči svetskog Dana borbe protiv nasilja nad ženama, ali od Radio-televizije Srbije (RTS) smo dobili odgovor koji glasi: ‘Zbog smanjenog budžeta smo morali da se opredelimo za neke druge teme i žanrove’“, predočila je Maljević.
Za Radar još govore i pišu Ognjen Radonjić, Dragan Velikić, Sofija Popović, Giša Bogunović, Vinčenco Latroniko