radoica milosavljevic foto n1
Radoica Milosavljević Foto: N1
Hoće li prodaja Radio-televizije Kragujevac proširiti spisak spornih privatizacija

TV Radoica po drugi put među Šumadincima

Od Ministarstva privrede zavisi da li će Radoica Milosavljević, preko TV Pančevo, u kojoj je svoj udeo od 100 odsto preneo na direktorku Tatjanu Cuk, ponovo postati vlasnik RTK, čiji je gazda već bio i koju je ojadio, da je na kraju izgubila i dozvolu za rad, zbog čega je država tu privatizaciju od pre deset godina morala da poništi

Posle sedmoipogodišnjeg faktički nelegalnog rada o trošku gradskog budžeta, što Zakonom o medijima odavno nije dozvoljeno, Radio-televizija Kragujevac (RTK), koja je u januaru obeležila 55 godina postojanja, dan uoči novogodišnjih praznika, 30. decembra, ponovo je privatizovana. Doduše, ne definitivno, jer njeni sindikati sumnjaju u legalnost te transakcije, o čemu su obavestili nadležne, od gradske uprave do Ministarstva privrede, koje bi ovih dana trebalo da donese konačan sud o novoj prodaji RTK, utanačenoj podalje od očiju i ušiju javnosti. Tek nakon naknadnog oglašavanja dela zaposlenih, okupljenih u sindikatima Nezavisnost i SINOS, doznalo se da je na otvaranju ponuda u Ministarstvu privrede RTK kupila Televizija Pančevo za 152.803 evra, koliko košta jedan oveći stan u centru Šumadije.

152.803 evra

za RTK ponudio je jedini zainteresovani kupac, TV Pančevo, s tim što se još čeka saglasnost Ministarstva privrede. Ako privatizacija bude poništena, RTK će uskoro biti ponuđen na prodaju po upola nižoj ceni od 76.400 evra

Ispostavilo se, međutim, da je sama cena najmanji problem za zaposlene. Mnogo veći je što im je gazda, preko TV Pančeva, postao ovdašnji medijski mogul, kontroverzni kruševački biznismen Radoica Milosavljević, koji je proteklih godina pazario još desetak medijskih kuća širom Srbije. Među njima i RTK, čiji je vlasnik već bio, od oktobra 2015. do januara 2017, i za tih 15 meseci je tu televiziju, prema svedočenju zaposlenih, „razorio k’o cunami“. Zbog toga su joj već 2016. bile oduzete i dozvole za rad, prvi put od kako postoji, zaposleni su mesecima štrajkovali jer su im kasnile plate, dok su javni izvršitelji, zarad naplate dugova gazda Radoice, plenili i bagatelno rasprodavali najvredniju imovinu RTK.

shutterstock 1561660540 DMZ001 Shutterstock.com
Kragujevac Foto: Shutterstock/DMZ001

Bio toliko dobar gazda da je država bila prinuđena da 2017. poništi prvu privatizaciju

Ministarstvo privrede u januaru 2017. nije više imalo kud, te je poništilo privatizaciju RTK, a Milosavljeviću naplatilo bankarsku garanciju. Za njim su ostali samo dugovi i upropašćena televizija, čiji je rad u međuvremenu finansirao Kragujevac iz gradskog budžeta, s tim što je na platnom spisku od 120, koliko ih je nekada bilo, ostalo samo oko 30 zaposlenih.

Osam godina kasnije, Milosavljević je rešio da po drugi put, za male pare, preuzme RTK, iako se u APR-u kao vlasnik TV Pančeva ne vodi on, već direktorka Tatjana Cuk. Ona je kao formalna vlasnica 100 odsto kapitala TV Pančevo u APR upisana 13. maja 2024, jer po Zakonu o privatizaciji Milosavljević kao akter jedne već poništene privatizacije ne može više da kupuje državni i društveni kapital bilo koje druge firme. No, kako to obično biva, u toj kombinaciji akteri su se malo zaigrali i napravili ozbiljan previd, zbog kojeg bi druga kupovina RTK bila proglašena nezakonitom. Iako je više nego jasno zašto je u maju Milosavljević na direktorku Cuk preneo sav novčani kapital i svih 100 odsto udela u TV Pančevo, u toj medijskoj kući zaboravili su da u APR-u do 20. decembra 2024, kada je bio poslednji rok za otkup dokumentacije za kupovinu RTK, promene ime osnivača. Tako je u APR-u 20. decembra crno na belo pisalo da je osnivač TV Pančevo niko drugi do Milosavljević. A kad su shvatili kakve posledice taj previd može da ima, tri dana kasnije, 23. decembra, TV Pančevo je izmenilo osnivački akt i umesto Milosavljevića kao osnivač je upisana Tatjana Cuk, što je u APR-u ozvaničeno 25. decembra, pet dana nakon što je istekao rok za otkup dokumentacije RTK. U sindikatu Nezavisnost RTK kažu da su ih predstavnici TV Pančevo posetili 18. decembra, što znači da su dokumentaciju otkupili pre toga, jer u suprotnom ne bi ni mogli da dođu u zvaničnu posetu.

Zaposleni u RTK tvrde da im je ministarka privrede Adrijana Mesarović obećala da rešenje o privatizaciji RTK „neće potpisati ukoliko je i jedan zarez u njemu protivzakonit“. Hoće li održati to obećanje ostaje da se vidi

O tome da je Milosavljević 20. decembra, kada je istekao rok za otkup dokumentacije, zvanično bio osnivač TV Pančevo, sindikati RTK obavestili su nadležne u kragujevačkoj gradskoj upravi, a centrala UGS Nezavisnost se obratila Ministarstvu privrede. Na sastanku krajem 2024, kako tvrde zaposleni, ministarka privrede Adrijana Mesarović im je, u prisustvu ministra za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku Nemanje Starovića, obećala da rešenje o privatizaciji RTK „neće potpisati ukoliko je i jedan zarez u njemu protivzakonit“. Hoće li održati to obećanje ostaje da se vidi. Ako se bude držala Zakona o privatizaciji i date reči, RTK će ove godine ponovo biti ponuđen na prodaju, ali po upola manjoj ceni, za 76.400 evra.

U Šumadijskom centru za građanski aktivizam Res Publika sa žaljenjem ističu da privatizacija RTK više gotovo nikoga ne zanima. „Niko se ne oglašava, iako se radi o jedinoj televiziji u četvrtom po veličini gradu u Srbiji, koja iz gradske kase svake godine dobija ogromne subvencije. Samo u 2024. RTK je dobila 66,6 miliona, dok je na medijskom konkursu na projekte 18 korisnika raspoređeno 12,6 miliona dinara“, kaže Bojana Vlajović Savić, aktivistkinja Res Publike za Radar.

1732625213 najbolja cena 29082024 0021 scaled 1
Adrijana Mesarović Foto: L.L./ATAImages

Kaže i da iz dosadašnjeg iskustva ne očekuje da će se promenom vlasnika promeniti i uređivačka politika. „Bez obzira na to ko će biti njen novi formalni vlasnik, RTK će nastaviti da funkcioniše kao propagandno sredstvo SNS-a, a pre svega Aleksandra Vučića. Rezultati našeg monitoringa tokom minule predizborne kampanje pokazuju da je u informativnim emisijama RTK mnogo više vremena poklonjeno promociji Aleksandra Vučića nego gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića, što je apsurd. Nedavno RTK je bila jedna od 112 televizija koje su emitovale gostovanje Vučića na Informer TV, što nedvosmisleno pokazuje šta je smisao privatizacije lokalnih medija u Srbiji, koji očigledno dobijaju naloge iz jedne centrale, bez obzira na to gde im je sedište“, naglašava Vlajović Savić.

Milosavljević ne negira da poznaje Gašića, ali tvrdi da medije kupuje za svoj džep a ne za džep SNS-a

I u sindikatu Nezavisnost strahuju da će posle privatizacije uređivačka politika biti rigidnija, baš kao što je već bila dok joj je gazda u prvom mandatu bio Milosavljević, koji je 80-ih godina prošloga veka, prema pisanju medija, odležao četiri godine zatvora zbog privrednog kriminala. U međuvremenu, kao funkcioner SPS-a, od 2009. do 2012. bio je zamenik gradonačelnika Kruševca i predsednik FK Napredak, a 2015. vlasnik privatne firme Sloga i klinike Sloga medik, zakoračio je i u medijski biznis i postao vlasnik RTV Kruševac, RTV Pančevo, RTV Trstenik i RTV Brus. Na primedbe da televizije kupuje za ministra i zemljaka Bratislava Gašića odgovarao je da „Gašića poznaje“, da su „iz istog sela“, ali da televizije kupuje „za svoj džep“, a ne za „džep SNS ili Bate Gašića“.

Bez obzira na to ko će biti njen novi formalni vlasnik, RTK će nastaviti da funkcioniše kao propagandno sredstvo SNS-a, a pre svega Aleksandra Vučića, što je apsurdno za jednu gradsku televiziju

Bojana Vlajović Savić

U oktobru 2015. za 85.000 evra kupio je i RTK, uz obavezu da u nju investira 150.000 evra. Nije, međutim, uložio ni dinar, već je nedugo po preuzimanju prestao da zaposlenima isplaćuje zarade i doprinose. Nije, naravno, ispunjavao ni druge obaveze, pa je RTK krajem 2016. ostala i bez dozvole za rad, pa Ministarstvu privrede i nije ostalo ništa drugo nego da u januaru 2017. poništi tu privatizaciju.

main SG copy
Foto: kragujevac.ls.gov.rs

U junu 2017. Skupština grada je, nakon što je više od 10.000 Kragujevčana potpisalo peticiju kojom je traženo da se obnovi rad RTK, odlučila da grad, uz saglasnost Ministarstva privrede, preuzme tu medijsku kuću i da je u roku od šest meseci pripremi za novu privatizaciju. RTK je program ponovo počela da emituje u avgustu 2017, početkom 2018. ponuđena je potencijalnim kupcima, ali se na javni poziv niko nije javio. Posle toga nastavila je da, mimo Zakona o informisanju, funkcioniše kao medijska kuća koja se finansira iz gradskog budžeta, jedina takva u Srbiji.

Radoica Milosavljević je u medijski biznis ušao 2015. i u međuvremenu je kupio televizije u Kruševcu, Leskovcu, Brusu, Bačkoj Palanci, Požegi, Novom Kneževcu, Pirotu i Dimitrovgradu, doskora je i formalno bio vlasnik TV Pančevo, a deo njegove medijske imperije su i RTV Caribrod, Kanal M, SOS Kanal plus…

Gazda Radoica Milosavljević nastavio je da kupuje lokalne medije po Srbiji, te je, prema dostupnim informacijama, trenutno vlasnik televizija u Kruševcu, Leskovcu, Brusu, Bačkoj Palanci, Požegi, Novom Kneževcu, Pirotu i Dimitrovgradu, a doskora je bio i vlasnik TV Pančevo. U okviru njegove medijske imperije posluju još i RTV Caribrod, Kanal M i SOS Kanal plus. Na izbornoj listi SPS-a za vanredne parlamentarne izbore u januaru 2007. pisalo je da je Milosavljević diplomirani ekonomista, a već za sledeće, u maju 2008. po zanimanju je bio diplomirani inženjer tehnologije.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

5 komentara
Poslednje izdanje