Vesna Mališić
Vesna Mališić Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs
Uvodnik Vesne Mališić

Sumorna statistika iz života prosvetnih radnika

Izdanje 31
23

Profesorka hemije u penziji, koja je ceo radni vek provela sa decom, kaže: „Kad mi službenik izbroji ove novčanice, pitam se šta sam celog života radila. Uzeli su nam i samopoštovanje. Stidim se bede u koju su nas gurnuli i koliko su potcenili i znanje i zvanje“

Srbija za obrazovanje izdvaja 3,5 odsto bruto društvenog proizvoda. Evropski prosek je pet procenata. U Norveškoj, čak sedam. Novak Nedić, generalni sekretar Vlade, dobio je poslednjim rebalansom budžeta više nego prosveta. Da čovek ne štedi, da ima i za Partizan i za Zvezdu.

Po poslednjem popisu stanovništva u Srbiji, 38.000 je nepismenih, oko 360.000 sa nepotpunim osnovnim obrazovanjem, nešto malo više od milion je završilo osnovnu školu, oko tri miliona srednju, a samo 1,2 miliona građana ima fakultetsku diplomu. Među njima je i 150.000 nastavnika i profesora. Izborna matematika kaže da oni nisu fokus vladajućih stranaka. Antiintelektualizam je deo aktuelnog vrednosnog sistema. Profesorski poziv je toliko ponižen i potcenjen da se nastavnički smerovi na fakultetima iz godine u godinu prazne. U školama nedostaje 500 nastavnika matematike, a smerovi za fiziku i hemiju gotovo da mogu da se ugase. Fiziku je prošle godine upisao samo jedan brucoš, hemiju troje, pa su se i oni, nakon mesec dana, prebacili na druge smerove. Katedre za srpski jezik i književnost ne mogu da popune ni budžetske kvote. 

protest prosvetara Foto Amir Hamzagic Nova rs 1
Protest prosvetnih radnika Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

U školama đaci tuku đake, tuku i nastavnike, roditelji tuku nastavnike i sve druge kombinacije su moguće. Za godinu dana beleži se više od šeststo fizičkih napada. Pošto država ne ume da otkloni uzroke nasilja, do kraja godine će, po novom Krivičnom zakonu, prosvetni radnici dobiti status službenog lica.

Evo još malo sumorne statistike iz života prosvetnih radnika.

Početna plata nastavnika, a svi imaju fakultetsku diplomu, iznosi 650 evra. Na republičkom nivou, gde se broje i oni nepismeni i polupismeni i sa osnovnom školom, prosek za prvih sedam meseci ove godine je 835 evra. Zahtev protesta da se plate izjednače sa republičkim prosekom vlast za sada neće ni da čuje. „To, kao izašli smo na ulice, nateraćemo ih da prihvate. Nećete“, rekao je odlučno Aleksandar Vučić. Jer, ministarka prosvete je brže-bolje izračunala da je tog dana na nivou Srbije 48 odsto škola radilo u punom kapacitetu, u 29 odsto bilo je skraćenja časova, dok je u svega 23 odsto škola nastava bila u potpunosti obustavljena. Dakle, za državu je još uvek sve u redu.

„Može da bude 1.001 protest, štrajk i pritisak“, objasnio je premijer Miloš Vučević, ali para nema. Nije prosveta fudbal pa da se odreši kesa. Može samo jednokratna isplata i tipični marifetluci vlasti kojima se izigrava protokol koji su potpisali sa prosvetnim sindikatima prošle godine

I još malo računice u prilog sigurnosti vlasti da mogu da odbiju zahteve prosvetara. Onih 30 odsto nastavnika koji rade na određeno i inače ne smeju da se bune, a direktori škola, kao čuvari interesa partije na vlasti, dodatnim zalaganjem doprineće da se pobuna smiri. Već su zatražili da se naprave spiskovi ko je od nastavnog osoblja štrajkovao. A BIA češlja poljoprivrednike.

„Može da bude 1.001 protest, štrajk i pritisak“, objasnio je premijer Miloš Vučević, ali para nema. Nije prosveta fudbal pa da se odreši kesa. Može samo jednokratna isplata i tipični marifetluci vlasti kojima se izigrava protokol koji su potpisali sa prosvetnim sindikatima prošle godine.

Umesto zaključka, slika iz reda u banci, u danu protesta prosvetara. Starija mršava žena, veoma skromno obučena, sede kose uredno vezane u rep, čeka da podigne svoju penziju. Profesorka je hemije i ceo radni vek provela je sa decom. Pretužna je, kaže, dokle su doveli školu i nastavnike. U poluglasu kaže: „Zgazili su nas. Kad mi službenik izbroji ove novčanice, pitam se šta sam celog života radila. Uzeli su nam i samopoštovanje. Stidim se bede u koju su nas gurnuli i koliko su potcenili i znanje i zvanje.“

„Molim ljude da se ne ponašaju kao grupe za pritisak“, poručio je Vučić profesorima sa neke visine, možda sa vrha kule u Beogradu na vodi, odakle mu sve izgleda mnogo lepše.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

23 komentara
Poslednje izdanje