1. Za odabrane milijardere ni za džeparac. Mnogo smo nepismeni a i od pismenih mali procenat je informisan. Moja malenkost je zapanjena cenama i euforičnom gradnjom puteva pa sam više puta u razgovoru proveravao visoko obrazovane osobe da li znaju koliko se novca iz budžeta uzima za gradnju 1-og km puta i u 99 % slučajeva dobio sam smešan odgovor. A podaci su tu, na dohvat ruke. U našim medijima je objavljena cena obilaznice oko Kragujevca i cena Moravskog koridora i one su 22 i 23,3 miliona za kilometar, pa ispada da cifru iz naslova od „zarade“ na jednom km treba oprati 2 puta. OD 1-og KM!!

  2. Ove korupcionawke projekte vlasti treba forsurati i o njima pusati i prijavljivati dimacim i stranim istraznim organima.Na kradji ce pasti.
    Kradju ne mogu pojriti sa pricama Srbija pobedjuje ili drugim parolama.Kradjom Srbiju unustavaju. Srbija pobedjuje Kradju.

  3. Cela Srbija je „ljuska“ drzava.
    Anatomija nerada, neznanja, neprofesionalnosti, nekompetetnost, odsustvo zakonodavnih, izvrsnih i politicko efikasnih struktura i procesa za sankcionisanje kriminala, mafije, korupcije, nerada, itd je unistila Srbiju iz nutra vise nego i jedan rat i bombardovanje. Divim se pojedincima koji jos uvek imaju znanje, savest, i kompetenciju da obavljaju svoj posao na pristojnom nivou. Nazalost nema ih dovoljno da bi sacuvali ovu drzavu od nestajanja.

  4. Profa Obradovic pokazao semu, nalik algoritmu, pre neko vece u dnevniku Nove S kod J. Obucine kako je sve to funkcionisalo. Medjutim, po meni prvi korak po smeni ovog rezima u vezi kineskih projekata mora biti kompletna revizija istih, kako u pogledu kvaliteta obavljenih radova tako i u finansijskom pogledu, o cemu je nedavno govorio i Dejan Soskic. Ovo jednostavno mora da se uradi da bi se predupredile moguce havarije u buducnosti. Kako samo izgleda stanica Prokop, pa nadalje … svacega ce tu biti.

  5. Ovakve krupne muljačine ne mogu postojati bez znanja i odobrenja države.
    Većina tih „ljuska firmi“ ako ne i sve osnovali su ljudi bliski vlastima ali bez validni dokaza i zakona koji bi sprečavale ad hoc osnivanje i gašenje kad se to prohte mafijašima mi ne samo da će da budemo posmatrači bez uticaja već će njihov broj samo progresivno da se uvećava vremenom.
    Država se zadužuje,stranim firmama se daju koncesije na krupne državne projekte a maffia ležerno isisava novac dok će narod ostati da vraća dugove kad sutra zbrišu na kajmanska ili devičanska ostrva.

  6. Stručno veona loše objašnjeno i NETAČNO ne razlkujete preduzetnika koji nije u pdv, onog koji jeste, pravna lica u sisgemu pdv i van njega i sl. Novac se sa firme doo ne može podići tek tako, odeš u banku i podigneš, takođe to nije ni pranje para već utaja poreza, svako ste napisali jedan kupus. Ovo šti ste napisali je delimično moguće samo za preduzetnika koji nine u pdv i pašalac je, a limit je 6 mil din za godinu. Izvući milione EUR na ovaj način je jakooo teško, a bilo kone pravno lice ne možete ugasiti ili likvidirati lako. Bez potvrde ooreske o izmirenom svim obavezama ne može nikako.

    1. Anketna komisija utvrđuje odgovornost za rušenje nadstrešnice a ne ti.
      Znaju oni da lažne firme mora da uklavire dokumentaciju kako bi glumili vredne i marljive patriote.
      Poštenom čoveku nikad nebi pala na pamet ovakva šema za isisavanje novca dok organizatori država,BIA svaki dokument i njušku koju plaćaju moraju da stave na pravo mesto u pravom trenutku kako bi javnost stekla utisak regularnosti i dobronamernosti.
      Ali uz sav manipulatorski trud i talenat niste uspeli članove komisije da zablesavite.

  7. A oni upravo ngažovani da operu pare za SNS. Da kao glavni izvođač radova angažuju sns firme po kojoj god ceni im ovi fakturisali. A njihovo 10%, malo li je?

  8. Ako imate dokaze, iznesite, ako nemate dosta vise i bavite se politikom ozbiljno inace ce Oskar vladati doveka.
    Izvlacenje para na str. firme i placanje na ruke radnicima imate na svakom gradilistu u Beogradu.
    To nije nikakvo otkrice!

  9. 7 miliona nije ni vrh ledenog brega, to je greška u računu u pljački veka koju je kartel izveo dok mi kuckamo na kompjuteru

    1. Ove komentare piše jedna osoba puna mržnje i sujete sve mu nevalja i s i nepošteni sem njega poštenog .Dosta više izmišljotina pa niko Vam neveruje kakve gluposti pišete.

      1. Slađa @ Koliki je tvoj honorar, pošto radiš po zakonu nema razloga da kriješ?. Ako stvarno nisi u toku malo se druži sa čika Guglom, sve će ti se otkriti. Za početak pitaj cenu puta u Norveškoj i cenu Moravskog koridora i kada pomoću digitrona to obaviš dobićeš razliku od 19 miliona evra za JEDAN kilometar. O razlici u kvalitetu da ne pričamo naš se obrušava mesec po otvaranju. Nemoj samo da kažeš da je i Gugl pun mržnje i sujete, ja priznajem prvo a drugo ni slučajno. Kako da volim one što mi preporučuju Juhor paštetu od 37 dinara dok oni plivaju u izobilju, na zna se koji način???.

  10. Prljavi poslovi
    Čitajući ovaj članak, čini se da je Srbija postala pravi Eldorado za prljave poslove. Kao da žele da nadmaše UAE, koji su odavno poznati kao sedište pranja para i svetske prostitucije!
    Zato i nije čudo što su Vučić i SNS klika toliko bliski sa šeicima iz Emirata. Ko zna koliko je ukradenog novca tamo već prebačeno, jer ako ih smenimo verovatno će kao pacovi nastojati da pobegnu tamo gde su im novac i nekretnine. Što se tiče koruptivnih poslova sa Kinezima, sve dok je Srbija njihova kolonija, nikada njihove firme neće odgovarati za ništa, pa ni za smrti i zagađenje naše zemlje!

  11. Jedva čekam(o) dane posle izbora i pobede studentske liste kada krenu suđenja bazirana na rezultatima istraživanja hrabrih i prodornih novinara kao i svih stručnjaka, profesora u oblasti koju istražuju. Svakom ko sve ovo pročita i ko je iole slobodan, obrazovan, otvorenog duha jasno je sa kakvom teškom mafijaškom, koruptivnom, kriminalnom grupom (ne)ljudi imamo posla. Isto tako svakom mora biti jasno da glasanjem na predstojećim izborima za njih svako nehotice postaje saučesnik. Neznanje i/ili neželjenje znati nikoga ne oslobađa krivice i saučestvovanja u svim tim kriminalnim poslovima.

  12. Meni deluje da ovaj Profesor ne zna nista ozbiljno i operativno da radi.
    Samoupravljanje je opstalo jos samo na univerzitetu, a naucno je dokazano da taj vid nerada generise veliki bes i nezadovoljstvo.

    1. Pa da, baš se vidi da se ti baviš naučnim radom i mnogo doprinosiš srpskom društvu! Jel te to naučio Vučić, da ne poštuješ uvažene profesore i intelektualce, pošto on baš ozbiljno i operativno radi na uništenju svega vrednog u ovoj zemlji. I to čovek, koji nema ni dana staža nekog drugog posla osim politike!

      Što se tiče samoupravljanja, pojma ti nemaš o tome!
      To je viša matematika za tebe. Jer, dok je postojalo samoupravljanje i radnici su bili poštovani a danas su samo obična najamna snaga bez mnogo prava, osim da rade dokle to odgovara poslodavcu ili dok ne izgube zdravlje.

      1. Samoupravljanje je najbolji sistem i Univerzitet u Beogradu je dokaz da taj sistem funkcioniše.
        Šta im fali!? Velike plate, poštuje se dostojanstvo zaposlenih, niko nikoga ne tera, svi rade koliko mogu…

      2. Nemoj tako, ako hoćeš da našteluješ paljenje na V8 motoru koga zoveš? Vučića, naravno! Ako hoćeš da umesiš Doboš tortu da ti sve komšije kažu, „mm, što je dobra“, od koga ćeš da tražiš recept? Pa od Vučića, od koga drugog? A tek gradjevinski radovi, pa ko može najabrže, najjače i najbolje da ti uradi statiku ako želiš da sagradiš kuću? Znaš odgovor, AV, ko drugi? I mogao bi sad da ti nabrajam koliko god hoćeš, ali bi možda lakše bilo da mi ti kažeš šta je to što Vučić ne zna najbolje da uradi? Ne znaš, a? Ne znam ni ja!?

    2. Meni deluje da si ti saučesnik đAVola u ubistvu 16 ljudi ispod novosadske nadstrešnice.

    3. Jel te SNS placa da pises ovako glupe komentare i napadas profesora svojim impotentnim glupostima od „misljenja“? Ili to radis iz licne gluposti, neznanja, zatucanosti i svega najgoreg sto ti se natalozilu u mozgu koji nikad ni o cemu nije naucio da kriticki razmislja?

  13. Ovo mogu da rade samo u Srbiji i RS zato ih Vučić i dovodi da mogu zajedno muljati. Da ovo urade u Kini davno bi bili streljani. Zato im je Srbija super oaza za mutne poslove sa političarima

  14. Mislim da vam je ovo sa 120 dinara loše objašnjeno,tj.netačno.Mogli ste naći validnog konsultanta da to pojasni kako treba.Ali se slažem da je neko vodio sve konce oko izvlačenja novca.Nadam se da će novo tužilaštvo doći do vrha OKG.

  15. Samo jedna ispravka – ako je fiktivni dobavljač u sistemu PDV-a, od 120 dinara na koliko glasi faktura koju ie izdao, 20 dinara plaća državi kao PDV – onda ostaje 100 dinara za raspodelu provizije i vraćanja. Naravno, može i on da ima svog fiktivnog dobavljača, pa da ima ulazni PDV od 20 dinara i da plati 0 državi…

  16. Zanimljiv je naziv firme „Majkok“. Da nije mozda u pitanju prevod engleskog izgovora reci „My cock“ („moj djoka“)? Salu na stranu, ovakve firme se cesto osnivaju uz znanje i blagoslov tajnih sluzbi, pa se ne treba cuditi da je BIA sve to „odradila“.

    1. Tačno, vi ste jedini od svih u pravu! Kada bi se radilo o „pranju novca“ to bi značilo da novac predje preko nekih firmi i onda se vrati Kinezima. Svi znamo da se to nije desilo i da je novac završio u ovim fantomskim, srpski firmama, i da su ga pokupili oni koji i stoje iza ove organizovane pljačke koju je smislila, odobrila i sprovela naša država, njene institucije i pojedinci koji u njima rade!

  17. Procitala sam bez daha, i mislim da zivimo u vorteksu iz koga cemo tesko izaci. Hvala anketnoj komisiji sto belezi ova nepocinstva, neka stoji na papiru

  18. Proces pranja novca predstavlja upumpavanje kriminalno stečnih para u legalne tokove. Ono što ste vi ovde opisali, i u šta uopšte ne sumnjam, naziva se krađom novca. U narednom koraku, taj novac se pere.

    1. Da, a pere se tako što lokalna menjačnica sa Altine na volšeban način „izvadi“ 8 miliona evra iz džepa i kupi srpsku banku. A onda „izvadi“ 40 miliona evra pa kupi najveći trgovinski lanac, pre toga najatraktivniju gradjevinsku lokaciju u Beogradu i ko zna šta još… I onda mi kažemo da su Kinezi prali novac!?

    1. Kljucno je pitanje da li je ovo istina ili ne I zato Tuzilastvo ne radi svoj posao. Clanak u novinama je dovoljna osnova da Tuzilac krene sa istragom. Ukoliko je ovo tacno mnogi iz vlasti ti trebalo da zavrse u zatvoru zbog pljacke, ako nije tacno prijave protiv onoga ko je plasirao laznu vest. Tako rade ozbiljna drzave, ali mi smo satrapija sa beslovesnim diktatorom.

  19. Veliko je pitanje da li oni u Kini koji treba da znaju za ovo, uopšte to i znaju. Velika je Kina s ogromnim administrativnim aparatom, u i van nje. U tom konglomeratu sva šta se nešto dešava, a kada se sa sigurnošću razitkrije korupcija, Kina je nemilosrdna prema počiniocima. Pa lepo, zvaničan dopis s materijalima, na prvu poštu i poslati tačno kome treba.

  20. Sve napisano je tačno . No , radi se o marginalnom sistemu “ pranja “ novca sa minornim igračima . On je stvoren iskljucivo u tu svrhu i to je i vrapcima jasno ( da li i nadležnima )?
    Mnogo opasniji , veci i “ uspešniji “ sistem poslovanja koji je veoma prisutan u “ pranju “ novca je off shore .
    Tu su off shore kompanije ili direktno uključene ili su njihovi vlasnici druge off shore . Preko njih se “ peru “ milioni EUR .
    Suština nije u vlasništvu , koje je formalno na XY pravnom ili fizičkom licu .
    BENEFICIARY OWNER , krajnji korisnik je cilj svih istraga .
    Tu su pravi “ napredni “ likovi .

  21. Da li je anketa komisija ovo stavili javno da i mi građani Srbije možemo da vidimo sve ove dokumente? Dok god je ovo samo na tekstovima u novinama bez da i mi građani možemo da pogledamo nažalost ostaje na rekla kazala.
    Što se tiče konsultantskih usluga i pre naduvanih usluga svako ovo postoji po od uvek znam za primere iz svake vlasti koja je bila do sada, a glavni razlog su nepredviđeni troškovi. Otvori se konkurs za manje građevinske radove to prođe kroz javnu nabavku počnu radovi i odjednom pojave se problemi sa nosećem stubovima koji moraju sad hitno da poprave a to je bez javne nabavke.

  22. Nije lako polemisati kada autor teksta verovatno nikada ni svoj stan nije renovirao, a ne neki veci investicioni poduhvat preduzeo.
    Ali, 7 miliona (ako je tacno sta je napisano) izvucenih, za 5 godina, na 2 milijarde evra vrednosti projekta, je zanemarljiva cifra i verovatno je bilo u funkciji zavrsetka projekta.

    1. Haaa,haaaa..a ti znaš ko je renovirao a ko ne svoj stan???!!
      Znači kakva manipulacija….
      Bedno!!!

  23. Ok, ali ovi ljud su ostetili kinesku kompaniju jer su nju pokradali.
    Ovde se ne radi o steti koju je pretrpela Srbija.

    1. @Милован Илић, то је Србију коштало само једна мала “ситница“–шеснаест мртвих, невиних душа и једну тешко рањену. Тога је свестан и Непоменко и баш због тога је био принуђен да јавно лаже-“ Све смо реновирали осим те надстрешнице“. Да би спасио своје асистенте у пљачки (министре) увео је на брзину (С)мрдићизме и на тај начин угрозио пут Србије у ЕУ-ју као и европски новац. Исти лик је једном већ одбио 330 милиона евра од ЕУ-је за исти пројект и слађи су му били кинески кредити од 1,2 милијарде евра. Јер ту нема контроле. Кад ове љуска фирме“граде“сигурно ће бити на уштрб безбедности.

      1. Kostalo je mnogo vise!
        Na svakom gradilistu je slican model placanja na ruke zaposlenima!
        Tako je od Beograda do Surdulice.

        1. @Nikola oplata, zasto je kostalo mnogo vise? Ko je uzeo novac? Kako to da ova kineska firma ima minimalno 21 (ljuske) laznih podizvodjaca, koji nemaju nikakve aktivnosti? Sta je njihova svrha( proizvod)?