1696425750 109980200 zveselinovic2
Zvonko Veselinović Foto:Boško Karanović
Zahvaljujući poslovima sa državom, prihodi Inkopa i prošle godine porasli za 33 odsto

Na privatne račune Veselinovića leglo više od šest miliona evra

Izdanje 62
1

Gazde sebi isplatile deo ostvarene dobiti, Zvonku 3,8 miliona, a Žarku dva i po miliona evra. U plusu lane završile i njihove firme Novi Pazar put i Betonjerka Aleksinac. I sve su angažovane na velikim državnim projektima, koji se finansiraju javnim novcem

Firma Inkop, koja se nalazi na crnoj listi SAD i u vlasništvu je Zvonka Veselinovića i njegovog brata Žarka, koji su takođe pod američkim sankcijama, u 2024. prihodovala je 47,7 miliona evra, što je za 33 odsto više nego godinu dana ranije, pokazuju tek objavljeni finansijski izveštaji tog preduzeća, dostavljeni Agenciji za privredne registre. Zbog dobre zarade Veselinovići su odlučili da isplate sebi dividende, pa je na njihove privatne račune samo od Inkopa leglo skoro 6,4 miliona evra. Izvesno je i da su deo tog novca zaradili radeći na velikim državnim projektima kao podizvođači kineskim firmama koje su do poslova dolazile bez tendera.

vucic inkop 5
Foto: Predsedništvo Srbije/Dimitrije Goll

Kontroverznom biznismenu sa Kosova Zvonku Veselinoviću, za kojim su kosovske vlasti zbog organizovanja kriminalne grupe još 2019. raspisale međunarodnu poternicu, nisu smetale ni sankcije SAD, ni sankcije Velike Britanije, kao ni makar formalni odlazak Milana Radoičića iz vlasničke strukture, koji je po polovinu svog udela od 40 odsto, nakon sukoba u Banjskoj, krajem 2023. preneo svakom od braće Veselinović.

Prošle godine poslovni prihodi njihove najveće kompanije Inkop bili su za čak 33 odsto veći nego u 2023. U plusu su 2024. završili i Novi Pazar put i Betonjerka Aleksinac, dva preduzeća koja su u međuvremenu Veselinovići kupili preko matične kompanije Inkop.

U Inkopu sve raste osim troškova za zarade zaposlenih

U finansijskom izveštaju za 2024. piše da je u kasu Inkopa tokom prošle godine leglo 5,58 milijardi dinara ili oko 47,7 miliona evra. Iako je firma iz Ćuprije prihode uvećala za trećinu, indikativno je da je iskazala upola manju neto dobit nego 2023. Zvanični profit zaustavio se na 849,6 miliona dinara ili oko 7,26 miliona evra.

Ključni razlog za neočekivano visoki pad dobiti su znatno uvećani troškovi. Za samo godinu dana troškovi za materijal, gorivo i energiju su uvećani za više od 60 odsto, sa 984 miliona na milijardu i po dinara, ali su, ipak, rekordno, čak 400 posto povećani troškovi „proizvodnih usluga“, sa 341 milion na milijardu i 594 miliona dinara.

Iako mu je ukupan profit u poslednjih šest godina bio veći od 80 miliona evra, Veselinovićev Inkop, sudeći po podacima iz Katastra nepokretnosti, ima poreski dug od oko 400.000 evra, koji je trebalo da izmiri još 2021.

S druge strane, iako su prošle godine prosečne neto zarade u Srbiji nominalno povećane za 14 odsto, troškovi za zarade Inkopa smanjeni su za desetak procenata, sa 1,47 na 1,29 milijardi dinara, iako je u međuvremenu broj zaposlenih povećan sa 137 na 149. Drugim rečima, zaposleni u Inkopu su prošle godine u proseku i nominalno i realno zarađivali manje nego 2023.

Za njihove gazde to se sigurno ne bi moglo reći. Bar ako je suditi po javno dostupnim podacima. Oni su tokom prošle godine, naime, odlučili da sebi isplate deo ostvarene dobiti u vidu dividende u iznosu od 745,3 miliona dinara ili oko 6,36 miliona evra. Od tog iznosa, shodno udelu u vlasništvu, Zvonku Veselinoviću trebalo bi da pripadne 3,82 miliona, a njegovom bratu Žarku nešto više od dva i po miliona evra.

gol6376 1920x0 copy
Foto: Predsedništvo Srbije/Dimitrije Goll

To je, međutim, samo kap u čaši ako se ima u vidu da je od 2018, kada su ga i formalno preuzeli, Inkop novim gazdama zaradio 9,58 milijardi dinara ili 81,5 miliona evra neto dobiti. Pri tome im profit prave i druge firme u okviru poslovne imperije, koju su sagradili u poslednjih sedam-osam godina.

Do državnih projekata kao podizvođači kineskih kompanija

Za rast prihoda Inkopa, a samim tim i za profit njegovih gazda, zaslužni su i poslovi koji se plaćaju iz državne kase. Na portalu javnih nabavki već duže vreme ne može se pronaći podatak da je Inkop dobio neki posao na tenderu. Ipak, izvesno je da je ta kompanija kao podizvođač bila angažovana na velikim državnim projektima. 

Grafika 1 1
Grafika: AI

To se može videti i na sajtu Novi Pazar puta, jedne od Inkopovih zavisnih firmi, na kome se navodi da je matično preduzeće iz Ćuprije bilo angažovano na izgradnji brze saobraćajnice od Požarevca do Golupca, koja će građane Srbije koštati oko 337 miliona evra. Na tom poslu Inkop je praktično kao podizvođača izabrao svoju ćerku-firmu, Novi Pazar put, čiji je stopostotni vlasnik, dok je s druge strane Inkop kao podizvođača na tom projektu angažovala kineska građevinska kompanija Šandong.

I to, naravno, nije jedini državni projekat na kojem je bilo posla za firmu Zvonka Veselinovića. Mediji su pisali i da je Inkop bio podizvođač Šandongu i na brzoj saobraćajnici od Valjeva do Lajkovca, čija je izgradnja vredna oko 158 miliona evra, a angažovala ga je i kineska kompanija CCCC koja gradi deonicu auto-puta od Preljine do Požege na Koridoru 11, a vrednost tih radova se procenjuje na 450 miliona evra.

Veselinovićevu matičnu firmu iz Ćuprije i njenu ćerku-firmu iz Novog Pazara kao podizvođače na velikim projektima često angažuju kompanije iz Kine, sa kojima država poslove sklapa bez tendera, direktnom pogodbom

Godinama je, uz braću Veselinović, i formalno jedan od suvlasnika Inkopa bio Milan Radoičić, njihov stari ortak sa severa Kosova. Tako je bilo sve do oružanog sukoba u Banjskoj, u septembru 2023, u kom su stradale četiri osobe. Nakon što je preuzeo odgovornost za taj sukob, Radoičić je svoj udeo od 40 odsto u toj firmi prepustio braći Zvonku i Žarku Veselinović i podelio ga na ravne časti, tako da sad Zvonko ima 60 odsto vlasništva, dok ostatak od 40 procenata pripada Žarku. 

Njih dvojica su, preko Inkopa, vlasnici još pet firmi. Jedna od njih je i Novi Pazar put, koji je takođe pod sankcijama, ali uprkos tome redovno dobija poslove od države, a najčešće na izgradnji  i održavanju lokalnih puteva. Ugovore im neretko dodeljuje Javno preduzeće Putevi Srbije, ali i javna komunalna preduzeća u Novom Pazaru, Tutinu, Vrnjačkoj Banji…

Novi (bolji) život Novi Pazar puta sa novim gazdama

Novi Pazar put je prošle godine prihodovao 34,2 miliona evra i ostvario profit od oko 3,6 miliona evra. To jeste značajno manji profit nego 2023, ali je i dalje 20 puta veći nego 2019, poslednje godine pre nego što su tu putarsku firmu preuzeli Veselinovići i Radoičić. Te 2019, naime, neto dobit Novi Pazar puta nije bila ni 200.000 evra, a od 2020. do 2024. novim gazdama je zaradila skoro 32 miliona evra ili 3,7 milijardi dinara neto profita.

Grafika 2 1
Grafika: AI

U 2024. pozitivno je poslovala i njihova najnovija akvizicija, Betonjerka Aleksinac, još jedna ćerka-firma Inkopa. To preduzeće je inkasiralo oko 3,7 miliona evra prihoda i ostvarilo neto dobit od oko 837.000 evra. Do pred kraj 2019, dok je nisu preuzeli Radoičić i Veselinovići, ta firma je bila u stečaju i godinama nije imala ni dinar prihoda, a onda je praktično preko noći oživela i svojim vlasnicima je do kraja prošle godine obezbedila neto dobit veću od tri miliona evra ili 365 miliona dinara.

I Betonjerka Aleksinac, naravno, posluje sa državom. Radio Slobodna Evropa objavio je u maju prošle godine da je Betonjerka u grupi firmi koje su zajednički ugovarale poslove sa državnim preduzećem zaduženim za isporuku struje – Elektrodistribucijom Srbije, te da je početkom septembra 2023. sklopljen dvogodišnji, oko dva i po miliona evra vredan, sporazum o izgradnji betonskih stubova za dalekovode. Da posao i dalje traje vidi se iz tenderske dokumentacije, a poslednji u nizu ugovora sklopljen je u avgustu prošle godine i vredan je oko 5,1 milion evra.

Grafika 4
Grafika: AI

Uprkos tome što je njen ukupan profit u poslednjih šest godina bio veći od 80 miliona evra, Veselinovićev Inkop, sudeći po podacima iz Katastra nepokretnosti, ima poreski dug od 46,8 miliona dinara ili oko 400.000 evra. Zbog toga je na jednu od nekretnina Inkopa upisana hipoteka, kao garancija da će dug biti vraćen do 2021. Ova zabeležba i dalje stoji kao napomena u Katastru, skoro pet godina od postavljenog krajnjeg roka za plaćanje, što bi trebalo da znači da dug za porez Veselinovićeva firma do danas nije vratila, uprkos novcu koji se sliva sa svih strana.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

1 komentar
Poslednje izdanje