tirsova foto nemanja jovanovic nova rs 5 copy
Tiršova Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs
Tiršova 2, pokušaj drugi

Da li je tender za novu dečju kliniku uopšte trebalo da uspe

Izdanje 3
2

Mesecima veštački prolongirana javna nabavka za podizanje nove zgrade Univerzitetske dečije klinike konačno je obustavljena bez potpisanog ugovora, čime je pokazano da rekordna donacija EU od 36 miliona evra nije doprinela ni brzini realizacije posla, a ni ozbiljnosti sa kojom mu se pristupilo

Prošlonedeljna vest o obustavi tendera za izgradnju Tiršove 2 je samo dva dana kasnije zaokružena izjavom ministarke zdravlja Danice Grujičić da već šest meseci čeka odobrenje od Ministarstva finansija da raspiše tender za resurse u zdravstvu. Ali koliko god da su obe vesti poražavajuće, teško da će se iko zapitati da li je to moguće. Jedino pitanje koje više nije deplasirano jeste – hoće li SNS i dalje moći da nalazi toliko optimistične lekare, koji će verovati da će baš njima poći za rukom da urade nešto značajno za struku ili pacijente, ukoliko se prihvate važnih državnih funkcija?

Danica Grujičić, koja je podizanje nove zgrade Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije nazvala svojom najvećom misijom u karijeri, 2021. godine je poverovala deklarativnoj podršci Aleksandra Vučića. Zamišljeno je da bude podignuta baš pored Tiršove 2, a dr. Grujičić je smatrala da bi posao mogao biti završen za tri godine. Naravno, obećanu podršku morala je da zasluži preuzimanjem funkcije ministarke zdravlja, ali nije dobila šta je platila. Tako je prošlog meseca, umesto da svečano otvara novu zgradu Instituta, iznela novu procenu – da je realno da bude završena 2028. godine. SNS jeste dobio šta im je trebalo – uglednog stručnjaka spremnog da se eksponira, upravo ono sa čime najviše kubure uprkos članstvu koje broji 700.000 ljudi, a dr Grujičić samo poniženje da joj se Siniša Mali ne javlja na telefon, dok Ministarstvo finansija mesecima ne daje nikakve odgovore na zahteve za raspisivanje potrebnih tendera u zdravstvu. Odnosno, prošla je baš onako kao i prethodno dr Zoran Radojičić, koji je pristao da bude kandidat za gradonačelnika 2018. godine, nakon što se sa Vučićem dogovorio da će izgraditi dugo potrebnu Tiršovu 2, a za vreme mandata dočekao samo početak pripremnih radova.

Zoran Radojičić je pristao da bude kandidat za gradonačelnika 2018. godine, nakon što se sa Vučićem dogovorio da će izgraditi dugo potrebnu Tiršovu 2, a za vreme mandata dočekao samo početak pripremnih radova

Zvaničan razlog zašto je Ministarstvo za javna ulaganja obustavilo tender za samu izgradnju dečje bolnice (njeno opremanje biće predmet posebne nabavke, koju se još uvek niko i ne usuđuje da najavi) jeste da je pristigla samo jedna ponuda, gotovo četiri milijarde dinara skuplja od procenjene vrednosti projekta od 11,2 milijarde dinara (95 miliona evra). Ipak, niko od nadležnih nije pokazao da se za takav ishod oseća odgovornim. Ni ministar Marko Blagojević koji je situaciju opisao rečima „iskrsle su nam nekakve okolnosti koje nije bilo moguće predvideti“, ni glavni obećavač Vučić koji je pokušao da nas impresionira konstatacijom da su već „iskopali rupu 23 metra“, uz obavezno „sram bilo one koji nama to prebacuju, a nijedan dom zdravlja, nijednu bolnicu nisu podigli za 12 godina svoje vlasti“ upućeno novinarima Nove koji su vest o propalom tenderu stavili na naslovnu stranu.

Sporne nabavke

Ali da li zaista ovakav ishod nije mogao biti predviđen?

„Svaka vredna nabavka sa samo jednom ponudom je potencijalno sporna, iz dva moguća razloga – da je naručilac postavio uslove koji su preterano ograničili konkurenciju ili da su se potencijalni konkurenti dogovorili da se međusobno ne nadmeću. Kada je reč o uslovima ovog tendera, najtežim se čini onaj kojim se traži da je firma izgradila bolnicu određenih karakteristika u poslednjih pet godina. Specifično prethodno iskustvo izvođača radova pruža veće garancije kvaliteta, ali ujedno bitno ograničava konkurenciju. Nepoznato je koliko je firmi iz Srbije uopšte ispunjavalo takav uslov. To je nešto što sam naručilac utvrđuje kroz ispitivanje tržišta, koje bi po zakonu moralo da se vrši, ali se ne objavljuje. Kada bi taj podatak bio poznat, bilo bi mnogo jasnije kakve su bile šanse da nabavka uspe“, kaže Nemanja Nenadić, programski direktor organizacije Transparentnost Srbija.

Hoće li SNS i dalje moći da nalazi toliko optimistične lekare koji će verovati da će baš njima poći za rukom da urade nešto značajno za struku ili pacijente, ukoliko se prihvate važnih državnih funkcija

O kolikom ograničenju je reč jasno je kada pogledamo detalje tog specifičnog iskustva, pošto je od ponuđača traženo da su izgradili bolnicu sa pobrojanih osam karakteristika (recimo, da je imala radiološku službu, što zaista iziskuje posebne metode gradnje da bi se sprečilo širenje zračenja), od kojih je jedna „namenski prostor za predavanja sa audio-vizuelnim prezentacionim sistemom“. Kovid bolnice takav „test“ ne prolaze, domovi zdravlja pogotovo, a konkretan spisak odgovarajućih zdravstvenih objekata koji su u Srbiji podignuti u prethodnih pet godina toliko je mali da je verovatno bilo lakše pobrojati ih u tenderskoj dokumentaciji umesto što su im opisivane karakteristike. Ali da je to urađeno, bilo bi jasno da se očekuje učešće samo domaćih firmi, a to se ne bi dopalo stranim donatorima i kreditorima čijim sredstvima će se finansirati najveći deo građevinskih radova.

Naime, od samog početka projekta Tiršove 2 u igri su bili evropski fondovi. Prvo je Razvojna banka Saveta Evrope 2018. godine donirala 250.000 evra za potrebe pravno-tehničke pripreme tendera, a zatim je naredne godine odobrila i kredit od 54 miliona evra za izgradnju dečje klinike. Ipak najznačajniji doprinos predstavlja prošlogodišnja rekordna donacija od 36 miliona evra koju je obezbedila EU kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan. „Činjenica da je ovo najveća donacija koju je EU ikada odobrila za jedan projekat, govori u prilog tome na koji način vidi njegov kvalitet i značaj, ali i Srbiju kao partnera“, izjavio je tim povodom ministar Blagojević.

tirsova foto nemanja jovanovic nova rs 1 copy
Tiršova Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Ipak, iako je za pripremne radove (posao vredan 6,2 miliona evra) bio raspisan međunarodni tender, za samu izgradnju nije odabran taj put. Štaviše, Ministarstvu su se obratile jedna turska i jedna kineska zainteresovana firma sa zahtevom da im se dostavi tehnička dokumentacija (reč je o trideset dokumenata sa ukupno 8.368 stranica) na engleskom jeziku, na šta im je odgovoreno da je dostupna samo na srpskom i da po Zakonu o javnim nabavkama nisu u obavezi da je prevedu. Drugoj turskoj firmi koja se nije spotakla na toj prepreci, ali jeste na činjenici da je ponude trebalo spremati tokom letnjih godišnjih odmora zbog čega ne mogu da brzo dobiju ponude od svojih dobavljača, na zahtev da se produži rok za mesec dana Ministarstvo je odgovorilo da smatra da za time nema potrebe, budući da je već duži od zakonskog minimuma.

SNS jeste dobio šta im je trebalo – uglednog stručnjaka spremnog da se eksponira, upravo ono sa čime najviše kubure uprkos članstvu koje broji 700.000 ljudi, a dr Grujičić samo poniženje da joj se Siniša Mali ne javlja na telefon

Ali je zato rok produžen u fazi odlučivanja o ponudama, kada niko novi ne može da se javi. Iako je tenderska komisija još u septembru utvrdila da jedina pristigla ponuda ispunjava tehničke kriterijume, ali premašuje procenjenu vrednost, u dva navrata je od ponuđača tražila da produži važenje svoje ponude, pre nego što ju je prošle nedelje konačno odbacila.

„Iz objavljenih dokumenata (izmena plana javnih nabavki) se vidi da je Ministarstvo rešilo da sprovede tzv. konkurentni postupak sa pregovaranjem – što se radi kada naručilac ne menja ništa bitno u dokumentaciji i poziva učesnike koji su prethodno podneli neprihvatljive ponude da ih koriguju. Drugim rečima, pokušava da obori cenu. To neće biti nimalo lako u situaciji kada se pregovori vode sa samo jednim ponuđačem“, pojašnjava Nenadić.

A cela stvar se čini još više farsičnom kada imamo u vidu da je pet meseci pre raspisivanja tendera Investicioni okvir za Zapadni Balkan ažurirao podatke o projektu Tiršove 2 i prethodnu procenjenu vrednost izgradnje i opremanja od 116,5 miliona evra, povećao na 164,1 miliona. Pošto je do takve izmene moglo da dođe samo po prijavi Srbije koja projektom rukovodi, država je bila svesna da će izgradnja koštati više, ali uprkos tome nije povećala procenjenu vrednost i sprovela veoma restriktivan postupak, posle koga će morati da pregovara sa samo jednim konzorcijumom o povećanju cene. Teško je ne posumnjati da se radi o ishodu koji je bio željen od početka, a da je tražena forma u kojoj će se prikazati kao iznuđen potez – pogotovo pred stranim donatorima.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

2 komentara
Poslednje izdanje