1751133664 vidimo se na vidovdan protest 280625 foto amir hamzagic nova rs 19 scaleda
Platforma za nastanak paralelnog društva

Šta je nama memorandum

  1. Натерадте ме да још једном да прочитам резолуцију 1244 и она каже следеће: Потврђује суверенитет и тер. целовитост СРЈ чији је правни наследник Србија; захтева суштинску аутономију за Косово- тачка. Резолуција нигде не помиње ново проливање крви и рат за повратак Косова. Шта су то студенти лоше рекли осим што су се изјаснили да поштују овај докуменат и ако су политички фактор , а јесу, било је фер да се изјасне о овом питању ради нас будућих њихових гласача. Проглашавати студенте националистима, левичарима, шовинистима ради овога је само посао у корист АВ дружине, барем ја то тако видим!

    1. Mirna reintegracija Kosova u UPP Srbije je nemoguća. Ne samo zato što ima još živih starijih Albanaca koji pamte čari srpske vlasti, nego i zato što su na Kosovu za ovih 27 godina rođene, odgajene i odrasle dve generacije mladih koji ni pamte srpsku vlast niti im je jasno zašto bi morali (bez borbe) da joj se potčine. Kao kad bi nama sad neko govorio da moramo da uđemo u UPP Litvanije. Nuđenje „suštinske autonomije“ od zemlje u kojoj su politički i kriminalno aktivni naslednici ukidača te autonomije i gde se izraz „Šiptar“ masovno koristi kao uvreda, je sumnjivo. Čak i kad dolazi od studenata.

        1. Bravo za argumentovan i sadrzajan komentar. Smisljao si ga od juce? Blago „Radaru“ koji te ima i prima na svoj portal…

    2. Србијајебила та земља која је захтевала да предмет Косова и Метохије буде предат на управљање ЕU. то је учињено,резолуција СБ УН 1244 је престала да важи, створен је EULEX, Српски политикантису мислили са европским будалама ће им бити лакше, а УН се отарасила велике наногице. И шта се после тога десило ? НИШТА. СМ је имао пуне гаће само када је помислио на политику, није прихватио ништа, није учинио ништа, само је чекао да му неко из ЕУ реши ве проблеме, ено леша, још увек чека.

  2. Čovek koji je nakon Barija 1991. i Zvezdinog osvajanja evropske titule negde napisao da su (pokušaću da budem tačan) – “ cigani najzad postali romi “ , ne zaslužuje da se smatra oz iljnim čovekom. Toliko promašaja,toliko pametovanja,toliko paušalnih zaključaka, pogrešnih projekcija, već viđenih konstrukcija da ovoj vlasti nema boljih promotera. …. Zašto se Gorčin nije zadržao u multietničnom i jugoslovenskom Sarajevu , gde i sad vole druga Titu….Ista matrica već 90 godina po kojoj su samo srbi krivi za sve . Pardon ,srpski nacionalisti! Da njih nema ne bi bilo problema…..ni Tompsona

    1. Zasto je Seselj pobeogao iz Bosne u Beograd da tera srpsku decu na front umesto da ostane i junacki brani svoje ideje Velike Srbije.

  3. Odličan tekst.
    Na žalost, društvo koje je nezrelo da shvati, koje ne trpi kritiku- je društvo koje ide za popularnom idejom, bez svesti o posledici.
    A ideje mladjahnih partizana su i više nego opasne. Završiće nečiji posao. Čiji?
    Bukača razočaranih koji su odavno odustali pa sada jašu na energiji mladosti. I kuvaju iz potaje pod plaštom podrške.
    I dalje verujem da postoje oni neki pametni koji su nas sve dobili. Samo treba da se osmele i memorandum kolegi sa plenuma kažu – dosta.
    Mladost je šira od memorandum politike.

  4. Nije stalo u 600 karaktera:fale još didaskalije i fusnote i мишн комплитид;dobijamo klasičan primer kako se ne piše za novine.

  5. Ovolika količina mrsom…nja da verovatno ni autor ne može da ponovi neke napisane rečenice je možda stepenik više,palam…enje.Nije isto memorandum i начертаније iliti program.Kritikuje one koji ne žele da glasaju;beli listić je politički stav,ne odgovara ti ništa od ponuđenog.ŠTBK zašto neću na izbore?Da bi izgubio Vučić moraju oni što su ga glasali da zaokruže nešto drugo a to će biti nešto slično.Pišite o filmu,pozorištu,zašto je u ,,Lisicama“korišćen blagi sfumato za stručni časopis,manite se traktata o ničemu u klasičnom nedeljniku.Elokventnost podrazumeva logičan način izražavanja.

  6. Gde god nađeš zgodno mesto, Kosovo (i Metohiju!) posadi…

  7. Čovek koji je rođen i odrastao u Sarajevu (da, da ono u Bosni iz koje dolaze autobusi glasača, iz koje je Aca Bosanac, itd, itd) u mešanom braku bi pljunuo na sebe kad ne bi pisao ovo što piše kao Jugosloven, levičar, umetnik. Ništa loše u tome.
    Ali ne mora da pljune po nama, većini sa kojima živi od kako je došao u Srbiju i koji se osećamo Srbima poput Francuza koji se su Francuzi, Englezima koji su Englezi a ima ih kudi kamo više nego nas. O Amerikancima s kojima živim da ne govorim.
    Sve da bi se on osećao bolje bez brige da svaki oduzeti glas za promene korak ka tome što kritikuje u tekstu

    1. Pre bih rekao da se Srbi osecaju Srbima kao Bugari Bugarima ili Mađari Mađarima ili Hrvati Hrvatima. Sitnež balkanska, pomalo surova i nikad nacionalno izivljena.

      1. @bljak
        Ako neko nesto zna o neizivljenosti onda si to ti a sta pokazuje i kvantitet tvojih tzv. komentara i sadrzaj istih.

  8. Pored ovakvih prijatelja studentima neprijatelji nisu potrebni. I obratno, pored ovakvih neprijatelja Vučiću prijatelji nisu potrebni. Dvadesetak ovakvih likova, pravilno rasporedjenih, vrede više od 1000 Vučićevih hvališa. Po efektu koji stvaraju.

  9. Sjajna analiza najvece pošasti poslednjih 40-tak godina.Desni,nacionalistički koncept je baza populističkog lateralizovanja mafijasko koruptivnih bagri i ksenofobično podizanje mazohističkog kulta zrtve.Nacionalizam i degenerisani aktuelni model crkve su ideoloska matrica sunovrata naših posrtanja

  10. Neverovatno je koliko obrazovani ljudi, neki uspešni u svojim profesija, a nemaju socijalnu inteligencije koja prati obrazovanje.

    Ovakvi stavovi su apsolutna manjina, ne samo u Srbiji, već i Evropi i u svetu.
    I ne određuje da li je stav dobar ili loš, to da li je popularan ili ne. Ali iznošenje ovakvih stavova ide na ruku isključivo vlasti.
    Prosto je neverovatno da i ovaj autor ne zna gde živi. Neverovatno je da ne razume koliko je pogrešno ovo šta radi.

    A usput budi rečeno i stavovi su mu pogrešni, ali to sad nije tema.

    1. Stavovi su mu pogrešni, ali to sad nije tema? A što nije tema, i što ste nas sda sve ostavili u rebusu? I odakle vama to da su njegovi stavovi pogrešni a vaši ispravni? A ko ste vi?

      1. Što napadate čoveka мистер Греј?Neko je oduševljen Sladojevim stavovima,neko ogorčen zbog Gorčinovog političkog mišljenja i to je to.ŠTBK ko je on,ima pravo na komentar.Ako ste mislili na poređenje nečije radne biografije sa profesionalnim животописом reditelja Stojanovića čiji je definitivno najzapežiniji momenat nastup Marije Šerifović na Evroviziji,malo ste preterali u odbrani reditelja.

          1. @Dorina
            Upravo tako, sve si ono sta ja nisam i zato treba sto pre da krenes sa posetama psihijatru, sa terapijom, skolovanjem, obrazovanjem, vaspitanjem…

          2. Da se ispravim:
            Ja sam sve ono što ti nikada nećeš biti. Koliko god puta ti odlazio u crkvu, čitao Bibliju, tripovao da si „veliki Srbin“,domaćin, tradicionalista, ti ostaješ mali, prašnjavi, uskosvesni radikal, i tebi nema pomoći. Tu ni lekovi ne pomažu.

    2. Čovek ne deli taj neolitski rezon „neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj“, taj (ne)moralni konac koji povezuje misaone procese Mongola, Apača i Srba. Ako studenti nesto zveknu, treba reci da su zveknuli, a ne ćutke preći preko toga, jer će kad tad doći vreme za ispostavljanje računa za rečeno. Boris Dežulović je jednom napisao o hrvatskom domovinskom ratu: „Domovinski rat je doneo takvu slobodu u kojoj se o domovinskom ratu ne sme ništa loše reći“. Da li je studentski pokret takav?
      Činjenica je da je Pokret još od prošlog Vidovdanskog sabora pao pod uticaj Srpske Desanke, pa i Službe.

      1. Nisam siguran da Srbi,Apači i Mongoli imaju bilo kakve veze sa ovom izrekom,etimološki i u praksi. Studentski pokret je prestao to da bude kada su se studenti vratili na fakultete.Kada bi bili sposobni da sagledaju političko mišljenje prosečnog studenta mnogi fanovi bi bili debelo razočarani.Moji stavovi se nekada poklope sa Gorčinovin,nekada ne.Ovaj tekst je promašaj,ali zbog drugih stvari.

  11. Kako to da gospodin Stojanovic ne pomene siru sliku, borbu za uspostavljanje demokratije i uklanjanje veze drzave i kriminala. Tu je i uloga sluzbe koja se vesto skriva iza crkve, istorije i nacionalizma. Ovaka povrsna etiketiranja u ovom trenutku koriste samo jednom coveku i njegovoj diktaturi.

  12. Nacionalizam utemeljen na boljsevickim osnovama je osudjen na propast, videli smo to devedesetih u Srbiji i sada u Rusiji. Da je temeljen na zapadnim principima i strukturama kao sto to Hrvati rade onda bi to bilo redu. Promenite Srbi stranu vec jednom.

    1. Srpski nacionalizam, kao i vecina ostalih u okolini, potice iz prve polovine 19. veka. Nema to veze sa boljsevizmom, to su dve razlicite nakaze. Boljsevizam, kao i svaki komunizam, je anacionalan.

      1. U osnovi da, ali je naš nacionalizam ipak mutirao time što se izmešao sa komunizmom, te smo dobili taj takozvani – srbokomunizam. To je od Ćosića krenulo i traje i danas. Najvatreniji mrzitelji komunizma su zapravo komunjare. Oni u toj svojoj obesti toliko daleko idu da mrze zapad i demokratiju, jer istu povezuju sa njim. Dakle to su totalitarci u duši, ispranih mozgova. Oni su tačno ono što ta nakaradna, izopačena ideologija pseudo nacional-socijalizma i jeste: najgore i od jednog i od drugog, a oba (komunizam u tom rigidnom shvatanju i nacionalizam) su anahrona, zastarela.

        1. Ono što je omogućilo bešavno spajanje komunizma i radikalizma, iako ideoloških protivnika, je, osim težnje ka potpunoj i bezuslovnoj vlasti, i rusofilija. Ali dok je u radikalizmu ona deo kleronacionalne matrice, u komunizmu potiče od totalne prožetosti svih državnih struktura moskovskim koncima. Sve u posleratnoj novoj državi – vlada, vojska, policija, tajna služba, diplomatija, informacioni prostor – stvoreno je po uputstvima iz KGB centrale („ne znaš kako? Evo ja ću ti reći, sedi i zapisuj“) proverenim KPJ kadrovima, pročišćenim obukom i čistkom u predratnoj Moskvi.
          I ti konci ostadoše…

          1. Da, to je to. Zato se sluzba mora rasformirati. Definitvan znak da drustvo krece napred i hvata neki smer bice ne kad padne diktator u pokusaju, vec kad sluzba konacno pocne da placa sve racune. Ako opet prezive uz pomoc nekog novog Kostunice, krece kroz deceniju do dve isti ciklus i do konacnog nestanka Srbije u ovom obliku. Ovo nam je bukvalno zadnja sansa.

        2. Najvatreniji mrzitelji srpskog sovinizma su sovinisti, autosovinisti.

          1. Autosovinzam kao kovanica je nebulozna, pitaj bilo kog lingvistu. E sad, neka bude da sam sovinista, ali uz jedan „malecki“ uslov: iskljucivo prema radikalima. Ne postoji ta rec, emocija ili stanje kojim mogu opisati dubinu prezira prema radikalima, radikalcicima i radikalcinama.

            Prezirem glupost, lenjost duha, inat i zadrtost, indolentnost, uskogrudost, zamandaljenost, povrsnost, lazni patriotizam, licemerje i pakost i pokvarenost. Jel ti sad jasnije i zasto nije?

          2. „Dorian

            Nije termin „autosovinizam“ nikakva nebuloza nego precizan opis pojave koja je i te kako prisutna kod Srba, kako bi inace nazvao Srbe koji su stupili u ustasku vojsku i bili deo rezima koji je izvrsio genocid nad Srbima? Da nisu i oni bili gradjanski intelektualci sirokih shvatanja kako ti i tebi slicni fantazirate da ste? A sto se tice liste onoga sta prezires, ima tamo dosta karakteristika koje i sam posedujes i koje izbijaju iz tvojih komenatra, mora da prezires i samog sebe.

          3. Vicko nicko, termin „autošovinizam“ je sklepan tek 2006. i samim tim kolosalni skok tvoje misli da tako nazove Srbe u ustaškoj sluzbi nije baš osnovan, kao što ne bi mogao da nazove ni Srbe koji su sprovodili Srbe na streljanje u Kragujevcu 1941., ili Srbe koji su ušli u Vranić te krvave noći nakon svetog Nikole 1943.
            Korišćenje tog termina je lakmus-test za prepoznavanje desničarskih budala. Kad neko ukaže na nacionalnu naduvenost, gledanje drugih sa visine, osporavanje tuđe državnosti i nacionalnog opredeljenja, guranje svojih grehova iz prošlosti pod tepih – vi mu prilepite „autošovinizam“.

          4. Kažeš čoveku da je šovinista, da mrzi sopsteni rod, što dalje implicira i oca, majku, ženu, decu, prijatelje, kolege, itd…I onda se ljutiš kada ti se adekvatno odgovori? Tipično radikalski.

            Kompleks više vrednosti od kojih patite vi „prvosrbijanci“, odnosno radikali u raznim pojavnim oblicima je zapravo zamaskiran kompleks niže vrednosti. A nelečni kompleks niže vrednosti prerasta u narcizam. A narcizam jeste samomržnja zaodenuta u samoljublje. Svaki radikal je narcisoidan, pa tako i ti.

            Ostavi se psihologije, loše ti ide. Plitak si za to.

    2. Национал-бољшевизам је служио као маска за очување система. Цветана се, у изливу искрености, офирала, када је рекла:“Или ми или рат“ и „Крвљу смо власт освојили, без крви је нећемо дати“. Све остало су унутрашње, идеолошке, борбе унутар партије; на линији Слоба – Иван. Само што цену плаћа српски народ, док гледа са оне стране историје, како га његове убице злоупотребљавају.

    3. Potpuno si u pravu – i upravo zato je levičarsko razmišljanje ovde potpuno promašeno. Leva ideologija, umesto da ponudi rešenje, stalno upada u istu zamku: sve svodi na „klasnu borbu“ i globalni kapitalizam, kao da su nacije, kultura i identitet nebitni. A upravo to je zabluda koja nas je koštala decenija.

      Levičari vole da kažu da su nacionalizam i crkva „alati“ za skretanje pažnje, ali ignorišu jednu ključnu stvar – narod nije budala. Ljudi nisu krenuli ka desnim, nacionalističkim opcijama zato što su ih elite prevare, već zato što im je levičarski univerzalizam donosio samo prazne priče o s

  13. Lepo je procitati da se neko usudio sa « ove » strane da kaze bar jednu kriticku opservaciju o studentskom pokretu koji je postao posle vise od 18 meseci nedodiriv, za sve nas koji smo sa « ove » strane. Jeres! To je nedopustivo, bez obzira koliko bilo opravdano. Sa nadom da ce neko to shvatiti kao dobronamernu ali prevashodno neophodnu kritiku.

  14. Kao sto je i prvi Memrandum SANU bio nagovestaj jedne ludacke,propale politike,tako je i ovaj „studentski“memorandum dokaz da artikulisano nezadovoljstvo kao rezultat aktivnosti studentskog pokreta,nije dovoljno za promenu vlasti na izborima.1/Jer studenti traze IZBORE.Ali Srbiji ne trebaju izbori vec demokratski,posteni,bez kradje izbori,studenti to ne traze.Umesto da rade na raskrinkavanju AV rezima, studentski pisu memorandum da je Kosovo deo Srbije.To je zavet buducim generacijama da se treba zrtvovati da se ono povrati.Opet uvod u krvoprolice.Ne mogu studenti da odrade posao umesto nas.

  15. Srbima smetaju jugoslovenstvo i komunizam, a zašto komunizam nije uništio Kinu, a uništio je Srbiju i Rusiju? Zašto je Srbe uništilo jugoslovenstvo, a britanstvo nije uništilo Engleze? Zašto švajcarskim Nemcima ne smeta strani, „veštački“ identitet – švajcarstvo – time su se odrekli svog nemačkog identiteta?

    Kod Srba je sve problem, jugoslovenstvo, komunizam, srpstvo, monarhija, republika, demokratija, diktatura…

    Kada je Bogdan Bogdanović, rođen 1922. pred polazak na maturu pitao oca, „kakva će kod nas biti republika?“, otac mu je odgovorio: „Sine, sudeći po monarhiji, prilično loša“.

    1. Bravo za komentare. Otprilike ste saželi sve naše zablude i moždane magle u par rečenica. Sad očekujte bot brigadu za vratom i dežurne Sorabe, desne i ultradesne.

  16. Srpski mejnstrim nacionalizam u poslednjih, barem, 40 godina, vučićevski i antivučićevski, smatra da svi srpski problemi potiču od jugoslovenstva i komunizma, pa se tu dodaje ćirilica, Kuća cveća, povratak „identitetu“ i sl.

    Problem nije u komunizmu, jugoslovenstvu, Evropi, latinici, Vatikanu….problem je samo i isključivo u njima.

  17. Док тзв. већинска Србија пореди студенте са Полом Потом, господин Стојановић из тзв. друге већинске Србије пореди студенте са Хомеинијем. Јер не може да се прећути да се не слаже, не може да се прећути једина прилика у ових 15 година накарадне власти да се иста промени. Мора да се искаже своје мишљење. Нек отвори програм било које странке, студенти нису рекли ништа чега тамо већ нема. А господин Стојановић нек отвори своју па да видимо колико има истомишљеника. И тако немамо довољно странака.

    1. Деца комунизма законито одлазе у лево, левље, најлевље.. Како је било лепо када су имали свој свет, чаробан и леп…
      Нови не разумеју, немају појмовник којим би га протумачили.
      У паници су јер осећају да се идеолошки оквир који их је одржавао у заблудама, распао, па га крпе онако како су их „очеви научног социјализма“ учили – врућим паролама.

      1. „deca komunizma“ smo svi negde, hteli ne hteli, voleli ne voleli, osim ako vi niste rođeni dosta pre ww2, pa pamtite to predratno vreme. Ili ako ste rođeni dosta kasnije kada se već uveliko raspala sfrj.

  18. Usporio sam pisanje svoje pete knjige, sa zebnjom da neću stići da napišem šestu, nadajući se u vas, te sam slao komentare uzete iz moje prve knjige – Jevanđelje po istini-na temu „Spektakal pimitivizma u blizini Nacionalne boblioteke“ (Moj n.).
    Mastro Gorčin Stojanović upozorava me, a i vas iz Redakcije, da nam se ne desi ono što je preživela Merdžan Satrapi: umesto demokratske vlasti Mosadeha teokratska vlast Homeinija! Kada se setim vaše kolegnice Orjane Falači da je rekla: od svih lidera sa kojima je imala intevju Homeni je ispred svih.
    A naša dva bilmeza- državni i crkovni – i glupi su!