Agencija koja bi trebalo da se bavi zaštitom Ustavnog poretka i borbom protiv terorizma i organizovanog kriminala, svojih osamdeset miliona evra godišnjeg budžeta koristi da bi u sadejstvu s MUP saslušavala poljoprivrednike, ekološke aktiviste, studente i članove njihovih porodica, kao i svoje bivše pripadnike. Da li je Bezbednosno-informativna agencija postala delom partijska policija, a delom logistički centar interesnim grupacijama okupljenih oko vlasti, kao i kojim se kriterijumima vodi kada procenjuje ko predstavlja bezbednosni rizik – čitajte u Radaru.
Naši novinari su pisali i o preduzetničkom duhu koji je zaposeo Srpsku pravoslavnu crkvu, koja iz državnog budžeta godišnje dobija milione evra, što putem redovnih davanja, što vanredno, iz tekuće budžetske rezerve, a zbog „teške situacije“, obnove manastira ili završetka Hrama Svetog Save, za koji je u poslednjih sedam godina izdvojeno najmanje 74 miliona evra. U isto vreme, SPC kao investitor ulazi u građevinske poduhvate i zida luksuzne stambeno-poslovne objekte u Beogradu koji su namenjeni daljoj prodaji i to po cenama koje dostižu i 6.000 evra po kvadratu. Zemun, Dorćol, Senjak… samo su neke od lokacija na kojima crkva gradi s privatnim firmama.
Publika će u 45. broju Radara moći da nađe i odgovor na pitanje šta je zajedničko većini podizvođača angažovanih na železničkoj infrastrukturi u Srbiji. Neke od njih nisu ni postojale kada je država u julu 2018. sklopila ugovor s kineskim kompanijama CRIC i CCCC. Isto tako, mnogima je prihod od tada vrtoglavo porastao, čak i do trideset puta. Samim tim, pripao im je deo od 1,57 milijardi evra, koliko je do sada poreske obveznike Srbije koštala mađarsko-srpska železnica.
U sutrašnjem izdanju nalazi se i profil Branislava Prostrana, čoveka iz senke predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je od prodavca veša avanzovao do ključara tajni i poslova naprednjaka, a, tvrde upućeni, i blagajnika porodice Vučić. Formalno, reč je zameniku direktora i članu Upravnog odbora državnog Jugoimporta SDPR- Neformalno, njegova moć je daleko veća, a odgovornost praktično ne postoji. Ne pominje se slučajno u Skaj komunikaciji iz nove optužnice protiv već osuđivanog Darka Šarića. Iz nje se vidi da Oskar ne može da donese odluku zbog Prostrana, iako je u sve umešan i Edo, nadimak za koji je policija utvrdila da se odnosi na Nebojšu Stefanovića…
U naš diktafon je govorio i reditelj Radivoje Raša Andrić. Zbog filma i knjige Leto kada sam naučila da letim, Srpsko nacionalno vijeće u Zagrebu odlučilo je da nagradi Andrića i književnicu Jasminku Petrović. Kako nisu mogli da prisustvuju ceremoniji dodele nagrade, poslali su pismo zahvalnosti u kojem su se zahvalili deci regiona, izrazivši nadu da će biti pametnija od nas, i mladima u Srbiji, koji ovih dana toj deci mogu da budu uzor. Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić uvređeno je napustila skup, proglasivši pismo za „flagrantnu uvredu“.
„Tom zamenom zamena ovaj režim se služi dugo i često. Govore nam da smo protiv države, a mi smo zapravo snažno za ovu državu, i baš zbog toga smo protiv režima. Ne mogu da kažem da je baš svaki njihov potez loš. Ranije, recimo, nismo imali auto-put do Čačka, sada ga imamo, ali mislim da skoro sve rade pogrešno, i većinom strašno pogrešno. Mislim i na vodu i na zemljište i na vazduh i na arhitekturu, da ni ne pominjem institucije, zdravstvo, prosvetu, sve to ide baš nizbrdo i postalo je potpuno nevažno za ljude na vlasti. Izgleda kao da se upravljanje ovom državom svelo na jednog čoveka i stranku, na paralelni sistem vladanja. Kao kada u ratu imate vojne i paravojne jedinice, a sve ide preko paravojnih. To nam je svima jasno već godinama, ali sada je doteralo do duvara“, rekao je Andrić za Radar, između ostalog.
Za Radar još govore i pišu Dragovan Milićević, Slobodan Giša Bogunović, Janis Varufakis, Miodrag Jovanović, Džozef Stiglic…