Skupstina Srbije 300924 Foto Vesna Lalic 38
Zoran Lutovac, Miroslav Aleksić i Srđan Milivojević Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Otkaži-zakaži sednicu o litijumu i politika u iskrivljenom ogledalu

Pedeset nijansi bahatosti

Izdanje 30
31

Za to što vanredna sednica o zabrani iskopavanja litijuma nije održana SNS je okrivio opoziciju, koja je valjda postala lobista Rio Tinta, jer se javljala za reč tokom rebalansa budžeta i ometala ih dok su se bavili ozbiljnim temama poput poljupca krajičkom usana, stajanja pred Vučićem ili Ćutine želje da bude pita

Vanredna sednica o zabrani iskopavanja litijuma, koju su naprednjaci euforično očekivali jer im je Aleksandar Vučić obećao da će na njoj opoziciju rasturiti kao Panta pitu, ipak nije održana kada je prvobitno najavljena. Opravdano nije stigao na vreme jer je bio zauzet govorom u UN na kome je pre razbijačkog pohoda protiv dela sopstvenog naroda pričao o neophodnoj toleranciji, dijalogu i miru u svetu, uz gandijevsku poruku: „Živimo u svetu gde niko nikoga ne sluša, moramo da razgovaramo i kada se ne slažemo.“

Zadatak da to „rasturanje“ odloži dok svi ne budu spremni i kompletni da zajedničkim snagama građanima Srbije demonstriraju u Skupštini koliko je predlog zakona o zabrani iskopavanja litijuma „imbecilan, nepismen i glup“ (Vučić) i „blamantni, sramotni spomenik neodgovornosti i aljkavosti jednog dela narodnih poslanika… pun laži i neistina“ (pismena Ana Brnabić je očito preskočila lekciju da su laž i neistina sinonimi), zapao je predsednici parlamenta. I to je učinila: u nedelju je tik pred ručak obradovala 60 odsto građana koji su protiv iskopavanja litijuma najavom sednice za ponedeljak u 14 časova, a onda ju je 24 sata kasnije odjavila uz obrazloženje da ipak nema vremena za nju. I da je za to, naravno, kriva opozicija jer je sa opstrukcijom sopstvenog predloga otpočela i pre nego što je potreba za takvim zakonom uopšte postojala.

Ali, da se zbog preciznosti ipak zadržimo na njenoj zvaničnoj verziji:

„Moja dužnost kao predsednice Narodne skupštine je da kažem građanima i da pokažem da su učinili sve što je u njihovoj moći da se o ovom predlogu zakona ne raspravlja. Pod jedan, zato što su ga tražili i zahtevali u vanrednom zasedanju, a 10. septembra su ga podneli, znajući da se 30. septembra završava vanredno zasedanje. Znate, to vanredno zasedanje je počelo krajem maja. Oni su imali jun, jul, avgust da ovo predlože. Ali nisu, zato što oni nisu želeli da se o ovome priča“, rekla je Brnabić.

Paušalne procene predsednice skupštine

Imali su jun i jul?! Da, ti meseci su postojali u kalendaru i u njima je moguće tražiti vanrednu sednicu, ali nije postojala apsolutno nikakva potreba da se tokom njih predlaže zakon o zabrani iskopavanja litijuma jer je na snazi bila uredba Vlade Srbije od 20. januara 2022. godine kojom je već bilo zabranjeno. Tek kada je Ustavni sud ukinuo uredbu, a Vlada krajem meseca donela novu u stilu „kopaj“, potreba za njim se pojavila. Dakle, septembar je bio logični termin, baš kao što je logično i da opozicija ima neki amandman na rebalans budžeta koji je vlast na silu ugurala pre sednice o litijumu.

Skupstina Srbije 300924 Foto Vesna Lalic 6
Ana Brnabić i Aleksandar Jovanović Ćuta Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Nismo stigli ni do 80. od 146 amandmana koje su uložili. Zašto? Svi su tražili amandmane, zloupotrebljavajući institut amandmana, da bi dobili još dva minuta, da za ta dva minuta onda izazovu dodatne replike (SNS valjda po zakonu mora da replicira), da izazovu dodatne povrede poslovnika i po jednom beznačajnom amandmanu tipa briše se, mi smo imali i po 20 i više minuta rasprave. E to se zove opstrukcija“, izjavila je Brnabić 30. septembra, pola sata pre termina za sednicu, dakle u trenutku kada je „spontano“ procenila da će morati da je otkaže.

U junu i julu opozicija nije mogla da traži vanrednu sednicu jer nije postojala potreba da se predlaže zakon o zabrani iskopavanja litijuma pošto je na snazi bila uredba Vlade Srbije od 20. januara 2022. godine kojom je već bilo zabranjeno

„S obzirom na to da su ti zakoni o rebalansu budžeta i o finansijskoj pomoći porodicama bili toliko loše napisani, morali smo da uložimo amandmane, ali ih je bilo jako malo s obzirom da smo imali sednice gde ih je bilo i 1.000. Ali bez obzira na to, opozicioni poslanik ima prava da priča onoliko koliko mu je dozvoljeno po poslovniku – ako je dva minuta, onda dva minuta. I nismo mi trošili vreme i odugovlačili, ali sednice su se završavale u 18 časova. Mislim da smo do sada u vanrednoj proceduri samo dva puta radili do 18 časova, obično je to bilo do ponoći, a radili smo i subotom i nedeljom. To je moglo kada su u pitanju bili zakoni koji su njima bitni i hitni, jer samo je za njih sve moguće“, kaže Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka.

Uostalom, brojke sve govore – predstavnici vlasti su tokom petodnevnog zasedanja govorili 73,6 odsto, a poslanici opozicije samo 26,4.

A koliko je vlast bila zainteresovana za budžet, preciznije „za plate za nastavnike ili plate za zdravstvene radnike“, govori podatak da je tokom zasedanja čak 19 naprednjačkih govora bilo posvećeno nečemu što nikada nije izgovoreno – da je Dragan Đilas 619 miliona evra strpao u svoj džep. Siniša Mali je čak četiri puta govorio o tome, Milenko Jovanov tri, a Aleksandar Vulin se skromno samo jednom osvrnuo, ali na veoma patetičan način: „Mi smo za svoja uverenja bili spremni da se borimo sa vašom policijom, da robijamo, da nas tuku, a vi niste spremni za vaša uverenja da uradite bilo šta. Možda i zato što nemate uverenja, možda i zato što su vaša uverenja onih 619 miliona i ništa više.“

HAM 6875
Aleksandar Vulin Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Dobro, možda je Vulin pobrkao sopstvenu glavu sa razbijenom glavom Borka Stefanovića ili je umislio da je uhapšen on a ne Novica Antić, ali je u svom narednom govoru dao daleko veći doprinos temi budžeta i mogućnosti da se od 1. decembra penzije dignu za 10,9 odsto. Opisao nam je žene: „Nema ništa lepše. Znate onaj osećaj kad prođete, pa ostane trag njenog parfema. Znate onaj poljubac u kraj usana. Znate onaj pogled preko trepavica – nema ništa lepše od žene.“

Brojke sve govore – predstavnici vlasti su tokom petodnevnog zasedanja govorili 73,6 odsto, a poslanici opozicije samo 26,4

Pojedini govori su se ticali i adekvatnog položaja pred Vučićem jer je izgleda u vidu i neki zakon po kom će svi u njegovom prisustvu morati da stoje, što je Zlatibor Lončar i detaljno obrazložio:

„Što se tiče Vučića, kad ga pominjete trebalo bi da ustanete, znate. Vi da živite još sedam života ne možete da napravite rezultate koje on napravi za mesec dana. Prema tome, to bi trebalo da imate na umu.“ Savet je uputio Ćuti, mada ga je sve vreme oslovljavao sa Tuta verujući da ispaljuje štos za zavraćivanje od smeha.

Od humora do ogavnosti

Videvši prostor da se vreme utroši ne samo ređanjem primitivnih uvreda (recimo ministarka pravde Maja Popović je opoziciju nazvala političkim lešinarima) svoj doprinos je dao i SPS. Dušan Bajatović se pohvalio „da voli da popije kao njegov drug Ćuta“ i pozvao ga u kafanu o svom trošku. Da bi se situacija vratila tamo gde treba (iz humora u ogavnost), postarao se Milenko Jovanov takođe u obraćanju Ćuti: „Počelo je tako što je on citirao predsednika koji je rekao da će doći u Skupštinu i razbucati ih ’kao Panta pitu‘. Onda se pojavio čovek koji po svaku cenu želi da bude ’pita‘, jer hoće da ga ’Panta‘ razbuca. On svaki dan ponavlja – ’Panto, dođi i razbucaj me‘. On ovde izgleda hoće da nam predstavi ’50 nijansi pite’ u Skupštini Srbije.“

I tako je opozicija potrošila vreme na sednici o budžetu da se ne bi održala ona o zabrani litijuma, koju je vlast želela svim srcem. Toliko da je samo dva sata pre njenog zvaničnog početka zakazala odbore kroz koje je predlog zakon o zabrani litijuma morao da prođe i to u isto vreme, mada je Danijela Nestorović kao predlagač morala da se pojavi na oba jer po poslovniku nema pravo na zamenu. Onda joj je učinjen „ustupak“ pa je odbor za ustavna pitanja pomeren i gurnut u termin u kom je Brnabićeva već držala konferenciju na kojoj je otkazala sednicu.

Ja ostajem predlagač i sve ostaje isto, osim što su to sada stavili u formu dnevnog reda redovnog zasedanja. U prevodu to znači da gubimo zasebnu sednicu i da će to verovatno biti u sklopu svih onih ostalih zakona koji nas čekaju na parlamentu, što će potpuno obesmisliti raspravu

Danijela Nestorović

„Ja sam prvo bila na odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo, tu je predsednica Milica Nikolić iz SPS i bilo je jezivo na šta je to ličilo. Nije mi dozvoljavala da pričam iako ja imam 20 minuta vremena kao predlagač, vređala me je i sve to se pretvorilo u cirkusku predstavu. Sa tog odbora sam otišla na odbor za privredu, javila se za reč, nakon mene su govorili još neke kolege koje podržavaju predlog zakona, a onda sam dobila informaciju da Ana Brnabić zakazuje hitnu konferenciju za novinare i da će biti otkazana sednica o litijumu. Zato sam izašla, što je predsedavajuća Snežana Paunović iskoristila da predstavi kako se ja valjda plašim da obrazložim svoj zakon iako su kamere zabeležile sve. Ne verujem da se ikada nešto tako desilo u Skupštini, a ovoliko pljuvanje je verovatno izazvano time što nijedan predlog zakona opozicije u zadnjih 12 godina nije ni došao na dnevni red. Nijedan po ovom postupku, pa ga zato ovoliko histerično omalovažavaju“, kaže Nestorović nakon što je predsednica Skupštine otkazala sednicu i najavila je u okviru redovnog zasedanja. Još uvek ujedinjena opozicija je takođe održala sednicu i odaslala interesantnu najavu – u petak odlaze u Nedeljice i ubuduće će zajedno nastupati sa ekološkim pokretima, a Srđan Milivojević (DS) je precizirao: „Pošto nema sednice Skupštine, biće protesta.“

Skupstina Srbije 300924 Foto Vesna Lalic 35
Danijela Nestorović i Aleksandar Jovanović Ćuta Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Na pitanje da li to znači da su se aktivisti i političke stranke ovog puta ujedinili i da se ekološke organizacije ubuduće neće ograđivati od stranaka, za Radar kaže: „Proteste organizuju ekološke organizacije, mi ih samo podržavamo i pružamo pravnu i svaku drugu pomoć neophodnu ljudima koji su uhapšeni. Svi radimo na istom cilju i mi smo već mnogo puta bili zajedno. S ljudima iz Gornjih Nedeljica smo se videli i kada smo pripremali ovu sednicu. Oni nisu nezadovoljni kvalitetom mesarskih usluga, kobasica, pa da protestuju protiv mesara, već su nezadovoljni donetim političkim odlukama i prevarom koja se dešava. Ova vlast nije kandidovala projekat Rio Tinto u kampanji. Da je Vučić izašao na izbore sa sloganom da se kopa litijum u Srbiji, ne bi dobio ni 20 odsto glasova. Režim hoće da nam kaže da je zarad njihove provizije potrebno da naša deca žive 20 godina kraće. Na to niko normalan nije spreman da pristane“.

S obzirom na to da je skupštinska sednica o litijumu zakazana za 7. oktobar u okviru redovnog zasedanja, Milivojević upozorava na još nešto – da je potrebno da opozicija podnese zahtev za sednicu i u redovnom postupku da se ne bi, recimo, Ana Brnabić pojavila kao predlagač, čime bi dobila „sve vreme sveta da priča o predlogu“. Danijela Nestorović misli da do toga neće doći, ali da će problema biti: „Ja ostajem predlagač i sve ostaje isto, osim što su to sada stavili u formu dnevnog reda redovnog zasedanja. U prevodu to znači da gubimo zasebnu sednicu i da će to verovatno biti u sklopu svih onih ostalih zakona koji nas čekaju na parlamentu, što će potpuno obesmisliti raspravu.“

Na osnovu onoga što je Brnabićeva objavila na X mreži, deluje da će donekle odigrati pošteno, jer je u redovnom zasedanju zatražila sednicu sa jednom tačkom dnevnog reda – predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je predložilo 86 poslanika. Ono što budi sumnju je činjenica da je po Ustavu na koji se pozivala mogla da je zakaže i za 1. oktobar (ionako su svi već bili spremni sem Vučića kome u pravnoj državi tu ne bi ni bilo mesto), a ovako je dala nedelju dana lufta u kojima će sigurno iskrsnuti neka mina čije dejstvo je običnom posmatraču nemoguće da zamisli.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

31 komentar
Poslednje izdanje