Feljton 11
Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs; Antonio Ahel/ATAImages; Dragan Mujan/ Nova.rs; EPA-EFE/ANDREJ CUKIC; Amir Hamzagic/ATAImages
  • U kojoj meri je tajna politička policija u Jugoslaviji, uključujući tu sve njene organizacione inkarnacije (Ozna, Udba, SDB), bila svemoćna i kako su od nastanka socijalističke države šverc i veze državnih institucija s organizovanim kriminalnim grupama njeno stalno (tajno) obeležje
  • Zašto koalicija DOS nakon petooktobarskih promena nije izvršila odlučnu i celovitu reformu službi bezbednosti u Srbiji, iako su njeni lideri bili svesni nužnosti takve reforme?
  • Koje su posledice propuštenih prilika za sveobuhvatnom reformom službi bezbednosti?
  • Zašto se Savet za nacionalnu bezbednost i Biro za koordinaciju rada službi – koriste, pre svega, u svrhe potčinjavanja službi bezbednosti partijskoj kontroli?
  • Zašto su službe bezbednosti zadržale policijska ovlašćenja i pravo učešća u kriminalističkim istragama u svrhu vođenja sudskih postupaka?
  • Zašto službe bezbednosti u praksi rada ispoljavaju svojstva osobena za političku policiju
  • Zašto su od 2014. godine dodatno ojačali klijentski odnosi političkih vlasti i službi bezbednosti?
  • Zašto je moguć „povratak na staro“, kada su službe bezbednosti bile instrument u očuvanju vladajućeg režima?

Prošle godine, na julskim protestima protiv sadašnje vlasti, BIA je imala značajnu ulogu u njihovom razbijanju i zastrašivanju demonstranata. Tako su novinari utvrdili da su huliganske grupe bile angažovane za izazivanje nasilja na protestima kako bi vlast imala osnova za njihovo nasilno razbijanje. Kao glavni organizator upotrebe huligana na protestima naveden je Goran Colić, načelnik kontraobaveštajne uprave BIA. On je 2014. godine bio izabran kao predstavnik navijača u Skupštinu FK Partizan, a ključna osoba koja je omogućila njegov izbor bio je Novak Nedić, generalni sekretar Vlade Srbije.

1701529732 1701529225816
Novak Nedić Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Bezbednosno-informativna agencija je takođe zastrašivala i ljude koji su pozivali na proteste ili učestvovali u njima. Tako je Agencija privela Nemanju Vučkovića, predsednika Studentskog kluba Pravnog fakulteta, neposredno nakon što je na Fejsbuku pozvao studente na protest ispred Narodne skupštine. Nemanja Vučković je prethodno organizovao desetak nenasilnih protesta i nikada ga pre toga BIA ili policija nisu privodili. Slično je bilo i u drugim gradovima, na primer u Nišu, gde je BIA nakon protesta privela Mitra Stojanovića. „Kada sam se prijavio, sproveli su me u prostorije BIA, gde se smenjivalo jedno pet-šest inspektora; dobri, loši, dobri, loši, kao u američkim filmovima.“

Pojavile su se i nove informacije o tome da je VBA nezakonito nadzirala sindikalce koji ukazuju na nepravilnosti u Vojsci Srbije i Ministarstvu odbrane

Drastičan primer postupanja BIA kao tajne političke policije predstavlja i slučaj Konstantina Katića, člana opozicione Narodne stranke, koga je Agencija nezakonito privela zbog tvita čiji je on navodno autor. Prema navodima njegovih pravnih zastupnika, agenti BIA su četiri sata tukli Katića, pretili njemu i njegovoj porodici kako bi iznudili priznanje da je on autor tvita u kome se ostali tviteraši pozivaju da psuju predsednika Republike. Ustanovljeno je da je jedan od odgovornih agenata bio Vladimir Macanović, koji je nekada bio predsednik omladine Socijalističke partije Srbije, a sada kum nekadašnjeg zamenika direktora BIA, danas poslanika Pokreta ujedinjenih penzionera Srbije (članice vladajuće većine) Dragana Markovića Markonija. Bezbednosno-informativna agencija nije demantovala ove navode. Ovaj slučaj je pokazao da BIA konstantno nadzire građane i reaguje na najbanalnije poruke protiv vlasti.

sednica vlade 04042024 0059 copy
Foto: A.K./ATAImages

Pojavile su se i nove informacije o tome da je VBA nezakonito nadzirala sindikalce koji ukazuju na nepravilnosti u Vojsci Srbije i Ministarstvu odbrane. Vojni sindikat Srbije podneo je predstavku generalnom inspektoru VBA i VOA, u kojoj traži da se ispita rad direktora VBA, odnosno da se utvrdi zašto su resursi VBA korišćeni za tajno praćenje aktivnosti sindikata, njegovih članova i članova njihovih porodica. U ovom sindikatu tvrde da je Jovanić, još kada je bio načelnik Vojne policije, slao vojne policajce da u civilnoj odeći tajno prate i snimaju vođe sindikalnih protesta.

Pritužbe da VBA tajno prati i nadzire vojne i civilne sindikalce, opozicione političke partije i nosioce pravosudnih funkcija dobijao je i prethodni zaštitnik građana Saša Janković, koji je zbog toga planirao da sprovede sveobuhvatnu, sistemsku kontrolu VBA. Međutim, kako su tadašnji ministar odbrane, a sadašnji direktor BIA Bratislav Gašić i tadašnji direktor VBA Petar Cvetković sprečili S. Jankovića da sprovede kontrolu VBA zbog incidenta na Paradi ponosa 2014. godine, Zaštitnik građana je morao da odustane od sistemske kontrole VBA, jer bi se sigurno suočio sa još većom opstrukcijom.

Direktoru VBA dodeljen stan kao nagrada za poslušnost

Đuro Jovanić, direktor VBA, dobio je stan od preko sto kvadrata na ekskluzivnoj lokaciji u Beogradu. Vojni sindikat Srbije (VSS) smatra da je Jovaniću stan dodelio tadašnji ministar odbrane Aleksandar Vulin mimo važećih propisa i bez znanja Stambene komisije, jer je Jovanić samac i zato ne polaže pravo na stan te kvadrature. Pored toga, Jovanić je stan dobio neposredno nakon što je postao general, a mnogi generali godinama čekaju na stan i žive kao podstanari ili u nužnom smeštaju u okviru kasarni. Borba protiv finansiranja terorizma: paravan za obračun sa unutrašnjim neprijateljima

Dok u Srbiji udeo gotovine prilikom kupovine nekretnina iznosi preko 80%, istovremeno rizik od terorističkih napada nije veliki. Uprava za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, finansijska obaveštajna služba Srbije, odlučila je da svoje skromne resurse (41 zaposlen) uposli kako bi detaljno proverila finansije organizacija civilnog društva. Tako je Uprava u junu 2020. godine tražila od banaka podatke o svim transakcijama za 20 pojedinaca i 37 nevladinih organizacija i medija za period od oko godinu i po dana po osnovu sumnje da peru novac i finansiraju terorizam. Najveći broj tih organizacija postoji dugi niz godina, a neke rade i više od dve decenije i prolaze redovne finansijske revizije u skladu sa domaćim propisima i pravilima donatora. Najveći broj ovih organizacija, takođe, ne ispunjava nijedan kriterijum i indikator koji su ustanovile međunarodne ekspertske organizacije, ali i sama Uprava, da bi bile svrstane u organizacije u riziku da budu korišćene za finansiranje terorizma.

Pandorini papiri, objavljeni početkom oktobra 2021. godine, pokazuju da su pojedini najviši predstavnici državne vlasti u Srbiji umešani u pranje novca

Zbog svega toga su OCD, ali i FATF i MONEYVAL, glavna međunarodna i međuvladina ekspertska tela u ovoj oblasti, ocenili da je reč o zloupotrebi propisa i resursa, kao i o zloupotrebi njihovih preporuka za borbu protiv terorizma. Cilj ove operacije Uprave bio je zapravo dolazak do finansijskih podataka OCD-a kako bi se oni koristili za kampanju blaćenja u provladinim tabloidima, što se i dogodilo kada je Srpski telegraf objavio takve podatke o nekoliko OCD-a i medija.

Važno je napomenuti i da tzv. Pandorini papiri, objavljeni početkom oktobra 2021. godine, pokazuju da su pojedini najviši predstavnici državne vlasti u Srbiji umešani u pranje novca. Nema saznanja da je bilo koji državni organ Srbije, uključujući u to i Upravu, pokrenuo istrage povodom objavljenih dokumenata.

20240420 135400 b copy
Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Službe bezbednosti i nelegalni poslovi

Slučajevi „Belivuk”, „Jovanjica” i „Krušik” pokazali su da su službe bezbednosti u velikoj meri i na raznovrsne načine povezane sa nelegalnim aktivnostima. Profesionalni novinari su utvrdili da je kriminalno-navijačka grupa „Janjičari”, koja je predstavljala deo crnogorskog „kavačkog” kriminalnog klana, nastala zahvaljujući podršci pojedinaca iz vlasti, službi bezbednosti i policije. Nastanak i brzi rast „Janjičara” podudara se sa dolaskom Novaka Nedića, generalnog sekretara Vlade Srbije, u Fudbalski klub Partizan. Na njegov predlog je kao predstavnik navijača u Skupštinu Kluba izabran Goran Colić, sadašnji načelnik kontraobaveštajne uprave BIA.

Navijačka grupa „Janjičari“ služila je najpre za razbijanje navijačkih ekipa Partizana, koje su pogrdno skandirale Aleksandru Vučiću, te za sprečavanje izazivanja nasilnih incidenata na „Paradi ponosa“ kako bi predsednik Vučić pokazao da je ključni akter stabilnosti u Srbiji

Važnu ulogu u razvoju ove grupe imali su i Nenad Vučković, zamenik komandanta Žandarmerije, i Dijana Hrkalović, državna sekretarka MUP-a, koji su predstavljali sponu između policije i ove grupe.i Vučković je, kao i Colić, postao predstavnik navijača u Skupštini Kluba na predlog Nedića. Na značaj koji su „Janjičari” imali za vlasti u Srbiji ukazuje i činjenica da je nakon ubistva Aleksandra Stankovića, vođe navijača „Janjičara“, država proglasila „rat mafiji”, u kome je fokus države bio na aktivnostima suparničkog „Škaljarskog klana”. Na sahrani ubijenog Stankovića viđeni su njegov naslednik Veljko Belivuk, ali i zaposleni u Vladi, BIA i policiji: Nedić, Colić i Vučković.

Novoformirana navijačka grupa „Janjičari“ služila je najpre za razbijanje navijačkih ekipa Partizana, koje su pogrdno skandirale Aleksandru Vučiću, te za sprečavanje izazivanja nasilnih incidenata na „Paradi ponosa“ kako bi predsednik Vučić pokazao da je ključni akter stabilnosti u Srbiji. S obzirom na to da su se „Janjičari” dobro pokazali tokom obavljanja ovih poslova, kasnije su čak korišćeni za obezbeđenje inauguracije Aleksandra Vučića za predsednika Srbije, ali i za izazivanje nasilja na protestima u julu 2020, gde su viđeni u društvu pripadnika bezbednosnih službi. „Janjičari” su se sve to vreme neometano bavili raznim nelegalnim aktivnostima, uključujući u to i trgovinu drogom i izvršenje brutalnih ubistava.

1688417521 koluvija sud 28042022 0012a 2
Predrag Koluvija Foto: Amir Hamzagic/ATAImages

Veze sa kriminalom

Slučaj „Jovanjica” je takođe veoma važan za rasvetljavanje veza između službi bezbednosti i kriminala. Na imanju za proizvodnju organske hrane „Jovanjica” ilegalno su uzgajane velike količine marihuane, a ovaj nelegalan posao obezbeđivali su, između ostalog, i aktivni pripadnici BIA, VOA i policije. Radi toga je u okviru zaštićene aplikacije za tajnu komunikaciju „Razgovor”, formirana posebna grupa pod nazivom „Savet za bezbednost”. Članovi Saveta su iz državnih institucija dobavljali informacije važne za nesmetan tok posla, opstruisali istrage, nabavljali službene legitimacije i sl. Sve to vreme oni su radili u BIA, VOA i policiji, gde su redovno primali svoje plate.

Koluvijino imanje je imalo i političku podršku vlasti koja je bila oličena u bliskim odnosima Koluvije i funkcionera SNS-a koji su imanje i posećivali i zahvaljujući kojima je dobio kredit od 3,9 miliona evra iz budžeta Srbije

Tužilaštvo u optužnici nigde ne navodi da su oni od prvooptuženog Predraga Koluvije, vlasnika imanja Jovanjica, primali nadoknadu za pružene usluge, što podgreva sumnje da podrška koje je Koluvija imao nadilazi pojedince iz bezbednosnih institucija. Na to upućuje i dokazni materijal tužilaštva, odnosno sadržaj komunikacije između Koluvije i agenta BIA, koji mu kaže: „Nemoj da ti unose agresivnu atmosferu u smislu borbe i nasilja, jer radiš zdravu sistemsku priču…“ Uz to, Koluvijino imanje je imalo i političku podršku vlasti koja je bila oličena u bliskim odnosima Koluvije i funkcionera SNS-a koji su imanje i posećivali i zahvaljujući kojima je dobio kredit od 3,9 miliona evra iz budžeta Srbije.

I VBA, odnosno njen direktor Đuro Jovanić imao je važnu ulogu u omogućavanju poslovnih aranžmana, koji su štetili državnoj vojnoj fabrici „Krušik”, a išli naruku trgovcima bliskim vladajućoj partiji. Naime, Jovanić je bio predsednik upravnog odbora Srpske banke kada je ona dodeljivala kredite fabrici „Krušik”, dok su joj privatni trgovci oružjem, povezani sa vrhom vladajuće partije, dugovali novac i istovremeno od nje nabavljali oružje po neuobičajeno niskim cenama. Kao direktor VBA Jovanić je, zapravo, trebalo da pokrene istragu o poslovanju koje je bilo štetno po „Krušik”, a ne da ga dalje omogućava dodelom kredita. Ovakvo postupanje direktora VBA ne treba da čudi s obzirom na to da je Jovanić bio ađutant Aleksandra Vučića kada je on obavljao dužnost ministra odbrane (2012–2013). Tokom tog perioda Jovanić je, mimo propisa, astronomskom brzinom napredovao od čina kapetana 2010. do čina generala 2019. godine. Pored toga, njegov otac je član i jedan od finansijera vladajuće partije.

Kraj feljtona

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

9 komentara
Poslednje izdanje