U noći između 3. i 4. oktobra na područje severne Hercegovine i srednje Bosne, sručila se katastrofalna poplava, praćena klizištima i odronima. Za delić sekunde, u vodenoj bujici nestajale su kuće, mostovi, delovi pruga i puteva. U naseljenim mestima – Jablanici, Fojnici, Kiseljaku, Kreševu, Konjicu, prolamali su se jauci žitelja u očajničkoj potrazi za najbližima. Bujice su nosile vozila. Neka planinska sela izbrisana su sa lica zemlje.
Ekipe za spasavanje preživelih jedva su se probile do najugroženijih tačaka zbog uništene infrastrukture i kiše koja je i dalje padala. Podjednako teško bilo je i probiti se do najbližih bolnica. Broj pronađenih smrtno nastradalih porastao je na 21 žrtvu na dan 8. oktobra, dok je 40 osoba proglašeno nestalim, ali se te brojke ne smatraju konačnim.
U akciju pružanja pomoći unesrećenom stanovništvu uključili su se pripadnici Civilne zaštite, ali i Oružanih snaga BiH, kao i EUFOR-a. Na teren su stigli i spasilački timovi iz čitavog regiona, pa i iz Srbije. I privatne firme poslale su svoju mehanizaciju da otklone haos koji je zavladao čitavim područjem gde su podivljale reke Željeznica, Neretvica, Seončica…, dok je i Neretva pohrlila iz svog korita. Prekinute su bile i telefonske veze, i dovod električne energije zbog porušenih trafostanica.
Federalna vlada proglasila je stanje prirodne nesreće, mada je deo odgovornosti počivao i na ljudskom faktoru, najočiglednijem na primeru Donje Jablanice, gde je kamenolom pod upravom preduzeća Sani d.o.o. Jablanica od 2009. radio bez dozvole Ministarstva gospodarstva Hercegovačko-neretvanske županije. Resurs namenjen izgradnji pretvorio se u posthumni beleg kamenom zatrpanom naselju. Obilne padavine i dalje se očekuju, pa je na oprezu i Hrvatska.