Tek što se autovao i konačno otkrio svoju nežniju, ženstvenu stranu – „Je suis Marine!“, uskliknuo je s (hinjenom) ljubavlju na vest o kazni izrečenoj Marin le Pen zbog finansijskih zloupotreba koje su francuska desničarka i još dvadesetak funkcionera njenog Nacionalnog okupljanja počinili tokom niza godina novcem evropskih poreskih obveznika popunjavajući partijsku kasu – mađarski premijer Viktor Orban hitro se vratio na fabrička podešavanja i okrenuo jednoj od nekoliko bromansi koje, đilkoš kakav jeste, paralelno održava.
U goste Orbanu je tako početkom aprila najzad stigao mesecima iščekivani dragi gost, Benjamin Netanijahu. I nije izraelski premijer u Budimpeštu tek usput svratio pre nego što se zaputio u Vašington, na još jedan susret s Donaldom Trampom, nego se tamo zadržao skoro puna četiri dana. U doba kad međudržavne posete retko kad traju duže od dan, dan i po, a sve češće tek nekoliko sati, toliko dug boravak lidera jedne zemlje – pritom do guše zaglavljene u ratu koji paralelno vodi na više frontova – u državi koja za ovu prvu nije od strateškog značaja, od takve prakse upadljivo odudara. A izgleda da nema zainteresovanih da objasne otkud i zašto to, pa ostaje da se nagađa.

Netanijahuov boravak u Budimpešti u fokusu pažnje svetskih medija bio je samo na početku posete, i to zato što je mađarska vlada saopštila da se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS), koji je prošlog novembra izdao nalog za njegovo hapšenje po optužnici koja ga tereti za ratne zločine nad palestinskim civilima u Gazi. Ta objava bila je završni čin diplomatsko-političke koreografije čiji su se koraci nazirali još tada, kada je Orban bio među najglasnijima u osudi poteza „politizovanog“ MKS, smatrajući nečuvenim stavljanje u istu ravan izraelskog kolege s optužnicom takođe obuhvaćenim čelnicima Hamasa, odgovornima za užasni teroristički napad 7. oktobra 2023. Svoj revolt iskazao je i time što je Netanijahua odmah demonstrativno pozvao da poseti Mađarsku, stavljajući do znanja kako Budimpešta neće postupiti po nalogu suda.
Svet je posle vesti o istupanju Mađarske iz MKS prestao da obraća pažnju na to šta Netanijahu radi u Budimpešti i zašto se tamo zadržao toliko kad mu zemlja gori – a gori i njemu pod nogama
Bez obzira na ovo, Mađarska je teoretski i dalje bila u obavezi da Netanijahua uhapsi po stupanju na njeno tlo, budući da proces povlačenja iz MKS predviđa da takva odluka na snagu stupa tek godinu dana nakon što je zvanično doneta. Ali niko nije toliko naivan da bi i dalje verovao u međunarodno pravo – još u svetu u kome u Beloj kući stoluje Tramp, a u Kremlju Putin – pa Budimpešta zbog ovakvog postupanja nije izložena apsolutno nikakvom riziku. Na kraju krajeva, ima i drugih, važnijih članica Evropske unije koje su nagovestile da Bibiju ne bi stavile lisice na ruke ako ih poseti, te nema mnogo smisla zbog toga kaštigovati Orbanország. Neka mađarski gazda povuče neki konstruktivan potez, pa da se ceo svet zaprepasti; ovako kako je, ništa novo od njega.
U svakom slučaju, svet je posle vesti o istupanju Mađarske iz MKS prestao da obraća pažnju na to šta Netanijahu radi u Budimpešti i zašto se tamo zadržao toliko kad mu zemlja gori – a gori, vala, i njemu pod nogama, sad još i više nego do pre neki dan.
Imao je izraelski premijer sastanke s Orbanom i drugim mađarskim zvaničnicima, s kojima se verovatno složio manje-više oko svega; naročito oko toga da su Arapi i uopšte muslimani niža vrsta
Imao je, podrazumeva se, sastanke s Orbanom i drugim mađarskim zvaničnicima, s kojima se verovatno složio manje-više oko svega; naročito oko toga da su Arapi i uopšte muslimani niža vrsta, a demokratija prevaziđen oblik vladavine. Obišao je, kao što je red, memorijal posvećen jevrejskim žrtvama mađarskog fašističkog režima iz vremena Drugog svetskog rata. Ali kako je proveo ostatak vremena? Vodio suprugu u razgledanje? Čekao je dok obavi šoping? (Da oboje vole lepe i skupe stvari odavno je poznato – kao i to da još više vole kad za te lepe i skupe stvari ne moraju ništa da plate.) Učio kako se sprema gulaš? Degustirao i upoređivao tokajce?

Ili samo hvatao dah posle najnovijeg u dugom nizu skandala u koji je upleten, nakon što su dva njegova bliska saradnika uhapšena pod sumnjom da su uzimali pare od Katara kako bi toj zemlji – koja važi za pokrovitelja Hamasa – popravili imidž u Izraelu?
Makar je jedno izvesno: dvojica vrhunskih političkih uzurpatora pripadaju jedan drugom.