Na predsedničkim i parlamentarnim izborima u Severnoj Makedoniji ubedljivu pobedu je odnela desničarska opoziciona partija VMRO-DPMNE, koja se ovim na velika vrata vraća na političku scenu u zemlji gde je bila svrgnuta 2017. godine uz pomoć „obojene revolucije“.
VMRO je pobedio svog glavnog rivala, Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) sa dva i po puta više glasova, dok je profesorka prava Gordana Siljanovska Davkova (VMRO) izabrana za prvu ženu predsednicu Makedonije, sa nešto više od dva puta glasova više nego što je dobio dosadašnji predsednik Stevo Pendarovski (SDSM).
Lider VMRO i izvesno budući premijer Hristijan Mickoski je najavio da će vratiti ponos Makedoniji, nakon što je zemlja bila prinuđena da promeni ime i odrekne se velikog dela svoje istorije na zahtev Grčke. Ovi ustupci nisu doveli do obećane brze integracije u EU – naprotiv, samo su doveli do još većih zahteva za ustupke, sada od strane Bugarske. Jasno je da su glasači kaznili SDSM pre svega zbog ovog neuspeha na spoljnopolitičkom planu – SDSM je obećavao da će uz pomoć svojih prijatelja u zapadnim diplomatskim krugovima, koji su otvoreno pomagali njihov dolazak na vlast, napraviti nekoliko manjih ustupaka Grčkoj, i time obezbediti članstvo zemlje u EU do 2030. godine.
Izneverena obećanja
Građani su besno reagovali kad su ova obećanja propala, a Makedonija je zamenila grčki veto blokadom, najpre Francuske a nakon toga i Bugarske, koja sada postavlja zahteve da Makedonci jednostrano priznaju bugarsku manjinu, a nakon toga promene svoj istorijski narativ u skladu sa bugarskom interpretacijom i praktično proglase sve svoje pretke – Bugarima.
Ove zahteve prihvatio je bivši lider SDSM i nekadašnji premijer Zoran Zaev, ali je to dovelo do pobune u stranci. Zaev je podneo ostavku 2021, u korist malo poznatog trgovca solarnim panelima Dimitra Kovačevskog, koji je ostao pri stavu da Makedonija mora prihvatiti barem prvi u nizu bugarskih uslova, što su glasači žestoko kaznili.
Glasači su kaznili SDSM pre svega zbog ovog neuspeha na spoljnopolitičkom planu. Sada već bivša vladajuća stranka je obećavala da će uz pomoć svojih prijatelja u zapadnim diplomatskim krugovima napraviti nekoliko manjih ustupaka Grčkoj, i time obezbediti članstvo zemlje u EU do 2030. godine
Drugi razlog koji je doveo do brodoloma makedonske vlade je koalicioni partner SDSM, albanska stranka DUI (Demokratska unija za integraciju), koju predvodi nekadašnji lokalni vođa albanske OVK organizacije Ali Ahmeti, koji je na vlasti skoro neprekidno otkako je prouzrokovao mali građanski rat 2001. godine. Njegova moć je naročito narasla poslednjih godina, kada je SDSM bio prinuđen da se osloni na glasove DUI u Skupštini da bi se održao na vlasti. Ahmeti je ovo „unovčio“ tako što je polovina vlade bila sastavljena od etničkih Albanaca, a nedavno je njegov ratni drug Talat Džaferi postao prvi Albanac premijer Makedonije.
Korupcionaški skandali
Svakodnevni izveštaji o novim korupcijskim (i nasilničkim) skandalima vladinih predstavnika iz stranke DUI su doveli do toga da VMRO obeća da će konačno poslati DUI u opoziciju – uprkos praksi da najveća makedonska stranka napravi koaliciju za najvećom albanskom partijom u ime međuetničkog mira. Dok je Ahmeti blizak vladi u Tirani i američkim diplomatama u regionu, velika opoziciona albanska koalicija VLEN, koja je bliža kosovskoj vladi i Aljbinu Kurtiju, priključila se VMRO-u u iznošenju dokaza koji su zbog korupcije teško kompromitovali savez SDSM-a i DUI. Prema izbornim rezultatima, DUI ostaje najveća albanska partija, ali koalicija VLEN neznatno zaostaje. VLEN osporava Ahmetijevu pobedu kod albanskih birača u Makedoniji jer je Ahmeti na svoju listu uvrstio romske, turske i bošnjačke stranke i zato se smatra da su albanski glasovi jednako podeljeni između DUI i koalicije VLEN.
Drugi razlog koji je doveo do brodoloma makedonske vlade je koalicioni partner SDSM-a, albanska stranka DUI, koju predvodi nekadašnji lokalni vođa albanske OVK organizacije Ali Ahmeti. Njegova moć je naročito narasla poslednjih godina, kada je SDSM bio prinuđen da se osloni na glasove ove albanske partije kako bi se održao na vlasti
VMRO otvoreno preferira VLEN kao svog koalicionog partnera, što je navelo DUI da pokuša da izazove političku krizu. Njihovi glasači su odbili da izađu na predsedničke izbore, nadajući se da će time oboriti izlaznost ispod ustavnog praga od 40 posto, što bi verovatno dovelo do beskonačnog niza ponovljenih izbora. Ovaj pokušaj nije uspeo – izlaznost je bila 45 posto – a to je dovelo do još lošijeg rezultata Pendarovskog, koji je računao na Ahmetijeve glasove. Nakon ovog neuspeha, Mickoski već otvoreno preti krivičnim istragama protiv Ahmetija i čelnika SDSM-a, dok najavljuje brzo formiranje nove vlade sa albanskom opozicijom.