Velike demonstracije koje su u nedelju zahvatile Jerusalim i Tel Aviv sa zahtevom da vlada Izraela stupi u pregovore sa predstavnicima Hamasa o oslobađanju preostalih talaca, u sadejstvu sa jednodnevnim generalnim štrajkom u zemlji, mogle bi premijera Benjamina Netanijahua dovesti u velike probleme.
Štrajk najvećeg nacionalnog sindikata Histadrut, koji su pokrenule vesti o otkriću još šest tela talaca, okončan je posle osam sati, sudskom odlukom koja ga je okarakterisala kao politički motivisan i nelegalan. Demonstranti Netanijahua optužuju da je za račun koalicije sa ekstremno desnim strankama produžio sukob i zanemario sudbinu talaca. „Ono što se događa je da Netanijahu želi da prolongira rat. Dužina trajanja njegovog mandata je jednaka dužini trajanja ovog rata“, rekao je Moše Jalon, bivši načelnik štaba oružanih snaga Izraela. Jalon je inače u jednoj od prošlih vlada bio na funkciji ministra odbrane izabran glasovima partije Likud, kojom upravlja Netanijahu, da bi kasnije postao njegov žestoki kritičar „On ne želi da se rat završi. On je spreman da žrtvuje taoce, kako bi sačuvao svoju koaliciju sa ekstremnom desnicom“, rekao je Jalon za televizijsku stanicu Kanal 12. Prema njegovom mišljenju, neki od desničarskih članova koalicije žele da okupiraju Gazu i tamo dovedu naseljenike, a taoci mogu ostati zarobljeni, kako kaže, „dok Mesija ne dođe“.
Najveća kriza od početka rata
Prema gotovo unisonom mišljenju javnosti, ovo je najveća kriza sa kojom se suočava od početka rata u Gazi, i dovodi u pitanje njegovu strategiju o vojnom rešenju, odnosno otvara prostor za stranke naklonjenije drugačijem rešenju. Posebno posle oglašavanja američkog predsednika Džozefa Bajdena da „Netanijahu ne čini dovoljno da obezbedi oslobođenje talaca i primirje sa Hamasom“.
Bajdenova izjava stigla je u vreme kada se u američkoj administraciji sugeriše da će novi predlog za uspostavljanje primirja biti poslat u Izrael, koji se karakteriše kao „uzmi ili ostavi“ i to baš u vreme velikih antivladinih protesta širom Izraela.
„Mi nećemo odustati, guraćemo sporazum svom snagom“, istakao je Bajden.
Sa svoje strane Netanijahu, prkoseći protestima i Bajdenovoj kritici, ističe da se Izrael ne može odreći kontrole strateškog koridora duž granice između Egipta i Gaze.
Hamas ponovo preti
Tokom veoma bučne pres-konferencije, premijer Izraela prezentovao je svoje viđenje takozvanog Filadelfi koridora između Pojasa Gaze i egipatske granice, kao prvorazredni cilj rata, čime je cementirao svoju poziciju, široko shvaćenu kao ključnu prepreku za postizanje dogovora o primirju.
„Izrael neće ćutke prihvatiti masakr šest talaca, Hamas će platiti veliku cenu“, rekao je Netanijahu, stojeći pored ogromne mape Pojasa Gaze na kojoj su bili indikovani navodni pravci raketnih napada na teritoriju Izraela. „Osovina zla koju predvodi Iran želi Filadelfi koridor za svoje ciljeve… Izrael ga mora kontrolisati.“ Obraćajući se porodicama otetih, zatražio je oprost zbog toga što oružane snage nisu uspele da ih vrate žive, podvlačeći još jednom da je Hamas taj koji mora da napravi ustupke.
Oružano krilo Hamasa poručilo je da će se taoci vratiti u Izrael u kovčezima ukoliko se ofanziva vojske Izraela nastavi, upozoravajući da su izdate nove instrukcije vojnicima koji čuvaju zatočene taoce, ukoliko primete da se izraelske trupe približavaju.
„Premijer Benjamin Netanijahu je dokazao da on ne namerava da vrati taoce“ rečeno je na Forumu porodica talaca u reakciji na konferenciju premijera, gde je njegov govor karakterisan kao prepun laži i spina: „Narod Izraela, koji u većini podržava napore za povratak talaca, više neće podržavati ovu vrstu kriminalnog nemara.“