Razotkrivamo poslovne malverzacije privatne kompanije Krupnik, koja je profitirala na štetu državne fabrike Krušik iz Valjeva. Kroz analizu prilažemo i niz dokumenata koji otkrivaju kako su bivši ministar Nebojša Stefanović, njegov sada pokojni otac Branko Stefanović i njihovi saradnici omogućili zakulisne radnje koje su državu oštetile za milione dolara.
U naš diktafon govorio je Feđa Štukan, bosanskohercegovački glumac kojem je nedavno zabranjen ulaz u Srbiju jer je „BIA procenila da je opasan po sigurnost zemlje“. A sve zato što je pre godinu dana, kada se zatekao u Beogradu snimajući seriju Sablja, podržao proteste Srbija protiv nasilja.
„Ja zaista ne gubim mnogo ovim progonom, bojim se da vi gubite mnogo više. Vi polako gubite slobodu, toliko polako da to i ne primećujete. A sloboda je sve. Ne dajte je…“, poručio je, između ostalog, Štukan.
U još jednom okrepljujućem razgovoru, Vesna Goldsvorti, svetski poznata i priznata srpsko-britanska spisateljica, je govorila o međusobnim odnosima Balkana i Evrope i kroz prizmu svoje knjige Izmišljanje Ruritanije: Imperijalizam mašte koja, između ostalog, istražuje kako je izmišljena zemlja u britanskom imaginarijumu postala simbol za izmeštenu projekciju civilizacijskih strahova i nada. Goldsvorti deli svoje uvide o paradoksima evropskog identiteta i Balkana i primećuje da se Balkan često spominje samo u kontekstu ratova, dok se u miru zaboravlja.
„Britanija ima lep i čudan običaj da Srbe gura u Evropu, a sama je iz Evrope izašla. Pomažu nam. Ne znam da li da to kažem ironično ili ne. Kad se glasalo povodom Bregzita, u sebi sam dva dana sučeljavala argumente. Zato mi i prija kad ovde vidim nefiltrirana mišljenja. Jer, prostor za diskusiju u britanskim listovima koje čitam ne postoji. Sada u Britaniji živi 600.000 Rumuna i ne znam koliko stotina hiljada Bugara. Sada svi znaju da Sofija i Budimpešta nisu Beograd, nego da je Beograd prestonica nekih ratobornih Srba“, rekla je Goldsvorti u razgovoru sa našim novinarem Stefanom Slavkovićem.
Novi Radar je ispratio i najnovije događaje vezane za suđenje saučesnicima u ubistvu Olivera Ivanovića. Presuda iz Prištine otkriva komplikovanu mrežu političkih interesa, dok u Beogradu predmet i dalje čeka završetak istrage.
Analiziramo i dramatičan rast javnog duga Srbije i njegove posledice. Otkrivamo kako aktuelna vlast planira nova zaduživanja za grandiozne projekte poput stadiona i delfinarijuma, dok će poreski obveznici u kamatama morati da obezbede 1,56 milijardi evra, čak 670 miliona evra više nego pre dve godine.
Za Radar još govore i pišu Sofija Todorović, Kuštrim Koljići, Milojko Arsić, Dragan Velikić, Ivan Vujačić, Nikola Đuričko…