Ns foto nova rs 4
Protest studenata ispred rektorata Foto: Nova.rs
Kolumna Saše Ilića

Evropska edukacija eksplozivom

Većina univerzitetskih profesora zna o čemu se ovde radi, ali nema snage da se suprotstavi ovakvom teroru. Kao i devedesetih, oni su spremni da prihvate svaki oblik nasilja države nad univerzitetom

Najnoviji čin nasilja, koji se dogodio ispred Rektorata u Novom Sadu, ima sve elemente naprednjačke dramaturgije. U pitanju je drugi krug izbora za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u tom gradu, po scenariju Srpske napredne stranke – dakle, jedna lista, jedan predstavnik (ispostava naprednjaka), jedna nacija. Međutim, aktivisti iz neformalne grupe STAV (Studenti protiv autoritarne vlasti) usprotivili su se ovakvim nelegitimnim izborima i uzurpaciji samog procesa glasanja još tokom leta kada su blokirali Rektorat na dve nedelje i upozorili javnost: „Jedna lista nije izbor!“

Ipak, režim misli da je upravo jedna lista najbolji izbor, a da bi se takva procedura nametnula, neophodno je upotrebiti nasilje i to u većoj razmeri. Za ovu operaciju, novosadski naprednjaci su angažovali batinaše u crnom, nalik na japanske jakuze, koji su u ponedeljak, na dan zakazanih izbora, izvršili napad na aktiviste iz STAV-a u rano jutro, bacivši najpre eksplozivnu napravu, za koju policija još uvek nije utvrdila o čemu se radi. Svakako, nikada neće ni utvrditi jer su glavne policijske snage prebačene u Beograd gde bi trebalo da obezbeđuju hepeninge u Hramu Svetog Žeksa, kao i mjuzikle koji proslavljaju autoritarni režim u Srbiji. Kada se policija nakon sat i po pojavila pred Rektoratom, niko nije ni pokušao da legitimiše batinaše.

Naprednjačke jakuze odevene su u crno, nose crne kačkete i maske, kreću se u grupama od tridesetak batinaša, uvek su vezani za obezbeđenje nelegitimnih poslova vlasti. Izbori su njihova specijalnost ili razbijanje ekoloških protesta. Neki od njih su specijalizovani za zaletanje automobilima u protestante nakon čega nikada ne bivaju sankcionisani. Koriste fizičku silu, palice, boksere, pesnice, cokule, baklje, urlanje, a od poslednjeg događaja u Novom Sadu – i eksplozivne naprave. Nakon bacanja neidentifikovane bombe, oni su zauzeli Rektorat i sa oznakama tobožnje konferencije o sajber bezbednosti, koja je trebalo da se održi istog dana i na istom mestu kao i drugi krug izbora za Studentski parlament, fizički su napali aktiviste i tom prilikom povredili studentkinju Milu Pajić i studenta Srđana Đurića, aktiviste grupe STAV. Nakon toga su počeli da sprovode izbore po naprednjačkom nalogu.

Izbori ili razbijanje ekoloških protesta su njihova specijalnost. Neki su specijalizovani za zaletanje automobilima u protestante, koriste fizičku silu, palice, boksere, pesnice, cokule, baklje, urlanje, a od poslednjeg događaja u Novom Sadu – i eksplozivne naprave

Nasilje i izbori su u Srbiji neodvojive kategorije od dolaska SNS na vlast. Naime, naprednjaci su shvatili da je teško sprovesti izbornu krađu ako nekog pritom dobro ne polome. Pojedini pripadnici ovih parapolicijskih formacija su na čelnim pozicijama raznih vladinih tela, kao što je to slučaj sa direktorom Fonda „Evropski poslovi“ AP Vojvodine, koji u noćnim satima upravlja stranačkim batinašima. U skladu sa misijom Fonda, on ima ovlašćenja da fizički i psihički zlostavlja građane, u cilju „jačanja institucionalnog kapaciteta pokrajine“.

Većina univerzitetskih profesora zna o čemu se ovde radi, ali nema snage da se suprotstavi ovakvom teroru. Kao i devedesetih, oni su spremni da prihvate svaki oblik nasilja države nad univerzitetom. Ukidanje njegove autonomije imperativ je naprednjačke vlasti i ona to pokušava da izvrši imenovanjem svojih dekana i rektora, ubacivanjem lažnih akademika i ratnih zločinaca u savete fakulteta. Takođe, u skladu sa svojom evropskom agendom, oni žele da postave kandidate sa svoje liste za legitimne zastupnike studenata. Ostaje pitanje: šta se na tom univerzitetu onda proučava i kome takva škola nasilja uopšte treba?

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

0 komentara
Poslednje izdanje