Sablasno danas deluje veliki dedinjski prostor, svojevremeni kampus više muzeja, od kojih je malo šta ostalo što nije devastirano, otuđeno.
Posle Titove smrti ceo muzejski krug nazvan je Memorijalni kompleks „Josip Broz Tito“, otvoren nakratko za javnost i ubrzo preimenovan u nelogičan i neadekvatan naziv Muzej Jugoslavije. Iz Titovog vremena potiče veliki Stari muzej, kompleks od trinaest povezanih paviljona krcatih umetninama i značajnim umetničkim delima. Na početku tog muzeja postojala je biblioteka, sa velikom galerijom poklona, ogromnom etnografskom kolekcijom, koja je sada ograđena visokim zidom.

Devedesetih godina zgradu su zauzeli i sa porodicom se uselili Milošević i Mira Marković. Još dok je Tito bolovao, mada započeta davno, završena je zgrada muzeja koji smo mi koji smo tamo radili nazivali Novi muzej ili Ovalna mermerna zgrada. Prema saznanju stručnjaka, u njemu se čuvalo oko pet hiljada umetnina, među kojima su i antički predmeti iz Grčke i Egipta. Taj muzej je, ne znam kojim čudom, posle dolaska Miloševića i Vučića nazvan Vila „Mir“. Taj naziv je ostao do danas, a nacionalni muzej je postao rezidencija u kojoj se šepuri Vučić sa svojim gostima.
Radi ispitivanja i identifikacije sadržaja Vile „Mir“ svojevremeno sam se obratio pismom tadašnjoj stanarki Miri Marković, a kasnije i aktuelnom predsedniku Vučiću da možemo da istražujemo sadržinu svega što je obuhvatala ta moderna mermerna zgrada. Nažalost, nisam dobio nikakav odgovor od pomenutih moćnika, iako sam jasno i javno, u listu Danas, objavio šta bismo zapravo mi stručnjaci mogli tu da radimo.

Suvišno je pitati i tražiti odgovor o potpunom nestanku nebrojenih dela iz muzejskog kompleksa i njihovoj sudbini. Taj nesuđeni moderni muzej odsečen je od kompleksa objekata Titove rezidencije visokim zidom koji se može videti samo iz prikrajka Muzeja „25. maj“.
Kako se za ovo blago ne interesuju najugledniji naučnici, akademici, stručnjaci, ono i dalje ostaje u zoni sumraka, koja odgovara jedino aktuelnoj vlasti.
I dalje čekam odgovor na javno postavljeno pitanje navedenim moćnicima.
I dalje naše pleme snom mrtvijem spava.
Živko Brković, istoričar umetnosti