HAM 7910 copy
Foto: Amir Hamzagić/Radar.rs
Zašto Aleksandar Vučić zaobilazi najveći grad na jugu Srbije

Svi niški naprednjaci pod jednom šljivom

Da li masovni protesti u Nišu govore da je koalicija oko naprednjaka definitivno izgubila ovaj grad, koji je poslednjih 13 godina devastiran, opljačkan i unižen

Iš iz Niš, poručuje već prilično pohaban transparent na svim antivladinim protestima, koji, uvereni su njegovi autori, jezgrovito i uz uvek poželjan lokalizam, obaveštava da su ovaj grad naprednjaci „definitivno izgubili“.

Takvu poruku pobunjeni Niš poslednji put je poslao 21. marta, na protestu na kojem su izbili neredi, zbog čega su se mnogi čudom čudili, pošto su sva okupljanja u ovom gradu još od devedesetih prolazila bez incidenata. Predsednik Srbije i najmoćniji član Srpske napredne stranke, Aleksandar Vučić, ocenio je da se te večeri „ulicama slobodarskog Niša valjao fašizam“ i kao najveće „zlo“ targetirao troje javnih ličnosti, od kojih su se dvoje ubrzo susreli sa ozbiljnim „neprilikama“.

Vučić pola godine zaobilazi Niš

Uprkos najavi da će već sledeće jutro nakon protesta prošetati Nišem, takvo „majanje“ još se nije dogodilo. Vučić, uostalom, nije došao u ovaj grad od 23. jula prošle godine, kada je konstituisana Skupština niške Medijane, jedine opozicione opštine u Srbiji, a on odlučio da upravo tada promoviše neke od kapitalnih investicija. Pre toga je voleo da svrati i na nekoliko dana, prespava u kasarni ili otvori svaku stranu fabriku, kao da je njegova.

Nis konstitutivna sednica 2 copy
Foto: Beta/Biljana Ljubisavljevic

Sporni protest je usledio povodom naprednjačke tribine na kojoj je trebalo da govore najviši stranački funkcioneri Miloš Vučević, Ana Brnabić i Darko Glišić, koji se, međutim, nisu pojavili, „iz bezbednosnih razloga“. Stranačke ptičice su cvrkutale da bi gost iznenađenja mogao da bude Vučić, ali se i on zaustavio na ulazu u grad, u motelu Nais. Neuspelu partijsku tribinu, zakazanu u Oficirskom domu, obezbeđivali su kordoni žandarma i policajaca u punoj opremi za razbijanje demonstracija. Lokalne naprednjake, prilikom dolaska i odlaska sa „tribine“ uglavnom nije niko štitio, pa su ih grupe demonstranata jurile i zasipale jajima. Gradonačelnik Dragoslav Pavlović je poliven vodom.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je te večeri došlo do „drastičnog narušavanja javnog reda i mira“, a da je u nasilju „povređeno više desetina lica“, među kojima Danijela Krstić i Tamara Milić koje su „pogođene kamenicama“. Zbog sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu privedena su četiri studenta.

Vučić je, pak, procenio da je „jedna žena dobila teške povrede kamenicom, šestoro je teško povređeno, a dvema ženama su polomljene vilice“. Ispostavilo se da su takvi podaci netačni, jer su u Univerzitetskom kliničkom centru kazali da su nakon protesta primili ukupno šest pacijenata, od kojih je jedan zadržan zbog povreda, a ostali pušteni na kućno lečenje. Na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju, jedinoj nadležnoj za prelome vilica, kazali su da „niko nije pregledan, niko nije hospitalizovan i ni kod koga nije utvrđen takav prelom“.

Predsednikova „trojka zla“

Nervozni predsednik Srbije je učesnike protesta označio kao „fašističke horde, huligane, siledžije, lopove, kriminalce, ološe, Đilasove potrčke i nasilnike koji se slade kada tuku žene“. Napad na gradonačelnika Niša je „slika i prilika njihove bedne, jadne, odvratne i pokvarene obojene revolucije“, precizirao je. „I da vam kažem, uskoro dolazim u Niš i razjuriću sve batinaše koji misle da mogu da prave red u Srbiji onako kako oni hoće“, poručio je.

Naglasio je da u ovom gradu postoji „trojka zla“, koju čine dr Dragan Milić, osnivač istoimene grupe građana i Pokreta za decentralizaciju Srbije, Natalija Jovanović, dekanka Filozofskog fakulteta, i Đorđe Stanković, poslanik Narodnog pokreta Srbije. Dva dana kasnije dr Milić je obavestio javnost da je u toku noći pucano na njegov stan i da to „doživljava kao pokušaj ubistva“, a Osnovno javno tužilaštvo je saopštilo da „postoji verovatnoća“ da je oštećenje na prozoru „nastalo dejstvom projektila“. Dekanku Jovanović je na protestu nožem napala žena S. C. (69), koja joj je posekla desnu šaku, te zapretila da će je politi sonom kiselinom, jer joj je „upropastila unuku“ zbog studentskih blokada.

Gradonačelnik Pavlović je, komentarišući sporni protest, dodao da će „istorija zapisati da su u Nišu napadnute i pretučene žene, što se nikada ranije nije dogodilo“.

„Ovakav skandal su izazvali nasilnici i siledžije i to nije delo studenata, već opozicije, koja je preterala u svemu, i tu nema dileme. Po svaku cenu, ovoga puta nasiljem, ona pokušava da dođe na vlast. Ne mogu vaninstitucionalne grupacije da vode državu i preuzimaju vlast, niti da ulica bira rukovodstvo grada“, poručio je on.

Razmena optužbi

U opoziciji, međutim, iznose oprečne optužbe. Naglašavaju da je upravo aktuelna vlast „oktroisana“, zahvaljujući odlukama Gradske izborne komisije, koja je „legalizovala“ krađu na prošlogodišnjim lokalnim izborima. Podsećaju da je čak i takva GIK ustanovila da su četiri opozicione izborne liste osvojile 3.350 glasova više od koalicije okupljene oko SNS i Ruske stranke, zajedno. Od 61 odborničkog mandata u Skupštini grada, koalicija oko SNS i opozicija dobile su po 30 mandata, ali su naprednjaci konstituisali vlast uz pomoć jednog „ruskog“ odbornika.

„Koalicija oko naprednjaka je definitivno izgubila Niš i toga su svesni i niški naprednjaci i beogradska vrhuška, koji uprkos tome žele da sačuvaju vlast po svaku cenu. Najnovija istraživanja pokazuju da su za oktroisanu nišku vlast rezultati poražavajući. SNS u Nišu je u stalnom padu i sada su na svega 25 odsto podrške, celokupna opozicija ima blizu 50 odsto, a ostalih 25 odsto su neopredeljeni. Razlika je sada već toliko velika i ubedljiva da nikakav marifetluk, uvođenje fantomskih lista ili jednodnevne izborne ekskurzije sa Kosova i Metohije i Bosne i Hercegovine, to neće moći da promene“, tvrdi dr Dragan Milić.

Najnovija istraživanja pokazuju da su za oktroisanu nišku vlast rezultati poražavajući. SNS u Nišu je u stalnom padu i sada su na svega 25 odsto podrške, celokupna opozicija ima blizu 50 odsto, a ostalih 25 odsto su neopredeljeni

Dragan Milić

On je uveren da su neredi 21. marta „odlično izrežirana predstava od strane režima“, kako bi se urušili mirni, inteligentni i kreativni studentski protesti, koji su ga „bacili na pleća“. Plan A je, kaže, predviđao sukob demonstranata i „lojalista“ 15. marta u Pionirskom parku u Beogradu, nakon „sofisticiranog napada na narod u Ulici kralja Milana“. Pošto nije uspeo, prešlo se na plan B, sa isplaniranom partijskom tribinom u niškom Oficirskom domu i iznenadnim otkazivanjem dolaska „VIP SNS članova“, pri čemu se ona ne otkazuje, a obični članovi se „svesno žrtvuju i postaju glineni golubovi“.

„Nakon završetka ’tribine‘ kamere su spremne i kreću neredi. Sve se to uredno snima i publikuje danima i nedeljama kao dokaz da su studenti nasilni. Značajno manji deo protestanata naseda na ovakav scenario i uleće u SNS zamku. Bes koji postoji u narodu zbog katastrofalno loše vlasti izliva se na pogrešan način, kao neprihvatljivo nasilje i vandalizam, i to se više ne sme ponoviti. Takvi nemili događaji su naneli štetu niškoj opoziciji, a doneli korist odlazećem SNS-u“, kaže dr Milić.

Đorđe Stanković se slaže da je SNS izgubio Niš, koji je, kaže, poslednjih 13 godina pod njegovom upravom devastiran, opljačkan i unižen. Ocenjuje da je to jedan od ključnih razloga što Vučić mesecima zaobilazi ovaj grad. Niški naprednjaci su, koliko čuje, čak i stranačke sastanke počeli da drže u Beogradu jer „niko iz Beograda ne sme da dođe u Niš“.

„Na poslednjem protestu nije bilo ničije koordinacije, niti organizacije opozicije. Ja nisam neko ko želi nemire u svom gradu, ali takođe nisam neko ko može da spreči bes građana koji se gomila godinama. Naprednjacima se desio narod, a oni treba da se pogledaju u ogledalo i shvate da su – istorija. Problem je što ih njihov radikalski refleks vodi u dalje sukobe, koje niko ne želi. Svakako, dinstanje traje, a oni sami sebi pojačavaju temperaturu“, kaže on.

Neozvaničeni gubitak vlasti

Prema oceni građanskog aktiviste Danijela Dašića, Nišlije su „uklonile Nenadležnog“ iz grada kada je ogromni plakat sa njegovim likom sklonjen sa fasade hotela Ambasador, u aprilu 2022. On sada „stalno obećava“ da će ponovo posetiti grad, ali to ne čini, pa bi izreka da neko nešto zaobilazi „kao kiša oko Kragujevca“ mogla da glasi i „kao predsednik oko Niša“, kaže.

Dašić veruje da su naprednjaci izgubili Niš odavno, ali da doskoro toga nisu bili svesni, jer su bili sakriveni u debeloj hladovini „koju pravi senka Predmetne institucije“. Njihovu „uspešnost“ dobro ilustruje i podatak da je ovaj grad možda jedini u Srbiji u kojem je, zbog sumnje u korupciju i druga krivična dela, uhapšeno celo prethodno rukovodstvo, sa gradonačelnicom Draganom Sotirovski na čelu.

nis gradonacelnici 29082022 0004
Dragana Sotirovski Foto: Radule Perisic/ATAImages

„Stara kletva da će svi Srbi stati pod jednu šljivu obila im se u glavu, pa sada svi napredni radikali izgleda mogu da stanu pod jedno drvo u parku ispred Oficirskog doma u Nišu. Neredi na protestu 21. marta, kada su lojalni ćaci ’zauzeli‘ ovaj park za svoju partijsku žurku, pokazali su da je rejting lokalnih naprednjaka došao na nivo popularnosti, recimo, praseta u Teheranu“, kaže on, dodajući da je na ovom skupu „provalilo iskonsko i opravdano nezadovoljstvo Nišlija“.

Niš je možda jedini grad u Srbiji u kojem je, zbog sumnje u korupciju i druga krivična dela, uhapšeno celo prethodno rukovodstvo, sa gradonačelnicom na čelu

U delu javnosti nije retka ocena da je građanima, kojima je puklo trpilo, jaja u ruke stavila vlast, koja sistemski generiše podele i sukobe, na kojima opstaje. Mudrolije da je „Srbija pokazala da ima jaja“ ili da su „guske spasile Rim, a koke Niš“ zvuče simpatično, ali ne i kao najbolja moguća tranziciona strategija. Za nišku opoziciju, koja bi ovoga puta morala da kapitalizuje prednost o kojoj govori, daleko je bolje da se drži studentske mudrosti – pametniji ne popušta, pametniji se organizuje.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

22 komentara
Poslednje izdanje