Druga šansa ili samo još jedna „igra“ koja Srbima sa Kosova crpi energiju i vodi ih korak dalje ka ravnodušnosti. Na to se u najkraćim crtama svodi referendum za smenu gradonačelnika četiri opštine na severu, proglašen neuspešnim, zbog izuzetno niske izlaznosti. Još manje od one kada su u aprilu 2023. izabrani na izborima koje su, na poziv Srpske liste, Srbi bojkotovali.
Ni ovog puta nije bilo drugačije, jer je SL ponovo pozvala na bojkot, iako je sama pokrenula inicijativu za smenu gradonačelnika. I bez toga referendum teško da bi uspeo, jer su u proteklih godinu dana sever napustile hiljade Srba, dok je Centralna izborna komisija birački spisak uvećala za 1.100 novih glasača.
„Da SL nije skupljala glasove za referendum, ne bi ga ni bilo. Pri tome, referendum nije imao nikakvih šansi da uspe. No, bez obzira na to, taktički bi bilo bolje da je SL pozvala narod na glasanje i na taj način pokazala dobru volju da participira u političkim procesima na Kosovu, čime bi umanjila pritisak na sebe i prebacila loptu Prištini i međunarodnoj zajednici, ali za takav potez nije bilo dovoljno mudrosti“, kaže Dragiša Mijačić, koordinator Nacionalnog konventa za poglavlje 35, koji smatra da su „neki procesi postali nepovratni“ i da će biti teško u budućnosti motivisati Srbe da ponovo učestvuju u političkim procesima na Kosovu.
I politikolog Ognjen Gogić ističe da veliku odgovornost snosi SL kao legitimni predstavnik Srba na Kosovu i da su, usled teških okolnosti, izabrali liniju manjeg otpora,
„Srpska strana, Srpska lista i druge partije trebalo je na vreme da ukažu na lošu organizaciju referenduma, da definišu uslove, da kažu ovo su naši uslovi i ako prihvatite – učestvovaćemo, ako ne – bojkotujemo. E, taj međukorak sa tim uslovima je izostao i to je onda delovalo dosta lenjo, kao da nisu hteli da se potrude, nego im je lakše da kažu bojkot i to zaista nije prihvaćeno dobro“, kaže Gogić.
Da li bi uspešan referendum doprineo stabilizaciji odnosa, teško je reći. A da li će njegov neuspeh destabilizovati situaciju na severu? Verovatno ne. Drugim rečima, nikom – ništa, osim što se sav teret ponovo svaljuje na grbaču naroda.