Forum, treća epizoda: Milan St. Protić i Dubravka Stojanović

Najveća slabost srpskog društva kroz istoriju je partijska država

Gledajte svake nedelje

U trećoj epizodi Radar Foruma, izazivač Milan St. Protić razmenio je stavove sa istoričarkom Dubravkom Stojanović o uticaju srpske istorije 19. veka. Stojanović smatra da su u to doba srpsko društvo, privreda, školovanje, saobraćaj, zdravstvo… bili žrtvovani nacionalnom planu. Cilj Radar Foruma je razmena mišljenja dva ravnopravna sagovornika koja odstupa od ustaljene forme postavljanja pitanja i davanja odgovora.

Milan St. Protić: Jednim pogledom, Srbija za tih stotinjak i nešto godina, videće se da je svaki period, pa gotovo i svaki vladalac bio korak napred u odnosu na ono prethodno. Dva su tu po mom sudu bila elementa koja su obeležila i istoriju Srbije i istoriju Evrope, ili dve, ako hoćete, dve ideje. Jedna ideja je unutrašnja, to znači borba za ograničenje vlasti vladaoca, i druga je stvaranje nacionalne države ili kako bismo mi to danas rekli nacionalizam. Izlazeći iz feudalnog doba svi su evropski narodi, ili skoro svi, krenuli putem ostvarenja tog ideala koji Englezi zovu one nation-one state, dakle jedna država-jedna nacija, rušeći višenacionalne konglomerate koji su postojali u to doba u Evropi.

Milan St Protic i Dubravka Stojanovic foto Goran Srdanov Radar 16 copy
Milan St Protić i Dubravka Stojanović Foto: Goran Srdanov/Radar

Dubravka Stojanović: S druge strane, to se prelilo na stranački život, tako da su i stranke bile vezane za određene dinastije pa su naprednjaci bili vezani za obrenovićevce, radikali za karađorđevićevce i to je stvorilo ono što su tada zvali, tu snažnu partizanštinu, dakle taj veoma ogorčeni rat političkih stranaka koji ne samo što je doveo do jednog brutalnog odnosa prema opoziciji, bilo da je opozicija su bili radikali, pa su hapšeni ili oterani u emigraciju ili su posle opozicija bili naprednjaci pa smo imali onaj čuveni događaj veliki narodni odisaj, gde su paljene kuće i stanovi naprednjaka, gde su ubijani, gde su zatvarani, što se prethodno radilo radikalima. Dakle, to je jedno izuzetno političko nasilje koje je proisteklo iz te ogorčene partijske borbe. Iz te partijske ogorčene borbe mislim da je proistekla jedna od najvećih slabosti srpske političke kulture, a to je partijska država.

*Celu epizodu pogledajte na vrhu teksta, a možete nas pratiti i na Jutjubu, kao i platformama Deezer, Spotify i Apple podcast.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

32 komentara
Poslednje izdanje
profimedia 0366081890
| Kultura | 1

Izbor urednika: Albahari, Sungazer, superheroji i superzločinci

Magazini: Kraj sna Od početka rata u Ukrajini poginulo je četiri stotine šezdeset dvoje ukrajinskih sportista i trenera. Neki od njih su sanjali da učestvuju na Olimpijskim igrama u Parizu – reči su kojima je urednik Matijas Kale najavio naslovnu temu nedeljnika Wochentaz, specijalnog subotnjeg izdanja nemačkog dnevnog lista Die Tageszeitung. Mihajlo Pantić: Albahari Izdavačka […]