main SG copy
Foto: kragujevac.ls.gov.rs
Kragujevac ulazi u sve ozbiljniju političku krizu

Vlast bojkotovala sednicu parlamenta koju je sama zakazala

1

U dugogodišnoj odborničkoj i poslaničkoj karijeri ne pamtim da je vlast, iz bilo kojih razloga, otkazala sednicu koju je sama zakazala, što svedoči o težini političke krize u Kragujevcu, jer vlast ne zna kako da se izvuče iz afere „Zastavin servis“, smatra bivši gradonačelnik Veroljub Stevanović

U Skupštini grada Kragujevca u petak, 10. maja zabeležen je slučaj bez presedana – vladajuća većina praktično je bojkotovala sednicu koju je sama zakazala. Ujutro u 9 sati, kada je trebalo da se nastavi sednica započeta 24. aprila, u skupštinskoj sali nije bilo dovoljno odbornika iz redova SNS-a i SPS-a i posle kraće pauze nastavak je zakazan za sledeću sedmicu.

Predsednik Skupštine grada, socijalista Ivica Momčilović, naveo je da je uoči nastavka sednice konsultacijama prisustvovao samo jedan od 11 šefova opozicionih odborničkih grupa i pozvao ih da na konsultacije dođu u naredni ponedeljak ili utorak, ne bi li se našao izlaz iz pat-pozicije u koju je gradski parlament zapao kada je sednica, sa 35 tačaka dnevnog reda, prekinuta u petak, 25. aprila, dva sata posle ponoći.

Posle pauze od 15 minuta sednica ponovo prekinuta

Do tog prekida je došlo nakon što su opozicioni odbornici 17 sati ćutali za skupštinskom govornicom, protestujući na taj način zbog toga što predstavnici vlasti dva puta nisu došli na sednice, zakazane po hitnom postupku, na kojima je opozicija želela da se do kraja rasvetli afera „Zastavin servis“, nakon odluke Gradskog veća da privatniku Milošu Mediću iz Sremske Kamenice, za 65 ari, na koje je imao samo pravo korišćenja, ali ne i svojine, iz gradskog budžeta isplati 296 miliona dinara ili 296 puta veću sumu od one po kojoj je on 2014. na tom placu kupio dva pomoćna objekta. Pri tome je u međuvremenu to zemljište, odlukom Vlade Srbije eksproprisano i preneto na korišćenje gradu Kragujevcu, o čemu je Radar pisao u broju od 9. maja, u tekstu Kao dete uhvaćeno u krađi.

Opozicija nije došla na konsultacije, a ja ću dati još jednu šansu jer želim da se sve završi na način koji je dostojanstven, ako može. Ako ne, mi ćemo nastaviti ovu sednicu, vi (opozicija) u skladu sa svojim uverenjima, a mi (vladajuća većina) u skladu sa onim što moramo da radimo da bi grad nastavio da funkcioniše – Ivica Momčilović, predsednik Skupštine grada

Kako je rok za isplatu tih 296 miliona istekao u aprilu, pojedini opozicioni odbornici veruju da je taj novac već legao na Medićev račun.

„Zaista hoću, u dogovoru sa svojim partnerima i predstavnicima vladajuće većine, da sednemo i razgovaramo o modelima za prevazilaženje problema. Mesto za konsultacije su prostorije Skupštine grada i od toga nećemo da odustanemo. Vi niste došli na konsultacije, iz razloga koji su vama poznati, i ja ću dati šansu, još jednom, tim konsultacijama i želim da se to završi na način koji je dostojanstven, ako može. Ako ne, mi ćemo nastaviti ovu sednicu, vi u skladu sa svojim uverenjima, a mi u skladu sa onim što moramo da radimo da bi grad nastavio da funkcioniše“, poručio je predsednik Skupštine grada Ivica Momčilović, negirajući tvrdnje opozicije da vladajuća većina nema kvorum za nastavak sednice.

Nakon pauze od 15 minuta, nastavak sednice je zbog nedostatka kvoruma prekinut, odnosno odložen za početak naredne sedmice. Od 50 odbornika vlasti (jedan već duže ne dolazi na sednice), njih petoro su i narodni poslanici i istog dana je trebalo da prisustvuju i sednici Skupštine Srbije. Za razliku od njih, opozicioni odbornik Dalibor Jekić, koji je takođe i poslanik u republičkom parlamentu, u petak je bio u sali Skupštine grada.

Afera aferu stiže

Nekadašnji gradonačelnik Kragujevca i šef odborničkog kluba Zajedno za Šumadiju Veroljub Stevanović za Radar kaže da u dugogodišnjoj odborničkoj i poslaničkoj karijeri ne pamti da je vlast, iz bilo kojih razloga, otkazala ili bojkotovala sednicu parlamenta koju je sama zakazala. To, smatra on, svedoči o težini i obimu političke krize u Kragujevcu, jer vlast ne zna kako da se izvuče iz afere „Zastavin servis“.

Kako će oni iz ove afere da izađu, ne znam, ali znam da je slučaj Tržnice, čija rekonstrukcija ulazi u petu godinu, i koja će do kraja 2025. koštati čak milijardu dinara, tri puta teži od Zastavinog servisa, a mi od isterivanja stvari na čistac i u slučaju Tržnice odustati nećemo – Veroljub Stevanović, bivši gradonačelnik i šef odborničkog kluba Zajedno za Šumadiju

„Mi na konsultacije sa njima o ovoj sednici više nećemo da idemo, jer smo se o svemu već konsultovali i više puta bili prevareni. Kako će oni iz ove afere da izađu, ne znam, ali znam da je slučaj Tržnice, čija rekonstrukcija ulazi u petu godinu, i koja će do kraja 2025. koštati čak milijardu dinara, tri puta teži slučaj od Zastavinog servisa, a mi od isterivanja stvari na čistac i u slučaju Tržnice odustati nećemo. Kompromise po tim pitanjima nećemo da pravimo ni po koju cenu“, poručuje Stevanović i za Radar podseća da se opozicija sprema da u lokalnom parlamentu pokrene i raspravu o rekonstrukciji Trga Radomira Putnika, koja je koštala oko 500 miliona dinara.

On ističe da se i 10. maja pokazalo da vladajuća većina ima ozbiljan problem sa kvorumom. „Ako nekolicina odbornika iz nekog razloga ne prisustvuje sednici, vlast ne može da obezbedi kvorum za normalan rad lokalnog parlamenta, što svedoči o sve ozbiljnijoj političkoj krizi u Kragujevcu“, tvrdi Stevanović.

Opozicija zahteva da se pre nastavka sednice otkrije zašto je gradska vlast odlučila da Milošu Mediću za 65 ari isplati 296 miliona dinara ili 296 puta više od sume za koju je on kupio dva pomoćna objekta na tom placu, za koji je imao samo pravo korišćenja, ali ne i svojine. Rok za isplatu istekao je u aprilu, pa neki odbornici veruju da je taj novac već legao na Medićev račun

Opozicioni odbornici, pak, poručuju da će nastaviti da opstruišu rad gradskog parlamenta sve dok se do kraja ne rasvetle brojne afere u kojima je učestvovao vrh kragujevačke vlasti. Kap koja je prevršila ionako prepunu čašu bila je odluka Gradskog veća da privatniku Milošu Mediću iz budžeta isplati više od dva i po miliona evra za 65 ari placa na kojem se nalaze dva pomoćna objekta, koje je on davne 2014. kupio za 8.500 evra. Dodatni problem je što on nije ni bio vlasnik tog placa, već je samo imao pravo korišćenja tog zemljišta. Uz to, Vlada Srbije je u julu 2020. eksproprisala kompletno zemljište nekadašnjeg Zastavinog servisa, uključujući i tih 65 ari na kojima se nalaze dva Medićeva objekta i i ustupila ga na korišćenje gradu za izgradnju nove autobuske stanice, od koje je vlast u međuvremenu odustala.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

1 komentar
Poslednje izdanje