profimedia 0871303855 copy
Foto: PETR STOJANOVSKI / imago stock&people / Profimedia
Severna Makedonija nakon promene vlasti, za Radar iz Skoplja

Ceh neispunjenih obećanja

Izdanje 10
1

Očekivanja da će SDSM, uz pomoć zapadnih partnera, opravdati ogromne ustupke koje je Makedonija bila prinuđena da napravi, brzo su raspršena jer pomaka ka EU nije bilo. Glasači su to surovo kaznili

Tektonske političke promene su u toku u Makedoniji, gde se svom snagom na vlast vraća desničarska stranka VMRO-DPMNE, koja je na dvojnim izborime bukvalno oduvala koaliciju leve socijaldemokratske partije SDSM i albansku stranku DUI, koja je politički bila vezana za bivše albanske paravojne jedinice OVK.

Makedonci su glasali za predsednika i za Skupštinu. Partija VMRO, predvođena profesorom energetike Hristijanom Mickoskim, koji je preuzeo partiju nakon izgnanstva Nikole Gruevskog 2018. osvojila je 58 poslaničkih mesta od ukupno 120. Još impresivnija je razlika ako se uporedi sa najvećim konkurentima SDSM i DUI, koji su osvojili 18 odnosno 19 poslanika (SDSM je osvojio nešto više glasova, ali izborni model favorizuje severno-zapadnu izbornu jedinicu u Makedoniji, gde žive većinom Albanci, pa je DUI tako postala druga najveća partija u zemlji i ima više poslanika od SDSM-a).

Povratak nacionalista

Na predsedničkim izborima su se suočili predsednik Stevo Pendarovski (SDSM) i profesorka prava Gordana Siljanovska Davkova, koja je 2019, uprkos svom besprekornom liberalnom pedigreu i pretpostavljenim simpatijama prema SDSM-u, dobila kandidaturu VMRO-a. Pendarovski je tesno pobedio Siljanovsku na izborima 2019. u koaliciji sa svim albanskim partijama u zemlji, ali se raspoloženje birača dramatično menjalo kako su propadala obećanja SDSM-a i njihovih partnera u zapadnim diplomatskim krugovima.

Mnogi u Makedoniji smatraju da je SDSM došao na vlast propagandnom, diplomatskom i obaveštajnom operacijom, nakon što je vlada Nikole Gruevskog odbila zahtev SAD da Makedonija promeni ime na zahtev Grčke i napravi velike ustupke u korist albanskih partija, a zauzvrat postane članica NATO-a i (možda) EU. Ovaj period, poznat kao „šarena revolucija“, na vlast je doveo lidera SDSM-a Zorana Zaeva, dok je Gruevski pobegao od najavljenog hapšenja u Budimpeštu.

Završni udarac za SDSM je došao od Ahmetija, lidera DUI, koji je odbio da prihvati ponudu da ove dve partije predlože zajedničku makedonsko-albansku listu

Očekivanja da će SDSM, uz pomoć brojnih partnera iz SAD, Nemačke, Holandije, Engleske.. .opravdati ogromne ustupke koje je Makedonija bila prinuđena da napravi, brzo su bila raspršena. Prvi šok je bio kad je Francuska blokirala Makedoniju navodeći potrebu za reformama u EU kako bi Unija bila spremna da integriše zemlju, a nakon toga je sledio završni udarac od Bugarske koja se setila da i ona ima pravo EU veta. Njeni zahtevi uključuju da se makedonski istorijski narativ prepusti Bugarima, i da se bugarski narod proglasi jednim od državotvornih u Makedoniji. Zaev je bez razmišljanja prihvatio zahteve, i već sledećeg dana je doživeo pobunu u stranci, jer je stara garda izgradila svoje karijere na legendama o partizanskoj borbi protiv Bugara. Zaev je bio prinuđen na ostavku krajem 2021, a partiju je preuzeo malo poznati trgovac solarnim panelima Dimitar Kovačevski, izabran kao kompromisni kandidat koji nema svoju frakciju u partiji.

Albanski faktor

Lider DUI Ali Ahmeti, bivši komandant OVK koji je počeo građanski rat u Makedoniji 2001, i koji dominira albanskom političkom scenom, maksimalno je iskoristio podele u SDSM-u i njihovu slabu poziciju u podeljenoj Skupštini nakon izbora 2020. godine. Zaev je prihvatio, a Kovačevski je ispunio zahtev Ahmetija da u poslednjih 100 dana vlade premijer bude Ahmetijev ratni drug Talat Džaferi. DUI je preuzeo važne resore koje Albanci nikad nisu držali ranije – Ministarstvo finansija, Ministarstvo spoljnih poslova i moćnu poziciju zamenika premijera koji je lično vodio pregovore sa američkom kompanijom Behtel za izgradnju auto-puteva, vrednu polovine državnog budžeta. DUI je promovisao ovaj projekt kao povezivanje albanskih gradova u regionu, i njihovi prioriteti su bile trase koje su bile postavljene na severozapadu zemlje i prema graničnim prelazima sa Albanijom i Kosovom, dok su većinski makedonski delovi zemlje bili zapostavljeni.

Poniženja na spoljnopolitičkom planu i servilni odnos prema Albancima su uništili SDSM i ankete su počele da ukazuju na dvocifrenu prednost VMRO. Kumanovski deo partije se izdvojio, a i Zaev je počeo da rovari protiv svog naslednika. U međuvremenu je pokušaj da se Gruevski usmeri protiv Mickoskog i da se naprave podele i u VMRO-u propao. Završni udarac za SDSM je došao od Ahmetija, koji je odbio da prihvati očajničku predizbornu ponudu SDSM-a, da dve partije predlože zajedničku makedonsko-albansku listu kandidata za Skupštinu.

Čestitke i kritike

U čitavu priču se umešao i Aljbin Kurti. Ako su SDSM i DUI uživali veliku podršku Edija Rame, koji je praktično kumovao njihovoj koaliciji 2016, sada je i Kurti počeo da razvija svoju mrežu među Albancima u Makedoniji. Grupa albanskih partija koje su se profilirale kao kritičari DUI, ukazujući na njihove brojne korupcijske skandale, prihvatila je posredništvo Kurtija i formirala zajedničku koaliciju koja je postigla solidne rezultate na izborima (DUI ima 19 poslanika, a koalicija VLEN – 13, ali u poslaničkoj grupi DUI su i predstavnici manjinskih partija Roma i Turaka).

VMRO-DPMNE i Mickoski su predvodili kampanju razotkrivanja korupcijskih skandala Ahmetija. Tu spadaju rezidencijalni projekt u Tetovu sa crnogorskim biznismenom Miodragom Davidovićem Dakom koji je dospeo i na crnu listu američke vlade, korupcija sa Behtelom (Ahmetijev nećak je kupio poslovnu zgradu u Skoplju dan nakon što je isplaćena prva rata ovog dogovora). Primer nesposobnosti koji je duboko povredio naciju je bila odluka vlade da proglasi pasoše i lične karte sa imenom Republika Makedonija nevalidnim i pored toga što zemlja stoji na putu prema EU. Vlada je time ostavila 600.000 građana bez pasoša – roditelji sa malom decom su čekali satima po januarskom snegu da dobiju šansu da apliciraju za novi pasoš, dok je Grčka nadmeno odbila zamolnicu da se rok za štampanje novih pasoša produži i time pridonela izbornoj katastrofi SDSM.

Mickoski je brzo postignuo načelni dogovor za formiranje nove vlade sa koalicijom VLEN, koja najavljuje istrage protiv funkcionera DUI zbog korupcionaških afera, ali će verovatno prihvatiti značajno manji kolač vlasti od onog što je držao DUI (što je i normalno, imajući u vidu da je VMRO sada daleko jači u Skupštini i ima više alternativa za formiranje vlade).

Grčka ambasadorka je demonstrativno napustila inauguraciju predsednice Siljanovske, koja je ponovila reči zakletve izostavljajući reč „Severna“ iz imena zemlje

Mickoski želi ponovno da Makedonija u regionu povrati ponos, nakon skoro osam godina u kojima se Makedonci nisu pitali čak ni za pitanja koji su intimno njihova – pitanja nacionalnog identiteta ili infrastrukturnih prioriteta. Istovremeno, grčka ambasadorka je demonstrativno napustila inauguraciju predsednice Siljanovske, koja je ponovila reči zakletve izostavljajući reč „Severna“ iz imena zemlje. Nakon što je dobila čestitke od Makrona, Zelenskog i američke ambasadorke, Siljanovska sada dobija kritike Ursule fon der Lajen i drugih evropskih diplomata, koji traže od nje da poštuje dogovor sa Grčkom. I VLEN neće večno čekati na Mickoskog da postigne nekakav dogovor sa Bugarskom – neuspeh na ovom planu će verovatno dovesti do prevremenih izbora sa lokalnim izborima na proleće 2025. godine – i evropske integracije koje nikako da krenu, i ako VMRO pokaže minimum kompetentnosti u vođenju države, može se očekivati da će nova vlada prebroditi spoljnopolitičke pritiske suseda i kritike diskreditovane levice, posebno ako obećana nagrada – integracija u EU, izostane i za ostale zemlje regiona.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

1 komentar
Poslednje izdanje