VEC 0004 01
Vuk Cvijić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Komitet za zaštitu novinara

CPJ: Vlasti u Srbiji da sprovedu brzu i temeljnu istragu zbog napada na Vuka Cvijića

31

Vlasti Srbije treba da sprovedu brzu, temeljnu i transparentnu istragu o nedavnom fizičkom napadu na novinara Vuka Cvijića, da pozovu počinioce na odgovornost i osiguraju bezbednost novinara, saopštio je u sredu međunarodni Komitet za zaštitu novinara (CPJ).

Vuk Cvijić, novinar nedeljnika Radar, 29. maja oko 13 sati prolazio je pored kafića u Beogradu, kada je izdavač Milan Lađević počeo da uzvikuje uvrede i psovke, pitajući ga kako se usudio da napiše članak koji ga povezuje sa Slobodanom Malešićem, prema rečima Cvijića koji je razgovarao sa CPJ i novinskim izveštajima. Malešić je bivši načelnik policije u Novom Sadu i trenutno mu se sudi za organizovani kriminal.

Lađević je suvlasnik Medijske mreže, koja izdaje provladin list Srpski telegraf, a sedeo je sa svojim zamenikom Borisom Vukovićem.

Cvijić je rekao da je pokušao da se odmakne od njih kada je Lađević ustao, prišao novinaru i udario ga u desnu stranu brade, usled čega je Cvijić pao na trotoar i razbio ekran telefona. U bolnici je tretiran zbog kontuzije i prepisani su mu lekovi.

Cvijić je za CPJ rekao da se Lađević pozvao na članak koji je objavio nedeljnik NIN – gde je novinar radio 2023 – a u kojem je opisao Lađevića kao bliskog Malešićevog saveznika, prema uvidu CPJ u članak iz novembra 2023. godine.

Lađević je negirao da je napao novinara u izjavi za sajt Republika, onlajn izdanje Srpskog telegrafa, i tvrdi da je Cvijić taj koji ih je provocirao, vređao, napao, a potom i inscenirao pad. CPJ je poslao pitanja Lađeviću mejlom, ali nije dobio odgovor.

Beogradsko tužilaštvo je pokrenulo istragu i uzelo izjave od Lađevića, Vukovića i Cvijića, ali od srede, prema Cvijićevim rečima, nije davalo nikakve dalje informacije. Na pitanja koja je CPJ poslao e-poštom tužilaštvu, takođe nije stigao odgovor.

„Dobro je što su srpske vlasti pokrenule istragu nakon nedavnog napada na novinara Vuka Cvijića. Oni moraju da obezbede da istraga bude brza, temeljna i transparentna, da pozovu počinioce na odgovornost i da osiguraju bezbednost novinara“, rekao je Atila Mong, predstavnik CPJ-a za Evropu. „Nezavisni novinari u Srbiji rade u sve neprijateljskijoj atmosferi, a vlasti moraju da pokažu politiku nulte tolerancije za takve napade“.

Veran Matić, dobitnik Međunarodne nagrade za slobodu štampe CPJ 1993. godine i član Radne grupe Srbije za bezbednost i zaštitu novinara, rekao je za TV N1 da su policija i tužioci dali veliki prioritet istrazi. Matić je rekao da je važno da se slučaj reši jer je napad bio na istraživačkog novinara u sve toksičnijoj klimi u Srbiji, a Lađević je na čelu medijske kuće koja „često neistinama i lažnim vestima targetira novinare poput Vuka Cvijića”.

Radar je u saopštenju od 29. maja osudio napad i zatražio od srpskih vlasti da temeljno istraže slučaj, dodajući da se nezavisni mediji i srpsko društvo u celini suočavaju sa „opasnom spiralom nasilja – nažalost podstaknutom od strane vlasti i njima bliskih medija“.

Grupe za slobodu medija – regionalna mreža Sigurni novinari (SafeJournalists network), MFRR (Media Freedom Rapid Response) i Koalicija za slobodu medija osudili su napad u saopštenju od 30. maja kao najskoriji incident među napadima na novinare u Srbiji.

CPJ je dokumentovao kako se nezavisni novinari u Srbiji suočavaju sa sve neprijateljskijom atmosferom 2024. godine i sa sve većim brojem fizičkih i onlajn napada zbog retorike pristalica predsednika Aleksandra Vučića, vladinih zvaničnika i provladinih medija.

Novinari koji su radili za NIN napustili su redakciju u januaru 2024. i pokrenuli Radar u martu, navodeći potrebu da se zaštiti profesionalni integritet usred kritika da novi vlasnik NIN-a smanjuje uređivačku nezavisnost.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

31 komentar
Poslednje izdanje
Iva Čukić
| Društvo | 56

Da li smo živi isključivo zahvaljujući pukoj sreći

Dok građani na ulicama traže odgovornost za smrt 15 ljudi stradalih usled obrušavanja nadstrešnice na rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu, vlast je ujedinjena u odricanju odgovornosti. Pokrajinska premijerka Maja Gojković, koja nas je na svečanom otvaranju stanice uveravala da ćemo putovati bezbedno, sada političku i moralnu odgovornost očekuje na nekim drugim, neimenovanim adresama. Goran […]