dobrosav bojovic foto privatna arhiva
Hoće li iko odgovarati što je vrednost državnih akcija u Energoprojektu pala sa 45 na 15 miliona evra

Igra u kojoj gube svi osim većinskog gazde

Izdanje 112
  1. Dok istina obuče pantalone , za to vreme laž je već obletela ceo svet. Pčele nikada ne gube vreme ubeđujući muve da je med bolji od g….a.

    Vreme , to je majstorsko rešeto…Njegoš

    1. А зашто би плеле и губиле време, убеђујући муве, када се о укусима не расправља ?

  2. Drzavni paket akcija su u stvari akcije svih gradjana Srbije. Ako 2017. god. nisu prodali taj paket po ceni od 1.501 dinar, a od tada inflacija je bila preko 100%, drzava bi morala da zastiti sve gradjane , kao i male akcionare. Sve ispod 30e po akciji bi bilo izdaja svih akcionara i gradjana. Drzava mora da se ukljuci u gradnju 183.000m2 u bloku 26 i bice bolje za sve nas.

  3. Наслов некако не одговара у потпуности ситуацији са овим предузећем. Да је тако, значило би да Доброслав има у глави више од два зрна пиринча, а нема. Осим тога, у пословном свету има и негативну репутацију. Према томе, добијају многи. Они су, почев од његових намештеника у фирми, који директно спроводе криминал, преко свих оних појединаца у повезаним лицима (углавном Доброславове фамилије) који ту као глуме некакве подизвођаче, до свих оних у државном апарату који на све радње, жмуре. Ово се неће завршити као „мала пљачка влака“, а за „маче“ које се залетело на телећу главу проблеми долазе.

  4. Moje mišljenje da je tekst izrazito na strani bivšeg menadžmenta i malih akcionara.Energoprpjekt je i pre preuzimanja bio u krizi..uradili su jednu zgradu u Beogradu na vodi..kasnili Oriča o velikoj firmi je iz socijalizma ostala.Svi koji su napustili firmu otišli su u druge firme..nisu nestali ili na ulici ostali.Narod je tražio kapitalizam i oreduzetništvo podrazumeva snalaženje u biznisu..ako imaš akcije one mogu i da gube na vrednosti .tako je na omiljenom Zapadu Šta bi rekli za Trampa? Ukratko tekst je socijalistička žalopojka bivših eadnika koji su izgubili uhlebljenje i lagodna primanja

    1. Енергопројект пре Доброслава Бојовића, никада није био у кризи, чак ни за време санкција, бомбардовања,… никада. Нека од зависних предузећа, понекад јесу имала лошије резултате, али је то на нивоу Холдинга увек држано под контролом. Сви који су морали да напусте ову светску фирму, отишли су у локалне „кокошарнике“ у којима никада неће имати такву перспективу. Покушај релативизације обичне пљачке, некаквим капитализмом је промашај. Пробај у твом „неомиљеном“ Западу да спроведеш ово што и Бојовић па би само бројао године на робији.

    2. Ovaj slučaj odavno zaudara a to i nije baš higijenski. Trebalo bi ga rešiti na jedini mogući način a to je “ kantar pravde „. Ako se ispostavi da je to u suprotnosti sa zakonima ko je odgovoran za takvo stanje neka i snosi posledice. U slučaju da je ovo dobar primer koji bi trebalo primeniti i u nekim drugim poslovnim poduhvatima , neka nagrade ovakve stručnjake najvišim odrenjem i neka im dodele visoke državne funkcije.

      1. Kako je moguće da se sve zna a Dobrosav Bojović je Jos na slobodi? I kako dobija sporove na sudu gde je ocigledno da rade veze i da je taj sudija malo zazmurio.Po ciljem nalogu? I ko stoji iza njega jer je to ocigledno?!!

  5. Nije problem da se akcije kupuju na berzi, ali da te akcije kupuje direktor i sa njim povezana lica iz iste kompanije i to državne je ogroman propust zakonodavca koji je to omogućio. Kupuj brate akcije druge koliko god hoćeš. Ovih par ljudi što brani Milovanovića koji evo sad se vidi uzeo pola miliona evra to radi iz sopstvenog ličnog sebičnog i bezobraznog interesa. Jel on sve baš sve akcije kupio na berzi??? Državna preduzeća su vlasništvo države i nema šta zaposleni da ima akcije, to je skaradno.

    1. Шта вама није јасно у вези капитализма ? Па директори готово свих фирми на Западу су и акционари фирми у којима управљају. То не само да је позитивно, у смислу поверења улагача, већ и радници имају додатну сигурност. Нико прво себи не жели штету. Како је В. Миловановић купио толике акције ? Па имао је велику плату, менаџерски додатак, а можда се кредитно задужио, ако је веровао у фирму. И последње, Енергопројект није државно предузеће и комунизам се неће вратити.

  6. Uz veliko poštovanje prema Gospodinu Nenadu Gujanicicu i Gospodinu Martinoliju-kolegi iz Energoprojekta, sada vec višedecenijskim istinskim borcima za dobrobit Energoprojekta,apsolutno sam siguran da autoru teksta nije trebalo da u isti koš stavi Vladu Milovanovića u grupu časnih i poštenih ljudi jer za propast EP je jedan od najzaslužnijih upravo on sa svojom ekipom iz Energoprojekt Opreme i nesposobnim saradnicima koji su ga okružili.Energoprojekt su uništili Direktori i nesposobni,a ne sadašnji Vlasnik, jer su upravo njemu na tacni servirali EP ubedjujuci zaposlene da je to pravi put

    1. „Energoprojekt su uništili Direktori i nesposobni,a ne sadašnji Vlasnik“. Погледај стања пословних прихода, ако уопште знаш шта је то, и то ће ти помоћи да схватиш када се шта догодило, тј. ко је и када уништио ту фирму. Уосталом, до доласка садашњег власника, ниједно од зависних предузећа није било у стечају, нити су се у било ком од њих исплаћивале минималне зараде.

  7. Tal je pravio Andrej sa Mirkom Petrovicem koji je prodalo kontrolni paket Bojovicu i dovodjenja.
    A vi razvlacite zvaku do mile volje…

  8. Gospodine Ćulibrk,vi biste trebali biti deo tima koji će da privede pravdi lopovsku bandu,kad Hulja uskoro zglajza…

  9. U ovom tekstu jedna osoba nikada nije pripadala pravim braniocima Energoprojekt.Vkadimir Milovanović je taj Direktor koji je na dlanu predao EP.Gospodinu Gujanicicu i uvazrnom

  10. Javna je tajna da je Bojovic hendlovao pare Mila i Ace Djukanovica. Covek je dokazani prevarant, i u svakoj normalnoj drzavi odavno bi robijao.

  11. „Ljudi su dovoljno ludi
    da misle da mogu
    da menjaju sve … čak i ono što je tuđe…
    upravo takvi ljudi i jesu ludi…takvi poduhvati su neizvodljivi a posledice su očajne…“

  12. E jeste pronašli mlaku vodu. Šta je sa firmama Rudnap Progres Agrooprema Minel Rad Sport i mnoge druge. Sve su likvidirane po istom šablonu. I niko nema odgovor zašto. Čista pljačka pod pokroviteljstvom države. Prodat je PKB Luka Beograd i sada je Beogradska privreda GSP Gradska čistoća Zelenilo Parking servis Opštinske uprave i slično. Bruka

    1. Isti princip je koristio Mišković kad je preuzimao firme po Srbiji levo i desno pa se ne sećam da je iko pisao o tome takođe…

      Sve ovo je možda tačno, ali budite fer i krenite redom a ne samo zarad nekog predizbornog plana koji će se zaboraviti dan posle.

      Da se ne lažemo sumnjam da će i Miškoviću iko ikada neko nešto naći jer se takve prakse podržavaju kad i svaki sledeći za tepsiju ribe žele da kupe državna preduzeća kao i on pa tim neprijateljskim preuzimanjem ucene male akcionare koji posle nemaju izbora sem da prodaju tj. otmu im udeo u njihovim firmama koje su sami gradili godinama…

  13. Једноставно, пале су, јер акционари улажу у роботизацију грађевинским пословима, које нуде нови стартапови! Видовито!?

  14. Уосталом, у једној од ретких изјава коју је ова сподоба успела да састави, рекао је једну велику истину; Он ради само онако како каже „шеф“! Према томе, овај грађевински гигант не познаје стање „у вакууму“, он или послује и развија се, или пропада. Сама пословна зграда је за Бојовића и његов интелект „свемир“. Она је сама за себе пословни пројекат. А шта он зна ? Ништа. Обичан кокошар, који је на нивоу знања да води трафику. Да нешто потргује, ушићари, и то је његов врх. Стога је сваки дан његове управе милионска штета. Једног дана имаће о томе много времена да говори.

  15. И сад се као води неки поступак пред судом у оквиру стечајног поступка. Онда, узео човек пословни простор ЕП Опрема, пренаменио га и откупио по 500 евра за м2 ! Аха, ха, ха,.. и наравно, и тај поступак се води ! ‘Ало, какви бре поступци ? Где је локална пореска администрација, па овај треба да трули у затвору до краја живота. Он и екипа спроводе мобинг, не исплаћују зараде, уводе минималне зараде,… пљачкају Енергопројектове локације на којима зидају, при чему су уништили целокупну грађевинску оперативу, и ту гурају Напред и остала повезана лица као снабдевача Енергопројекта бетоном !

  16. Енергопројект су уништили: А и А Вучић, С Мали и З Михајловић. Овај крадљивац огревног дрвета и шверцер цигарета на магарцу, из Андријевице, је само „извођач радова“. Врховни суд је скоро у потпуности поткупљена институција са његове стране. Хах, ревидовао одлуку о пљачкању малих акционара ЕП Опрема, коју је донео Привредни суд, а потврдио Апелациои суд ! Па каже да врате паре, аха, ха, ха… комедија од права и правде. Онда човек наплатио 27,5 милиона евра по судској одлуци против Газпрома, исплатио све обавезе пре времена, и склонио паре у свој џеп, а фирму отерао у стечај !

    1. Zašto se zaboravlja uloga Borisa Tadića i njegovog rođaka kosovskog porekla a jednog od direktora Dragana Tadića?

    2. Nisu oni mogli da unište Energoprojkt a spolja , bez podrške iznutra,

  17. ˮŽelim vam da budete jedinstveni, i da se borite, pošto znam nešto o vremenu kada su neki hteli zbog uspeha i profitabilnosti Energoprojekta da ga preuzmu. Mi tu nameru nemamo. Naša namera je samo da vi dobro radite, da još bolje zarađujete, da nam dobre poreze plaćate i da se sledeće godine pohvalite profitom većim od 20 miliona evra“, rekao je, tada predsednik vlade, Aleksandar Vučić početkom jula 2016. na proslavi 65 godina Energoprojekta. Највећи лажов и лопов у новијој историји Србије.

  18. Vladimir Milovanović je kao i svi drugi svoje akcije stekao kao zaposleni u Energoprojekt holdingu ili kupovinom na berzi, jer je verovao da je to dobra investicija, imajući u vidu poslovnu politiku tog preduzeća koja je obezbeđivala nove poslove. On svakako nije odgovoran što je došlo do preuzimanja akcija tog preduzeća i što su one prodate po toj ceni, jer je o toj ponudi izneo negativno mišljenje i podneo tužbu Upravnom sudu. A ja ću večno biti zahvalna Vladimiru Milovanoviću što je javno rekao da će prodati svoje akcije, jer bi sada ja i mnogi drugi imali akcije koje ništa ne vrede.

    1. Kupovao akcije državnog preduzeća na berzi i onda ih prodao za više stotina hiljada evra po znatno višoj ceni. O čemi vi pričate. To je sramota da radnici državnih preduzeća kupuju akcije istih tih preduzeća u kojima rade, to je povlašćeni položaj i nije pošteno ni moralno.

      1. То је суштина акционарства. Акције су на берзи, можеш да их купиш, и ако им скочи цена, ето и Томислава као милионера. Само за то треба мало више памети, и добре изворе (тржишних) информација.

        1. Tomislave, gde ste isli u skolu u kojoj se pise STIDI TE SE (verovatno ste naucili samo slova, a za dalje se nije imalo, pa ih sastavljate i rastavljte kako vam kad dodje)

    2. Zašto ne napišete na koji način i preko koje banke su Milovanović i njegovi direktori kupili akcije? Zanimljiva priča..

  19. Jedine dve velike kompanije koje su bile na Beogradskoj berzi, a koje domaći privrednjaci nisu uspeli da opljačkaju, koliko mi je poznato, su Tehnogas i Komercijalna banka, a razlozi su jednostavni i prozaični.

    U Tehnogasu je bio nemački vlasnik, a u Komercijalnoj banci, pre prodaje Slovencima, veliki udeo u vlasništvu su imali stranci, Evropska banka za obnovu i razvoj, nemački, danski fondovi….pa je to sprečilo naše privrednjake da deluju na svoj uobičajen način.

    1. Tehnogas je dokapitalizovan i to u vreme Slobodana Milosevica cije okruzenje nije bas bilo posteno ali se ne mogu porediti sa onima koji su dosli od 2000te pa do danas.
      I Nemci kada nesto otkupe to uglavnom radi, stvara se neka vrednost i placaju se plate i porez.
      Energoprojekt i Hidrotehnika su me odgajili i jedno vreme sam i radio tamo a otac je kupovao dosta akcija pored onih besplatnih koje je dobio. Sreca na vreme sam video gde to vodi i otac je prodao sve i resili smo nesto kapitalno. Ostaje zal sto su dve svetske firme ostale u rukama alavih prevaranata koji ce na kraju gladni ostati.

      1. Da sa tim tipovima iz 2000 godine, bolje reci razbojnickom bandom na celu sa Dinkicem niko, i nikad vise se ne moze uporediti.Pardon, mmoze samo sa onim crvenim cobanima koji su pljackali i ono o cemu nisu znali cemu sluzi.

  20. Hoce li neko odgovarati sto NIS proda oza 400milona a sad da bi ga otkupili treba nam 3mlrd?
    DA bi imao obraza da pises ovakve teme ne bi smelo ovo da ti bude nevidljiva tema, ovako si običan drip novinarčić

    1. НИС је купљен за 400 милиона евра + 800 милиона доспелих дугова које је купац морао да плати. НИС више нико није хтео да купи а да рафинерија ради, исто као и данас. Према независним проценама, купац је у модернизацију рафинерије и бензинских станица, уложио више од 2 милијарде евра. Уз то НИС је остваривао годишњи профит од око 300 милиона евра, па се и то у неком периоду унапред мора узети у обзир. Тако да тих 3 милијарде евра је права ситница, и то Руси знају. Зато, можете ви и боље, ако већ за тромесечни вашар песме и игре дајете 18 милијарди евра.

      1. 18 milijardi?
        Ovo ti je na nivou babe koja deli jabuke studentima ili ubijenog studenta od 16godina u Valjevu.

        1. Аха, ха, ха,ха…“…Tu međutim nije kraj izgradnje objekata i infrastrukture koji imaju direktne, ili indirektne veze sa održavanjem Ekspo izložbe u Srbiji 2027. U sklopu razvojnog projekta „Skok u budućnost“, čiji je Ekspo samo deo, gradi se putna infrastruktura u više delova zemlje, grade se i obnavljaju muzeji, škole i zdravstvene ustanove, sprovode ubrzana modernizacija i industrijalizacija. Država u sve to planira da uloži 18 milijardi evra.“- Инсајдер.нет. Изађи из бурета друже, време је.

    2. Nije tako, prodao si ga jeftino jer ti je Ruja obećao južni potok, severni dotok i garanciju da će nam vratit’ Kosovo, „Ko da mi otme iz duše moje Kosovo….), e sad „es tut mir leid“,molim lepo.

      1. Rusi obećali i počeli da grade a ko je to stopirao?
        Neki tvoj Picala iz EU

  21. Neto profit ne može biti veći od poslovnog prihoda! Osim u krajnje retkim slučajevima (prodaja imovine po izuzetno visokoj ceni, mnogo puta većoj od nabavne. Pa i „profit“ isto tako, retko kad je veći od poslovnog prihoda). Ćulibrk, ako tako navodi, morao bi da objasni. U svakom slučaju, odličan članak!

  22. Sve je kako navodi gospodin Ćulibrk. Upećatljiv primer je naglo bogaćenje jednog od današnjih direktora Duška Andjelica koji je odjednom kupio nerkretnine, medju njima i na Beogradu na vodi, ne radi ništa, putuje i bahati se…

  23. Pa taj V.Milovanović koga pominjete u tekstu, što ga niste pitali koliko je on lično imao akcija Energoprojekta, kako je stekao taj broj akcija i koliko novca je uzeo njihovom prodajom a sada brine o kapitalnom gubitku za državu. Kakvo licemerje, neverovatno ali prosto neverovatno. Nije ga briga uopšte za ikakav gubitak zapravo.

    1. Pa ne prodaju se akcije na pijaci pa da ih je možda ukrao sa tezge…
      Stidi se svog komentara!!!

      1. Ti se stidi svog komentara. On se ne stidi što je prodao akcije za preko 300 hiljada evra. Gde doktori, profesori, nastavnici, rudari, naučni istraživači da kupe akcije onih industrija ili institucija u kojima rade i posle zarade enormne pare? Očerupali ste Energoprojekt a Bojović ga dovršio i prilagodio svom ličnom interesu. Imali ste privilegije što ste radili u javnim preduzećima pa ste kupovali i akcije istih, sramotno od onoga ko je to dozvolio da se krčmi javna imovina.

      2. Vi svi koji ste kupovali akcije svog državnog preduzeća treba da se stidite i onaj koji vam je to omogućio. Sram vas bilo. Doktori, rudari, profesori…..šta su oni kupovali? Niste bogom dani ako ste radili u državnom preduzeću pa da morate da imate akcije istog. Zakonodavac je kriv za vašu slabost.

        1. Tomislave kao bivši radnik EP-a (radio u istom skoro 40 godina) reći ću ti da EP NIJE DRŽAVNO preduzeće. Akcije EP-a su bile na berzi i prateći berzu mogao je da ih kupuje ko je hteo i koliko god je hteo. Dok Bojović nije došao plate su bile redovne, nisu kasnile, nije bilo minimalca, što je sve došlo kad je on preuzeo EP. Gleda na svaki način da se otarasi zaposlenih tako da im ne plati otpremnine. Ukida zavisna preduzeća, osniva nova, bez osnivačkog kapitala i prevodi zaposlene u njih. Jasno je šta se dešava. Dovešće EP na to što je i doveo Napred koji sada ima manje od 100 zaposlenih.

    2. Bravo ! Ja kao vlasnik akcija EN
      prodao sam 2003.g. po ceni od 3.260,00 dinara. po akciji. To je bila najveca cena Energoprojektovih akcija !
      A Milovanovic je dobio od Bojovica 500.000 € i kupujuci a posle prodavsi akcije svoga preduzeca, mnoge akcionare zavio u crno agitujuci da ne prodaju akcije. Time je direktno pomogao Bojovicu , a zaradio enormne pare. Njega nisu interesovali radnici Energoprojekta , vec licno bogacenje. Upropastivsi EN , dobija kao nagradu .mesto direktora fabrike spalionice u Vinci !!!!!!!!!!

      1. Prodali su svi kojima su se zgadili predstavnici akcionara počev od nepravedan zaboravljenog Franolića ..