U ponedeljak 29. jula, sedamnaestogodišnji sin emigranata iz Ruande došao je na žurku u lučkom gradiću Sautport na severozapadu Engleske na kojoj je omladina, mahom devojčice, uživala u muzici pop-zvezde Tejlor Svift. U odsudnom trenutku je izvukao nož i počeo da napada okupljene, ozbiljno ranivši dvoje odraslih i osmoro dece. Tokom narednog dana, tri devojčice su nažalost preminule od zadobijenih povreda. Vinovnik je uhapšen odmah posle napada, a njegov identitet saopšten je javnosti nakon dozvole suda – ne pre no što su ekstremni desničari, delom ponukani lažnim podacima o napadaču koji su se pojavili na društvenim mrežama, započeli talas odmazde. Više nije bilo bitno što je Ruanda hrišćanska zemlja i što se šansa da je Aksel Rudakuban musliman meri u promilima, krivi su bili muslimanski imigranti i njihova deca, koji predstavljaju šest odsto ukupnog stanovništva Ujedinjenog Kraljevstva.
Rasni razlozi
Zato je teško ne pomisliti da su organizatori nasilnih demonstracija, koje su u proteklih desetak dana potresale Hal, Liverpul, Lids, Bristol, Mančester, Notingem, Stouk, Sanderlend, Blekpul i Belfast, glavni grad Severne Irske, tek iskoristili napad u Sautportu kako bi se obračunali s društvenim grupama koje im dugo već predstavljaju trn u oku. Britanskoj i svetskoj javnosti su, s druge strane, pokazali kako izgleda eskalacija rasnih i klasnih tenzija u državi koja kao retko koja predstavlja melting pot različitih kultura, životnih stilova, etniciteta, pa i veroispovesti.
Zaključno sa zatvaranjem ovog broja, više od devedeset demonstranata je uhapšeno, a laburistički premijer Ujedinjenog Kraljevstva Kir Starmer dao je posle svega mesec dana na novoj funkciji policiji i pravosuđu odrešene ruke u sprovođenju mera represije, rekavši da „reč nije o protestima, nego o čistom nasilju“. Ne samo demonstranata prema policiji, nota bene, čiji su se pripadnici nagutali dima i zasitili bačenih cigli, ne samo antifašističkih aktivista koji su se sporadično organizovano suprotstavljali demonstrantima na ulicama – najveći sukob izbio je u blizini Blekpula, na poznatom međunarodnom festivalu pank muzike – nego i prema mahom siromašnom muslimanskom življu.
Mnogi uhapšeni demonstranti bili su na neki način upleteni u sprege fudbalskih navijača i različitih grupa ekstremno desničarskog profila, koje su nastale raspadom Lige za odbranu Engleske
Stradale su džamije, dućani, barovi i restorani. Na meti su se našle i javne ustanove, pa je jedna biblioteka u grofoviji Merzisajd, čiji je centar Liverpul, zapaljena, a vatrogascima je onemogućen pristup požaru. Najveći bezbednosni rizik zabeležen je u Halu, gde su se ekstremni desničari okupili oko hotela koji je bio pretvoren u centar za tražioce azila. Nesrećne porodice su kroz razbijene prozore gledale kako se policija sukobljava s demonstrantima koji su se ipak okupili u nedovoljnom broju da u hotel zapravo uđu.
Desničarska pozadina
Tako se od jednog incidenta prešlo na izlive islamofobije, da bi se završilo na netrpeljivosti prema migrantima. Upravo su antimigrantski narativi temeljno oblikovali politiku Ujedinjenog Kraljevstva od Bregzita do danas. Pa opet, za sada se čini da iza nasilnih protesta ne stoji centralizovana organizacija, te da se planovi uglavnom kuju po društvenim mrežama, prevashodno Vocapu, TikToku i Telegramu.
Ipak, policija je saopštila da su mnogi uhapšeni demonstranti bili na neki način upleteni u sprege fudbalskih navijača i različitih grupa ekstremno desničarskog profila koje su nastale raspadom Lige za odbranu Engleske (EDL), organizacije koja zvanično ne postoji poslednjih desetak godina. Njene veze sa fašističkom Britanskom nacionalnom partijom (BNP) i Britanskom slobodarskom partijom (BFP) dobro su dokumentovane, a čvorište predstavlja Tomi Robinson, čije je pravo ime Stiven Jeksli-Lenon, osoba koja u nacionalističkom miljeu Ujedinjenog Kraljevstva ima status rok zvezde. Trenutno se kao neuspešni biznismen ostrvskoj javnosti obraća s Kipra, delom pozivajući na mir, ali delom i šireći različite zapaljive teorije zavere koje u aktuelnim društvenim požarima služe kao ulje koje valja doliti na vatru.