8687772 copy
Foto: EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
Okreće li se iznova ratna sreća na ukrajinskom bojištu

Čekajući „narandžastog Isusa“

14

Sad kad je američki Kongres konačno usvojio dugo blokirani paket vojne pomoći Kijevu, Putinova najveća nada za pobedu u Ukrajini jeste Trampov povratak u Belu kuću

Vest je u Kijevu nesumnjivo dočekana s olakšanjem, a u Kremlju sa žaljenjem. Američki Kongres konačno je probio vlastitu šestomesečnu blokadu i odobrio novi paket vojne pomoći Ukrajini (kao i Izraelu i Tajvanu). Preokret je usledio samo nekoliko dana nakon što su se i lideri Evropske unije obavezali na dodatnu podršku Kijevu, mimo velikog paketa pomoći koji su nedavno odobrili. Kako će ta dodatna pomoć izgledati još nije odlučeno, ali Nemačka se već obavezala na slanje još jednog PVO sistema Patriot – jedne od ključnih tehnologija koja je Rusiju dosad sprečavala da stekne odlučujuću prednost – i pritiska druge članice Unije da i one pomognu jačanje odbrane ukrajinskog neba.

Teški meseci za Ukrajinu

Ova podrška je očajnički potrebna. Ukrajina je prošla kroz nekoliko teških meseci. Nakon što njena prošlogodišnja ofanziva, od koje se mnogo očekivalo, nije donela skoro nikakve rezultate, nemogućnost dogovora u Vašingtonu o slanju novog paketa pomoći ozbiljno je narušila moral Ukrajinaca. Njihove zalihe municije krenule su da se tanje istovremeno s pojačavanjem ruskih raketnih napada na ukrajinsku industrijsku i energetsku infrastrukturu.

Kako se ukrajinski izgledi postajali sve sumorniji, Kremlj je bio u prilici da proglasi propagandnu pobedu. Iako mnogi Rusi žele kraj rata, predsednik Vladimir Putin mogao je da ih iznova uverava u to kako se volja Zapada da podrži Ukrajinu kruni. A ne samo da ruske fabrike municije rade punom parom, nego i Donald Tramp ima dobre izglede da pobedi na američkim predsedničkim izborima i naredne godine se vrati u Belu kuću. Neka vrsta ruske pobede činila se nadomak ruke.

Iznenada se više ne čini tako jasnim da je vreme na Putinovoj strani. Ako nas je ovaj rat dosad ičemu naučio, onda je to da je odbrana lakša od napada

Ne zaboravimo ipak da je Putin morao da značajno redefiniše svoje ratne ciljeve u odnosu na početak agresije u februaru 2022. On je inicijalno nagoveštavao da će ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u roku od nekoliko dana biti svrgnut s vlasti i da će teritorija koju smo znali kao Ukrajinu biti vraćena pod rusku kontrolu. Pretpostavka je bila da će ruska vojska umarširati u Kijev i da će je tamo dočekati kao oslobodioca.

profimedia 0830261801
Rat u Ukrajini Foto: Anatolii STEPANOV / AFP / Profimedia

Bio je to strateški promašaj za koji ima malo istorijskih presedana. Ruska ofanziva ubrzo je zaustavljena, a ruske snage su bile primorane na povlačenje u nekim vitalno važnim delovima Ukrajine, poput onih oko Kijeva. Narednih meseci Rusi su oterani iz okoline Hersona i Harkova.

Rat iscrpljivanja

Nepokolebljiva odlučnost Ukrajinaca nije bila jedino što je Kremlj potcenio. Reklo bi se i da nije bio u stanju da predvidi kako će široka koalicija zapadnih zemalja odgovoriti na napad na Ukrajinu, šaljući joj sveobuhvatnu finansijsku i vojnu pomoć. Do 2023. ruske snage su se našle u defanzivnom položaju, a jačalo je uverenje da će Ukrajinci, opremljeni zapadnim naoružanjem, biti u stanju da odbiju osvajače.

Kada se to nije dogodilo, konflikt se pretvorio u rat uzajamnog iscrpljivanja. Kako je rešenost Zapada naizgled bledela, Putin je postajao sve samouvereniji, zaključujući da je vreme na njegovoj strani. Ali iako nimalo ne sumnjam da će se dobro pripremiti za nove ofanzivne akcije, podozrevam da računa s tim kako će mu od veće pomoći nego vlastite oružane snage biti Tramp.

Putinove nade

Ali sada se kalkulacija još jednom promenila. Prkoseći trampovskim izolacionistima i onima sklonim da ugađaju Putinu, republikanci su u Kongresu, zajedno s demokratama, odobrili paket pomoći koji su Ukrajinci s nestrpljenjem očekivali. I mada će morati da prođe još neko vreme dok pošiljke municije i opreme stignu do linija fronta – gde ruske snage postepeno, mada minimalno napreduju – momentalni politički i psihološki efekat koji takav razvoj događaja ima značajan je. Izgledi da Ukrajina odbrani liniju fronta i preživi bilo kakav novi ruski nalet do kraja godine dramatično su uvećani.

Izgledi da Ukrajina odbrani liniju fronta i preživi bilo kakav novi ruski nalet do kraja godine dramatično su uvećani

Iznenada se više ne čini tako jasnim da je vreme na Putinovoj strani. Ako nas je ovaj rat dosad ičemu naučio, onda je to da je odbrana lakša od napada. Na srednji ili duži rok, proizvodnja artiljerijske municije u Evropi i Sjedinjenim Državama verovatno će biti ravna, ako ne i veća od one u Rusiji, koja već mora da se oslanja na municiju koju dobija iz Severne Koreje. Osim toga, kontinuirani razvoj ukrajinske tehnologije raketa dugog dometa počeće da daje značajne rezultate; a najnoviji talas mobilizacije u Ukrajini osvežiće redove snaga na liniji fronta i u pozadini. Ukratko, Putinove nade da bi ove godine mogao da stigne do pobede će ispariti. Ratni napori Rusije će opet krenuti silaznom linijom.

Ali jedna nada će ostati živa. Kremlj će se očajnički nadati spasiocu iz Mar-a-Laga – onome koga je jedan republikanac navodno nazvao „narandžastim Isusom“. Da li će Trampov povratak u Ovalni kabinet Putina zaista izvući iz nevolje u koju se sam uvalio druga je tema. Zasad se može konstatovati da je Rusija ponovo na putu da u Ukrajini doživi neuspeh.

Autor je bivši švedski premijer (1991-94) i ministar spoljnih poslova (2006-11)

Copyright: Project Syndicate, 2024.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

14 komentara
Poslednje izdanje
Aleksandar Vučić
| Ekonomija | 56

David Koperfild sa Andrićevog venca

Uz realni rast od samo dva i po odsto, vlast u Srbiji uspela je prošle godine da bruto domaći proizvod Srbije poveća sa 60,4 na 69,5 milijardi evra ili za više od 15 procenata. I tu neće stati, jer su i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali najavili da će već 2027. […]

Veštačka inteligencija AI
| Kultura | 13

Čovečanstvo ulazi u novo doba

Revolucija artificijelne inteligencije se ubrzava i ona postaje jedna od najvećih prekretnica u istoriji. Revolucije koje su temeljno izmijenile čovječanstvo bile su do sada Gutenbergov izum štamparije; Edisonova sijalica i Teslina naizmjenična struja, i Turingova mašina (kompjuter) i „Turingov test“ (ispitivanje da li mašina može simulirati ljudsku inteligenciju). To su revolucije koje su promijenile paradigmu […]

Društvene mreže
| Mišljenja | 1

Doomscrolling – kada ekran nema kraj

Aktivnost bez jasnog vremenskog trajanja, polupasivno gledanje u ekran dok na njemu nižemo stranice i stranice sadržaja, iako oduvek prisutna, doživela je svoju mutaciju u zloćudniju formu tokom COVID pandemije. Tako je dumskroling bio izazvan besomučnom potragom za pouzdanim i preciznim informacijama o virusu, broju slučajeva, simptomima, lečenju, vakcinaciji… A sa beskonačno mnogo izvora vesti […]

glasanje, izbori, izborna mesta, izbori 2023
| Mišljenja | 44

I dalje ćute vlasnici „pristojnih potpisa“

Po mišljenju mnogih, upravo je „2.000 pristojnih“ svojim imenima podržalo sve ono iza čega pošten čovek javno ne sme stati: ponižene i privatizovane institucije, višegodišnji medijski mrak, javno satanizovanje novinara i političkih neistomišljenika, progon uzbunjivača, kriminal u sprezi sa strukturama vlasti, skrivanje ubica iz kosovskog kafića „Panda“, zatvaranje sremskih obdaništa za decu opozicionara, nezakonito rušenje […]