Saterana uza zid protestima studenata, đaka, profesora, nastavnika, građana, razotkrivena u svim svojim nedelima, vlast poseže za poslednjim polugama odbrane autoritarne samovolje. U svest ljudi učitati što više svog viđenja prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, prepuniti javnu komunikaciju svojim istinama, idejama, informacijama i to ne kao kod Bodrijara kad govori o „informativnoj mećavi“ u kojoj treba biti sposoban za selekciju sadržaja. Medijska tiranija uopšte ne ostavlja prostor za bilo kakvu selekciju: sve što poručuju vođa i njegova podanička svita, to je neprikosnoveno i nema razmišljanja. Obrazovanje i javna sfera, napadnuti su najtežim oružjima kojima treba da se eliminiše svaka alternativa. Vladaoci žele da gospodare ne samo državom, institucijama, resursima, nego i svešću ljudi.
Zaštita interesa, ali čijih
Predsednik države hoće da javnim novcem jača privatne fakultete. Jasno je da je ta dosetka iznuđena činjenicom da on više ne može da kontroliše državne univerzitete, rektore, dekane, većinu profesora i još veću većinu studenata. Njihovo ćutanje i rezistenciju na nepočinstva tumačio je kao poslušnost i odobravanje, a onda se suočio sa realnošću. „Nisi nadležan“, poručili su mu akademci. Sada će on da saseče krila obrazovnim institucijama u kojima se razmišlja svojom glavom i postupa na osnovu znanja koje se u tim institucijama stiče, pa će pomoći one škole i fakultete u kojima će se reprodukovati njegove propovedi i vizije razvoja. Profesori i intelektualci sa apologetskom licencom, oglasili su se podrškom u kojoj se ističe kako državni fakulteti nisu budućnost jer oni ometaju kosmičke domete koje obezbeđuje privatno akademsko obrazovanje.
Predsednik države hoće da javnim novcem jača privatne fakultete. Jasno je da je ta dosetka iznuđena činjenicom da on više ne može da kontroliše državne univerzitete, rektore, dekane, većinu profesora i još veću većinu studenata
Ako je Šangajska lista merodavna, a ceo svet misli da jeste, na prva tri mesta jesu privatni Harvard, Stenford i Masačusets, ali odmah za njima državni Kembridž, Berkli i Oksford. Rejting prva tri univerziteta je srazmeran ogromnim ulaganjima u nauku u SAD i velikim mogućnostima te zemlje, ali i u njoj se povećava interesovanje za državne univerzitete na kojima trenutno studira više od trinaest miliona studenata. Primer su Albani, Džordžija univerzitet i drugi.
Znanje kao prosvetljenje, otkrili su profesori koji su 1209. godine, sukobivši se sa lokalnim vlastima, iz Oksforda pobegli u Kembridž i osnovali novi univerzitet. Moto koji je određivao značenje studiranja u Oksfordu „Gospod je moje svetlo“, promenjen je u „Odavde svetlost i dragoceno znanje“. Od tada su prosvetljenost i prosvećenost, zapravo jedno te isto. Kembridž sa oko devedeset nobelovaca, Oksford, Kraljevski univerzitet u Londonu, Londonska škola ekonomije, univerziteti u Birmingemu, Daramu, Lidsu, Angliji, ponos su britanske nauke i obrazovanja i svi su državni. Francuska Sorbona, ali i univerziteti u Strazburu i Lionu, takođe su državni i dominantni u polju akademske edukacije i istraživanja.
Sledbenici sledbenika
Vizija Aleksandra Vučića da privatnim univerzitetima nadjača državne i da njegovi patriotski kadrovi uvedu nacionalne predmete i napišu udžbenike, pre svega iz književnosti i istorije, treba da uz Stefana Nemanju, kneza Lazara, Karađorđa i druge velike istorijske ličnosti u svest novih generacija uvedu Dražu Mihailovića, arkanovce, šešeljevce, Karadžiće i Mladiće, a izbrišu Tita, Jugoslaviju i zajednički život sa narodima oko nas. Tako „osvešćena“ mladež će onda shvatiti veličinu vođe koji je sledbenik pomenutih i neće im padati na pamet „obojene revolucije“, protesti, blokade i rušenje ugleda onoga koji sve najbolje vidi i najbolje zna.

Druga poluga uvođenja mraka, predominacija jednostranog propagandnog obaveštavanja javnosti, već je pokazala sve svoje oblike. Iz vrha vlasti, ali i iz raznih „samostalnih“ ćelija medijskog spina, konstrukta, razotkrivanja neprijatelja, izdajnika i stranih plaćenika, maligna produkcija sadržaja izliva se svakodnevno sa ekrana desetak televizija koje su zloupotrebom resursa, novih tehnologija i REM-a postale vidljive u celoj Srbiji. Dve televizije koje omogućavaju drugačije i kritičko mišljenje nisu u ponudi kablovskog distributera koji je pod kontrolom države i tako je do kraja dovedena namera vlasti da napravi model komuniciranja koji će promovisati zvaničnu politiku, a manjem broju građana ostaviti ograničenu razumnu ekskluzivu.
Sistematski plan jačanja propagandnog arsenala vlasti ostvaruje se već godinama i uspešno odoleva naporima stručnjaka, novinarskih udruženja i građanske javnosti da raspravama, analizama, pa i medijskim strategijama i zakonima, unaprede i demokratizuju javnu sferu. Odvajanje informisanja iz Ministarstva kulture i pripajanje ove oblasti telekomunikacijama, pre nekoliko godina, bilo je prvi korak namera vlasti. Posle toga je predominacijom predstavnika izmišljenih prorežimskih novinarskih udruženja u radnoj grupi za donošenje novog Zakona o javnom informisanju i medijima, uneta odredba po kojoj preduzeća u vlasništvu države mogu da budu osnivači medija, a ta odredba zatim preneta i u Zakon o elektronskim medijima. Tek pred samo usvajanje zakona, 2023. procurila je informacija da je i iz Evrope stigla podrška takvoj odredbi, čime je ignorisana činjenica da evropske zemlje imaju ozbiljne mehanizme koji onemogućavaju uticaj vlasti putem tih medija. Tako smo dobili nekoliko novih televizija, koje u najvećoj meri promovišu volju režima, na šta se nesrećno nadovezala i prodaja SBB mreže novim vlasnicima posle čega su N1 i Nova S, isključenjem iz ponude Total TV, postale još manje vidljive.
Kredit za otkup
„Jedini smo kablovski operater koji proizvodi sadržaje“, rekao je na TV Tanjug, 7. aprila, direktor Telekoma Vladimir Lučić, pohvalivši se da su se banke utrkivale ko će ovom preduzeću dati kredit da otkupi resurse i produkcije nekadašnjeg SBB-a, za koje Telekom nije imao novac. Pohvalio se da banke nisu tražile ni garancije ni menice, što bez uticaja iz najviših centara moći nije realno. Nije skrivao da će određenim televizijama tako biti omogućeno nacionalno pokrivanje, ali da to važi za one koji su na mrežama Yettel i Telekom, a ne za one koje su samo u Yettel distribuciji. I tako smo došli do sadašnjeg povećanja broja kanala i potpune predominacije onih koji rade za vlast.

Informer koji je nezasluženo dobio dozvolu za terestrijalno emitovanje od REM-a sada tu dozvolu vraća, a to su nagovestile još neke televizije. Što bi Informer i Studio B koji imaju dozvole za regionalno pokrivanje, plaćali za emitovanje kroz etar, kada kablovska distribucija omogućava dostupnost u celoj zemlji. Kada se svim video-megafonima vlasti dodaju i štampani tabloidi, eto zaokruženog sistema dezinformisanja, koji bi trebalo mase da održi u pokornosti.
Što bi Informer i Studio B plaćali za emitovanje kroz etar, kada kablovska distribucija omogućava dostupnost u celoj zemlji. Kada se svim video-megafonima vlasti dodaju i štampani tabloidi, eto zaokruženog sistema dezinformisanja, koji bi trebalo mase da održi u pokornosti
Akademska i opšta javnost s razlogom traži drugačiji RTS i kompetentan Savet REM-a, jer bi oni trebalo da budu stubovi medijske nezavisnosti. Gašenje javnog medijskog servisa nije dobra opcija, ali njegov opstanak i izbor novih članova Saveta regulatora ne garantuju promene i konstruktivan pristup ostvarivanju zakonskih obaveza i javnog interesa. Da bi se suprotstavili nadirućem mraku u obrazovanju i javnoj sferi, moraćemo da objedinimo intelektualnu, mladalačku, političku, građansku energiju i promišljeno, korak po korak, nastavimo ka cilju. Biće teško, ali je moguće.