profimedia 0138136732
Ministarstvo finansija Foto: Album – Prisma / Album / Profimedia
Otkrivamo: Smena i otkaz za pomoćnicu direktora Uprave za sprečavanje pranja novca

Sklanjanje nezgodnih svedoka

Izdanje 58
17

Zašto je u tajnosti smenjena, pa dobila i otkaz, Danijela Maletić, pomoćnica direktora Uprave za sprečavanje pranja novca u Ministarstvu finansija, samo četiri dana nakon što je dobila najvišu ocenu za rad. Da li je zasmetala zbog toga što mnogo zna

Pomoćnica direktora Uprave za sprečavanje pranja novca u Ministarstvu finansija Danijela Maletić u jednom danu, 6. marta 2025 smenjena je i uručen joj je otkaz u službi u kojoj je kao stručnjak radila više od dve decenije, saznaje Radar. Ovo je još jedan od primera da režim u Srbiji sklanja iz svih institucija profesionalce koji mogu imati saznanja o sumnjivim poslovima. Na ovu brzometnu smenu i otkaz, kako saznajemo od izvora bliskih odlazećoj Vladi Srbije, uticalo je to što je šefica Sektora za analitiku i sprečavanje finansiranja terorizma imala pristup najosetljivijim informacijama o tokovima novca. U opisu posla Danijele Maletić bilo je da vrši razmenu podataka sa MUP, tužilaštvima, bankama i drugim finansijskim institucijama koje obavljaju platni promet. Jedan od njenih poslova u Upravi bio je i da kontaktira sa sličnim službama u drugim državama i razmenjuje podatke o tokovima novca. Bila je tako i predstavnik Uprave na sastancima sa stranim predstavnicima i službama čiji je posao sprečavanje pranja novca. Po prirodi posla tako su joj najverovatnije bili poznati svi tokovi novca predstavnika vlasti i njima bliskih ljudi.

Pravi razlozi za njenu hitnu smenu i otkaz naravno nisu navedeni, ali nisu navedeni ni bilo koji drugi. Njena smena je i pravno gledano potpuni apsurd, jer je samo četiri dana pre toga, 2. marta 2025, dobila najvišu ocenu za rad koju može dobiti državni službenik – „naročito se ističe“. Najviša ocena nije sprečila njenu smenu sa mesta pomoćnika direktora za Sektor analitike i sprečavanje finansiranja terorizma, koju je potpisao premijer u ostavci Miloš Vučević, a otkaz v. d. direktor Uprave za sprečavanje pranja novca Željko Radovanović. Naime, u tim rešenjima prepisane su sve zakonske odredbe o razlozima za smenu i ostavku državnog službenika, ali nije naveden nijedan konkretan razlog ili radnja koja je dovela do, kako se navodi, „manjkavosti u radu“. Napisano je doslovno: „Naime, manjkavosti u radu pomoćnice direktora Danijele Maletić koji su postali vidljivi u januaru i februaru 2025. doveli su do niza nesagledivih posledica, problema i ozbiljnih poremećaja u funkcionisanju Sektora za analitiku i sprečavaje finansiranja terorizma, što će se odraziti negativno na funkcionisanje Uprave za sprečavanje pranja novca, odnosno Ministarstva finansija u celosti“.

Saznajemo da su u Vladu Srbije nedavno stigle tužbe advokata koji zastupa Danijelu Maletić, koje su podnete Upravnom sudu i kojima se osporavaju navodi iz rešenja i traži se da se ponovo odlučuje. Osim što se kaže da nije navedena nijedna činjenica za smenu, osim što su prepisane zakonske odredbe o razlozima, ističe se i da smena sa funkcije pomoćnika direktora ne znači i da joj prestaje radni odnos. U tužbi se još ističe da je „postojala stvarna namera da tužilji prestane radni odnos bez ikakvog pravnog osnova“.

Inače, Danijela Maletić je rešenjem Vlade Srbije 1. juna 2023. kao nesumnjivi stručnjak, a ne stranački kadar, postavljena za period od pet godina na mesto pomoćnika direktora. Ona je tada postavljena na predlog tadašnjeg i sadašnjeg v. d. direktora Željka Radovanovića, koji joj je sada dao otkaz.

Moguće je da ona ima saznanja o tome da je sadašnji direktor zloupotrebljavao Upravu za obračun sa kritičarima i neistomišljenicima režima početkom 2019. i krajem prošle i ove godine. Naime, 1. januara 2019. Željko Radovanović je tražio proveru bankovnih računa i transakcija pojedinačno za dvadeset novinara, aktivista i političara, uz još 37 organizacija, među kojima su i novinarske istraživačke redakcije. Tada je izbio veliki skandal i reagovale su i međunarodne institucije. Međutim Radovanović je to ponovio i krajem prošle i početkom ove godine, što smo otkrili u tekstu „Računi kritičara režima na meti mašinerije vlasti“ od 6. februara 2025. On je tada tražio od srpskih banaka da se provere računi Maje Stojanović iz Građanskih inicijativa, Katarine Đukić, koordinatorke ProGlasa i Sofije Todorović, direktorke Inicijative mladih za ljudska prava, Predraga Voštinića iz Lokalnog fronta u Kraljevu i Nebojše Petkovića iz udruženja „Ne damo Jadar“.

Režim ne samo da Upravi za sprečavanje pranja novca ne daje da radi ono za šta je stvorena, već je koristi i za obračun sa neistomišljenicima, a sada sklanja moguće svedoke svih tih sumnjivih radnji.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

17 komentara
Poslednje izdanje