Intrigantan naslov Još imaće nas sadrži još interesantniju priču iza sebe. Naime, oko ovako naslovljenog muzičkog singla sastavila su se dvojica muzičara, osmislivši tako projekat koji je izvan same numere.
Zoran Predin, jedan od najznačajnijih novotalasnih slovenačkih kantautora kojeg krasi duhovita i dominanta autorska snaga i Nikola Čuturilo, beogradski kantautor koji kroz autentični rokenrol zvuk daje svoj pogled na društvene teme, kako se navodi u promo materijalu, nakon dugogodišnjeg prijateljstva i posvećenosti stvaranju muzike, iznedrili su zajednički projekat Analogna Rasa nastao „kao svedočanstvo bezvremenskog kvaliteta u vremenu u kojem trendovi dolaze i odlaze vrtoglavom brzinom“.
Kada smo ih upitali kako je došlo do saradnje, Zoran Predin nam je odgovorio: „Upoznali smo se na početku osamdesetih i susretali se na razne načine kroz sljedeće dekade. Svaki put smo skužili da smo srodne duše i da ćemo kad-tad napraviti nešto zajedno. Čekali smo da obostrana želja sazri. Evo, malo je potrajalo, ali evo nas u 2024. i konačno u projektu i bendu Analogna Rasa.“
Sam naslov Analogna Rasa asocira na mnogo toga – čak i odvojeno tumačenje pojmova budi različite asocijativnosti. I zaista, njihovo polazište jeste sadržavalo brojne različitosti: „Udružili smo izbor svojih omiljenih pjesama u zajednički koncertni program i odlučili da napravimo za početak svaki po dvije sasvim nove“, kaže Zoran Predin. „Čuturina pjesma, Još imaće nas, svojim tekstom i muzikom je stvorila baš onu atmosferu koju smo tražili, a moja Analogna Rasa dala je bendu ime. Električni i akustični indie rock je vjerovatno najbolja oznaka za našu muziku.“
Pesma ima smisla samo ukoliko je dovoljno uzbudljiva uz gitaru i glas. U studiju možeš da je obogatiš, ali ako ne ispunjava ovo, džaba digitalije
Nikola Čuturilo
Nikola Čuturilo se spontano nadovezuje: „Meni je izazovno i pre svega zabavno da posle zavidne `kilometraže` Zoran i ja imamo energiju i entuzijazam da zagrizemo nešto novo. U međuvremenu sam napravio još jednu pesmu tako da je izvesno da ćemo uskoro snimati i kompletan album. Od inicijalne ideje da snimimo par stvari sada već uveliko planiramo i koncerte. Stvari se dešavaju spontano i uživam u svakom trenutku.“
S obzirom na to da svet postaje sve digitalniji i da tehnologije postepeno preuzimaju i ono malo preostalog u našoj svakodnevici, nezaobilazno pitanje je koliko je digitalni svet zapravo inspiracija umetnicima danas, posebno muzičkim, koji nekako u njemu ostaju vazda „analogni“? I zaista, obojica se slažu s našom konstatacijom: „Mi naravno koristimo sve tehnološke prednosti digitalnih aparata, ali u duhovnom i umjetničkom smislu ostajemo djeca analognih emocija“, veli Predin, dok se Čuturilo nadovezuje u sličnom duhu: „Pesma ima smisla samo ukoliko je dovoljno uzbudljiva uz gitaru i glas. U studiju možeš da je obogatiš raznim pomagalima, ali ako ne ispunjava ovo iz prve rečenice džaba digitalije.“
Ono što je već u prednajavi bilo jasno jeste to da singl obrađuje njihovo lično životno iskustvo, ali i nostalgiju za jugoslovenskim kulturnim prostorom. Jasno je već iz njihovih ranijih radova da je taj koncept bio neizbežan, ali sada kada su okupljeni oko zajedničkog projekta, ti osećaji deluju pojačano. „Mi smo visoko iznad dnevne politike i jugonostalgije. Kvalitet je ono što nas zanima, a kvalitet nema nacionalnost, političko opredjeljenje i ideologiju“, kaže Zoran Predin. „Dobar rif je dobar rif, dobar tekst je dobar tekst i ništa više. Naš svijet srodnih duša ne priznaje granice. Mi smo samo svoja klasa.“
Nikola Čuturilo dodaje: „Mi inspirišemo jedan drugog i naš jedini koncept je da pravimo nove pesme i da ih u kombinaciji sa nekim starim izvodimo uživo. Imamo izvanredan bend i jedva čekam koncerte. Inače, nije mi teško da progovorim o bilo čemu i u tom smislu prilažem biografiju, baš kao i uvek.“
Nakon zajedničkog projekta, logično se nameće i pitanje zajedničke turneje i da li bi ona bila uobličenje tog kulturnog prostora? Koliko nas žal za tim vremenom objedinjuje oko zajedničke ideje za boljim životom? „Mi gledamo samo napred. Sami sebi stvaramo put do koncertnih bina i gradimo mostove između srodnih duša, svugdje gdje one žive.“
Mi naravno koristimo sve tehnološke prednosti digitalnih aparata, ali u duhovnom i umetničkom smislu ostajemo deca analognih emocija
Zoran Predin
Projekat Analogna Rasa nisu samo ova dvojica vrhunskih muzičara, već ga čine i muzičari koji Nikolu Čuturila prate već dvadeset godina, a samom projektu pridružili su se i ostali svetski poznati umetnici, poput Gradimira Smuđe koji je osmislio vizualni identitet i fotografa Brajana Rašića, koji je snimio fotografije. Posebno upadaju u oči njihovi profili, koje je Gradimir Smuđa ilustrovao za ovu priliku: „Smuđa je autor našeg loga. Odlično je shvatio i vizualizirao našu bazičnu ideju. Vizualizacija dijela teksta pjesme Analogna Rasa već je upotrebljena u premijernom TV nastupu u emisiji Veče kod Ivana Ivanovića. Kao vrhunski autor stripova, pojavljivat će se u najrazličitijim formatima, od koncertnog video-vola, pa do spotova. Vrlo smo sretni da je pristao na suradnju“, veli Predin.
Nikola Čuturilo dodatno pojašnjava kako je došlo do ove saradnje: „Pre nekoliko godina Grada mi je poslao friend zahtev na Fejsbuku s porukom da bi voleo da u budućnosti sarađujemo. Čim sam shvatio o kome se radi, odgovorio sam: ’Da, naravno’. Nije bilo dileme, samo je bilo pitanje vremena.“
Još imaće nas je prvi najavni singl, snimljen u beogradskom studiju, u muzičkoj produkciji Vladimira Negovanovića. Album Analogna Rasa biće objavljen u izdanju dve izdavačke kuće, Croatia Records i Lampshade Media.