IMG 65d5595d253d99e7488bf2a9c57f8052 V
foto: arhiva Audio vizuelnog koncepta „Tunel straha – kako je živeti u mraku'“
Audio-vizuelni koncept niških studenata Tunel straha – kako je živeti u mraku?

Memla kao začin izložbe

2

Postavkom u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ mladi umetnici iz Niša, Kragujevca i Beograda otelotvoruju mučnu atmosferu u državi koja je izrodila proteste

Teški miris memle u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ na Malom Kalemegdanu, konačno je dobio plemenitu funkciju, dočaravajući poentu petodnevne prezentacije multimedijalnog koncepta „Tunel straha – kako je živeti u mraku?“. Jer taj vonj buđi, a odraz nebrige vlasti o kulturnom nasleđu, idealno korespondira sa atmosferom koju su hteli da prenesu mladi umetnici – studenti Fakulteta umetnosti u Nišu i njihove kolege iz Beograda i Kragujevca. A ona ih je, sveopšta, i nagnala na proteste koji su ušli u četvrti mesec.

Stoga ova postavka, otvorena juče (22. februara) petnaestominutnom počasnom ćutnjom, u znak sećanja na nastradale pod nadstrešnicom novosadske Železničke stanice, direktno svedoči o osećaju teskobe iz kojeg su studenti krenuli u osvajanje slobode. Dramu na ulicama gotovo svih gradova i sela u Srbiji ilustruje i mrak u izložbenom prostoru, čime se naziv projekta opravdava u potpunosti.

IMG 1211f22088c1d8e7fde782247f2b7ec4 V
foto: arhiva Audio vizuelnog koncepta „Tunel straha – kako je živeti u mraku'“

Lučonoše u tami države

Zbog totalnog mraka, posetilac mora da, ulazeći u „Cvijetu“, uključi svetlo na svom mobilnom, postavši jedan od lučonoša. Formacija radova je tunel, kako se i navodi u nazivu postavke, na čijem ulazu je pozicionirana instalacija od tri lutke iz izloga, koje zahtevaju proaktivnost publike. Publici se nudi crvena boja da interveniše na lutkama, odgovarajući na izazov autora Pavla Dobića i Anđele Spasić. Zadatak glasi: „Na tebi je da odabereš da li ćeš da isprljaš ruke“, dok je iz prećutanog čitljiva mogućnost da naprosto prođeš, nedodirnut stvarnošću.

Interaktivni gest (ma kako bio prihvaćen) uvodi u špalir drugih radova, koji se mogu sagledati parcijalno, onoliko koliko obuhvata svetlost mobilnog telefona. Taj slabašni zrak prvo se kači za tri dimenzije, odnosno objekat Dijalog, autorke Aleksandre Milutinović. Na oznakama tomova registratora (aludira se na dokumentaciju rekonstrukcije novosadske železničke stanice), mlada umetnica sažima „pregovore“ između pobunjenih i vlasti, prilikom providnih „ustupaka“ potonjih. Prvi neće da prihvate rog za sveću, što se vidi iz natpisa.

IMG ea04999ce3f808174eab656de4197f76 V
foto: arhiva Audio vizuelnog koncepta „Tunel straha – kako je živeti u mraku'“

Poniženi i odbačeni

Utisak čini još teskobnijim drugi deo rada, na tlu položeni indeks i traka sa Davidovom zvezdom (koju su u Drugom svetskom ratu morali da nose Jevreji), čime se ističe da su mladi danas najveće žrtve aktuelnog režima. O sličnom besedi i fotografski rad Nađe Ćelić, gde se kroz bodljikavu žicu naziru golubovi, kao simboli slobode, tako blizu i tako daleko – sa posmatračeve tačke gledišta.

Rad Zakukuljeno i zamumuljeno Ilije Dinčića pripoveda o njegovoj viziji Srbije: sa umršenih kablova što se stiču u banderu, vise majmunoliki stvorovi, ili akteri demontaže države. Instalacija Kad porastem dobiću krila autora Uroša Milinčića takođe izaziva anksioznost, govoreći (jezikom skulpture) o razvoju ptice iz jajeta, kojoj na kraju ipak treba pasoš da bi iz gnezda poletela.

IMG e5a0c5235793bf370e8575e708167c31 V
foto: arhiva Audio vizuelnog koncepta „Tunel straha – kako je živeti u mraku'“

Ko to gleda iz Babavizora?

Objekat Zarobljeno društvo Dunje Branković i fizički unosi teskobu u posetioca. U pitanju je klečeća figurica, s rukama na potiljku, a pozicionirana u simplifikovanom kavezu. Bodljikava žica pojavljuje se još jednom, u mizanscenu fotografije Fascikla Mihaila Ećima, dominirajući pričom o transparentnosti dokumenata koje su studenti tražili od vlasti.

U slepom kraju tunela postavljena je instalacija Babavizor Aleksandre Milutinović. Radi se o starinskoj nahtkasni na koju je nakalemljen umetnički objekat u vidu TV aparata (napravljen od kutije za cipele). Kad se u njega udubiš, videćeš (u kamionskom retrovizoru) kako te odatle posmatra drugi par očiju. Mlada umetnica poručuje da smo uvek pod prismotrom, ali se originalnom tumačenju može dodati hipnotička moć političkih beseda, što nam ih naše vlasti konstantno upriličuju.

IMG db9e71abe41db22c1feebe485d71412e V
foto: arhiva Audio vizuelnog koncepta „Tunel straha – kako je živeti u mraku'“

Osam sati originalnog muzičkog programa

Muku u stomaku pojačava zvuk klavira iza paravana. Muzika je nastala na temu autora Pavla Dobića (studenta iz Kragujevca i Beograda) i pomenute Anđele Spasić (studentkinje iz Niša), istovremeno i idejnih tvoraca koncepta.

Kuriozitet kompozicije je to što su se na ovu temu nadovezivali drugi autori, naizmenično je izvodeći punih 8 sati, koliko traje kompletno delo. „Tako, prvi put u Srbiji se može čuti kompozicija čiji su autori svi oni koji izvode muziku, a koja se menja od izvođenja do izvođenja. Svako od nas mu daje novu dimenziju”, za Radar kaže Spasićeva.

„Tunel straha“ može se iskusiti do srede (26. februara), u intervalu od 12 do 17 časova. Najveća gužva očekuje se na dan svečanog zatvaranja.

IMG 20250222 150033
foto: arhiva Audio vizuelnog koncepta „Tunel straha – kako je živeti u mraku'“

Beogradska postavka Tunela reprizna je, upriličena nakon premijere u zgradi Univerziteta u Nišu, 10. i 11. januara. Prostor niškog sveučilišta odabran je prinudno, budući da su studente na drugim adresama odbili, videvši postavku kao „političku akciju“. Nemajući druge, oni su blokirali univerzitetsko sedište, zapravo ga oslobodivši.

Mini turneja koncepta vraća se u svoj rodni grad, 1. marta, bar kad su posetioci u pitanju. Naime, oni se zdrave poklikom „majemo se u Nišu“, poručujući da još nije gotovo.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

2 komentara
Poslednje izdanje
Mia David foto Vesna Lalic Radar 13 copy
| Društvo | 94

Mnogo toga Vučić više ne može da kontroliše

Nekako nenadano, Mia David, profesorka na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu i kustoskinja galerije „Novembar“ u Beogradu, našla se minule nedelje u žiži javnosti zbog krajnje neobičnih optužbi koji su na njen račun stigle sa nekoliko različitih internet profila, a najpre sa stranice koja se, još bizarnije, zove „studentiprotivgovoramrznje“, i to baš sada kada […]