Zvezdana Terzića, direktora FK Crvena zvezda i njegove poslovne partnere mesečni zakup poslovnog prostora za pet njihovih firmi na stadionu Marakana košta svega 320 evra. To proizlazi iz podataka koje je Radaru es-em-es porukom prosledio Marko Petrović, operativni direktor Zvezde i Terzićev ortak u poslovima sa strujom. To potvrđuje i kopija ugovora Zvezde sa firmom Ozon recycling, jedinom od pet Terzićevih novoosnovanih preduzeća u kojoj Petrović nije suvlasnik. Taj ugovor potpisali su predsednik Upravnog odbora FK Crvena zvezda Svetozar Mijailović i Terzićev sin Nikša, direktor u svim firmama koje je osnovao njegov otac.
Sagovornici Radara, pak, tvrde da su čelni ljudi Zvezde po zakonu morali da prijave poslove i radnje u kojima imaju lični interes, a jedan od njih ističe da u ovom slučaju postoji najotvorenija sumnja na korupciju i trgovinu uticajem.

Osim što vodi FK Crvena zvezda, Terzić se u poslednjih nekoliko meseci aktivirao i u privatnom biznisu. Radar je u prošlom broju objavio da je zajedno sa sinom Nikšom, Markom Petrovićem, operativnim direktorom Zvezde i Momčilom Petrovićem, 12. i 13. septembra osnovao četiri firme. Rumasol Jedan, Rumasol Dva, Rumasol Tri i Rumasol Četiri za proizvodnju električne energije. Uz to, u julu je preuzeo i kompaniju za reciklažu Ozon Recycling. U svih pet direktor je njegov sin, Nikša Terzić, bivši radnik BIA i sve su registrovane na istoj adresi, u Ljutice Bogdana 1a, gde se nalazi stadion „Rajko Mitić“, u vlasništvu FK Crvena zvezda.
Marko Petrović: „Nema tu sukoba interesa, sve je transparentno“
Mada je prošlo dve nedelje otkako smo ga pozvali, Terzić senior nije želeo da nam kaže na koji način je regulisao svoj privatni biznis sa Zvezdom, u kojoj je praktično samo zaposlen. S druge strane, Marko Petrović, jedan od suvlasnika četiri firme koje je osnovao sa Terzićima, a u kojima ima i najveći udeo od 40 odsto, istupio je kao operativni direktor FK Crvena zvezda i reagovao na tekst koji smo objavili prošle nedelje.
„Nema tu sukoba interesa“, rekao je u kratkom telefonskom razgovoru, a potom u es-em-es poruci napisao da Fudbalski klub i Sportsko društvo Crvena zvezda deo prihoda ostvaruju od zakupa svog poslovnog prostora „pod tržišnim uslovima na potpuno transparentan način“. On dalje navodi da se na adresi Ljutice Bogdana 1a u zakupu nalazi ukupno 29 različitih kompanija, koje iznajmljuju poslovni prostor od Fudbalskog kluba i Sportskog društva.

„Svi podaci o zakupu ovih kompanija su javni i za sve kompanije su isti uslovi zakupa. Obaveštavamo, takođe, javnost da imamo još jedan manji deo slobodnog poslovnog prostora te ovim putem pozivamo sve zainteresovane kompanije ili fizička lica da se jave“, napisao je Petrović, navodeći da nam za sva dodatna pitanja ili pojašnjenja stoji na raspolaganju.
Svi podaci o zakupu su javni i za sve kompanije su isti uslovi. Cena zakupa je 13 evra po kvadratnom metru, plus PDV, uvećano za komunalne troškove i troškove parkinga. Površina poslovnog prostora na koji se vi pozivate iznosi 20,5 kvadrata
Marko Petrović
Na pitanje koliko plaćaju zakup poslovnog prostora, Petrović je porukom odgovorio da je cena 13 evra po kvadratnom metru, plus PDV, uvećano za komunalne troškove i troškove parkinga. „Površina poslovnog prostora na koji se vi pozivate u vašem tekstu iznosi 20,5 kvadrata“, precizirao je Petrović.
Na osnovu podataka koje je redakciji Radara dostavio, može se zaključiti da zakup na Zvezdinom stadionu plaćaju 266,5 evra, bez PDV-a, a sa porezom cena iznosi oko 318 evra ili manje od 64 evra po firmi. Tu računicu potvrđuje i ugovor koji je sa Nikšom Terzićem, direktorom firme Ozon Recykling, potpisao predsednik UO kluba Svetozar Mijailović, a Radaru ga je dostavila Maja Kužet, rukovodilac za pravne i administrativne poslove FK Crvena zvezda. U njemu se ni rečju ne pominju četiri zajedničke firme Terzića i Petrovića, registrovane na istoj adresi.
Situacija u kojoj Terzić i Petrović ugovaraju poslove praktično sami sa sobom, i kao predstavnici Zvezde, ali i privatnih firmi koje su zakupci, ukazuje u najmanju ruku na mogući sukob interesa.
Ključno pitanje je da li bi neko drugi bio spreman da za taj prostor ponudi više para
Nemanja Nenadić, programski direktor organizacije Transparentnost Srbija, kaže za Radar da bi slučaj u kojem rukovodioci Zvezde koriste prostorije sportskog kluba za potrebe svojih privatnih firmi mogao da bude sporan sa stanovišta poštovanja obaveza koje su propisane u Zakonu o sportu. On objašnjava da je, pre svega, u pitanju član 59, koji propisuje obavezu da članovi organa udruženja moraju da „prijave poslove i radnje u kojima imaju lični interes“.
„Taj zakon dalje upućuje na primenu pravila iz Zakona o privrednim društvima, gde je propisano ko daje odobrenje za zaključivanje ugovora ili za preduzimanje druge radnje gde postoji lični interes nekog rukovodioca. U konkretnom slučaju, to bi mogao da bude Nadzorni odbor, jer Zakon o sportu (član 60) nalaže da sportsko udruženje sa više od 20 članova formira takvo telo koje kontroliše ‘zakonitost rada i finansijskog poslovanja’. Takođe, Zakon propisuje da rukovodioci sportskog udruženja odgovaraju za štetu koju su mu naneli, ako takvu odluku donesu namerno ili krajnjom nepažnjom (član 62. Zakona o sportu)“, ističe Nenadić.

On navodi da su suštinski ovde najbitnija pitanja da li se prostorije sportskog društva zaista koriste za potrebe Terzićevih privatnih firmi, a ako je to slučaj, da li se koriste pod komercijalnim uslovima, ili bi, da je na primer oglašena mogućnost iznajmljivanja, neka druga firma bila spremna da ponudi veći iznos zakupnine.
„Sa stanovišta poštovanja procedura, pa i eventualne odgovornosti za naknadu štete ili čak krivičnu ukoliko je ugovor nepovoljan za klub, bilo bi bitno da se utvrdi da li je izdavanje prostorija bilo prijavljeno Nadzornom odboru ili nekom drugom organu unutar kluba i da li je potom odobreno“, zaključuje Nenadić.
Sa stanovišta poštovanja procedura, pa i eventualne odgovornosti za naknadu štete ili čak krivičnu, ako je ugovor nepovoljan za klub, bilo bi bitno da se utvrdi da li je izdavanje prostorija bilo prijavljeno Nadzornom odboru ili nekom drugom organu i da li je odobreno
Nemanja Nenadić
Nema informacija da je o iznajmljivanju prostora firmama Terzića i Petrovića raspravljao Nadzorni odbor. Sudeći po podacima sa zvaničnog sajta, u tom organu u FK Crvena zvezda sede Milan Šutić, Ljubisav Sekulić, koji je i direktor firme FSS Stadioni, Nikola Ivanov i Slobodan Stanojević.
Sumnje i u trgovinu uticajem i na korupciju
Za Božu Draškovića, ekonomistu i bivšeg člana Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, nema dileme – u ovom slučaju u najmanju ruku postoji sukob interesa. On za Radar ističe da FK Crvena zvezda nije privatni klub, niti je stadion privatni i naglašava da se to implicitno može smatrati javnom svojinom.

„Korišćenje javne svojine u korist privatnih interesa je sukob interesa i korupcija“, navodi Drašković.
FK Crvena zvezda nije privatni klub, pa se stadion implicitno može smatrati javnom svojinom, a njeno korišćenje u korist privatnih interesa je sukob interesa i korupcija. Sumnje dodatno uvećava to što je Terzić i direktor Zvezde i suvlasnik privatnih firmi
Božo Drašković
On objašnjava da je prema proceduri važno da se oglasi iznajmljivanje tog poslovnog prostora, te da se kroz konkurenciju dođe do najbolje ponude i da se on iznajmi po većoj ceni.
„Ako nije ispoštovana ta procedura, postoji opravdana sumnja da se radi o trgovini uticajem, odnosno sumnji na korupciju. Ako neko ima višak poslovnog prostora bilo bi uobičajeno da ga ponudi javno za izdavanje u zakup. Javi se više učesnika i onda se istrguje najviša cenu. Ako toga nema, nego ide pogodba i to u rodbinskoj relaciji, onda je to najotvorenija sumnja na korupciju i trgovinu uticajem. Ako je Zvezdan Terzić istovremeno i suvlasnik te firme, onda je to dodatno apsolutno sumnja na korupciju, jer ugovor zaključuje sam sa sobom“, kategoričan je Drašković.
To što je ugovor o zakupu poslovnog prostora sa FK Crvena zvezda u julu zaključila firma Ozon Recycling, u kojoj po 50 odsto udela imaju Zvezdan i Nikša Terzić, ne umanjuje činjenicu da su u isti poslovni prostor naknadno „uselili“ i četiri nove firme za proizvodnju električne energije, koje su u septembru osnovali sa Momčilom i Markom Petrovićem, operativnim direktorom Zvezde. Iako se u ugovoru o zakupu firme Rumasol Jedan, Rumasol Dva, Rumasol Tri i Rumasol Četiri nigde ne pominju, to ne znači da ih nema. I da prvi čovek kluba nije svestan u kakvoj državi živi, pa je došao na ideju da privatne firme registruje na stadionu kojim upravlja i da iz (Zvezdinih) kancelarija njima rukovodi.