Lutajući između nostalgije i savremenih izdanja, 2024. je donela mnoštvo stripova. Tradiciju Bonelijevih stripova već više od decenije nastavlja Veseli četvrtak. Iako usmeren ka izdanjima koja se prodaju na trafici, ovaj izdavač se sve više okreće specijalnim, a posebno kolekcionarskim izdanjima. Bilo da su u pitanju nikada ranije neobjavljeni stripovi, oni koji bi u redovnom izdanju trebalo da se pojave u godinama pred nama ili priče koje, zbog značaja u serijalima, zaslužuju da budu reprintovane, ovi stripovi nalaze put do čitaoca u tvrdo ukoričenim izdanjima, u neuobičajenim dimenzijama ili kao delovi posebnih edicija.
Ove godine među posebnim izdanjima izdvojili su se Najveći Teks: Čovek sa zlatnim revolverima koji je nacrtao srpski umetnik Rajko Milošević Gera, a scenario potpisao Paskvale Ruju, kao i Dilan Dog: U znaku Đorđa Kavacana, autora čija je dela starija publika dobro upoznala u Mikijevom Almanahu.
Kada su omiljeni Bonelijevi junaci u pitanju, nikako ne bi trebalo preskočiti Golkondina izdanja koja u najboljoj tradiciji stripova za trafike nastavlja da objavljuje junake kao što su Traper Keri, Blek Stena, Nik Rajder, Kit Teler, ali i avanture Magičnog Vetra i Natana Nevera. Stariji čitaoci Politikinog zabavnika obradovali su se i integralu Belog strelca, dok je u susret filmu Poslednji Ronin, o alternativnoj budućnosti čuvenih mladih mutanata nindža kornjača, Golkonda objavila i TMNT: Poslednji ronin – Izgubljene godine.
Pričama o antropomorfnim samurajima posvetio se i Makondo koji je, nakon duže pauze, obradovao fanove novim tomovima serijala o Usagiju Jodžimbu. Uvodi Stena Lija i Alesandra Hodorovskog potvrđuju značaj ovog borbenog zeca kao inspiracije mnogim umetnicima. Američki superherojski strip i ove godine najbolje je ispratila izdavačka kuća Čarobna knjiga. Komercijalno mudro prateći HBO seriju Pingvin objavili su strip Pingvin – Nebitan čovek, čime su nastavili tradiciju objavljivanja radova Zrenjaninca Stevana Subića započetu stripom Zagonetač – godina prva.
Šestim integralom Spirou i Fantazio kao i sedmim Marsupilamijem popularni Čarobnjaci zaokružili su zaostavštinu kultnog Andrea Frankena. U jednom integralu objavljen je i celokupni Umpah-Pah, što je takođe nešto što su mnogi ovdašnji ljubitelji franko-belgijske škole čekali, dok je sa Italijom francuska veza uspostavljena kroz strip Sent Egziperi, poslednji let i druge priče, legendarnog Huga Prata. Iako su Čarobnjaci nastavili da objavljuju i mange, ova godina, makar kada su u pitanju popularni japanski stripovi na koje klinci otkidaju, u znaku je Lagune. Nakon što je na samom kraju 2023. godine završila svoj prvi strip serijal Laku noć, Punpune, Laguna je u godini koja polako ističe ubrzala svoju produkciju mangi i započetim serijalima Sani i Ja sam heroj, pridružili i Komi ne ume da komunicira.
Iako je vremešni Lučijano Seki, poznatiji kao Maks Bunker, nagovestio da će se dugovečni serijal Alan Ford završiti 660. brojem, kasnije je objasnio da ga novinari nisu dobro razumeli. Bez obzira na italijanska gibanja, ovaj nekada omiljeni strip starih Jugoslovena kod nas i dalje izlazi u čak tri edicije (Classic, Nova serija i Kolorno izdanje), bez ikakve šanse da dosegne staru slavu.
Možda i najbolju emotivnu vezu sa starim dobrim vremenima, ali i između roditelja i dece, ostvaruje Egmont. Osim dugogodišnjeg izdanja Miki Maus i, nešto novije edicije, Džepni Paja Patak, ova godina donela je i Patkovgrad 2 – Moja dolina snova, sa stripovima Karla Barksa iz pedesetih godina prošlog veka.
Najkula je ove godine sa tri epizode pokrenula Tintina iz izdavačke stagnacije. Ljubitelji Spirua su mogli da prate priču o njegovom poreklu u Spiru: Početak jednog potrčka (i Zakon jačeg), a nove avanture da isprate u Spiru i Fantazio – Zorglubov trijumf.
Osim svojih redovnih izdanja Darkwood je ove godine pokrenuo biblioteku Luna sa fokusom na žensko stvaralaštvo i žene u stripu, gde su prva dva izdanja bila „bio-grafički“ roman Usamljena u središtu Zemlje Zoi Torogud, nove zvezde devete umetnosti i Dve cure jedan tenk o Tenkači, besmrtnoj stripskoj ikoni kontrakulture. Na tom tragu bilo je i prvo izdanje nove izdavačke kuće Maverik, grafička novela Rođene prkosne, o izuzetnim devojčicama koje vode najvažnije bitke našeg vremena.
Top 5
- Najveći Teks: Čovek sa zlatnim revolverima, Rajko Milošević Gera/Paskvale Ruju (Veseli četvrtak)
- Pingvin – Nebitan čovek, Stevan Subić (Čarobna knjiga)
- Patkovgrad 2 – Moja dolina snova, Karl Barks (Egmont)
- Krcko – knjiga 2, Rejmon Mašero (Komiko)
- Prsten Nibelunga, Krejg Rasel (Stalker)