Ovaj pominje da imaju rešenje i za biljke i za ptice samo ljude ne pominje. Ljude preseljavati iz svoje rodne zemlje od koje žive i hrane srpski narod. Samo Kokanović priozvede milion litara mleka godišnje, da ne pominjem ostale proizvođače hrane. Hoće li Rio Tinto i to da nam prodaje. Glavni lobista lažni patriota i podli srbomrzac Vučić može još 7 dana u Jadar i Loznicu da ubeđuje narod, ali šteta da nije prošao kao njegov Marko Đurić na Kosovo.
Dobronamerno i dragovoljno su prodali svoju zemlju. Njih 51/52 vlasnika. Dobili su najbolji podršku, biznis plan i odgovorni pirtuo i savetodavne usluge kako ne bi potrošili pare uzalud i kako bi krenuli ispočetka.
Да је то све тако лепо и весело у вези копања литијума копали би га сви у Европи који га имају.
Међутим, и поред тога што су и власти по Европи корумпиране од стране фондова и мултинционалних субјеката ипак имају трунку страха и поштовања према властитим народима.
У Србији је пак вишак корупције а мањак поштовања према грађанима који их бирају на „слободним, фер и демократским“ изборима.
Dragi King Konze
Kampanja koja, kako kazete, « gura » projekat ima za zadatak da pruzi objektivne i tacne informacije onima koji zele da ih cuju. A potom neka misle kako hoce. Drugo projekat se « gura » iskljucivo iz razoga sto je anti Rio agenda koja se pre svega plasira od strane opozicionih medija, kao i kroz salve provala i parola sa drustvenih mreza, cini da izmisljotine i dezinformacije dodaju projektu jos vecu silu inercije nego sto bi imao da lazi i dezinformacija nema.
Ja nemam interes da guram projekat, interes je rec koji ste pokusali da progurate kroz tekst, Jer ko ima interes nije relevantan, ali zato obican gradjanin jeste. Zasto ste Vi veci gradjanin od mene ? ja imam jako verovanje na osnovu svih cinjenica i studija da projekat moze da se izvede odgovorno i sa zakonskim granicama uticaja na zivotnu sredinu. Zato i odgovaram.
I hvala naravno za vase komentare, mnogo znace jer ste bili totalno iskreni u pogledu zabrinutosti, medjutim nisam dobio odgovor na pitanje sta su tacni rizici koje vidite i zasto, da bih probao da odgovorim.
Bojazan 1 : Srbija ce biti pretvorena u rudarsku koloniju.
Odgovor: neopravdano. Nismo otvorili rudnik 40godina, imamo rudarski faks koji jedva upisuje 100studenata, a na katedri za hidrologiju, mislim ove godine NULA. I sada cemo odjednom da dozivimo renesansu rudarstva i otvoriti 40rudnika. Sigurno. Jadar je jedini na horizontu koliko znam, i tako ce i ostati gledajuci dugorocnu strategiju Ministarstva energetike. Druga stvar jeste sto je Zakon o kriticnim sirovinama u EU pokrenuo novu „renesansu rudarstva“ u EU i to se preliva na zemlje clanice, one sa pristupnim statusom i ostale. Ono sto se pronadje geografski u EU treba tu i da se potrosi.
Bojazan 2: RT ima losu reputaciju
Osnovano. Nema te kompanije u prvih 50 rudarskih na svetu koja nema greske kroz istoriju. Najstrasnije jeste ako se te greske ponavljaju. Rio ima 30tak operacija na svetu, trenutno i 90% je u zemljama sa visokim standardima zivotne sredine (CAN, AUS, USA, RSA). Nije se ugasila, nece se ugasiti, Stara je 150god i zivece jos dugo jer ima proizvod koji trziste zeli i isporucuje da u skladu sa medjunarodnim ESG normama. Tako ce biti i sa Jadrom.
Bojazan 3: Kompanija krije cinjenice.
Neosnovano. Potrebno je da odete na sajt kompanije i da se sami uverite u to. Tu postoji sve sto se tice tehnoloskog procesa, a ja sam vam u prethodnim redovima napisao da je to kombinacija obrade rude spodum koncentrata i Borata sto postoji kao proces, a RT je patentirao bezbednu kombinaciju ova dva procesa. Imate dosta materijala po pitanju Sump kiseline (https://riotintoserbia.com/projekat-jadar/nedoumice-i-cinjenice/). Hocete li verovati sta kompanija pise i objavljuje, to je vasa stvar. Pronadjite drugi izvor i sucelite ga sa Rio istrazivanjima. Sve je legitimno. Ustvari ocekujemo bas to, da drzava formira nezavisnu komisiju, i da oni koji mogu u znaju daju nezavisan doprinos.
Bojazan 4: Poljoprivreda je nemoguca u okolini rudnika
Neosnovano. Obzirom da je u pitanju podzemni rudnik, da ce uticaj na vodotokove biti minimalan i da ce se primanjivati savremene métode suzbijanja prasine, osnovano kompanija veruje da ce poljoprivreda nesmetano odvijati na povrsini rudnika. Praksa koja postoji blizu RIO aluminijumskog kombinata u Kanadi gde se u okolini gaje bornovnice koje koriste rudnicki otpad kao “fertilizer” govori u prilog odgovornom pristupu. Stanovnici doline Jadar koji su RT prodali zemlju dobili su besplatno savetovanje oko investicija, besplatni biznis plan u skladu sa njihovim sposobnostima i besplatnu pravnu podrsku, I to je deo odrzivog pristupa. Ja verujem da ce peci rakija od sljiva zasadjenih u blizini rudnika i da cemo je zajedno zvati “Jadarski dukat”.
Bojazan 5: Litijum je zastarela tehnologija
Neosnovano. Vec sam elaborirao oko toga zasto kompaniiji RT nije toliko znacajan stav Stelantisa. Stelantis moze ali i ne mora da bude krajnji korisnik Litijuma iz Jadra. Drugi proizvodjaci koji vec sada merkaju kapacitete oip Evropi da bi tu posadili svoje fabrike (BYD e.g) kao i VOLVO, BMW ili Mercedes su sasvim dovoljna poluga, a bice ih jos. Da ne pominjem autobuse i teska teretna vozila koja nisu dosla na red. Lepo od Stelantisa sto drugacije planira strategiju, opet do njih je.
Bojazan 6. Rio nikad nije radio litijum i vezbace se na SRB
Neosnovano. PIlot postrojenje, laboratorija velicine 500m2 je sagradjena u RT istrazivackom centru u Melbourne-u. I sprovedeno je 6 kampanja istrazivanja dok proces na tom nivou nije potvrdjen da je bezbedan, da generise minimalno otpada i da je isplativ. Rizika na podizanju od pilota do fabrike ce biti, ali su procesni rizici prepoznati i upravljivi. Rio takodje sledece godine u martu pusta pilot postrojenje u Argentini gde iz slanih rastvora direktno ekstrahuje Litijium. Takodje u Boronu u Kaliforniji se uveliko testira slicno postojenje Jadru. Rafineriju Jadarita izgradice kompanija koja je gradila sijaset slicnih rafinerija. Dakle postoji iskustvo, ali je jadarit jedan jedini i treba da polako podizati na noge.
Bojazan 7: SRB ne moze da kontriolise jednu multinacionalku
Neosnovano: Elaborirao sam u prethodnom odgovoru. Srbija treba da ima jake institucije, ali one nisu preterano potrebne da bi kontrolisale Rio. Automobilska industrija i EU zakoni ce biti tu da podrze napore drzave u kontroli. Kad kazem automobilska industrija kazem da je sustina baterijski pasos, odnosno nemogucnost da bilo sta izvezes ili prodas ukoliko nije odgovorno preradjeno i proizvedeno i sa visokim ESG kredencijalima. Nije ovo Sao Tome i Principe, U Srbiji igraju veliki igraci i dom je velikih fabrika u vecini gradova (BAT, PMI, JTI, Michelin, ZDF…). Ima li institucionalnih problema ili ekoloskih da vi znate i moze te podeliti?
Bojazan 8: EU podrzava SRB zato sto im treba Litijum, deo su zlocinackog udruzenja i njihove moralne vrednosti su tu dok je tu interés.
Ne mogu ni da komentarisem!
Bojazan 9 : Ekoloski uticaji ce biti preveliki
Bas iz tog razloga je i napravljen i podeljen draft studije procene uticaja. Jeste li imali prilika da bacite pogled? A jeste li znali koliko je bilo konstruktivnih komentara na materijal od strane protivnika projekta ? Istih nekih profesora fakulteta koje pominjemo u nasoj komunikaciji (prim prev baljazgarije). dakle 0, slovima NULA. Dakle ne zele da budu deo resenja, zele da budu deo problema, jer dokle god je problem i anti Rio agenda je u toku, oni imaju posao i o cemu da zvacu. Namerno govorim nipodastavajuce jer je to mínimum sta su sve izrekli o projektu da nema veze sa mozgom!!!!
Uticaj na vodotokove ce biti minimalan, uradjena hidrogeoloska studija. Mozes da verujes ili ne verujes i da budes laik, ali slozeni modeli i 100njak razlicitih scenarija sensitivnosti koji su izvedeni dokazuju suprotno. Ozbiljno je shvacen bojazan ljudi, ozbiljno istrazen i Nece biti problema.
Bojazan 10 : istrazivanja javnog mnjenja pokazuju da je RT nepozeljan. Ovde ide jedna parola koju necu izreci.
Osnovano. RT nije najbolje percipiran u ocima prosecnog konzumenta medija, a poneki citaoci tek imaju “pik”. Neki bi voleli i da se zarati zbog rudnika! To je tek ludilo mozga. Stoga i kampanja promene percepcije i poziv na javne debate.
Moram da te razocaram, nisam procitao,jer me ne
interesuje „naucna fantastika“, propagandni materijal, i
kao sto ti rekoh, ne citam kilometarske paskvile !
Da brinem nema potrebe jer kopati necete ! A ti vidi sta
ces posle . I ne pokazujem zube,to ti tako vidis ,pa si zato agresivan u svom lobiranju. Dao sam ti dobronameran
savet da ne preterujes sa „kolumnama“jer si dosadan i
smaras. Es wird kein Litium Bergwerk geben ! Verstanden? Nek ti Scholz ovo prevede . A sad odbij,
furaj !
Ich kenne deutsch und brauche kein Scholz für Übersetzung oder wie Sprachdolmetscher. Bergwerk ist unserer Zukunft und Rio kann Bergwerk verantwortlich machen. Kuss Kuss aus Serbien!!!
Moram da te razocaram,nisam procitao jer me „naucna
fantastika“,propagandni materijal i kilometarske paskvile
ne interesuju .Ne pokazujem zube kako ti to shvatas.Tvoj
problem. Es wird kein Litium Bergwerk geben ! Verstanden? Zato odbij bre, furaj dalje ….
A zasto niste prokomentarisali deo u kome g-din Ercog objasnjava kako je njegova kompanija (i on licno) prvo razgovarao sa svim ekoloskim organizacijama na tom podrucju, saslusao njihove primedbe a potom nasao resenje koje je ekolozima bilo prihvatljivo. I da se samo ZATO niko nije protivio kada je doslo do realizacije.
Po sadašnjem Zakonu, rudna renta ide u budžet Republike Srbije, ne lokalnoj samoupravi. Zakon je promenjen posle 2000.. Pozivajući se na zakone u Srbiji je isto kao kada su date primedbe na kvalitet praška za veš, koji nije istog kvaliteta u Nemačkoj i u Srbiji, a vlasnik iz Nemačke je izjavio da ga prave po našim zakonima i kada se oni izmene praviće se po njemu. Tako će biti i sa zaštitom prirode i zdravlja ljudi. O najvećem basenu pijaće vode u Srbiji, koji se nalazi u Mačvi, gde možda može doći do zagađenja, NE SMEMO DOZVOLITI DA SE KOPA
Ovom režimu prethodni režim nije valjao ni po čemu. Jedino kada je u Pitanju Rio Tinto, koji je u Srbiju došao za vreme bivšeg režima (ali samo da istražuje, ne i da kopa!) onda to ne važi. Ako bivši režim nije trebao da dovodi Rio Tinto da istražuje, žašto bi mu sadašnji režim dozvolio da kopa? Nema kopanja i tačka! To bi imalo katastrofalne posledice, ne samo po dolinu Jadra već i po celu Srbiju.
Kampanja Rio Tinta se zasniva na demantima bez transparentnosti bez pravih i istinitih naučnih informacija. Ono što je očigledno je konstantno izbegavanje priče o jadarskom basenu pitke vode… najvećem basenu pitke vode koji Srbija poseduje. Jedno je sigurno … cure im bale na rudnu rentu od 3%. Nećete kopati a vaši demanti ċe se izučavati u školama kao nemoralni primeri zamene teza.
Kad ja odem u banku po kredit od 2000 evra, istresu me iz gaca i obezbede se 100%. E sad: u svakom, bas svakom poslu postoji verovatnoca greske. Akcidenta. Fukusima je dokaz, nju nisu projektovali idioti. Ako kod nas dodje do velike greske iz bilo kakvih razloga, ko je taj ko ce da snosi posledice naknade stete? Rio ce da bankrotira svoje cerke firme, Brnabic, Vucic, Solc, Makron? Kako se zove onaj ko ce da plati stetu? Ima li ga uopste? Onaj direktor sto kaze “ sve ce biti ok“? Ne moze na casnu rec. Moja casna rec u banci, za 2000 evra ne vredi nista. Eto, to je osnovni problem.
bas zbog Save, necete kopati!
od pocetka ste bahato i traljavo vodili celu pricu, verujuci da je cela kombinacija zavrsena, ili vas je neko u to ubedio, tek, ljusteci deo po deo cele price shvatili smo da mnogo stosta moze da krene po zlu pocevsi od vode, vzaduha, zemlje i ljudi, na kraju. mnogo je to veliki ulog za kockanje za ovako malu zemlju, da bi ste vi i vasi domaci sateliti debelo omastili brkove, a evropi ucinili „malu“ uslugu dok ne premosti trenutnu situaciju sa njihovom zelenom agendom!
mi mozda jesmo indijanci u vasim ocima ali toliki ipak nismo!
Necete Kopati!
(ni vi, a ni oni posle vas!).
Eksploatacija Litijuma bi bila unosna za nezasite i pohlepne, a veoma štetna za ljude u okolini, biljni i životinjski svet. Šteta bi bila ne merljiva, Drina, Jadar, Sava,brojne pritke, baseni podzemnih, kvalitetnih voda bile bi uništeni. A iza Rio Tinta bi ostala pustoš. Sam naziv Rio,tinto znači Crvena reka(krvava-reka).
RT što se toliko trudi da „usreći“ gradjane Srbije ali nećete kopati. Pošto im litijum treba za procvat nemačke automobilske industrije, najbolje i najeftinije im je da kopaju u Nemačkoj.
Zato marš iz Srbije. Odluku o kopanju donose gradjani a ne Vučić i njegov ološ na vlasti!
Da rio tinto not je u pravu vidi se po njihovom agresivnom nastupu, tu nisu cista posla ,neko im je nesto obecao , neko verovatno uzeo pare i onda narod koji se dovoljno obavestio o njihovim radovina u inostranstvu o pustosi koju ostavljaju za sobom i jednostavno nece da ga truju , nedamo svoj vazduh svoju vodu svoju zemlju. Kad su tako dobronamerni i bezbedni zasto im nijedna zemlja u eu neda dozvolu za kopanje. Marssss iz Srbije
Lično spadam u one koji ne veruju u nadzor nad ovako osetljivim projektom, bilo da taj nadzor kao „država“ vrši sadašnja vlast, bilo da ga vrši saglediva na javnoj sceni alternativa. Mislim na bezobalne koruptivne kapacitete. No, to je moja lična stvar.
A o temi je raščišćeno. Po rečima kreatorke predloga zakona o NETRAJNOJ zabrani istraživanja nalazišta litijuma i bora, poslanice Danijele Nestorović, NEDVOSMISLENO je da nije u pitanju da li istraživanje i kopanje ili ne. OPOZICIJA JE DA SE ISTRAŽUJE I KOPA, „nije da se koči razvoj“, jedino je za to da ona, opozicija, nekako bude oktroisana u vlast i da ona NADZIRE.
Po logici stvari, gospođa Nestorović bi morala biti ovlašćeni predlagač u eventualnoj skupštinskoj raspravi. Njena nespretna izjava na samom kraju konferencije za medije nameće pitanje da li će opozicija ubaciti u poslednjem trenutku kakvu kamalu haris (da izvine gospođa Haris, kojoj svo poštovanje).
Izgleda da svako ko iznosi svoje misljenje I nije potkupljen ne odgovara Rio tintu. Svejasno. Ljudi mogu da budu zavedeni ali nisu glupi a upravo se tako tretiraju.
Bravo, ime moje, ovi što botuju, imaju solidnu kintu po komentaru. Prodali su im program koji sve evidentira, ko koliko radi, koliko je komentara dao….i od toga zavisi broj sendviča.
Rio Tinto nećete kopati u Srbiji.Srbi nisu glup narod, rudnik ne želimo. Hoćemo život a ne smrt koju vaša kompanija seje po svetu. Ima litijuma u Nemačkoj pa kopajte. Marš iz Srbije
Druskane ti si bas neki pametnjakovic ! Uhvatio si se za Litium pa ne ispustas .Ko Muja onu stvar. Svi nista neznaju
samo vi iz RioTinta i RioSava ste pokupili svu svetsku
mudrost .Ne smaraj vise,dosadan si covece !!!
Smatram da je odgovor Rio Tinta potreban, ali u slučaju Ercega i mnogih drugih pausalaca, ne i dovoljan uslov za pravilan dijalog. Gosn Erceg, svaka čast za sve postignuto bez domaće mecene i sa 10 prstiju, ipak ima mnogo toga da pročita, nauci, sazvace kako bi na pravilan način interpetirao projekat. Na osnovu prethodnog polu upotrebljivog iskustva i ne poznajući Anti Rio agendu koja se plasira od strane protivnika projekta podboceni i postapljeni pojedinim opozicionim medijima, usudio se komentarisati nesto o čemu ne zna dovoljno. Kako on, tako i mnogi drugi (prof Danica, pojedini akademici, Drakulić, neki prof iz Beca, dosta je kuplerajskog lupetanja). Dakle greska u koracima od početka, i pomalo neprofesionalno. Možda je čovek mislio, ok intervju, reci ću šta mislim, mišljenje je kao dupe, svi ga imaju, ali verujem da nije slutio za koje potrebe će njegove reci biti šire upotrebljene.
Doboljan uslov je da dodje na javni dijalog, da suceli mišljenje, proveri upotrebljibost ali skromno mislim da ga ne treba nimalo.uzimati za ozbiljno.
Sta je neutemeljeno macane!? Koji deo; specificiraj!
Prema intervjuu koji je dao Erceg i koji “parolaši” čitaju sa uživanjem jer im redakcija servira naslov koji im se svidja, a ne udubljuju se u reci, nema elemenata za projekat. I to je njegovo mišljenje. Hvala lepo. Napisao sam zašto mi se ne dopada njegovo mišljenje i zašto smatram da nije relevantno.
Koji deo mojeg pisanija nije utemeljen? Onaj o uporedjivanju sa anonimnim profesorima za koje nikad niko ne bi čuo da nije Anti Rio agende, ili onaj gde Erceg treba još da se nadgradi da bi smeo da daje komentare na projekat.
Jadar je veoma kompleksan i ne može ga prokljuviti co’ek iz daljine od 12000km bez razmene informacija sa projektnim liderima. Ma koliko inteligentan da bio.
Ono što je simptomatično je koordinacija agresivne propagande kompanije u saradnji sa državnim vrhom. Očigledno je da je cilj da se javnost ubedi u dobrobit projekta iako istraživanja pokazuju da se klatno javnosti sve više pomera u pravcu koji ne odgovara kompaniji, a ni državnom vrhu. Svaki pojedinac koji se usudi da kaže nešto što ne ide u korist projekta provlači se „kroz katran i perje“. Međutim, kompanija nikako da objasni zašto prvi čovek Stelantisa ima ozbiljne rezerve prema projektu rudnika litijuma gde objašnjava da je litijumska baterija skupa za evropsku auto industriju i da se radi na jeftinijim rešenjima. On predviđa relativno kratak rok upotrebe takvih baterija za potrebe automobilske industrije. Činjenica je da su kapaciteti za proizvodnju litijuma uglavnom van Evropske unije i da njima treba rudnik koji je dovoljno blizu, ali ne i u samoj Evropskoj uniji. Srbija je u tom pogledu idealna, poštovanje ekoloških normi nikakvo, odgovornost nula. Međutim, šta dobijaju, a šta gube stanovnici Srbije? Dobijaju po svemu sudeći veoma malo, a gubici odnosno rizici mogu da budu veliki. Dakle, jeste ovo interes Evropske unije, ali zašto bi to trebalo da interesuje stanovnika Srbije?
Stelantis ima legitimno pravo da gura svoj pravac i da radi šta misle da je za njihovu strategiju najbolje. Ako furaju Na-Jon, good luck. Može da se uzme kao primer drugacijeg razmišljanja, ali to ne umanjuje cinjenicu da je od ukupnih mobilnih i stacionarnih baterijskih kapaciteta NAJon upotrebljen u manje od 1%. Litijum je nezamenljiv i biće tako još dugo dugo duuuugo!
Rudnik u Finskoj se otvara veoma skoro, AMG gradi rafineriju, Aurora projekat rafinerije kreće u studiju izvodljivosti finansiran od EIB. Mnogo toga se dešava i tek će se dešavati.
Rizika uvek ima i biće ih ali su odrzivo resivi.
Cost-benefit analizu treba da uradi država, nakon svih dostavkjenih dikumenata i javne rasprave i da na osnovu toga donese odluku. Kao i svaka nekom će se dopasti nekom ne.
Procitao sam lep komentar Kinga Konga i osetio sam se dužnim da pokrenem razgovor odgovorima. Ne zameri.
Znate kako dragi gospodine Guru, kukate kako se ljudi protiv vas bore izmišljotinama i lažima, etiketirate ljude koji drugačije misle i ne podržavaju rudnik u Jadru, ali kada vam se predoči da je neko relevantan dao argument koji ruši koncept vašeg projekta, vaš odgovor na to je „baš me briga šta taj kaže, neka radi šta hoće, litijum je nezamenljiv”. Izvinite, ali u akademskoj i stručnoj javnosti ovakav pristup je prizeman, da ne kažem prost, a u široj javnosti izaziva još veći revolt prema projektu i kompaniji. Ako imate argumente, iznesite ih, ali jednostavno reći da vodeći čovek jedne od najvećih automobilskih grupacija predstavlja tek jedno od mišljenja je zaista neverovatno. Reći da je litijum nezamenljiv, a neko relevantan je rekao da je rok upotrebe litijuma u automobilskoj industriji manji od 10 godina mene navodi na zaključak da vi zaista ne znate šta radite. Tačnije, delujete mi kao grupa avanturista koja je krenula u projekat u momentu kada se činilo da je to dobar posao, ali su vas globalna kretanja u međuvremenu pregazila.
Stalno se pozivate na neke rudnike po Evropi, a oni nikako da počnu da rade. Ono što uporno izbegavate da kažete je da su procesi prerade i dobijanja litijuma totalno drugačiji u nalazištima Evrope u odnosu na Srbiju. Rudnik u Finskoj se nalazi na slabo naseljenom području gde nema vodotokova čijim zagađenjem bi se ugrožavalo snabdevanje velikih naseobina. Kažete mnogo toga se dešava i tek će se dešavati, da, dešavaće se, ali ne na način kako je to predviđeno u Srbiji. Uostalom, države u EU imaju jake institucije koje neće dozvoliti bilo kakav rizik po stanovništvo, sve suprotno Srbiji. Rizika ima, ali se oni sagledavaju u odnosu na koristi koje projekti donose. Korist za stanovnike Srbije od projekta je nedovoljna da bi opravdala rizik koji projekat nosi.
Tačno je da država treba da donese odluku da li će dati dozvolu za eksploataciju ili ne, ali država mora da sluša šta njeni građani kažu. Može taj projekat da bude isplativ, ali ako većina stanovnika kaže da ne želi takav projekat, država je servis koji treba projekat da obustavi. Sve ono što je do sada prezentirano na temu dobiti koju će Srbija imati ukazuje da u projekat ne treba ići. EU sigurno neće dozvoliti gradnju fabrike EV u Srbiji, a bez toga projekat gubi smisao i svodi Srbiju na koloniju koja daje sirovinu. Neće se dozvoliti transfer znanja i tehnologije u Srbiju prevashodno zbog našeg odnosa sa Rusijom i Kinom. Dodatno, Srbija neće u dogledno vreme biti članica EU tako da ne postoji motiv da se pomogne Srbiji u modernizaciji. Prema tome, može se diskutovati, ali velika većina stanovnika Srbije je protiv, a tu ne pomaže agresivna kampanja i ubeđivanje jer argumente nemate.
Hvala za odgovor. Uvek je zanimljivo porazgovarati makar i preko novina. Iz mojih reci se vidi da podrzavam projekat, i ja to ne krijem, jer nemam razloga. Kako ovde, tako i verbalno i na drustvenim mrezema. Rudarstvo je anti Rio kampanjom i ostalim eko populistickim delovanjima, izjavama i kvazi naucnom logikom dovedeno do besmisla. Jedna grana privrede koji je osnovni pokretac svih ostalih grana je dozivela da je uporedjuju sa nacizmom, zlom, vetsackom katastrofom! I sa tim se NIKAD necu sloziti.
Mesecima unazad se govori kako je projekat netransparentan, A neke medijske kuce u u poslednjih 18meseci objavile ~15000 clanaka sa potpunim lazima I izmisljotinama o projektu. I nisu spremni ni oni ni ljudi koji imaju stav slican Vasem da drugacije misle I cuju nesto drugacije. I upinju se iz petnjih zila da stave tapiju na istinu, i da jednu gnusnu laz ponove 2000x dok ne postane “istina”. Dakle ne pokusavam da vas etiketiram nego odgovaram na nesto sto nije puka Parola. Jer verujem po ispisanim redovima i pismenosti da u vama ima vise od puke parole.
Direktor Stelantisa je jednako vazan kao i CEO Mercedesa, BMW kao I Direktor BYD ili CATL. A Niko od njih nije rekao da je litijum proslost. I zasto bi? Dakle cela automobilska industrija treba da se usere od straha jer je izasao jedan bitan CEO i rekao ne verujem u Litijum. To je smer njegove kompanije, a Stelantis nije usao na vreme u trku I zato danas nije neki igrac u prodaji EV (https://www.statista.com/chart/30758/most-popular-plug-in-electric-car-brands/). Globalna kretanja potvrdjena od BCG ili CRU ili Standard Poor dookazuju da je potraznja za litijumom i dalje visoka i bice na 4200% u odnosu na 2019 sve do 2045.
Jadar projekat nije grupa entuzijasta, niti je ikad bila. Svidelo se to protivnicima projekta ili ne, ta grupa gradjana je zavrsila najsveobuhvatnije studije koje su se u novijoj istoriji SRB IKADA uradile. I to vazi i za staru Jugu kada se trosilo I sakom i kapom I kada je ekologija bila poslednja rupa na svirali.
Obrada Jadarit-a i mora biti drugacija jer je on jedisntven, ali je kombinacija prerade Borata koje Rio ima u svom portfolio-u i spodumen koncentrata. Koji btw postoji u EU i razvija se u projektu u Portugalu (https://www.savannahresources.com/).
Srbija treba da ima jake institucije, ali one nisu preterano potrebne da bi kontrolisale Rio. Automobilska industrija i EU zakoni ce biti tu da zamene ono sto svi misle da je drzavni zadatak. Kad kazem automobilska industrija kazem da je sustina baterijski pasos, odnosno nemogucnost da bilo sta izvezes ili prodas ukoliko nije odgovorno preradjeno i proizvedeno i sa visokim ESG otiscima.
Kazi ti meni kako vidis rizike koje projekat ima, iskreno sa ARGUMENTIMA koji imaju utemeljenje u nauci a ne u verovanju, ali nemoj pliz da citiras Ratka Ristica i sl, jer covek baljezga kad je u pitanju projekat, izvini na izrazu. Ovako je vrh tip i vrlo svestran i nacitan, ali je za projekat izgubio kompas.
Rezervoari vode koje ima Jadar nisu toliko veliki koliko se pominje (https://beta.rs/content/210548-ministarstvo-poljoprivrede-udeo-vode-sa-sliva-jadra-u-vodosnabdevanju-srbije-nije-znacajan) . Isto vazi i za podzemne vode. A cak i da jeste, Jadar nece ugroziti izvore pijace vode niti podzemnih voda jer je podzemni rudnik gde su podzemne I pijace vode potpuno izolovane. Potvrdila hidrogeoloska studija i studija procene uticaja o tome pise.
Prenosa znanja ce biti, Rio je velika kompanija koja koristi autonomne vozove, autonomnu rudarsku mehanizaciju, block chain tehnologije u Aluminijum produktnoj grupi, i tu nema sta da se pita ni Kina ni Rusija.
To sto se misli da je velika vecina Srbije protiv, to je zbog toga sto je tako servirano i pojedeno. Ne umanjujem znacaj protesta, ali 50.000 ljudi u bgd je koliko, manje od 1% birackog tela. Drugo, ako neko nesto ne razume, bice po default-u protiv. I posebno ako ga plase da ce im zivot zavisiti od rudnika. Zato kampanja istine o projektu ne targetira one koji su se vec opredelili i koji znaju da ce ih nepostojeci rudnik ubiti, jednog dana. I to pre cigareta, pre divljih deponija koje kaplju u pijace izdani, pre saobracaja, pre paljenja svega i svacega zimi, pre poljoprivrede, pre svih ostalih zagadjivaca.
Kampanja podele informacija i treba da targetira veci broj ljudi. Vi je nazovite agresivnom, ali to je mala maca sta rade drugi mediji pisuci negativno o projektu.
Poštovani gospodine Guru, drago mi je da ste konačno rekli ono što svi na ovom sajtu vide, a to je da ste deo kampanje kompanije koja gura ovaj projekat. Nije to ništa strašno, ako već diskutujemo nema razloga da se činjenice sakrivaju. Dakle, vi imate interesa da progurate projekat, ja kao običan građanin nisam za projekat. Sada imamo čiste pozicije.
Ne slažem se sa Vama da je celokupno rudarstvo na stubu kritike. Mislim da je problematičan projekat Jadar i to pre svega zbog loše reputacije koju kompanija ima kao i obelodanjenih tehnoloških rešenja. Potpisivanje Memoranduma o strateškim sirovinama je samo dodatno dolilo ulje na vatru jer definitivno Srbiju stavlja u poziciju kolonije.
Što se tiče medijske slike, mislim da je kompanija bila prva koja je krenula sa agresivnom kampanjom pri tome je sakriveno dosta činjenica. Recimo, kompanija nijednom nije spomenula upotrebu sumporne kiseline. U vašim promotivnim materijalima prezentujete „zeleni rudnik”, govorite kako je moguća poljoprivreda u okolini rudnika. I Vi i ja dobro znamo da je to nemoguće. Ponavljam, kompanija čije interese zastupate je na veoma lošem glasu zbog svih problema koje je pravila u prethodnom periodu. Jasno je zašto im ljudi ne veruju.
Kada je reč o upotrebi litijuma u automobilskoj industriji, mislim da je mišljenje direktora Stelantisa mnogo relevantnije od mišljenja kineskih proizvođača. Kada kažem relevantnije mislim za vaš projekat. Naime, kineski proizvođači imaju izvore snabdevanja litijumom, a Jadar kao projekat u Evropi bi trebao da snabdeva evropske proizvođače automobila. Dakle, Stelantis je potencijalno veliki klijent kompanije vezano za litijum. Ako vam takav klijent kaže da mu litijum nije relevantan onda je to bitno. Kada je reč o trci u proizvodnji električnih vozila može se komotno reći da su svi evropski proizvođači izgubili tu trku sa kineskim konkurentima. Samo je pitanje vremena kada će to priznati.
Kada je reč o studijama koje je kompanija izradila, vidi se da niste nikada imali priliku da pogledate studije koje su rađene za projekte u SFRJ ili koji su rađeni za projekte u Aziji i Africi gde su jugoslovenska preduzeća radila. Slažem se da se u tadašnjim studijama nije poklanjala pažnja ekologiji kao što je to danas slučaj, ali verujte te studije su bile urađene daleko kvalitetnije i sveobuhvatnije od onoga što je prezentirano za ovaj projekat. Kadrovi koji su radili na tim studijama su bili daleko obučeniji i obrazovaniji od ovih koji sada rade.
Složili smo se da je obrada jadarita drugačija što će reći da nema primera u svetu da se takva ruda prerađuje. Dakle, ovo će biti pilot postrojenje koje tek treba da pokaže svoje manjkavosti.
Srbija ima nepostojeće institucije i nema mogućnosti da kontroliše multinacionalnu kompaniju. Priča o EU standardima i zakonima pada u vodu. Videli smo to mnogo puta u različitim sferama. EU će itekako da zažmuri na mnogo stvari ukoliko im je to u interesu. Kao stanovnik Srbije, ja ne mogu da se oslonim i pouzdam na EU i njene „moralne vrednosti”.
Kada je reč o rizicima projekta, u startu diskreditujjete određene ljude poput profesora Ristića i proglašavate njegove stavove „baljezgarijama”. Krajnje uvredljiv stav. Nije ni čudo što javnost ima ovakav otpor prema vama. Ono što vi iz kompanije uporno promašujete je da se ne govori o veličini sliva Jadra, naravno da je on znatno manji od recimo sliva Morave, već se govori o mogućnosti da ekološki problemi dovedu do zagađenja reka Drine i Save kao i rezervoara podzemnih voda u Mačvi. Kakva je to tvrdnja da podzemni rudnik neće ugroziti podzemnu vodu jer je ona izolovana. Kao laik, moram da kažem da je to krajnje nelogično. Neće biti prenosa znanja i tehnologije u onom smislu u kome ga vlast propagira, dakle fabrika baterija i električnih vozila kao i otvaranja visokokvalifikovanih radnih mesta u sklopu tih fabrika. To šta će kompanija u svrhu rudnika doneti, neće promeniti sliku Srbije na bolje. Kako to mislite da se Rusija i Kina tu ništa ne pitaju? Zar ne vidite da i ove zemlje imaju itekako jake interese na ovom području?
Kada u avgustu mesecu na +35 stepeni izađe preko 50.000 ljudi na ulicu znači da je javnosti do nečega stalo. Tih 50.000 je samo delić mase koja deli isto mišljenje, a nisu mogli ili smeli da izađu. Kada imate situaciju da se u malim mestima po Srbiji pojavljuju ljudi na ulicama onda to pokazuje stav ljudi u Srbiji. Na kraju, imate i ta čuvena istraživanja javnog mnjenja. Slažem se da u Srbiji postoje brojni ekološki problemi, ali ne treba nam još jedan u vidu rudnika kakav je predviđen.
Džaba guruises, necete kopati i tacka i jos
Džaba guruišeš, nećeš kopati i još nešto, marš iz Srbije i ti i tvoj Rio tinto.
Finska gura rudnik grafita a ne litijuma. Ne možeš porediti babe i žabe.
Opozicija kada je bila na vlasti dovela Rio Tinto, a isti taj Rio Tinto režim ne može da otera?! O čemu vi to?! Režim opoziciji treba da podigne spomenik zato što sada može da se utali sa zloglasnom rudarskom kompanijom.
Draga moja gospodjo ,uopste nije vazno ko ih je doveo, ako jeste i opozicija dala je dozvolu da ispitaju a ne da eksplatisu. Na kraju kad smo se svi skupa obavestili kako rade i sta sve unistavaju i kako za njima ostaje pustos ,narod a ne opozicija je protiv rio tinta, zato narod porucuje nedamo nas vazduh vodu i zemlju ,rio tinto marsss iz Srbije
Eto ima pravde ipak.Dobio milijardu,ko god daje,a umrijet ce isto kao i ja,bez milijarde.Svo njegovo bogatstvo bit ce 1,20 ×2,20.E da ustanu nasi preci sta bi danas rekli djeci.
Pa i tvoj PreCednik, je diplomirao kod bivše vlasti pa nije poništio diplomu, a upravo zbog toga što ih je dovela bivša vlast, treba zabraniti kopanje.
Sta realna vecina hoce? Hoce da ovi ne diraju nase podzemne vode,ne ugrazavaju biodiverzitet i da se vazduh ne kontaminira. Za to je vecina Srbije. Predsedniku i vama koji ga slepo slusate ostaje samo da to shvatite!
„Može biti instrumentalizovan…“, „dozvoljavajući da njegova ekspertiza…“ Hej, alo, jel’ ovo implicira da gospodin Erceg radi za protivnike rio tinta? Pa znate šta, nisu svi potkupljivi, premda verujem da vi mislite da jesu. Gospodin Erceg svakako to nije.
Navalio Rio Tinto sa “odgovorima” ali teško će moći da promeni rešenost srpskog naroda da ima zdravu prirodu i cistu vodu. Nema tog PR-a i potplacivanja u Srbiji koje to može da promeni. RT m’rs iz Srbije!
Ovaj pominje da imaju rešenje i za biljke i za ptice samo ljude ne pominje. Ljude preseljavati iz svoje rodne zemlje od koje žive i hrane srpski narod. Samo Kokanović priozvede milion litara mleka godišnje, da ne pominjem ostale proizvođače hrane. Hoće li Rio Tinto i to da nam prodaje. Glavni lobista lažni patriota i podli srbomrzac Vučić može još 7 dana u Jadar i Loznicu da ubeđuje narod, ali šteta da nije prošao kao njegov Marko Đurić na Kosovo.
Dobronamerno i dragovoljno su prodali svoju zemlju. Njih 51/52 vlasnika. Dobili su najbolji podršku, biznis plan i odgovorni pirtuo i savetodavne usluge kako ne bi potrošili pare uzalud i kako bi krenuli ispočetka.
Да је то све тако лепо и весело у вези копања литијума копали би га сви у Европи који га имају.
Међутим, и поред тога што су и власти по Европи корумпиране од стране фондова и мултинционалних субјеката ипак имају трунку страха и поштовања према властитим народима.
У Србији је пак вишак корупције а мањак поштовања према грађанима који их бирају на „слободним, фер и демократским“ изборима.
Rio tinto izgleda još ne shvata da rudnika neće biti. Bolje na vreme da se povuče
Odgovor za King-a kao nastavak komunikacije:
Dragi King Konze
Kampanja koja, kako kazete, « gura » projekat ima za zadatak da pruzi objektivne i tacne informacije onima koji zele da ih cuju. A potom neka misle kako hoce. Drugo projekat se « gura » iskljucivo iz razoga sto je anti Rio agenda koja se pre svega plasira od strane opozicionih medija, kao i kroz salve provala i parola sa drustvenih mreza, cini da izmisljotine i dezinformacije dodaju projektu jos vecu silu inercije nego sto bi imao da lazi i dezinformacija nema.
Ja nemam interes da guram projekat, interes je rec koji ste pokusali da progurate kroz tekst, Jer ko ima interes nije relevantan, ali zato obican gradjanin jeste. Zasto ste Vi veci gradjanin od mene ? ja imam jako verovanje na osnovu svih cinjenica i studija da projekat moze da se izvede odgovorno i sa zakonskim granicama uticaja na zivotnu sredinu. Zato i odgovaram.
I hvala naravno za vase komentare, mnogo znace jer ste bili totalno iskreni u pogledu zabrinutosti, medjutim nisam dobio odgovor na pitanje sta su tacni rizici koje vidite i zasto, da bih probao da odgovorim.
Bojazan 1 : Srbija ce biti pretvorena u rudarsku koloniju.
Odgovor: neopravdano. Nismo otvorili rudnik 40godina, imamo rudarski faks koji jedva upisuje 100studenata, a na katedri za hidrologiju, mislim ove godine NULA. I sada cemo odjednom da dozivimo renesansu rudarstva i otvoriti 40rudnika. Sigurno. Jadar je jedini na horizontu koliko znam, i tako ce i ostati gledajuci dugorocnu strategiju Ministarstva energetike. Druga stvar jeste sto je Zakon o kriticnim sirovinama u EU pokrenuo novu „renesansu rudarstva“ u EU i to se preliva na zemlje clanice, one sa pristupnim statusom i ostale. Ono sto se pronadje geografski u EU treba tu i da se potrosi.
Bojazan 2: RT ima losu reputaciju
Osnovano. Nema te kompanije u prvih 50 rudarskih na svetu koja nema greske kroz istoriju. Najstrasnije jeste ako se te greske ponavljaju. Rio ima 30tak operacija na svetu, trenutno i 90% je u zemljama sa visokim standardima zivotne sredine (CAN, AUS, USA, RSA). Nije se ugasila, nece se ugasiti, Stara je 150god i zivece jos dugo jer ima proizvod koji trziste zeli i isporucuje da u skladu sa medjunarodnim ESG normama. Tako ce biti i sa Jadrom.
Bojazan 3: Kompanija krije cinjenice.
Neosnovano. Potrebno je da odete na sajt kompanije i da se sami uverite u to. Tu postoji sve sto se tice tehnoloskog procesa, a ja sam vam u prethodnim redovima napisao da je to kombinacija obrade rude spodum koncentrata i Borata sto postoji kao proces, a RT je patentirao bezbednu kombinaciju ova dva procesa. Imate dosta materijala po pitanju Sump kiseline (https://riotintoserbia.com/projekat-jadar/nedoumice-i-cinjenice/). Hocete li verovati sta kompanija pise i objavljuje, to je vasa stvar. Pronadjite drugi izvor i sucelite ga sa Rio istrazivanjima. Sve je legitimno. Ustvari ocekujemo bas to, da drzava formira nezavisnu komisiju, i da oni koji mogu u znaju daju nezavisan doprinos.
Bojazan 4: Poljoprivreda je nemoguca u okolini rudnika
Neosnovano. Obzirom da je u pitanju podzemni rudnik, da ce uticaj na vodotokove biti minimalan i da ce se primanjivati savremene métode suzbijanja prasine, osnovano kompanija veruje da ce poljoprivreda nesmetano odvijati na povrsini rudnika. Praksa koja postoji blizu RIO aluminijumskog kombinata u Kanadi gde se u okolini gaje bornovnice koje koriste rudnicki otpad kao “fertilizer” govori u prilog odgovornom pristupu. Stanovnici doline Jadar koji su RT prodali zemlju dobili su besplatno savetovanje oko investicija, besplatni biznis plan u skladu sa njihovim sposobnostima i besplatnu pravnu podrsku, I to je deo odrzivog pristupa. Ja verujem da ce peci rakija od sljiva zasadjenih u blizini rudnika i da cemo je zajedno zvati “Jadarski dukat”.
Bojazan 5: Litijum je zastarela tehnologija
Neosnovano. Vec sam elaborirao oko toga zasto kompaniiji RT nije toliko znacajan stav Stelantisa. Stelantis moze ali i ne mora da bude krajnji korisnik Litijuma iz Jadra. Drugi proizvodjaci koji vec sada merkaju kapacitete oip Evropi da bi tu posadili svoje fabrike (BYD e.g) kao i VOLVO, BMW ili Mercedes su sasvim dovoljna poluga, a bice ih jos. Da ne pominjem autobuse i teska teretna vozila koja nisu dosla na red. Lepo od Stelantisa sto drugacije planira strategiju, opet do njih je.
Bojazan 6. Rio nikad nije radio litijum i vezbace se na SRB
Neosnovano. PIlot postrojenje, laboratorija velicine 500m2 je sagradjena u RT istrazivackom centru u Melbourne-u. I sprovedeno je 6 kampanja istrazivanja dok proces na tom nivou nije potvrdjen da je bezbedan, da generise minimalno otpada i da je isplativ. Rizika na podizanju od pilota do fabrike ce biti, ali su procesni rizici prepoznati i upravljivi. Rio takodje sledece godine u martu pusta pilot postrojenje u Argentini gde iz slanih rastvora direktno ekstrahuje Litijium. Takodje u Boronu u Kaliforniji se uveliko testira slicno postojenje Jadru. Rafineriju Jadarita izgradice kompanija koja je gradila sijaset slicnih rafinerija. Dakle postoji iskustvo, ali je jadarit jedan jedini i treba da polako podizati na noge.
Bojazan 7: SRB ne moze da kontriolise jednu multinacionalku
Neosnovano: Elaborirao sam u prethodnom odgovoru. Srbija treba da ima jake institucije, ali one nisu preterano potrebne da bi kontrolisale Rio. Automobilska industrija i EU zakoni ce biti tu da podrze napore drzave u kontroli. Kad kazem automobilska industrija kazem da je sustina baterijski pasos, odnosno nemogucnost da bilo sta izvezes ili prodas ukoliko nije odgovorno preradjeno i proizvedeno i sa visokim ESG kredencijalima. Nije ovo Sao Tome i Principe, U Srbiji igraju veliki igraci i dom je velikih fabrika u vecini gradova (BAT, PMI, JTI, Michelin, ZDF…). Ima li institucionalnih problema ili ekoloskih da vi znate i moze te podeliti?
Bojazan 8: EU podrzava SRB zato sto im treba Litijum, deo su zlocinackog udruzenja i njihove moralne vrednosti su tu dok je tu interés.
Ne mogu ni da komentarisem!
Bojazan 9 : Ekoloski uticaji ce biti preveliki
Bas iz tog razloga je i napravljen i podeljen draft studije procene uticaja. Jeste li imali prilika da bacite pogled? A jeste li znali koliko je bilo konstruktivnih komentara na materijal od strane protivnika projekta ? Istih nekih profesora fakulteta koje pominjemo u nasoj komunikaciji (prim prev baljazgarije). dakle 0, slovima NULA. Dakle ne zele da budu deo resenja, zele da budu deo problema, jer dokle god je problem i anti Rio agenda je u toku, oni imaju posao i o cemu da zvacu. Namerno govorim nipodastavajuce jer je to mínimum sta su sve izrekli o projektu da nema veze sa mozgom!!!!
Uticaj na vodotokove ce biti minimalan, uradjena hidrogeoloska studija. Mozes da verujes ili ne verujes i da budes laik, ali slozeni modeli i 100njak razlicitih scenarija sensitivnosti koji su izvedeni dokazuju suprotno. Ozbiljno je shvacen bojazan ljudi, ozbiljno istrazen i Nece biti problema.
Bojazan 10 : istrazivanja javnog mnjenja pokazuju da je RT nepozeljan. Ovde ide jedna parola koju necu izreci.
Osnovano. RT nije najbolje percipiran u ocima prosecnog konzumenta medija, a poneki citaoci tek imaju “pik”. Neki bi voleli i da se zarati zbog rudnika! To je tek ludilo mozga. Stoga i kampanja promene percepcije i poziv na javne debate.
Dosta bre vise taj Agitprop ! Jesi li ti covece normalan.
Pises tu nekakve kilometarske paskvile . Nece biti kopanja
i tacka. Schluss, Sikter bre !!!
Hvala sto si procitao. Haval sto si shvatio. Hvala sto si pokazao zube, hvala sto brines. Cmok.
Moram da te razocaram, nisam procitao,jer me ne
interesuje „naucna fantastika“, propagandni materijal, i
kao sto ti rekoh, ne citam kilometarske paskvile !
Da brinem nema potrebe jer kopati necete ! A ti vidi sta
ces posle . I ne pokazujem zube,to ti tako vidis ,pa si zato agresivan u svom lobiranju. Dao sam ti dobronameran
savet da ne preterujes sa „kolumnama“jer si dosadan i
smaras. Es wird kein Litium Bergwerk geben ! Verstanden? Nek ti Scholz ovo prevede . A sad odbij,
furaj !
Ich kenne deutsch und brauche kein Scholz für Übersetzung oder wie Sprachdolmetscher. Bergwerk ist unserer Zukunft und Rio kann Bergwerk verantwortlich machen. Kuss Kuss aus Serbien!!!
Moram da te razocaram,nisam procitao jer me „naucna
fantastika“,propagandni materijal i kilometarske paskvile
ne interesuju .Ne pokazujem zube kako ti to shvatas.Tvoj
problem. Es wird kein Litium Bergwerk geben ! Verstanden? Zato odbij bre, furaj dalje ….
A zasto niste prokomentarisali deo u kome g-din Ercog objasnjava kako je njegova kompanija (i on licno) prvo razgovarao sa svim ekoloskim organizacijama na tom podrucju, saslusao njihove primedbe a potom nasao resenje koje je ekolozima bilo prihvatljivo. I da se samo ZATO niko nije protivio kada je doslo do realizacije.
Nema kopanja i tacka.
Još jedna parola. Jako, samo parole i nigde činjenica. Lakše je, znam!
Mogu i ja jednu i više:
Neće Evropa ovde da mi kopa!
Sutni Svabu preko tarabu!
Ne treba nam Li-tka dje je voda pitka!
Dok po telefonu kopam neću Litijum da klopam.
Na točak upregnucu vola šta će meni litijumska kola.
Srbin savremen nije šta će njemu baterije…
I tako… Svašta ali licemeri! Ništa ali logopedi. Besmisleno!
Po sadašnjem Zakonu, rudna renta ide u budžet Republike Srbije, ne lokalnoj samoupravi. Zakon je promenjen posle 2000.. Pozivajući se na zakone u Srbiji je isto kao kada su date primedbe na kvalitet praška za veš, koji nije istog kvaliteta u Nemačkoj i u Srbiji, a vlasnik iz Nemačke je izjavio da ga prave po našim zakonima i kada se oni izmene praviće se po njemu. Tako će biti i sa zaštitom prirode i zdravlja ljudi. O najvećem basenu pijaće vode u Srbiji, koji se nalazi u Mačvi, gde možda može doći do zagađenja, NE SMEMO DOZVOLITI DA SE KOPA
Gospodine Djema,laku noc!
Nema kopanja.Sta je nejasno?
Ako nemožemo da živimo bez njih nećemo ni da živimo
I za poziciju i opoziciju: Necete kopati i tacka!!! Nece Srbija biti rudarska zemlja.
Građane Srbije ne interesuju, i ne treba da interesuju interesi stranuh kompanija. NAŠA VODA, VAZDUH i ZEMLjA NAS ZANIMAJU! BEZ TOGA NE MOŽEMO.
Stbija nece propasti zbog litijuma.Propasce zbog nepismenih politikanata i njihove osvete kao najgorih djaka i studenata
Nema negativne kampanje. Postoji kampanja za kopanje i sa druge strane otpor naroda
Ovom režimu prethodni režim nije valjao ni po čemu. Jedino kada je u Pitanju Rio Tinto, koji je u Srbiju došao za vreme bivšeg režima (ali samo da istražuje, ne i da kopa!) onda to ne važi. Ako bivši režim nije trebao da dovodi Rio Tinto da istražuje, žašto bi mu sadašnji režim dozvolio da kopa? Nema kopanja i tačka! To bi imalo katastrofalne posledice, ne samo po dolinu Jadra već i po celu Srbiju.
Kampanja Rio Tinta se zasniva na demantima bez transparentnosti bez pravih i istinitih naučnih informacija. Ono što je očigledno je konstantno izbegavanje priče o jadarskom basenu pitke vode… najvećem basenu pitke vode koji Srbija poseduje. Jedno je sigurno … cure im bale na rudnu rentu od 3%. Nećete kopati a vaši demanti ċe se izučavati u školama kao nemoralni primeri zamene teza.
Procicete, kao Kursula na ispitu kod Stepe.
PROSTO potpišu međunarodno daće nakon prvog i naj manjeg incidenta firma sa svim sredstvima Rio tinto pripasti građanima JADRA.
Nebitno je sada sve jer, kompanija smRTi odlazi iz Srbije.
#NĆŠKPT
Kad ja odem u banku po kredit od 2000 evra, istresu me iz gaca i obezbede se 100%. E sad: u svakom, bas svakom poslu postoji verovatnoca greske. Akcidenta. Fukusima je dokaz, nju nisu projektovali idioti. Ako kod nas dodje do velike greske iz bilo kakvih razloga, ko je taj ko ce da snosi posledice naknade stete? Rio ce da bankrotira svoje cerke firme, Brnabic, Vucic, Solc, Makron? Kako se zove onaj ko ce da plati stetu? Ima li ga uopste? Onaj direktor sto kaze “ sve ce biti ok“? Ne moze na casnu rec. Moja casna rec u banci, za 2000 evra ne vredi nista. Eto, to je osnovni problem.
Rio Tinto – med i mleko. Svetski dobrotvori. Ganut sam koliko im je stalo do Srbije i naroda. Ne trudite se, nećete kopati.
Zar kompanija sa vrlo lošom reputacijom u svetu očekuje samo „pozitivne kampanje“ tj. hvalospeve???
Vrlo prepotentan stav.
bas zbog Save, necete kopati!
od pocetka ste bahato i traljavo vodili celu pricu, verujuci da je cela kombinacija zavrsena, ili vas je neko u to ubedio, tek, ljusteci deo po deo cele price shvatili smo da mnogo stosta moze da krene po zlu pocevsi od vode, vzaduha, zemlje i ljudi, na kraju. mnogo je to veliki ulog za kockanje za ovako malu zemlju, da bi ste vi i vasi domaci sateliti debelo omastili brkove, a evropi ucinili „malu“ uslugu dok ne premosti trenutnu situaciju sa njihovom zelenom agendom!
mi mozda jesmo indijanci u vasim ocima ali toliki ipak nismo!
Necete Kopati!
(ni vi, a ni oni posle vas!).
Da li gospoda iz Rio tinta znaju šta znači kad Srbin kaže nekom MARŠ BRE iz Srbije.
Eksploatacija Litijuma bi bila unosna za nezasite i pohlepne, a veoma štetna za ljude u okolini, biljni i životinjski svet. Šteta bi bila ne merljiva, Drina, Jadar, Sava,brojne pritke, baseni podzemnih, kvalitetnih voda bile bi uništeni. A iza Rio Tinta bi ostala pustoš. Sam naziv Rio,tinto znači Crvena reka(krvava-reka).
Ekološki populizam u ovom slučaju izgleda pobedjuje Vučićev populizam … tužna slika srpskog društva
Nema kopanja i tacka
RT što se toliko trudi da „usreći“ gradjane Srbije ali nećete kopati. Pošto im litijum treba za procvat nemačke automobilske industrije, najbolje i najeftinije im je da kopaju u Nemačkoj.
Zato marš iz Srbije. Odluku o kopanju donose gradjani a ne Vučić i njegov ološ na vlasti!
Da rio tinto not je u pravu vidi se po njihovom agresivnom nastupu, tu nisu cista posla ,neko im je nesto obecao , neko verovatno uzeo pare i onda narod koji se dovoljno obavestio o njihovim radovina u inostranstvu o pustosi koju ostavljaju za sobom i jednostavno nece da ga truju , nedamo svoj vazduh svoju vodu svoju zemlju. Kad su tako dobronamerni i bezbedni zasto im nijedna zemlja u eu neda dozvolu za kopanje. Marssss iz Srbije
Bravo
Lično spadam u one koji ne veruju u nadzor nad ovako osetljivim projektom, bilo da taj nadzor kao „država“ vrši sadašnja vlast, bilo da ga vrši saglediva na javnoj sceni alternativa. Mislim na bezobalne koruptivne kapacitete. No, to je moja lična stvar.
A o temi je raščišćeno. Po rečima kreatorke predloga zakona o NETRAJNOJ zabrani istraživanja nalazišta litijuma i bora, poslanice Danijele Nestorović, NEDVOSMISLENO je da nije u pitanju da li istraživanje i kopanje ili ne. OPOZICIJA JE DA SE ISTRAŽUJE I KOPA, „nije da se koči razvoj“, jedino je za to da ona, opozicija, nekako bude oktroisana u vlast i da ona NADZIRE.
Po logici stvari, gospođa Nestorović bi morala biti ovlašćeni predlagač u eventualnoj skupštinskoj raspravi. Njena nespretna izjava na samom kraju konferencije za medije nameće pitanje da li će opozicija ubaciti u poslednjem trenutku kakvu kamalu haris (da izvine gospođa Haris, kojoj svo poštovanje).
Izgleda da svako ko iznosi svoje misljenje I nije potkupljen ne odgovara Rio tintu. Svejasno. Ljudi mogu da budu zavedeni ali nisu glupi a upravo se tako tretiraju.
Bravo, ime moje, ovi što botuju, imaju solidnu kintu po komentaru. Prodali su im program koji sve evidentira, ko koliko radi, koliko je komentara dao….i od toga zavisi broj sendviča.
Rio Tinto nećete kopati u Srbiji.Srbi nisu glup narod, rudnik ne želimo. Hoćemo život a ne smrt koju vaša kompanija seje po svetu. Ima litijuma u Nemačkoj pa kopajte. Marš iz Srbije
Idemo sa tim,dosta više gluposti.
Druskane ti si bas neki pametnjakovic ! Uhvatio si se za Litium pa ne ispustas .Ko Muja onu stvar. Svi nista neznaju
samo vi iz RioTinta i RioSava ste pokupili svu svetsku
mudrost .Ne smaraj vise,dosadan si covece !!!
Smatram da je odgovor Rio Tinta potreban, ali u slučaju Ercega i mnogih drugih pausalaca, ne i dovoljan uslov za pravilan dijalog. Gosn Erceg, svaka čast za sve postignuto bez domaće mecene i sa 10 prstiju, ipak ima mnogo toga da pročita, nauci, sazvace kako bi na pravilan način interpetirao projekat. Na osnovu prethodnog polu upotrebljivog iskustva i ne poznajući Anti Rio agendu koja se plasira od strane protivnika projekta podboceni i postapljeni pojedinim opozicionim medijima, usudio se komentarisati nesto o čemu ne zna dovoljno. Kako on, tako i mnogi drugi (prof Danica, pojedini akademici, Drakulić, neki prof iz Beca, dosta je kuplerajskog lupetanja). Dakle greska u koracima od početka, i pomalo neprofesionalno. Možda je čovek mislio, ok intervju, reci ću šta mislim, mišljenje je kao dupe, svi ga imaju, ali verujem da nije slutio za koje potrebe će njegove reci biti šire upotrebljene.
Doboljan uslov je da dodje na javni dijalog, da suceli mišljenje, proveri upotrebljibost ali skromno mislim da ga ne treba nimalo.uzimati za ozbiljno.
Ti si prijatelju očigledno neki mnogo pametan i ozbiljan
Prostakluk na kub za ovako ozbiljnu temu
Koja arogancija bez pokrica.Ti neutemeljeno, bahato i prostački braniš Rio Tinto i vređaš zdrav razum.
Sta je neutemeljeno macane!? Koji deo; specificiraj!
Prema intervjuu koji je dao Erceg i koji “parolaši” čitaju sa uživanjem jer im redakcija servira naslov koji im se svidja, a ne udubljuju se u reci, nema elemenata za projekat. I to je njegovo mišljenje. Hvala lepo. Napisao sam zašto mi se ne dopada njegovo mišljenje i zašto smatram da nije relevantno.
Koji deo mojeg pisanija nije utemeljen? Onaj o uporedjivanju sa anonimnim profesorima za koje nikad niko ne bi čuo da nije Anti Rio agende, ili onaj gde Erceg treba još da se nadgradi da bi smeo da daje komentare na projekat.
Jadar je veoma kompleksan i ne može ga prokljuviti co’ek iz daljine od 12000km bez razmene informacija sa projektnim liderima. Ma koliko inteligentan da bio.
Nespretno proba Rio Sava da se izvuce. Netransparentno i neubedljivo.
Ono što je simptomatično je koordinacija agresivne propagande kompanije u saradnji sa državnim vrhom. Očigledno je da je cilj da se javnost ubedi u dobrobit projekta iako istraživanja pokazuju da se klatno javnosti sve više pomera u pravcu koji ne odgovara kompaniji, a ni državnom vrhu. Svaki pojedinac koji se usudi da kaže nešto što ne ide u korist projekta provlači se „kroz katran i perje“. Međutim, kompanija nikako da objasni zašto prvi čovek Stelantisa ima ozbiljne rezerve prema projektu rudnika litijuma gde objašnjava da je litijumska baterija skupa za evropsku auto industriju i da se radi na jeftinijim rešenjima. On predviđa relativno kratak rok upotrebe takvih baterija za potrebe automobilske industrije. Činjenica je da su kapaciteti za proizvodnju litijuma uglavnom van Evropske unije i da njima treba rudnik koji je dovoljno blizu, ali ne i u samoj Evropskoj uniji. Srbija je u tom pogledu idealna, poštovanje ekoloških normi nikakvo, odgovornost nula. Međutim, šta dobijaju, a šta gube stanovnici Srbije? Dobijaju po svemu sudeći veoma malo, a gubici odnosno rizici mogu da budu veliki. Dakle, jeste ovo interes Evropske unije, ali zašto bi to trebalo da interesuje stanovnika Srbije?
Stelantis ima legitimno pravo da gura svoj pravac i da radi šta misle da je za njihovu strategiju najbolje. Ako furaju Na-Jon, good luck. Može da se uzme kao primer drugacijeg razmišljanja, ali to ne umanjuje cinjenicu da je od ukupnih mobilnih i stacionarnih baterijskih kapaciteta NAJon upotrebljen u manje od 1%. Litijum je nezamenljiv i biće tako još dugo dugo duuuugo!
Rudnik u Finskoj se otvara veoma skoro, AMG gradi rafineriju, Aurora projekat rafinerije kreće u studiju izvodljivosti finansiran od EIB. Mnogo toga se dešava i tek će se dešavati.
Rizika uvek ima i biće ih ali su odrzivo resivi.
Cost-benefit analizu treba da uradi država, nakon svih dostavkjenih dikumenata i javne rasprave i da na osnovu toga donese odluku. Kao i svaka nekom će se dopasti nekom ne.
Procitao sam lep komentar Kinga Konga i osetio sam se dužnim da pokrenem razgovor odgovorima. Ne zameri.
Znate kako dragi gospodine Guru, kukate kako se ljudi protiv vas bore izmišljotinama i lažima, etiketirate ljude koji drugačije misle i ne podržavaju rudnik u Jadru, ali kada vam se predoči da je neko relevantan dao argument koji ruši koncept vašeg projekta, vaš odgovor na to je „baš me briga šta taj kaže, neka radi šta hoće, litijum je nezamenljiv”. Izvinite, ali u akademskoj i stručnoj javnosti ovakav pristup je prizeman, da ne kažem prost, a u široj javnosti izaziva još veći revolt prema projektu i kompaniji. Ako imate argumente, iznesite ih, ali jednostavno reći da vodeći čovek jedne od najvećih automobilskih grupacija predstavlja tek jedno od mišljenja je zaista neverovatno. Reći da je litijum nezamenljiv, a neko relevantan je rekao da je rok upotrebe litijuma u automobilskoj industriji manji od 10 godina mene navodi na zaključak da vi zaista ne znate šta radite. Tačnije, delujete mi kao grupa avanturista koja je krenula u projekat u momentu kada se činilo da je to dobar posao, ali su vas globalna kretanja u međuvremenu pregazila.
Stalno se pozivate na neke rudnike po Evropi, a oni nikako da počnu da rade. Ono što uporno izbegavate da kažete je da su procesi prerade i dobijanja litijuma totalno drugačiji u nalazištima Evrope u odnosu na Srbiju. Rudnik u Finskoj se nalazi na slabo naseljenom području gde nema vodotokova čijim zagađenjem bi se ugrožavalo snabdevanje velikih naseobina. Kažete mnogo toga se dešava i tek će se dešavati, da, dešavaće se, ali ne na način kako je to predviđeno u Srbiji. Uostalom, države u EU imaju jake institucije koje neće dozvoliti bilo kakav rizik po stanovništvo, sve suprotno Srbiji. Rizika ima, ali se oni sagledavaju u odnosu na koristi koje projekti donose. Korist za stanovnike Srbije od projekta je nedovoljna da bi opravdala rizik koji projekat nosi.
Tačno je da država treba da donese odluku da li će dati dozvolu za eksploataciju ili ne, ali država mora da sluša šta njeni građani kažu. Može taj projekat da bude isplativ, ali ako većina stanovnika kaže da ne želi takav projekat, država je servis koji treba projekat da obustavi. Sve ono što je do sada prezentirano na temu dobiti koju će Srbija imati ukazuje da u projekat ne treba ići. EU sigurno neće dozvoliti gradnju fabrike EV u Srbiji, a bez toga projekat gubi smisao i svodi Srbiju na koloniju koja daje sirovinu. Neće se dozvoliti transfer znanja i tehnologije u Srbiju prevashodno zbog našeg odnosa sa Rusijom i Kinom. Dodatno, Srbija neće u dogledno vreme biti članica EU tako da ne postoji motiv da se pomogne Srbiji u modernizaciji. Prema tome, može se diskutovati, ali velika većina stanovnika Srbije je protiv, a tu ne pomaže agresivna kampanja i ubeđivanje jer argumente nemate.
Hvala za odgovor. Uvek je zanimljivo porazgovarati makar i preko novina. Iz mojih reci se vidi da podrzavam projekat, i ja to ne krijem, jer nemam razloga. Kako ovde, tako i verbalno i na drustvenim mrezema. Rudarstvo je anti Rio kampanjom i ostalim eko populistickim delovanjima, izjavama i kvazi naucnom logikom dovedeno do besmisla. Jedna grana privrede koji je osnovni pokretac svih ostalih grana je dozivela da je uporedjuju sa nacizmom, zlom, vetsackom katastrofom! I sa tim se NIKAD necu sloziti.
Mesecima unazad se govori kako je projekat netransparentan, A neke medijske kuce u u poslednjih 18meseci objavile ~15000 clanaka sa potpunim lazima I izmisljotinama o projektu. I nisu spremni ni oni ni ljudi koji imaju stav slican Vasem da drugacije misle I cuju nesto drugacije. I upinju se iz petnjih zila da stave tapiju na istinu, i da jednu gnusnu laz ponove 2000x dok ne postane “istina”. Dakle ne pokusavam da vas etiketiram nego odgovaram na nesto sto nije puka Parola. Jer verujem po ispisanim redovima i pismenosti da u vama ima vise od puke parole.
Direktor Stelantisa je jednako vazan kao i CEO Mercedesa, BMW kao I Direktor BYD ili CATL. A Niko od njih nije rekao da je litijum proslost. I zasto bi? Dakle cela automobilska industrija treba da se usere od straha jer je izasao jedan bitan CEO i rekao ne verujem u Litijum. To je smer njegove kompanije, a Stelantis nije usao na vreme u trku I zato danas nije neki igrac u prodaji EV (https://www.statista.com/chart/30758/most-popular-plug-in-electric-car-brands/). Globalna kretanja potvrdjena od BCG ili CRU ili Standard Poor dookazuju da je potraznja za litijumom i dalje visoka i bice na 4200% u odnosu na 2019 sve do 2045.
Jadar projekat nije grupa entuzijasta, niti je ikad bila. Svidelo se to protivnicima projekta ili ne, ta grupa gradjana je zavrsila najsveobuhvatnije studije koje su se u novijoj istoriji SRB IKADA uradile. I to vazi i za staru Jugu kada se trosilo I sakom i kapom I kada je ekologija bila poslednja rupa na svirali.
Obrada Jadarit-a i mora biti drugacija jer je on jedisntven, ali je kombinacija prerade Borata koje Rio ima u svom portfolio-u i spodumen koncentrata. Koji btw postoji u EU i razvija se u projektu u Portugalu (https://www.savannahresources.com/).
Srbija treba da ima jake institucije, ali one nisu preterano potrebne da bi kontrolisale Rio. Automobilska industrija i EU zakoni ce biti tu da zamene ono sto svi misle da je drzavni zadatak. Kad kazem automobilska industrija kazem da je sustina baterijski pasos, odnosno nemogucnost da bilo sta izvezes ili prodas ukoliko nije odgovorno preradjeno i proizvedeno i sa visokim ESG otiscima.
Kazi ti meni kako vidis rizike koje projekat ima, iskreno sa ARGUMENTIMA koji imaju utemeljenje u nauci a ne u verovanju, ali nemoj pliz da citiras Ratka Ristica i sl, jer covek baljezga kad je u pitanju projekat, izvini na izrazu. Ovako je vrh tip i vrlo svestran i nacitan, ali je za projekat izgubio kompas.
Rezervoari vode koje ima Jadar nisu toliko veliki koliko se pominje (https://beta.rs/content/210548-ministarstvo-poljoprivrede-udeo-vode-sa-sliva-jadra-u-vodosnabdevanju-srbije-nije-znacajan) . Isto vazi i za podzemne vode. A cak i da jeste, Jadar nece ugroziti izvore pijace vode niti podzemnih voda jer je podzemni rudnik gde su podzemne I pijace vode potpuno izolovane. Potvrdila hidrogeoloska studija i studija procene uticaja o tome pise.
Prenosa znanja ce biti, Rio je velika kompanija koja koristi autonomne vozove, autonomnu rudarsku mehanizaciju, block chain tehnologije u Aluminijum produktnoj grupi, i tu nema sta da se pita ni Kina ni Rusija.
To sto se misli da je velika vecina Srbije protiv, to je zbog toga sto je tako servirano i pojedeno. Ne umanjujem znacaj protesta, ali 50.000 ljudi u bgd je koliko, manje od 1% birackog tela. Drugo, ako neko nesto ne razume, bice po default-u protiv. I posebno ako ga plase da ce im zivot zavisiti od rudnika. Zato kampanja istine o projektu ne targetira one koji su se vec opredelili i koji znaju da ce ih nepostojeci rudnik ubiti, jednog dana. I to pre cigareta, pre divljih deponija koje kaplju u pijace izdani, pre saobracaja, pre paljenja svega i svacega zimi, pre poljoprivrede, pre svih ostalih zagadjivaca.
Kampanja podele informacija i treba da targetira veci broj ljudi. Vi je nazovite agresivnom, ali to je mala maca sta rade drugi mediji pisuci negativno o projektu.
Poštovani gospodine Guru, drago mi je da ste konačno rekli ono što svi na ovom sajtu vide, a to je da ste deo kampanje kompanije koja gura ovaj projekat. Nije to ništa strašno, ako već diskutujemo nema razloga da se činjenice sakrivaju. Dakle, vi imate interesa da progurate projekat, ja kao običan građanin nisam za projekat. Sada imamo čiste pozicije.
Ne slažem se sa Vama da je celokupno rudarstvo na stubu kritike. Mislim da je problematičan projekat Jadar i to pre svega zbog loše reputacije koju kompanija ima kao i obelodanjenih tehnoloških rešenja. Potpisivanje Memoranduma o strateškim sirovinama je samo dodatno dolilo ulje na vatru jer definitivno Srbiju stavlja u poziciju kolonije.
Što se tiče medijske slike, mislim da je kompanija bila prva koja je krenula sa agresivnom kampanjom pri tome je sakriveno dosta činjenica. Recimo, kompanija nijednom nije spomenula upotrebu sumporne kiseline. U vašim promotivnim materijalima prezentujete „zeleni rudnik”, govorite kako je moguća poljoprivreda u okolini rudnika. I Vi i ja dobro znamo da je to nemoguće. Ponavljam, kompanija čije interese zastupate je na veoma lošem glasu zbog svih problema koje je pravila u prethodnom periodu. Jasno je zašto im ljudi ne veruju.
Kada je reč o upotrebi litijuma u automobilskoj industriji, mislim da je mišljenje direktora Stelantisa mnogo relevantnije od mišljenja kineskih proizvođača. Kada kažem relevantnije mislim za vaš projekat. Naime, kineski proizvođači imaju izvore snabdevanja litijumom, a Jadar kao projekat u Evropi bi trebao da snabdeva evropske proizvođače automobila. Dakle, Stelantis je potencijalno veliki klijent kompanije vezano za litijum. Ako vam takav klijent kaže da mu litijum nije relevantan onda je to bitno. Kada je reč o trci u proizvodnji električnih vozila može se komotno reći da su svi evropski proizvođači izgubili tu trku sa kineskim konkurentima. Samo je pitanje vremena kada će to priznati.
Kada je reč o studijama koje je kompanija izradila, vidi se da niste nikada imali priliku da pogledate studije koje su rađene za projekte u SFRJ ili koji su rađeni za projekte u Aziji i Africi gde su jugoslovenska preduzeća radila. Slažem se da se u tadašnjim studijama nije poklanjala pažnja ekologiji kao što je to danas slučaj, ali verujte te studije su bile urađene daleko kvalitetnije i sveobuhvatnije od onoga što je prezentirano za ovaj projekat. Kadrovi koji su radili na tim studijama su bili daleko obučeniji i obrazovaniji od ovih koji sada rade.
Složili smo se da je obrada jadarita drugačija što će reći da nema primera u svetu da se takva ruda prerađuje. Dakle, ovo će biti pilot postrojenje koje tek treba da pokaže svoje manjkavosti.
Srbija ima nepostojeće institucije i nema mogućnosti da kontroliše multinacionalnu kompaniju. Priča o EU standardima i zakonima pada u vodu. Videli smo to mnogo puta u različitim sferama. EU će itekako da zažmuri na mnogo stvari ukoliko im je to u interesu. Kao stanovnik Srbije, ja ne mogu da se oslonim i pouzdam na EU i njene „moralne vrednosti”.
Kada je reč o rizicima projekta, u startu diskreditujjete određene ljude poput profesora Ristića i proglašavate njegove stavove „baljezgarijama”. Krajnje uvredljiv stav. Nije ni čudo što javnost ima ovakav otpor prema vama. Ono što vi iz kompanije uporno promašujete je da se ne govori o veličini sliva Jadra, naravno da je on znatno manji od recimo sliva Morave, već se govori o mogućnosti da ekološki problemi dovedu do zagađenja reka Drine i Save kao i rezervoara podzemnih voda u Mačvi. Kakva je to tvrdnja da podzemni rudnik neće ugroziti podzemnu vodu jer je ona izolovana. Kao laik, moram da kažem da je to krajnje nelogično. Neće biti prenosa znanja i tehnologije u onom smislu u kome ga vlast propagira, dakle fabrika baterija i električnih vozila kao i otvaranja visokokvalifikovanih radnih mesta u sklopu tih fabrika. To šta će kompanija u svrhu rudnika doneti, neće promeniti sliku Srbije na bolje. Kako to mislite da se Rusija i Kina tu ništa ne pitaju? Zar ne vidite da i ove zemlje imaju itekako jake interese na ovom području?
Kada u avgustu mesecu na +35 stepeni izađe preko 50.000 ljudi na ulicu znači da je javnosti do nečega stalo. Tih 50.000 je samo delić mase koja deli isto mišljenje, a nisu mogli ili smeli da izađu. Kada imate situaciju da se u malim mestima po Srbiji pojavljuju ljudi na ulicama onda to pokazuje stav ljudi u Srbiji. Na kraju, imate i ta čuvena istraživanja javnog mnjenja. Slažem se da u Srbiji postoje brojni ekološki problemi, ali ne treba nam još jedan u vidu rudnika kakav je predviđen.
Džaba guruises, necete kopati i tacka i jos
Džaba guruišeš, nećeš kopati i još nešto, marš iz Srbije i ti i tvoj Rio tinto.
Finska gura rudnik grafita a ne litijuma. Ne možeš porediti babe i žabe.
Nova baterija uopšte nije daleko i bolja je i bezbednija od litijumske….
Nema istine u rečima Erceg, vlast ne gura Rio Tinto, ovu kompaniju je u Srbiju dovela opozicija kada je bila na vlasti.
Opozicija kada je bila na vlasti dovela Rio Tinto, a isti taj Rio Tinto režim ne može da otera?! O čemu vi to?! Režim opoziciji treba da podigne spomenik zato što sada može da se utali sa zloglasnom rudarskom kompanijom.
Draga moja gospodjo ,uopste nije vazno ko ih je doveo, ako jeste i opozicija dala je dozvolu da ispitaju a ne da eksplatisu. Na kraju kad smo se svi skupa obavestili kako rade i sta sve unistavaju i kako za njima ostaje pustos ,narod a ne opozicija je protiv rio tinta, zato narod porucuje nedamo nas vazduh vodu i zemlju ,rio tinto marsss iz Srbije
BRAVO!
Све лепо речено. Свака част.
zasto ovaj vas gazda, tako ocajnicki lobira za iste, miro…???!!!
Milijarda je u pitanju, samo ne znam da li je dolar ili druga valuta, koja je uzeta.
Eto ima pravde ipak.Dobio milijardu,ko god daje,a umrijet ce isto kao i ja,bez milijarde.Svo njegovo bogatstvo bit ce 1,20 ×2,20.E da ustanu nasi preci sta bi danas rekli djeci.
Ta opozicija je i sada na vlasti. VESIĆ,Mali, Dinkić ,Tabaković, Čomić i …
Da, vlast.
Tadašnja i sadašnja.
Narod je protiv trovanja. Vlast je za, da se ugrade. Niži članovi su za po zadatku
Pa i tvoj PreCednik, je diplomirao kod bivše vlasti pa nije poništio diplomu, a upravo zbog toga što ih je dovela bivša vlast, treba zabraniti kopanje.
Ne seri
Da na jedan vaš ilustrovani primer, dodamo dva ilustrovana primera, za rudarenja litijuma, da ispoštujemo realnu većinu građana Srbije.
Realno,većina hoće to.
Niste vi većina, koji kao papagaji prenosite šta vam se servira na Pinku.
Necete kopati!!!!!
Oće vidjećete ako pokušate
Sta realna vecina hoce? Hoce da ovi ne diraju nase podzemne vode,ne ugrazavaju biodiverzitet i da se vazduh ne kontaminira. Za to je vecina Srbije. Predsedniku i vama koji ga slepo slusate ostaje samo da to shvatite!
„Može biti instrumentalizovan…“, „dozvoljavajući da njegova ekspertiza…“ Hej, alo, jel’ ovo implicira da gospodin Erceg radi za protivnike rio tinta? Pa znate šta, nisu svi potkupljivi, premda verujem da vi mislite da jesu. Gospodin Erceg svakako to nije.
Navalio Rio Tinto sa “odgovorima” ali teško će moći da promeni rešenost srpskog naroda da ima zdravu prirodu i cistu vodu. Nema tog PR-a i potplacivanja u Srbiji koje to može da promeni. RT m’rs iz Srbije!
Ti si klasičan primer instrumentalizovanog tipa.No kopačemo,kopačemo i te kako.
Možeš da kopaš samo baštu u svom dvorištu, a o Nedeljicama se ne pitaš.
Hoćete kopaće vam vrana oči
Mozes da kopas ali kanale ,mozgu !
Biraj gde ćeš da kopas. Možeš da kopas rupe za bandere, temelje za staje, kanale pored seoskih puteva. Ja ću ti besplatno dati krompir i loptu.
Ti možeš kopati samo u tvojoj kući