Bilo je na ovom Evropskom prvenstvu reprezentacija koje su sigurno igrale dopadljiviji fudbal od onih koje su se našle u polufinalu, ali prema očekivanjima, uvek svetski i evropski „teškaši“ nađu način da stignu do završnice turnira. Uvek je tako na velikim takmičenjima, oduševe nas neke reprezentacije ali na kraju presudi iskustvo. Zato ćemo u polufinalu i gledati Španiju, Francusku, Englesku i Holandiju.
Engleski model
Kao po pravilu, neke selekcije rano uđu u formu, a neke vam „pojedu džigerice“ dok ih gledate i na kraju podignu trofej. Odličan primer za to su Englezi, koji igraju negledljiv fudbal. Oni ne igraju za publiku, ali očigledno, na svoj način, traže titulu. I ne bi bilo iznenađenje da je i osvoje.
Englezi igraju negledljiv fudbal. Oni ne igraju za publiku, ali očigledno, na svoj način, traže titulu. I ne bi bilo iznenađenje da je i osvoje
Ispadanje domaćina Nemaca za mene nije iznenađenje, imali su problema u poslednje dve godine i sa selektorom, traženjem najboljeg tima i uigravanjem. To je u sportu uglavnom tako, kad ti najviše treba, onda ti i sreća, pa i sudija, okrenu leđa. A Nemcima se upravo to dogodilo.
Švajcarska bez srca
Gledali smo dve potpuno različite četvrtfinalne utakmice, Engleska i Švajcarska su odigrale tešku, taktičku utakmicu, bez mnogo ritma. Englezi evidentno imaju kvalitet, postavlja se pitanje šta im nedostaje, osim što selektor Sautgejt i dalje previše eksperimentiše. Njihovoj igri nedostaje više tempa, sa kvalitetom igrača koje ima Sautgejt previše rizikuje i dolazi u situaciju da se vadi na penalima. Čini mi se da oni utakmice uvek počinju „iz minusa“, da bi se čupali golovima u poslednjim sekundama. Za moje poimanje stvari i s obzirom na to da imaju najjaču ligu na svetu i dobre igrače, nije normalno da ih vodi ovakav selektor. Belingem, Foden, Kejn, Rajs.., znatno bolje igraju u svojim klubovima, a objašnjenje je jednostavno. Njihovi treneri u klubovima su mnogo bolji od Sautgejta. S druge strane je bila dobro „skockana“ Švajcarska, ali sa previše konzervativnim pristupom. Ispostavilo se da oni nemaju srca za taj još jedan korak. Zasluženo su ispali, i to ne prvi put na ovom nivou takmičenja. Previše su sračunati, ali takva im je i država.
Turska kao otkrovenje
Drugo četvrtfinale, između Holandije i Turske, donelo je mnogo bolji fudbal. Inače, sve utakmice koje su Turci odigrali su bile lepe za gledanje, počevši od one sa Austrijom pa do ove sa Holandijom. Za mene je Turska otkrovenje prvenstva, pogotovo kada se uzme u obzir da im je trener dodao i taktički element. A Monteli, kao Italijanu, taj je segment igre u genima. Kada na to dodate talenat i mladost, koje Turska ima, dobijete ekipu koja igra izuzetan fudbal.
Turska je otkrovenje prvenstva, pogotovo kada se uzme u obzir da im je trener dodao i taktički element. A Monteli, kao Italijanu, taj je segment igre u genima
Žao mi je što su ispali, ali mi se čini da su se energetski potrošili u meču sa Austrijom. S druge strane, imali su i protivnika koji je sastavljen od kvalitetnih fudbalera, a selektor Kuman je u drugom poluvremenu prilično nadmudrio Montelu. Uvođenjem Veghorsta kao centralnog napadača, on je poprilično „zamutio vodu“ i poremetio tursku odbranu. Na kraju, i sreća je Turskoj totalno okrenula leđa – propustili su tri „zicera“, Holanđani su „čupali“ loptu sa gol linije. I kada već govorimo o Turskoj, reč je o talentovanom, jednom od najmlađih timova na Evropskom prvenstvu, koji možda nije imao ni dovoljno sreće ni iskustva, ali su oduševili sve prave fudbalske fanove. Na kraju, što bi rekao naš selektor Dragan Stojković, Turci jesu izgubili, ali nisu poraženi.
Tinejdžeri u glavnim ulogama
Ono što je primetno je da su u turskoj reprezentaciji, ali ne samo u toj selekciji, nocioci igre tinejdžeri, dok se kod nas talentovanim igračima smatraju i oni koji su već duboko zašli u treću deceniju života. Odgovor na pitanje zašto je tako nije jednostavan. Najpre, nama se deca „gube“ između 17. i 20. godine, jednostavno ne dobijaju šansu u moru ispotprosečnih stranaca. Drugo, mnogo zavisi i od okruženja u kome se mlad igrač kreće i formira – ko ga savetuje, ko usmerava…
Nama se deca „gube“ između 17. i 20. godine, jednostavno ne dobijaju šansu u moru ispotprosečnih stranaca. Drugo, mnogo zavisi i od okruženja u kome se mlad igrač kreće i formira – ko ga savetuje, ko usmerava
Ne možemo reći da je Alda Guler sa 19 godina zreo, ali je njegovo okruženje potpuno drugačije. On je velikim delom i državni projekat. A kod nas se najveći talenti prodaju u američku ligu. Ako stvari stoje tako, onda je reč o isključivo ličnom interesu. Ne gleda se dugoročni, društveni i nacionalni interes. Ne treba smetnuti s uma da su klubovi koji tako prodaju igrače finansirani od države. Naš problem je to što je uzurpirana imovina klubova, u krajnjem slučaju kompletnog društva, za pravljenje privatnog profita.
„Fizika“ Francuza i tehnika Španaca
U polufinalu ćemo videti sudar razigrane Španije sa mnogo talenta i Francuske, koja se muči, ali je fizički najjača ekipa. Čini mi se da bi put Španaca mogao da se završi u polufinalu upravo zbog apsolutne fizičke dominacije Francuza. Oni se, slično Englezima, muče, igraju neefikasno – tri klasična centarfora Tiram, Mbape i Kolo Muani još nisu postigli gol.
Ali, njihov vezni red zaista deluje fizički moćno i teško ih je pobediti. S druge strane, Španija se prilično potrošila protiv Nemačke. Nije sporno da oni trenutno igraju bolji fudbal, ali imali su određenih problema i protiv Nemaca. Mislim da će ovde odlučiti „fizika.“
Naš problem je što je uzurpirana imovina klubova, u krajnjem slučaju kompletnog društva, za pravljenje privatnog profita
Što se tiče drugog polufinala, možda je vreme da prestane „provlačenje“ Engleza. Ali opet, kao što rekoh, ne bi me iznenadilo ni da osvoje šampionat.