1709375387 HAM 1369
Tatjana Vukić i Irena Vujović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs
Novi broj od sutra na prodajnim mestima

Novi Radar: Firma bez zaposlenih, prihodi milionski, a vlasnici bliski SNS

36

Donosimo vam nove analize, istraživanja i aktuelne razgovore

Naši novinari su saznali da se od sredine tekuće godine planira uvođenje računarskog programa koji znatno skraćuje proceduru dobijanja kredita u bankama u kojima građani koji apliciraju nemaju račun. Krajem novembra prošle godine, u taj unosan posao je bez tendera uvedena firma Enterprajz komjunikejšns solušns, koja ima nula zaposlenih, ali zato više vlasnika. Među njima su i sin guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković Nikola, kao i Zoran Popović, poslovni saradnik Tatjane Vukić, sive eminencije Srpske napredne stranke. Prema ugovorima u koje je Radar imao uvid, EKS će uzimati većinu zarade od ovog posla koji se procenjuje na milione evra, a u novom broju našeg nedeljnika moći ćete da vidite i bez čijih potpisa to nije bilo moguće.

Razgovarali smo sa Srdanom Golubovićem, profesorom Fakulteta dramskih umetnosti i jednim od inicijatora ProGlasa, koga loše reakcije vlasti unazad pet meseci ne iznenađuju, jer veruje da ne razumeju šta se dešava u Srbiji.

„O njoj nisam razmišljao kao o skupu stratega koji gledaju dalekosežno. To su ljudi, a pre svih predsednik, koji su silu akumulirali – na silu, i to je to. Navikli su da targetiraju pojedince, a studentski pokret nema vođu. Navikli su da dijalog teče po njihovim pravilima, a naspram sebe imaju direktnu demokratiju i plenume. Ipak, svesni su da gube podršku i sada počinju da se obraćaju samo svojim biračima, pokušavaju da ih ubede da kraj nije blizu, da je sve normalno“, kaže Golubović za Radar.

Intervju je dao i Dušan Dobromirov, profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i član Anketne komisije za utvrđivanje istine o padu nadstrešnice, koji je za Radar govorio o kreditnom rejtingu Srbije, našoj ekonomskoj politici, ali i velikim investicijama.

„Kada se porede troškovi održanih specijalizovanih izložbi u nekim drugim zemljama sa predviđenim za Ekspo 2027, jasno je da je projektovana cena za izložbu od 17 milijardi evra bar četiri-pet puta uvećana. Kako se ceo iznos od 17 milijardi evra prikazuje u zvaničnim finansijskim izveštajima kao trošak na osnovu kojeg će se obračunavati BDP, to bi značilo da korupcija podiže i BDP. Drugim rečima, što se više koruptivno uvećavaju cene to više raste BDP“, rekao je Dobromirov.

Naši novinari su napravili i svojevrsni presek autonomnih, iz države izuzetih centara moći koji su podršku u ljudstvu standardnih sila odbrane i bezbednosti pokušali da nadomeste novim tehničkim rešenjima – jedno je i iskorišćeno 15. marta – a boravili smo i u kampu „studenata koji žele da uče“ koji je podignut u Pionirskom parku.

01 RGB9
Foto: Radar

Analizirali smo i kako je vladajući režim stupio u novu fazu sukoba s državnim univerzitetima. Nakon što je rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio predsednikov poziv na dijalog – niti je ko tu nadležan da o studentskim zahtevima pregovara, rekli su čelnici fakulteta, niti je to poželjno s obzirom na napade na akademsku zajednicu u medijskom, a bogami i fizičkom javnom prostoru – Marjan Rističević je zapretio povlačenjem usvojenog Zakona o visokom obrazovanju, a Vučić je otišao korak dalje i umesto plata profesorima ponudio krompir. Ministarka prosvete najavila je i upade policije…

Za Radar još govore i pišu Ajfer Tunč, Rade Veljanovski, Saša Ilić, Dušan Dobromirov, Jovana Đurović, Ijan Buruma…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

36 komentara
Poslednje izdanje