Milimir Lukic 150324 foto Vesna Lalic Radar 17
Millimir Lukić Foto: Vesna Lalić/Radar
Ekskluzivno: Smena i ostavka sudije Milimira Lukića

Ne može predsednik suda da se sastaje sa klanom Šarić

Izdanje 35
17

Sastanak u BIA sa Šarićevim klanom diskvalifikuje predsednika suda za vršenje funkcije i profesionalnu saradnju sa sudijama, jer je grubo urušio bezbednosni protokol i osnovne moralne postulate, piše u tekstu ostavke sudija Lukić. To je završnica desetogodišnjih pritisaka na pravosuđe zbog slučaja Šarić

Sudija Milimir Lukić podneo je ostavku na mesto zamenika predsednika Apelacionog suda u Beogradu obrazlažući da nema poverenje u predsednika tog suda Duška Milenkovića, koji se sastajao sa pripadnicima klana Darka Šarića. Pre toga upravo je Milenković smenio sudiju Lukića sa mesta predsednika Posebnog odeljenja za organizovani kriminal i Krivičnog odeljenja Apelacionog suda. Sudija kaže za Radar: „Predsednik Apelacionog suda nema ovlašćenja da smenjuje predsednika Posebnog odeljenja. I tako je po slovu zakona. Izgleda da predsednik suda ima ideje koje nisu u skladu sa zakonom.“

Bez osvrta na Skaj prepisku

Naime, na sajtu Radara 31. oktobra u tekstu „Oskar i narko-kartel su, nažalost, pobedili“ objavili smo da je sudija Lukić smenjen. Preneli smo i prepisku braće Šarić na Skaj aplikaciji o sastanku u BIA mlađeg Duška sa funkcionerom tajne službe Markom Parezanovićem i predsednikom Apelacionog suda. Na taj tekst je dan kasnije reagovao predsednik Apelacionog suda (na sajtu RadaraUz Milimira Lukića smenjene još neke sudije“). Potvrdio je da je Lukić smenjen, ali se nije osvrnuo na kompromitujuću Skaj prepisku o sastanku u BIA, koja se nalazi i u novoj optužnici protiv Šarića. Za Lukića je napisao da je „i dalje osoba od najvećeg poverenja predsednika suda“. To poverenje, međutim, ne deli sudija Lukić. On je upravo u obrazloženju svoje ostavke na mesto zamenika Milenkovića, koju je podneo 4. novembra, naveo da u predsednika suda nema poverenja upravo zbog sastanka u BIA koji do danas nije istražen. U tekstu ostavke sudija Lukić piše: „Zbog odsustva profesionalnog poverenja u rad predsednika Apelacionog suda u Beogradu Duška Milenkovića koji je usledio nakon objave u javnosti Skaj komunikacije, iz koje nedvosmisleno proizlazi da je predsednik suda najmanje jednom obavio sastanak sa predstavnicima organizovanog kriminala klana Šarić‚ sa ciljem da se izvrši uticaj i ishoduje povoljniji položaj okrivljenog od donošenja drugostepene odluke, i na kom su zajedno profilisali ličnost predsednika veća drugostepenog suda sudije Milimira Lukića sa ciljem mogućeg uticaja. Navedene okolnosti diskvalifikuju predsednika suda za vršenje funkcije i profesionalnu saradnju sa sudijama, jer je svojim aktivnostima grubo urušio pre svega bezbednosni protokol, a i osnovne moralne i etičke postulate koje neokrnjene mora posedovati predsednik suda, kada obavlja tu funkciju“.

Iz Skaj komunikacije nedvosmisleno proizlazi da je predsednik suda najmanje jednom obavio sastanak sa predstavnicima organizovanog kriminala klana Šarić‚ sa ciljem da se izvrši uticaj i ishoduje povoljniji položaj okrivljenog

Milimir Lukić

O odnosu sadašnje vlasti i pripadnika BIA, policije i pravosuđa koji su pod njenom kontrolom sa Šarićevim narko-kartelom najslikovitije govori sama hronologija događaja.

Nakon predaje Darka Šarića 2014, kada je Aleksandar Vučić preuzeo apsolutnu vlast, smenjeni su svi iz BIA i MUP-a koji su učestvovali u akciji Balkanski ratnik protiv kartela i za to dobili međunarodna priznanja. Čak je smenjen i istražni sudija Dragan Lazarević, koji je odobrio da se presretne komunikacija klana.

Postupak protiv Šarića za pranje novca od kokaina, koji je takođe otvoren pre 2012, još nije okončan. Ovo suđenje je samo tokom 2019. i 2020. odlagano čak 24 puta zaredom.

Ugrožena bezbednost tužioca

Pojedini mediji ugrozili su bezbednost tužioca Saše Ivanića, zaduženog za postupak protiv narko-klana, objavljivanjem njegove fotografije iz službene evidencije MUP-a. Kancelarija poverenika za informacije je utvrdila da je neko iz BIA, kojom je tada rukovodio Aleksandar Đorđević, nezakonito predao tu fotografiju medijima, ali do danas ni to nije rasvetljeno.

Na zahtev Šarićeve odbrane BIA je dostavila sudu izveštaj o sastanku na Jelovoj gori 18. aprila 2010. predstavnika tužilaštva, policije i BIA sa Draganom Dudićem Fricom, jednim od organizatora grupe koji tada nije bio okrivljen. Izveštaj je BIA načinila skoro četiri godine od ovog događaja, čini se baš za potrebe Šarićeve odbrane.

U ovom naknadnom izveštaju BIA navedene su i brojne netačnosti, da se ne zna ko je ubio Dudića 30. maja 2010. u Kotoru, iako je ubica odmah uhapšen i osuđen. U izveštaju su zacrnjena imena pojedinaca, kao advokatice Vesne Lončar, supruge ministra zdravlja Zlatibora Lončara, koja je posredovala u dovođenju Dudića na Jelovu goru, a prethodno je radila u advokatskoj kancelariji Aleksandra Đorđevića, bivšeg šefa BIA.

O odnosu sadašnje vlasti i pripadnika BIA, policije i pravosuđa, koji su pod njenom kontrolom, sa Šarićevim narko-kartelom najslikovitije govori sama hronologija događaja

Tadašnji načelnik UKP-a Rodoljub Milović je naveo da je advokatica Lončar dogovorila sastanak Šarićevog saradnika Dudića sa tadašnjim direktorom policije Miloradom Veljovićem, sada savetnikom predsednika Vučića. Milović je i rekao i napisao u izveštaju da je na sastanak Dudića dovezao pripadnik BIA Miodrag Stojanović, Lončarev kum.

Izuzimanje sudije Lukića

Jasmina Vasović postaje predsednica Vrhovnog suda kao jedini kandidat aprila 2021. voljom SNS, a već 15. juna taj sud ukida pravosnažnu presudu apelacionog Veća sudije Lukića, koje je osudilo Šarića na 15 godina za krijumčarenje skoro šest tona kokaina. Postupak je vraćen apelacionom Veću na novo odlučivanje uz napomenu da se iz Veća izuzme sudija Lukić.

dusko milenkovic 234256 photo E Stock dusan milenkovic
Duško Milenković / foto: E-stock/DUŠAN MILENKOVIĆ

Novo apelaciono veće je 24. decembra ukinulo zatvorski pritvor Šariću, koji je otišao u kućni pritvor u vilu košarkaša Nikole Pekovića, umesto na sopstvenu adresu koja je i u zahtevu odbrane za ukidanje pritvora.

Iz inostranstva stiže presretnuta Skaj komunikacija koju je Šarić imao dok je bio u najbezbednijem zatvoru Srbije – pritvoru Specijalnog suda.

Izmenjeno apelaciono Veće, bez sudije Lukića, donosi novu presudu za krijumčarenje kokaina 16. maja 2022, kojom je Šariću smanjena kazna za godinu dana. Iako je označen kao šef kartela, dobija manju kaznu od Gorana Sokovića koji je nestao. Istom presudom Šarićev blizak prijatelj Darko Tošić, koji je bio osuđen na 13 godina, biva oslobođen.

Nakon dešifrovanja Skaj komunikacije 13. aprila 2022. Darko Šarić je uhapšen i tada ga vode ponovo u pritvor Specijalnog suda.

Kartel iz pritvora

U januaru 2023. predmet Šarić za optužbe da je nastavio da vodi kartel iz pritvora Specijalnog suda dodeljen je sudiji Dejanu Terziću. Odbrana je tražila izuzeće celog Veća, pa zatim još tri puta sudije Terzića.

Darko Šarić Foto: EPA/ANDREJ CUKIC
Darko Šarić Foto: EPA/ANDREJ CUKIC

Predsednica Vrhovnog suda Jasmina Vasović bila je i predsednica Visokog saveta sudstva koje odlučuje o mandatima sudija. Produžetak mandata sudiji Terziću, koji je još 7. marta 2023. zahtevao Aleksandar Stepanović, tada još predsednik Okružnog suda u Beogradu nadležan i za Posebno odeljenje, nije stavila ni na dnevni red. Tako je sudija Terzić sklonjen i iz Specijalnog suda i iz postupka za Šarića.

Sudiji Stepanoviću ističe mandat 23. maja 2023. na mestu predsednika Okružnog suda, a pre toga Visoki savet sudstva, sa Jasminom Vasović na čelu, postavlja sudiju Dragana Miloševića na tu funkciju. U Skaj komunikaciji pripadnici Šarićeve grupe kažu za sudiju Stepanovića da je „van kontrole“ i „skroz loš“. Razmatraju da li izvesni „Smeško“ može da utiče na Stepanovića.

Novi predsednik Milošević smenjuje predsednika krivičnog odeljenja Specijalnog suda Sinišu Petrovića, zaduženog za raspored predmeta u tom sudu.

Dva nova postupka protiv Šarića na osnovu Skaj komunikacije dostavljene iz inostranstva završiće u odeljenju Apelacionog suda, sa čijeg čela je sada smenjen sudija Lukić. On je jedan od ključnih ljudi za borbu protiv organizovanog kriminala koji se dokazivao kroz najteže predmete – kao član Veća za ubistvo premijera Zorana Đinđića i kao predsednik Veća koje je osudilo zemunski klan i JSO za niz drugih zločina.

U Skaj komunikaciji braće Šarić spominje se „Oskar“ koji na kraju može da reši sve njihove probleme u srpskom pravosuđu, a mogućnost da se iza tog nadimka krije predsednik Srbije ostavio je i sam Vučić. Da li je ova hronologija događaja u pravosuđu oko Šarićevog kartela delo Oskara?

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

17 komentara
Poslednje izdanje