srpska akademija nauka i umetnosti 260220 Foto Vesna Lalic Nova 4 scaled 1
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Kolumna Pece Popovića

Vrednosti se često dave u nepravdi

Izdanje 9
9

Još nema rezultata prvog glasanja svih osam odeljenja SANU. Konačno izglasavanje liste predloženih za „besmrtnike u hramu nauke i umetnosti“ obaviće se u maju

Teško da svet u kome živimo možemo razumeti linijom logike i pravde. Uvek valja uzeti u obzir zbrkane emocije i nepravde tog istog sveta. A emocije su, kako tvrdi knjiga Geopolitika emocija Dominika Mojsija, poput holesterola: i dobre i loše. Sa svoje strane Heraklit podseća: „Da nije nepravde, čovek ne bi poznavao pravdu.“

O tome uvek razmišljam čitajući imena predloženih za priznanje zbog vrhunskog doprinosa nacionalnoj kulturi Srbije (u narodu znano kao nacionalna penzija) ili impozantan spisak kandidata za članove SANU. Mogu zamisliti kroz kakvo ne baš prijatno prosejavanje oni prolaze da bi se na kraju sve svelo na status koji će biti podložan javnom cepidlačenju, sve radi poprilične mesečne apanaže koja izabranima garantuje pristojniji život.

Osim što ti „procesi“ mnogo govore o stanju u društvu, uticaju politike na izbor srećnika kojima će se posrećiti da postanu „zaslužni“ ili „besmrtni“, oni raspolućuju javnost.

Osim onih dvadeset podela o kojima je pisao Duško Kovačević, ova bi mogla da se ozvaniči kao 21. po redu! Novo poglavlje: Predloženi i odabrani.

Kad smo kod procedura, još nema rezultata prvog glasanja svih osam odeljenja SANU. Konačno izglasavanje liste predloženih za „besmrtnike u hramu nauke i umetnosti“ obaviće se u maju. Oni će biti birani na Skupštini SANU u novembru ove godine. Neophodno je da dobiju više od polovine glasova živih članova. Izabranima sleduju dve prosečne plate. Do tada lobiranje, glasine, nagađanja.

„Da nije nepravde, čovek ne bi poznavao pravdu.“ O tome uvek razmišljam čitajući imena predloženih za priznanje zbog vrhunskog doprinosa nacionalnoj kulturi Srbije

Priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi Srbije i kulturi nacionalnih manjina se dodeljuju ostvarenom, potvrđenom umetniku, odnosno stručnjaku u kulturi i nauci, u vidu doživotnog mesečnog primanja. Dodeljuje Vlada na predlog državne komisije. Reprezentativna udruženja iz 22 oblasti stvaralaštva u kulturi među svojim penzionerima prave gusto sito pa komisiji daju samo tri obrazložena predloga. Te penzije su u 2023. iznosile 73.114 dinara. Prema važećim direktivama, takav prestiž godišnje može dobiti samo 20 umetnika. Kada bi se krenulo sa ozbiljnom revizijom ko je i kako dobio, a ko i kako nije, da li postoji neko ko priznanje više zaslužuje i zašto se neko uredno „preskače“, došlo bi se do poražavajućih saznanja.

Za utehu, slično je sa prijemom u Rokenrol hol slavnih. Jedan od ciljeva Fondacije rokenrol hola slave je od 1983. prepoznavanje doprinosa onih koji su uticali na evoluciju i razvoj roka, te njihovo uvođenje među besmrtnike. Uslov je bio i ostao: kandidat (bio pevač, kompozitor ili virtuoz), mora imati opšte prihvaćenu ploču najmanje 25 godina pre godine prijema i nespornu muzičku izvrsnost. U obzir se uzima i njegov uticaj na druge umetnike, dužina karijere, kompletno delo, inovacije i superiornost u stilu i tehnici.

Do sada je u 38 održanih ceremonija primljeno 378 članova u kategorijama: Izvođač/ Neizvođač/ Uticaj/ Životno ostvarenje i Muzička izvrsnost. Prvi su bili: Čak Beri, Džems Braun, Rej Čarls, Sem Kuk, Fets Domino, Badi Holi, Robert Džonson, Litl Ričard i Elvis. Ove godine su zbog muzičke izvrsnosti ušli: Džimi Bafet, MC5, Dajan Vorvik i Norman Vitfild, zbog uticaja: Aleksis Korner, Džon Majal i Big Mama Tornton, a Mari Dži. Blajdž, Šer, Dave Matthews Band, Foreigner, Piter Frempton, Kool & the Gang, Ozi Osborn i A Tribe Called Quest kao izvođači.

I Hol slavnih podrazumeva brojne umetnike koji nikada nisu bili čak ni predloženi. Za utehu našim zaboravljenim i preskočenim „doprinosiocima nacionalnoj kulturi i nauci“ evo nekih njihovih vršnjaka koji su uzaludno doprineli razvoju i prihvatanju „najvećeg muzičkog fenomena XX veka“. Naravno, greh prema njima ne umanjuje veličinu onih u Holu slavnih, ali govori da je nepravda neemotivna globalna bolest što vređa neke generacijske uspomene: Brajan Adams, Deep Purple, Brajan Ino, Thin Lizzy, Dajana Ros, Blood, Sweat and Tears, Moody Blues, Procol Harum, Motorhead, Free, Roxy Music, T Rex, Smiths, Džo Koker, Jethro Tull, Yes, Oasis, Beri Vajt, Commodors…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

9 komentara
Poslednje izdanje