Širenje protesta po Srbiji više je nego očigledna činjenica, pa je na nogama danima i Smederevska Palanka. Osim uobičajenim zahtevima vlastima, sročenih od strane pobunjenih studenata, danas su Palančani davali podršku Muzičkoj školi „Božidar Trudić“. Zašto? Pa, jer se „drznula“ da učestvuje u generalnom štrajku, sprovedenom u petak, i da protestuje od ponedeljka.
S tim u vezi, predsednik Opštine Nikola Vučen objavio je 20. januara, na dan početka novog polugodišta, saopštenje u kome se kaže da su sve osnovne i srednje škole na teritoriji opštine Smederevska Palanka, nastavile sa redovnim nastavnim aktivnostima.
„Međutim, kolektiv Muzičke škole ’Božidar Trudić’ većinom glasova odlučio se za obustavu nastave. Za obustavu rada izjasnilo se 63 odsto nastavnika od ukupnog broja zaposlenih, a od toga više od 80 odsto nastavnika koji su iz drugih gradova i opština“, Vučen je istakao.
I podsetio da „Božidar Trudić“ ima područna odeljenja u Velikoj Plani, Svilajncu, Lapovu i Petrovcu na Mlavi, čiji učenici, kao i oni iz Palanke, „ispaštaju zbog odluke pojedinaca“. Koji, pritom, i nisu sa teritorije Opštine!
Građani tog „srećnog“ mesta, u kom sve škole osim jedne rade, nisu naseli na provokaciju svog predsednika. Te su tim „tuđincima“ dali punu podršku. Naime, danas u pola 12 počeo je skup na gradskom trgu, kod fontane (inače – „dinamičke“, osvetljene i ko zna koliko plaćene), kada su ponovljeni studentski zahtevi. Potom su u uobičajeno vreme – 11.52 – svi zaćutali na 15 minuta, u znak sećanja na 15 postradalih pod nadstrešnicom novosadske železničke stanice.
Kolektiv Muzičke škole „Božidar Trudić“ većinom glasova odlučio se za obustavu nastave. Za obustavu rada izjasnilo se 63 odsto nastavnika od ukupnog broja zaposlenih, a od toga više od 80 odsto nastavnika koji su iz drugih gradova i opština
Zatim su svi došetali do Muzičke škole, „naoružani“ transparentima. Slične poruke koje bodre studente i sveukupni ustanak, imali su i domaćini, nevezano za opštinu stanovanja. „Bilo je tako dostojanstveno“, naglašavaju učesnici.
Dostojanstvo i jeste glavni kamen razdora između prosvetara i vlasti, i što vreme više odmiče, sve je više spremnih da podignu glavu. „Kod nas, u ’Božidaru Trudiću’, sada je otprilike 80 odsto zaposlenih koji su za obustavu nastave i pridruživanje studentskim protestima, a 20 odsto protiv“, za Radar kažu članovi kolektiva. Tu manjinu, ostali nipošto ne primoravaju da promeni mišljenje, pa oni nastavu sprovode „manje-više normalno“.
Inače, od kako Ministarstvo prosvete svakodnevno šalje zahtev upravi škole da se izjasni po pitanju režima rada, zaposleni sprovode interne ankete. U njima svako ponaosob odlučuje da li je za obustavu rada, zakonski štrajk od 30 minuta po času, ili generalni štrajk, kome su se u petak priključili, kako smo već naveli. Odluka većine prosleđuje se školskoj upravi, koja o njoj izveštava Ministarstvo, pa se tako i postupa. Da se čovek prosto začudi da i toga ima u zemlji Srbiji!
Osnovna Muzička škola „Božidar Trudić“ otvorena je 1985, da bi svoj program proširila sa jednog odeljenja i dva odseka, na njih 8 i pet nastavnih predmeta. Učenici ove ustanove nižu međunarodne uspehe. Stoga ona nije „samo“ jedna škola“ što se opire vođenju u sunovrat, već baš ona što stvara vrhunske umetnike, što slave našu državu.
Za to su zaslužni i „strani plaćenici“, sa adresom izvan teritorije Opštine Smederevska Palanka. Srećom, pa se Vučen nije setio da ih proglasi Hrvatima.