Mark Brnović je nominovan za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, i to se može smatrati napretkom u odnosu na februarske spekulacije. Tada smo pomišljali i na mogućnost da novi predstavnik Vašingtona u Beogradu bude Rod Blagojević, upisan u istoriju Ilinoisa kao jedini smenjeni guverner, čovek osuđen na 14 godina zatvora zbog korupcije. Brnović barem poznaje pravo sa druge strane.
Rođen u Detroitu 1966, Mark Brnović je sin srpskih emigranata. Njegov otac je emigrirao iz Crne Gore, majka iz Hrvatske. Studirao je političke nauke i prava, i na tom temelju izgradio raznovrsnu radnu biografiju. Bio je između ostalog i šef Uprave za igre na sreću u Arizoni, gde mu je posao bio da sprečava nezakonito kockanje. No Brnović je američkoj javnosti najpoznatiji po pravosudnoj karijeri, a pre svega kao državni pravobranilac Arizone od 2015. do 2023. godine. Tokom mandata je imao nekoliko značajnih momenata u domenu zaštite prava potrošača. Tužio je Gugl zbog nezakonitog praćenja korisnika, a moćne kompanije kao što su Teranos, Dženeral motors i Folksvagen iz raznih razloga su u Arizoni isplaćivale milionske odštete prevarenim kupcima.

Ne treba, međutim, zaključiti da je Mark Brnović nekakav „borac za običnog čoveka“. Godine 2017, skupa sa još deset državnih pravobranilaca, u sudskom procesu je podržao naftnog giganta Ekson Mobil izražavajući sumnju u klimatske promene. To ga nije omelo da se četiri godine kasnije, kada je tužio administraciju Džozefa Bajdena zahtevajući strože mere protiv nezakonite imigracije, pozove upravo na brigu za životnu sredinu. Asošijejted pres i britanski Gardijan preneli su tada da je Brnović u tužbi tvrdio da migranti doprinose zagađenju i opterećuju prirodna dobra, i da ih zato treba zaustaviti zidom na granici sa Meksikom. Ta genijalna misao da na planu zagađenja Ekson Mobil nije problem a imigranti jesu, misao tipična za konzervativnu Ameriku, uklapa se sa Brnovićevim zalaganjem za smrtnu kaznu, kao i sa još jednom stavkom u njegovoj biografiji: poslom lobiste Korporacije popravnih ustanova Amerike (CCA) – danas poznate kao Kor Sivik (CoreCivic) – jednog od lidera u slavnoj američkoj industriji privatnih zatvora.
Briselski Politiko primećuje da će Brnoviću pripasti „jedan od najizazovnijih diplomatskih položaja“, izazovan zbog „ozbiljnog političkog nemira u Srbiji“ i borbe SAD, Rusije i Kine za uticaj u njoj. Možda će novom ambasadoru u toj borbi pomoći i umeće baratanja nunčakama, koje je prikazao u već popularnom video-snimku.