Detonacija koja je u noći 29. novembra oštetila kanal Ibar – Lepenac, svojevrsni je nastavak zamrlog procesa koji se formalno nazivao dijalogom Beograda i Prištine, dok je zapravo reč o jednosmernom procesu uspostavljanja suvereniteta Kosova na celoj teritoriji, poznatijeg kao Ohridski dogovor, ističu sagovornici Radara.
Još od katastrofe u Banjskoj, a u odsustvu stvarnog dijaloga, svedoci smo događaja koji proces uspostavljanja punog suvereniteta Kosova na celoj teritoriji dovršavaju, kroz „neobjašnjive incidente“ koji daju inicijativu i argumente Prištini, ali i podižu nacionalne tenzije.
Tako je Selim Pacoli, zamenik gradonačelnika Prištine i visoki zvaničnik Nove Alijanse Kosova, posle eksplozije na društvenim mrežama napisao: „Ovde funkcioniše samo koncept ‘Oluja’. Klasično čišćenje terena. Inače će nas ovo zlo uvek pratiti.“
Uvođenje kosovskih snaga na sever
Aleksandar Arsenijević, predsednik Srpske demokratije podneo je ovim povodom krivičnu prijavu protiv Pacolija, ocenjujući da je reč o govoru mržnje i šovinizmu:
„Ceo ovaj događaj trebalo je da bude iskorišten za uvođenje Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) na sever, na sreću KFOR to nije dozvolio. Imali smo u danima neposredno posle eksplozije višestruko povećano prisustvo vojnika KFOR na severu. Cela teritorija severa Kosova je pod striktnom kontrolom KPS, u kojoj ne možete ništa da prenesete ilegalno, a neko je uneo 20 kilograma eksploziva. To je mogao da uradi samo neprijatelj srpskog naroda.“
Srpska demokratija jedna je od retkih političkih stranaka koja trenutno aktivno deluje na Kosovu, pokušavaući da ohrabri srpsku zajednicu koja se tokom poslednjih godinu nalazi u stanju šoka dok se kosovska ekspozitura SNS – Srpska lista pravi mrtva i praktično ne komunicira sa građanima.
General Momir Stojanović, predsednik Srpskog nacionalnog veća i nekadašnji načelnik Vojnobezbednosne agencije za Radar kaže da su poslednji događaji zapravo praktična implementacija Ohridskog sporazuma, koja se događa u tišini:
„Imamo prećutni dogovor da Beograd ne reaguje na promene situacije na terenu. Indikativno je da je predsednik rekao da Srbija nema veze sa podmetanjem eksploziva, implicirajući da bi to mogao da uradi neko od Kurtijevih Srba. Posebno je zanimljivo da se sve to dešava u predvečerje parlamentarnih izbora na Kosovu i dodatno ojačava Kurtijevu poziciju. Kako god, reč je o naporima Prištine da obezbedi pun suverenitet na celoj teritoriji i incidentu koji ima za cilj omogućavanje KBS (Vojska Kosova) da se rasporedi na severu.“
Beograd malo zna
Stojanović navodi da Beograd jako malo zna o sastavu i delovanju KBS i da je Beograd stalno „iznenađen“ promenama koje se događaju na terenu:
„O toj takozvanoj Vojsci Kosova mi znamo jako malo, ili gotovo ništa a morali bi da znamo sve. Od brojnog stanja sastava, o trening centrima, ili instruktorima koji dolaze da ih obučavaju. To bi morao da bude glavni zadatak BIA i VBA, ali i naših diplomatskih predstavništava. Ništa od toga Beograd ne zanima, bezbednosne službe bave se opozicijom i održavanjem vlasti u Beogradu. Razlog za to je da je vlast u Srbiji očigledno sasvim odustala od Kosova i dopušta da stvari idu svojim tokom.“
Na snazi je prećutni dogovor da Beograd ne reaguje na promene situacije na terenu. Indikativno je da je Vučić rekao da Srbija nema veze sa podmetanjem eksploziva, implicirajući da bi to mogao da uradi neko od Kurtijevih Srba. Sve se dešava uoči izbora na Kosovu i dodatno ojačava Kurtijevu poziciju
Momir Stojanović
Na nedavnom skupu 3. decembra u Briselu posvećenom budućnosti Zapadnog Balkana kosovski premijer insistirao je još jednom na hapšenju Milana Radoičića i ukazujući da se on slobodno kreće po Srbiji. Predsednik Srbije sa svoje strane obećao je „ozbiljnu istragu“ i saradnju u cilju otkrivanja svih činjenica. Ranije u prvom komentaru na diverziju na severu Kosova, predsednik je obećao pomoć u funkcionisanju elektroenergetskog sistema Kosova.