photo 01723
Foto: Đorđe Đoković
Od sutra trideset četvrti broj Radara na prodajnim mestima

Ekskluzivno u novom broju: Šta država skriva o hapšenju Mladena Petkovića u Kirgsitanu

4

U najnovijem izdanju čitajte naša saznanja, analize i zanimljive intervjue i reportaže

Iako su bivši direktor Krušika i Zastava oružja Mladen Petković i profesor Mašinskog fakulteta Aleksandar Simonović u Kirgistanu uhapšeni davnog 19. septembra, zvanični Beograd je o tome dugo ćutao. Tek kada se Simonovićeva supruga o tome oglasila, oglasilo se i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, ipak krijući da je uhapšen i Petković. Osnovano je zapitati se zašto, kao i zašto su prorežimski tabloidi Petkovića naknadno provukli kroz medijskog toplog zeca, kao nekada vernog režimskog uposlenika, doduše ne baš nezamenljivog. Možda baš zbog razloga zbog kojih je bio u kirgistanskoj prestonici Biškeku, a potom tamo bio i lišen slobode… više o svim delovima slagalice čitajte u novom Radaru.

Za naš nedeljnik je intervju dao i Voja Brajović, s kojim smo razgovarali povodom nedavnog dobijanja nagrade Zlatna antena za sveukupan doprinos regionalnoj produkciji serija i drama. Bio je to savršen povod da se osvrnemo na njegovu bogatu karijeru, ali i to kako sagledava savremenu društvenopolitičku situaciju.

„Političari brane svoje lične interese i zatupljivanje. U urbanoj sredini u kojoj sam odrastao, u Beogradu, gde sam rođen i Valjevu, gde sam sticajem okolnosti završio gimnaziju, odigravala se večita borba protiv primitivizma. Mi smo je nazivali borbom protiv kulova. Kulov nije seljak, čak nije ni snob, ni malograđanin. To je onaj koji je nikao i koji vuče one odozgo nadole. Ta bitka je izgubljena. To je smišljen, opasan projekat koji se sprovodi kroz pink kulturu i on pogoduje tom carstvu primitivizma. To je povlačenje čitavog društva na dno i od toga se teško spasti“, rekao je on za Radar.

Razgovarali smo i s Aleksandrom Čerkasovim, ruskim fizičarom koji je 2022. godine dobio Nobelovu nagradu za mir, kao važan član u međuvremenu zabranjene organizacije Memorijal kojoj su se ruski građani obraćali u slučaju kršenja ljudskih prava.

01 RGB24
Foto: Radar

„Jednog mog poznanika Putin je uhapsio 14. oktobra 1978. godine, zato što je u bivšem Lenjingradu hteo da organizuje miting povodom godišnjice ustanka dekabrista. Mom poznaniku je na ulici pritrčala jedna žena i optužila ga da ju je udario i iz gomile su mu prišli neki ljudi koji su ga uhvatili i prema zakonu o prekršajnom postupku ga pritvorili. Tom operacijom rukovodio je Putin. Dakle, zvanično, oni su sasvim normalno uhapsili huligana. To je uobičajena praksa sovjetskih specijalnih službi i Putin se nije od toga mnogo udaljio“, kazao je Čerkasov i dodao da je posle rata u Ukrajini Ruska Federacija postala represivnija od Sovjetskog Saveza iz pedesetih godina prošlog veka.

Čitaoci će u novom broju moći da nađu i osvrt na najavljeno rušenje Starog savskog mosta, koje uz simboličke, istorijske i urbanističke kontroverze, pomalo očekivano, donosi i – pravne, finansijske… ministar građevinarstva Vesić ostaje pri stavu da je sakrivanje dozvole za rušenje mosta potpuno zakonito, kao i da im je Ministarstvo zaštite životne sredine potvrdilo da za tu vrstu radova nije potrebna izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu, iako na sajtu Direkcije za građevinsko zemljište postoji pripremni dokument za baš takvu nesuđenu studiju. Ali, bez amina Ministarstva neće biti ni zakonitih procedura. Samo će biti troškova – iz budžeta…

U svom autorskom tekstu, sudija Apelacionog suda u Beogradu i jedan od osnivača ProGlasa Miodrag Majić dao je svoju analizu predloženih izmena krivičnog i krivičnoprocesnog zakonodavstva, koje je nazvao „grubo sklepanim zakonskim mutantom“, ali koje, smatra on i pokazuje, mogu imati dalekosežne represivne posledice…

Za novi Radar još govore i pišu Bušra Žaber, Zoran Stojiljković, Ana Martinoli, Nebojša Bjelotomivć, Nenad Milosavljević, Ivan Medenica…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

4 komentara
Poslednje izdanje