Snapinsta.app 446222178 1481804712543972 8817647380018209942 n 1080 copy a
Tatjana Vukić Foto: Instagram/sns_vracar
Radar otkriva: Naprednjačka hobotnica u bankarskom sektoru

Tatjana Vukić i sin guvernerke u povlašćenom poslu sa bankama

Firmi pod uticajem sive poslovne eminencije naprednjaka Tatjane Vukić i Nikole Tabakovića, sina guvernerke Jorgovanke Tabaković, omogućen je unosan biznis sa bankama i državnim institucijama vredan milione evra. Posao su svojim potpisima omogućili čelni ljudi Fonda PIO, Vladine Kancelarije za informacione tehnologije i Udruženja banaka Srbije

Srpska napredna stranka nastavlja da koristi državne institucije za bogaćenje pojedinaca iz sopstvenih redova. Tako se u porodično partijski biznis pretvorio i posao Udruženja banaka Srbije sa Fondom PIO, Kancelarijom za informacione tehnologije i Centralnim registrom obaveznog socijalnog osiguranja. Njime se od sredine 2025. predviđa uvođenje jednostavnog informatičkog rešenja koje znatno skraćuje proceduru građanima koji uzimaju kredite u bankama u kojima nemaju račun.

U taj unosan posao u drugoj polovini novembra 2024, nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu kada je stradalo16 ljudi, uvedena je bez tendera firma Enterprajz komjunikešn solušn. Istražujući vlasništvo ove privatne firme otkrili smo da je jedan od troje suvlasnika preko povezanog preduzeća iz Hrvatske Nikola Tabaković, sin guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković, a drugi Zoran Popović, poslovni saradnik Tatjane Vukić, sive poslovne eminencije naprednjaka bliske braći Vučić.

File 5 copy 1
File 6 copy 1 1
Izvor: Radar
File 9 copy 1
Izvor: Radar
File 11 copy
Izvor: Radar

Prema ugovorima u koje je Radar imao uvid, ova firma će imati većinu zarade od ovog posla vrednog milione evra. Inače, adresa Enterprajz komjunikešn solušna je u Ulici heroja Milana Tepića gde su registrovane firme u kojima je Tatjana Vukić jedina vlasnica ili suvlasnica, a u kojima je radio ili radi Zoran Popović. U ovom poslu potpisana su tri trojna i jedan dvojni ugovor. Generalna sekretarka Udruženja banaka Srbije Marina Papadakis, koja je sa Aleksandrom Vučićem jedna od članova inicijativnog odbora „Pokreta za narod i državu“, potpisnica je sva četiri ugovora. Ona je ranije radila u kabinetu guvernerke NBS Jorgovanke Tabaković.

Firma Enterprajz komjunikešn solušn, koja zapravo i nije bila potrebna za posao oko izdavanja kredita građanima u bankama gde nemaju račun, imaće godišnje čistu zaradu od najmanje milion evra

Za Fond PIO trojni ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji je 20. novembra 2024. potpisao najčuveniji fizioterapeut u Srbiji u ulozi direktora ove ustanove, Relja Ognjenović. On je, po sopstvenim rečima, prijatelj porodice Vučić i učesnik brojnih afera. Poslednja je ona u kojoj je bio stanovnik kampa „Studeti koji žele da uče“ poznatog kao „Ćacilend“.

Potpisnik je i nekadašnji ministar za telekomunikacije i informisanje u mandatu od 2022. do 2024. Mihailo Jovanović, sada ponovo u ulozi direktora Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, tzv Kancelariji za e-upravu, čiji je direktor bio od 2017. On je inače član Glavnog odbora SNS-a, kao i direktor Fonda PIO. Za Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja trojni ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji potpisao je 26. novembra direktor Milan Mrdović.

Posebni ugovor o poslovnoj saradnji potpisale su 20. novembra za Udruženje banaka Srbije Marina Papadakis, a za Enterprajz komjunikešn solušn nova direktorka Nataša Minić Milićević. Ona je na mesto direktora postavljena samo nekoliko meseci ranije, jula 2024, pre potpisivanja četiri ugovora umesto Zorana Popovića, saradnika Tatjane Vukić i formalnog suvlasnika firme. Prema tom ugovoru svaka pojedinačna potvrda sa podacima koji su potrebni iz tri državne ustanove građanin/ka koji je dobije platiće 250 dinara, s tim što firmi Enterprajz komjunikešn solušn ide 220, a Udruženju banaka Srbije 30 dinara.

marina papadakis i aleksandar vucic. foto instagram buducnostsrbijeav
Marina Papadakis i Aleksandar Vučić Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

Građanima je, doduše, ostavljena mogućnost da ne izaberu ovu uslugu već da potvrdu o primanjima donesu lično u banku od koje traže kredit, a nemaju račun u njoj. Prema ugovoru, Enterprajz komjunikešn solušn treba da isporuči program koji bi objedinjavao podatke neophodne za izdavanje kredita, a koje imaju tri državne ustanove i banke. Ova firma je ubačena u posao, iako banke kao i državne ustanove, a naročito Kancelarija e-uprave imaju zaposlene IT stručnjake koji bi mogli da naprave ovo jednostavno informatičko rešenje.

Sin guvernerke uključen je u unosan posao sa bankama preko firme u Hrvatskoj, a 24 odsto njegovog vlasništva u Enterprajz komjunikešn solušnu nije slučajnost, jer već sa 25 odsto postoji obaveza da se vlasnik upisuje u srpske registre

Nezvanično su Radaru IT stručnjaci rekli da izrada takvog programa košta najviše oko 20.000 evra i da svi troškovi godišnjeg održavanja ne mogu biti veći od 5.000 evra. Dobili smo i nezvanične podatke iz NBS da se očekuje da godišnje bude najmanje pola miliona zahteva za izdavanje kredita građanima u bankama gde nemaju račun i koji bi koristili ovu bržu uslugu i plaćali je. To znači da bi firma Enterprajz komjunikešn solušn, koja zapravo i nije bila potrebna za ovaj posao, imala godišnje čistu zaradu od najmanje milion evra.

Skupstina Srbije 14 Aleksandar Barda 8691 b copy
Foto: Aleksandar Barda/FoNet

Za ovo preduzeće bolji dani kreću 2024. Naime, već avgustu 2023. u vlasništvo preduzeća sa 50 odsto umesto Nebojše Dimića ulazi Zoran Popović, saradnik Tatjane Vukić. On tada postaje i direktor Enterprajz komjunikešn solušna, umesto Dimića. Drugi suvlasnik ostaje Nebojša Narić. Međutim, 22. juna 2024. kada se već uveliko pregovaralo sa državnim institucijama o ugovorima sa bankama, menja se ponovo vlasnička struktura.

Zoran Popović, saradnik Tatjane Vukić i prvobitni suvlasnik Nebojša Narić svoje udele od po 50 odsto smanjuju na po 38 odsto. Kao treći vlasnik Enterprajz komjunikešn solušna sa 24 odsto upisuje se firma Venje iz Novog Sada čiji je jedini vlasnik hrvatska firma Savudrija sanset registrovana za „kupnju i prodaju vlastitih nekretnina“ u Poreču u Vukovarskoj ulici 19.

Narodna banka Srbije, na čijem je čelu Jorgovanka Tabaković, izmenila je propise koji su omogućili da posao dobije firma u kojoj je njen sin Nikola jedan od suvlasnika

U hrvatskom registru kao jedini vlasnik od avgusta 2023. upisan je Nikola Tabaković. Da je u pitanju sin guvernerke NBS Jorgovanke Tabaković otkrivaju njegovi lični podaci, koje je dao i kada je bio kratko zaposlen oktobra 2022. u Razvojnom fondu Vojvodine. Tada je izbila afera, jer je Nikola Tabaković bio imenovan da bude, pored direktora, jedini zastupnik Razvojnog fonda Vojvodine. On je pod pritiskom javnosti istog meseca napustio tu državnu firmu. Sada je sin guvernerke uključen u unosan posao sa bankama preko firme u Hrvatskoj. Možda 24 odsto njegovog vlasništva u Enterprajz komjunikešn solušnu nije slučajno izabrano, jer već sa 25 odsto vlasništva postoji obaveza da se vlasnik upisuje u srpske registre, što je ovako izbegnuto.

1709375387 HAM 1369
Tatjana Vukić i Irena Vujović Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Narodna banaka Srbije, na čijem je čelu njegova majka Jorgovanka Tabaković, izmenila je propise koji su omogućili realizaciju posla u ovoj firmi gde je on suvlasnik. Propisi koje je potpisala Jorgovanka Tabaković kao guvernerka stupili su na snagu samo dva dana kasnije nakon što je njen sin, 22. juna 2024, postao posredni suvlasnik Enterprajz komjunikešn solušna. Ti novi propisi daju mogućnost da se podaci građana potrebni za odobravanje kredita mogu koristiti i „iz baze podataka nadležnih organa“.

klasifikacija i 202406 250325 141743 1 copy
klasifikacija i 202406 250325 141743 2 copy 1
Izvor: Službeni glasnik

Time je stvoren pravni okvir za primenu ugovora koje je Enterprajz komjunikešn solušn potpisao kasnije novembra iste godine sa Udruženjem banaka Srbije i državnim institucijama. Takođe je privremena mera kojom se bankama omogućavalo da daju kredite građanima bez potvrde o zaposlenju samo sa njihovim potpisom, produžena samo do juna 2025, kada se očekuje da počne sa radom e-platforma gde će ti podaci biti dostupni i u čije formiranje je uključena firma Enterprajz komjunikešn solušn. Pre toga od 2020. četiri puta je ova privremena mera produžavana na godinu dana, da bi krajem decembra 2024, bila produžena samo za šest meseci.

U Heroja Milana Tepića 4 registrovan je od novembra 2023. i investicioni fond Vista Rica gde je suvlasnik sa 50 odsto Tatjana Vukić, a 25 odsto vlasništva ima Vojislav Nedić, otac generalnog sekretara Vlade Srbije Novaka Nedića, koji je takođe blizak saradnik braće Vučić

Veliki uticaj u firmi Enterprajz komjunikešn solušn koja je dobila povlašćeni posao sa bankama ima vršnjakinja Nikole Tabakovića – Tatjana Vukić (oboje su rođeni 1983) preko poslovnog saradnika Zorana Popovića. Od kada je Popović uključen u vlasništvo prvo sa 50 odsto, a zatim sa 38 odsto Enterprajz komjunikešn solušn menja statut i seli se u Ulicu heroja Milana Tepića 4. Na istoj adresi na brojevima od 2 do 4 je registrovana firma A Mi Manera čiji je jedini vlasnik od osnivanja, 30. aprila 2020. Tatjana Vukić, a direktor je bio do jula 2024. upravo Zoran Popović.

besmrtni puk 20102024 0037
Nenad Popović, Irena Vujović i Aleksandar Vulin Foto: F.S./ATAImages

Takođe u Heroja Milana Tepića 4 registrovan je od novembra 2023. i investicioni fond Vista Rica gde je suvlasnik sa 50 odsto Tatjana Vukić, a 25 odsto vlasništva ima Vojislav Nedić, otac generalnog sekretara Vlade Srbije Novaka Nedića koji je takođe blizak saradnik braće Vučić. Suvlasnik u Vista Rica sa preostalih 25 odsto je Srđan Davidović. Irena Vujović, doskorašnja ministarka zaštite životne sredine, prema onome što je prijavila u svojoj imovinskoj karti, ima osam akcija u tom fondu, čija se vrednost procenjuje na 100.000 dinara. Predsednik Nadzornog odbora ovog investicionog fonda je Zoran Popović, saradnik Tatjane Vukić i suvlasnik Enterprajz komjunikešn solušna.

U Heroja Milana Tepića broj 2 registrovana je novembra 2024. firma Paradokso temporal, čiji je jedini vlasnik takođe Tatjana Vukić kao i firme A Mi Manera. Obe ove njene firme su registrovane za „konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem“.

2.400 odsto

ili sa 16,7 na 419 miliona dinara povećani su prihodi A Mi Manere od 2020. do 2023. godine. Do sada je ta firma svojoj gazdarici napravila profit od skoro 1,7 miliona evra

Iz bilansa uspeha lako se može uočiti da je A Mi Manera veoma brzo od osnivanja, 30. aprila 2020, našla svoje mesto pod naprednjačkim suncem. Već u prvih osam meseci 2020. imala je 16,7 miliona dinara prihoda i 6,9 miliona neto profita. Naredne godine prihodi su porasli na 119,2 miliona, a neto dobit na 46,6 miliona. Dinamičan rast, na kome bi joj mogli pozavideti i najsuspešniji svetski biznismeni, nije zaustavljen, pa su u 2022. prihodi A Mi Manere povećani na 323 miliona, a neto dobit na 82,4 miliona, da bi u 2023, poslednjoj godini za koju postoje zvanični podaci, iskazala prihode od 419,4 miliona i profit od 61,5 miliona dinara. Za nepune četiri godine firma Tatjane Vukić uspela je da poveća prihode čak 25 puta ili 2.400 odsto, uz rast profita od 800 odsto. Ukupno je do kraja 2023. svojoj gazdarici napravila neto dobit od 197,4 miliona dinara ili nepunih 1,7 miliona evra.

tabela

Za iste poslove registrovana je i firma Konstrako osnovana juna 2020. u kojoj Vukić ima 20 odsto vlasništva preko njene kompanije A Mi Manera. Još 10 odsto drži Riverbenk Bojana Božovića. Većinski vlasnik sa 70 odsto je kompanija Maneks čiji je jedini vlasnik Dragoljub Zbiljić. On je poznat kao jemac za kredit od 55 miliona dinara koji je opozicioni SNS uzeo kod Univerzal banke za potrebe izborne kampanje 2012.

Zbiljić je nedavno ponovo dospeo u žižu javnosti preko istraživačke priče KRIK-a koji je objavio sadržinu Sky, Whatsapp i drugih poruka koje je ovaj biznismen razmenjivao sa Markom Pandrcem, osuđenim pripadnikom narko-kartela Darka Šarića. KRIK zaključuje: „Njihova dopisivanja otkrivaju odnose političkih, tajkunskih i kriminalnih snaga u Novom Sadu, sukobe između zavađenih SNS struja, odnose političara, pre svega Miloša Vučevića, sa kriminalcima i huliganima, borbu za naklonost Andreja Vučića, uvid u to kako se dobijaju višemilionski poslovi, ali i kako ljudi iz kriminalnog podzemlja utiču na kadrovanje u energetici i policiji.“ Iako je poruke Zbiljića i Pandrca, koji se uključio u poslove sa naprednjacima, Europol dostavio na uvid srpskoj policiji pre godinu dana, još nijedna istraga nije pokrenuta.

Povezanost sa braćom Vučić najviše otkriva imenovanje Tatjane Vukić u januaru 2024. za upravitelja „Fondacije za srpski narod i državu“ čiji je formalni osnivač SNS, a osnovan je na inicijativu Aleksandra Vučića

Tatjana Vukić je poslovno povezana sa Zbiljićem i preko kompanija Energotehna – Južna Bačka iz Novog Sada i Elektomontaža iz Kraljeva. Zbiljić je vlasnik u obe kompanije sa 66 odsto, dok preostalo vlasništvo ima mađarska firma MVM Energetika. U obe firme je isti tročlani Nadzorni odbor sa Zbiljićem kao predsednikom i članovima Tatjanom Vukić i jednom istom predstavnicom mađarskog suvlasnika.

Tatjana Vukić je ušla u posao i sa nekretninama od oktobra 2023, kada je upisana kao suvlasnik 50 odsto firme Milankovića rent registrovane za „iznajmljivanje vlastitih ili iznajmljenih nekretnina i upravljanje njima“, dok je vlasnik druge polovine te firme Ivana Kovač. Milankovića rent na Vračaru, u Skerlićevoj ulici, gradi trospratnu stambeno-poslovnu zgradu koja će imati četiri stana, dva poslovna prostora i jedanaest parking mesta. Firmu Milankovića rent osnovala je 2019. kompanija Koefik, biznismena Nenanda Kovača, poznatijeg kao Neša Roming. Obe firme se i danas nalaze na istoj adresi, u Južnom bulevaru 10 u Beogradu.

Poslovni uspon Tatjane Vukić počinje 2014. kada je kao predstavnik vlade premijera Aleksandra Vučića bila imenovana za člana Upravnog odbora Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, što je bila do 2016. Od 2006. radila je u Findomestik banci. Tamo je bila do 2017, kada je kao predsednik Izvršnog odbora aktivno učestvovala u projektu akvizicije ove banke od strane Direktne banke. Godinu dana kasnije bila je u timu za integraciju Direktne banke sa Pireus bankom. Nakon što je prestalo angažovanje u državnom „Batutu“ 2016. biva imenovana iste godine za predsednika Nadzornog odbora državnog Dunav osiguranja, što je i danas.

jagodina sns 24012025 0162
Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Funkcija Tatjane Vukić koja najviše otkriva povezanost sa braćom Vučić je njeno imenovanje januara 2024. za upravitelja „Fondacije za srpski narod i državu“ čiji je formalni osnivač SNS, a osnovan je na inicijativu Aleksandra Vučića. Predsednik Upravnog odbora ove naprednjačke fondacije je Dejan Mihajlov, istaknuti funkcioner DSS do 2014. Članovi Upravnog odbora su Ivan Radovanović, apologeta Vučićevog režima koji se u režimskim medijima predstavlja kao medijski analitičar, zatim Uroš Šuvaković, nekadašnja udarna pesnica zloglasnog JUL-a, pa Nemanja Starović, doskorašnji ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i bivša dekanka Filološkog fakulteta u Beogradu Ljiljana Marković protiv koje su njene kolege sa fakulteta podnele krivične prijave za finansijske malverzacije. Ova Fondacija je osnivač mnogo poznatije „Akademije mladih lidera“, čiji su polaznici mlađi članovi SNS-a.

Naprednjačko-porodične poslovne konstrukcije nije zaustavila ni korupcija koja je ubila 16 građana Srbije sa urušavanjem nadstrešnice u Novom Sadu. Ljudi iz senke, kao Tatjana Vukić i sin guvernerke Tabaković, u ovom slučaju, nastavili su da koriste državne institucije u partijske i lične svrhe postupajući upravo suprotno studentskim zahtevima.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

82 komentara